10 skrytých nákladov na marketing obsahu (a ako sa im môžete vyhnúť)

Obsahový marketing je neoddeliteľnou súčasťou každej skalopevnej inbound marketingovej kampane. Je to vynikajúci spôsob, ako raketovo zvýšiť povedomie o značke a vybudovať trvalý vzťah s vašimi potenciálnymi zákazníkmi.

Môžete tiež použiť vysokokvalitný obsah na výchovu kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov a presvedčiť ich, aby nakupovali od vás. Obavy z nákladov na marketing obsahu by vás však mohli viesť k váhaniu, či pokračovať v stratégii, takže je dôležité postupovať s čo najväčším množstvom vedomostí a plánovania.

Oblasť obsahového marketingu sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Zverejniť pár blogových príspevkov a aktualít na sociálnych sieťach už nestačí.

Ak chcete uspieť v obsahovom marketingu, musíte si vybudovať a implementovať výkonnú stratégiu obsahového marketingu.

Výzvy obsahového marketingu

Napriek jeho úžasným výhodám je veľa obchodníkov stále skeptických, pokiaľ ide o skúšanie obsahového marketingu.

To je preto, že 47 % marketingových lídrov tvrdia, že pridelenie dostatočných finančných prostriedkov na tvorbu škálovateľného a vysokokvalitného obsahu je jednou z ich troch najväčších výziev v oblasti marketingu obsahu.

V dnešnom konkurenčnom online svete obsahový marketing zahŕňa sériu krokov, ako napríklad:

 • Stanovenie cieľov
 • Výskum publika
 • Výskum kľúčových slov
 • Plánovanie obsahu
 • Blogovanie
 • Grafické navrhovanie
 • Vývoj webových stránok
 • Sledovanie a meranie

Na realizáciu vašej obsahovej stratégie potrebujete robustný a skúsený tím stratégov, tvorcov obsahu, analytikov údajov a ďalších pracovníkov. Okrem toho musíte svoj obsah efektívne propagovať na viacerých platformách, aby ste maximalizovali jeho dosah.

Netreba dodávať, že každý krok obsahového marketingu si vyžaduje značné investície z hľadiska času, zdrojov a kapitálu.

Aj keď sa obsahový marketing z dlhodobého hľadiska ukazuje ako nákladovo efektívny, počiatočná finančná investícia je často dosť vysoká. Okrem toho, ako vaša firma rastie, náklady na obsahový marketing sa môžu rýchlo zvyšovať a vymknúť sa spod kontroly.

To však neznamená, že by ste obsahový marketing nemali používať na budovanie svojej značky a prilákanie potenciálnych zákazníkov. Namiesto toho musíte zabezpečiť, aby investovaný čas a peniaze priniesli požadované výsledky a vysokú návratnosť investícií.

Čítať:  10 najlepších háčikov, vďaka ktorým bude marketing TikTok fungovať (aktualizované v roku 2024)

Existujú rôzne spôsoby, ako to dosiahnuť, vrátane použitia softvéru na automatizáciu marketingu a a platforma obsahového marketingu. Kľúčom je zabezpečiť maximálne využitie zdrojov, zručností a času vášho tímu pre obsahový marketing.

V tomto blogu sa bližšie pozrieme na náklady na marketing skrytého obsahu, ktoré mnohí marketéri a majitelia firiem prehliadajú. Budeme tiež diskutovať o niekoľkých technikách, ako sa týmto nákladom vyhnúť a/alebo ich minimalizovať. Predtým, ako to urobíme, najprv pochopme, koľko míňajú dnešní marketéri na obsahový marketing.

Rozpočet na marketing obsahu: obraz zo skutočného života

Náklady na obsahový marketing do značnej miery závisia od rôznych faktorov vrátane:

 • Veľkosť organizácie
 • Priemysel (alebo nika)
 • Typ (B2B alebo B2C)
 • Marketingové ciele
 • Distribučná stratégia (platená alebo organická)

však 26 % B2B marketérov oznámili ročný rozpočet na obsahový marketing medzi 100 000 a 1 000 000 USD v roku 2020. Okrem toho 18 % B2B marketérov zvýšilo svoje výdavky na obsahový marketing v reakcii na pandémiu COVID-19.

Na druhej strane, 35 % B2C marketérov uviedli, že ročný rozpočet na obsahový marketing ich organizácie sa pohyboval od 100 000 do 1 000 000 USD. V priemere tiež organizácie B2C minú ročne 230 000 dolárov na marketing obsahu.

Pravdepodobne ste už správne pochopili, koľko dnešní marketingoví pracovníci s obsahom investujú do budovania a implementácie svojich stratégií. Ale aké sú oblasti, v ktorých míňajú svoje peniaze? V nasledujúcich častiach sa pozrieme na skryté náklady spojené s marketingom obsahu a prediskutujeme spôsoby, ako sa im vyhnúť. Začnime.

Náklady na marketing skrytého obsahu: Bližší pohľad

Vedeli ste, že celkové náklady na obsahový marketing sa môžu líšiť 5 000 a 50 000 dolárov mesačne? Každý krok obsahového marketingu, od výskumu a plánovania až po nápady a tvorbu, si vyžaduje skúsených profesionálov. Okrem toho musíte používať sofistikované nástroje na vytváranie vysokokvalitného obsahu, jeho propagáciu na viacerých kanáloch a sledovanie jeho výkonnosti.

