Webové stránky elektronického obchodu môžu poskytovať obrovské sumy príjmov, ale ich adekvátne zabezpečenie môže byť náročné. Tieto stránky sú často zrelým cieľom kybernetických útokov zameraných na finančné alebo iné údaje. Ak nás niečo naučila nedávna doba, tak je to to, že veci sa môžu zmeniť zo dňa na deň.
Za posledný rok sa predaj cez elektronický obchod prekonal. V 1. štvrťroku 2021 vzrástol maloobchodný elektronický obchod v USA 7,7 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku.
Vždy dostupné webové stránky elektronického obchodu nám pomáhajú zvyšovať predaj 24 hodín denne, ale ochrana našich stránok a zákazníkov je náročná úloha. Existuje veľa potenciálnych slabých miest zabezpečenia, od doplnkov až po zraniteľnosti webového hostiteľa.
Aby ste to prekonali, potrebujete správne nastavenie mysle, nástroje a návyky vo svojom inventári, aby ste zaistili bezpečnosť elektronického obchodu.
Úvahy o webhostingu pre bezpečnosť elektronického obchodu
1. Spolupracujte s renomovanými poskytovateľmi bezpečnostných služieb
Bez ohľadu na to, či používate WooCommerce, Magento alebo akýkoľvek iný druh platformy elektronického obchodu, pravdepodobne budete používať rôzne bezpečnostné doplnky alebo služby. Na trhu je ich veľa, ale ak je to možné, vyberte si renomovaného poskytovateľa služieb.
Nemusíte si vybrať jeden a pracovať len s ním; existujú lídri v tomto odvetví s rôznymi oblasťami odbornosti. Cloudflare je napríklad známa svojou sieťou distribúcie obsahu (CDN), ktorá je vynikajúca pri zmierňovaní útokov typu Distributed Denial of Service (DDoS).
Hostingové plány Hostinger sa dodávajú s Hostinger Edge CDN, ktorý teraz poháňa Cloudflare.
Na druhej strane Sucuri ponúka vynikajúce všestranné služby ochrany webových stránok vrátane impozantného firewallu webových aplikácií (WAF).
2. Zabezpečte šifrovanie údajov počas prenosu
Väčšina vlastníkov webových stránok dnes vie o dôležitosti certifikátov Secure Sockets Layer (SSL). Pomáhajú návštevníkom overiť identitu webových stránok a, čo je dôležitejšie, pomáhajú šifrovať údaje medzi nimi a vašou webovou stránkou elektronického obchodu.
Existujú však rôzne úrovne certifikátov SSL. Nekomerčným webovým stránkam vám prejde používanie bezplatného protokolu SSL, ako je Let’s Encrypt, ale webové stránky elektronického obchodu by sa im mali vyhýbať. Pamätajte, že narábate s citlivejšími údajmi vrátane informácií o zákazníkoch, platieb, fakturácie a ďalších.
Webové stránky elektronického obchodu by mali vždy zvážiť pokročilejšie riešenia SSL, ako je napríklad certifikát na overenie organizácie. Mnoho renomovaných značiek to ponúka, vrátane GeoTrust a DigiCert.
3. Vždy zabezpečte poverenia služby
Práca online, prevádzka niekoľkých webových stránok a používanie stoviek pripojených služieb ma naučilo veľa o heslách. Pokiaľ neopakujete to isté alebo si ich nezapisujete, nie je možné zapamätať si zložité heslá pre každú stránku.
Správcovia hesiel sú relatívne lacným nástrojom, ktorý vám s tým pomôže. Bezpečne ukladajú všetky vaše prihlasovacie údaje, takže môžete bez problémov vytvárať a používať heslá ako „xaACI91&2@@-duh“.
Opakované používanie jednoduchých hesiel si jednoducho pýta problémy. Jediný únik údajov môže ohroziť všetky vaše účty vrátane administratívneho prístupu k vašej platforme elektronického obchodu.
4. Vykonávajte pravidelné testovanie zraniteľnosti
Majitelia webových stránok, ktorí majú svoje digitálne vlastnosti nastavené a testované, sa často bránia dotýkať sa čohokoľvek, keď už to všetko beží. Táto averzia je chybou, pretože nástroje a technológie sa neustále menia.
Vývojári a bezpečnostné spoločnosti neustále objavujú nové zraniteľné miesta a kyberzločinci môžu rýchlo získať modernejšie a pokročilejšie nástroje.
Z tohto dôvodu musíte byť pripravení pravidelne prehodnocovať bezpečnosť elektronického obchodu na vašej stránke. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, sú pravidelné stretnutia s testovaním zraniteľnosti, hodnotením a prienikom (VAPT), aby ste odhalili potenciálne hrozby a pracovali na ich zmierňovaní.
5. Získajte správne bezpečnostné certifikáty
Okrem vašich webových aktív by sa digitálne orientované organizácie, ako sú firmy elektronického obchodu, mali zamerať na komplexné bezpečnostné certifikácie. V závislosti od vašej polohy to môže znamenať niekoľko vecí.
Jedným z príkladov je ISO/IEC 27001 certifikát, ktorý zaisťuje dodržiavanie správnych štandardov bezpečnosti informácií. Okrem pomoci pri zvyšovaní odolnosti vašej organizácie môže fungovať aj ako forma uistenia zákazníka, aby ste im dali vedieť, že s ich podnikaním zaobchádzate s náležitým rešpektom.
Ak chcete získať jednu z rôznych dostupných certifikácií, budete musieť spolupracovať s poskytovateľom tretej strany vo vašej krajine. Vykonajú audit vašich systémov, aby sa uistili, že spĺňajú smernice, a ak áno, vydajú príslušný certifikát.
6. Silne sa zamerajte na bezpečnosť platieb
Jednou z najdôležitejších nedostatkov webových stránok elektronického obchodu je, keď zákazníci nakupujú. Presný odkaz, kde tečú peniaze, je vysoko ceneným cieľom kybernetickej bezpečnosti. Tento bod je tiež miestom, kde musíte zabezpečiť súlad so správnymi bezpečnostnými štandardmi elektronického obchodu.
Štandardy sa budú líšiť v závislosti od akceptovaných spôsobov platby. Ak napríklad umožníte zákazníkom platiť kartou, znamená to PCI-DSS. Norma pomáha zabezpečiť, aby boli zavedené náležité záruky na ochranu platobných informácií.
Nesplnenie štandardov bezpečnosti platieb môže znamenať vysoké pokuty, pokuty alebo budúce obmedzenia pre vaše operácie. Väčšina platobných štandardov bude obsahovať pokyny, ktoré je potrebné dodržiavať pred certifikáciou. PCI-DSS napríklad vyžaduje použitie šifrovania, antivírusu, brány firewall a podobne.
7. Zabezpečte, aby boli webové aktíva monitorované 24 hodín denne, 7 dní v týždni
Internet nikdy nespí a váš web elektronického obchodu môže byť kedykoľvek ohrozený. Nepretržité sledovanie celých tímov IT bezpečnosti môže byť nákladné a prináša ďalšie prvky ľudskej chyby.
Tu prichádza do hry automatizácia a so správnymi nástrojmi môžete mať aplikácie a služby neustále monitorujúce váš webový server. Jedným z príkladov je použitie webu nástroj na monitorovanie servera sledovať využívanie zdrojov. Ak veci prekročia prahovú úroveň, môže to byť skorý varovný signál nejakej formy kybernetického útoku.
8. Vzdelávanie zákazníkov
Hoci zákazníci nie sú súčasťou vašej infraštruktúry, sú vnútorne prepojením na vašu platformu. Útoky proti nim môžu viesť k narušeniu bezpečnosti elektronického obchodu na vašom webe. Existuje niekoľko spôsobov, ako im môžete pomôcť zvýšiť bezpečnosť, ako napríklad nariadenie silných hesiel alebo vyžadovanie viacfaktorového overenia (MFA).
Sú však veci, ktoré musia urobiť sami. Vzdelávanie zákazníkov o osvedčených postupoch zabezpečenia je vo vašom najlepšom záujme. Môžete to urobiť pomocou programov pre dosah, ktoré sú navrhnuté tak, aby varovali zákazníkov pred možnými nebezpečenstvami, ako sú phishingové útoky.
9. Vždy majte systémy plne opravené
Platformy elektronického obchodu majú zvyčajne veľa pohyblivých častí. Dokonca aj webhostingové riešenie bude potrebovať viacero aplikácií spolupracujúcich, aby správne fungovalo; webový server, operačný systém, aplikácia elektronického obchodu a ďalšie.
Vývojári a výskumníci v oblasti bezpečnosti neustále nachádzajú nové bezpečnostné problémy s existujúcim softvérom. Keď sa to stane, vývojári často vydávajú záplaty. Aj keď sa niektoré z nich môžu použiť automaticky, nie vždy to tak je.
Vždy majte pravidelné kontroly aktualizácií, aby ste sa uistili, že vaše systémy používajú najnovšie zabezpečené verzie všetkých aplikácií. Ak používate modulárnu platformu, ako je WordPress/WooCommerce, znamená to, že každý doplnok a téma bude tiež aktualizovaný.
Tam, kde je to možné, sa nespoliehajte na automatické záplaty, pretože tie nie sú vždy tým najlepším riešením. Niekedy môžu narýchlo aplikované záplaty priniesť do operačných platforiem nové chyby.
10. Vždy sa uistite, že sú na svojom mieste adekvátne záložné systémy
Zálohy sú často prehliadanou súčasťou každého IT systému. Pamätajte však, že ide o zásadný pilier kontinuity podnikania v prípade katastrofy, najmä pokiaľ ide o webové stránky elektronického obchodu. Mať vhodné zálohovacie systémy môže znamenať rozdiel medzi internetovým obchodom, ktorý sa obnoví v priebehu niekoľkých okamihov, alebo úplnou stratou.
Pre väčšinu ľudí môže byť zálohovanie také jednoduché ako duplikovanie údajov na alternatívnom mieste na serveri. Ako Požiar dátového centra OVH nás naučil, to zďaleka nestačí. Osvedčené postupy zálohovania zvyčajne zahŕňajú vytváranie viacerých kópií údajov na rôznych miestach. Nezabudnite, že zálohy údajov je tiež potrebné často obnovovať.
Ešte dôležitejšie je, že musíte overiť integritu zálohovacích systémov a údajov. Objavili sa prípady, keď slepá viera v zálohovacie systémy viedla k obnove poškodených údajov.
Záverečné myšlienky: Vždy zabezpečte transparentnosť
Aj keď usilovne pracujete na zabezpečení svojich digitálnych aktív, vždy pamätajte, že zákazníci sú základnou súčasťou vášho podnikania. Spoluprácou s nimi môžete zvýšiť svoj bezpečnostný profil a zároveň ponúknuť transparentnosť, ktorú si dnešní spotrebitelia želajú.
Zdieľanie aktualizácií o bezpečnostných problémoch, pochopenie bezpečnostných problémov, ktorým čelia zákazníci, a pomoc pri zachovaní bezpečnosti je vo vašom najlepšom záujme.
Medzitým sa bezpečnostná diaľnica neustále vyvíja, takže nebuďte spokojní, keď budete mať všetko zavedené. Buďte si vedomí nových hrozieb a vektorov; je to najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť elektronického obchodu.