Bez ďalších okolkov, tu je desať skrytých nákladov na marketing obsahu, na ktoré si musíte dávať pozor:

1. Audit obsahu

Ak ste v roku 2020 nebývali pod skalou, je pravdepodobné, že ste už nejaký obsah zverejnili na svojom blogu a profiloch na sociálnych sieťach. Či už vylepšujete svoju existujúcu obsahovú stratégiu alebo ju budujete od začiatku, musíte skontrolovať svoj existujúci obsah. To zahŕňa rôzne kroky, ako napríklad:

 • Audit webovej stránky
 • Audit sociálnych médií
 • Analýza dát

Samozrejme môžete použiť bezplatný nástroj, napr Google Analytics, pre tento účel. Alebo môžete využiť bezplatné verzie pokročilých nástrojov, ako napr BuzzSumo, CrazyEgg, Hotjaratď. Bezplatné nástroje auditu vám však poskytnú obmedzené informácie.

Čítať:  Sú hostitelia WordPress rýchlejší ako zdieľaný webhosting?

Na druhej strane platené nástroje vám môžu poskytnúť množstvo dôležitých údajov vrátane tepelných máp, prehľadov publika atď. Ak chcete vykonať efektívny audit obsahu, musíte takéto nástroje použiť.

Budete tiež potrebovať profesionálnych dátových analytikov, ktorí dokážu interpretovať dáta z týchto nástrojov a vyvodiť zmysluplné závery. Aj keď máte interného analytika, bude musieť do tohto procesu investovať značný čas. Ak nemáte interného špecialistu, budete si pravdepodobne musieť najať odborníka.

2. Výskum

Prieskum je neoddeliteľnou súčasťou každého kroku obsahového marketingu. Je to odrazový mostík k budovaniu efektívneho obsahová marketingová stratégia.

Pracovný postup obsahového marketingu zvyčajne zahŕňa nasledujúce typy prieskumov:

Ako ste mohli uhádnuť, každý typ výskumu je časovo náročný a pracný. Okrem toho musíte na každý krok použiť špecializované nástroje. Na vykonanie výskumu kľúčových slov budete napríklad potrebovať jeden alebo viacero z nasledujúcich nástrojov:

 1. SEMrush
 2. Prieskumník kľúčových slov od Ahrefs
 3. Prieskumník kľúčových slov Moz
 4. KWFinder

Podobne, ak skúmate e-knihu, možno budete musieť pristupovať k správam z odvetvia, viesť rozhovory s myšlienkovými lídrami a vykonávať prieskumy. Každá z týchto vecí bude vyžadovať, aby ste míňali peniaze.

Potrebujete tiež skúsených stratégov, ktorí dokážu vykonávať efektívny a dôkladný výskum. Či už pracujete s interným stratégom alebo nezávislým pracovníkom, budete ich musieť kompenzovať za ich čas a námahu.

3. Stratégia a plánovanie

Rovnako tak sú s procesom plánovania spojené rôzne náklady na obsahový marketing. Od zoznamu potenciálnych nápadov na obsah až po mapovanie vášho obsahu na cestu kupujúceho – pri každom kroku musíte použiť špecializované nástroje.

Tiež si budete musieť vytvoriť robustný redakčný kalendár, obsahový kalendárako aj príručku obsahového marketingu.

4. Tvorba webu a grafický dizajn

Stratégiu obsahového marketingu nemôžete implementovať bez toho, aby ste najprv nespustili úžasne vyzerajúci blog. To zahŕňa rôzne náklady, ako napríklad:

 1. Registrácia domény
 2. web hosting
 3. Platené pluginy a témy
 4. Poplatky pre vývojárov webu

Budete tiež potrebovať grafického dizajnéra, ktorý dokáže vytvoriť úžasné infografiky a značkové snímky pre váš blog a profily na sociálnych sieťach. Okrem odmeny dizajnéra budete musieť počítať s dodatočnými výdavkami na softvér a nástroje na grafický dizajn. Možno budete musieť poskytnúť dizajnérovi správnu pracovnú stanicu.

5. Písanie obsahu a copywriting

Talentovaní spisovatelia sú hybnou silou pútavých a pútavých diel. Či už chcete nahrať tweet alebo zverejniť blogový príspevok, potrebujete tím skúsených autorov. Samozrejme, musíte spisovateľom vhodne kompenzovať ich čas a námahu.

Čítať:  [Answered] Môžem pridať hotovosť na moju kartu Venmo v obchode

Vaši autori môžu tiež chcieť použiť rôzne nástroje optimalizovať ich obsah. Napríklad budú potrebovať nástroj na analýzu nadpisov na vytvorenie pútavých nadpisov, ktoré stoja za kliknutie. Podobne budú potrebovať nástroj na korektúry a kontrolu plagiátov, aby sa zabezpečilo, že ich obsah je originálny a bez chýb. Všetky tieto nástroje niečo stoja.

6. Audio a video produkcia

Ak podcasting je súčasťou vašej obsahovej stratégie, mali by ste byť pripravení pokryť rôzne náklady vrátane:

 1. Zariadenie na podcasting
 2. Softvér na nahrávanie a úpravu
 3. Prenájom štúdií

Budete si dokonca musieť najať hostiteľa podcastov, ktorý má dôkladné znalosti o vašom odvetví.

Podobne produkcia vysokokvalitného videoobsahu zahŕňa široké spektrum nákladov, ako napríklad:

7. Optimalizácia obsahu

Toto je pravdepodobne jeden z najviac prehliadaných nákladov na marketing obsahu. Nemôžete tam umiestniť vysokokvalitný obsah a očakávať, že ho vaše publikum nájde. Potrebujete skúsených SEO odborníkov, ktorí to dokážu optimalizovať svoj obsah pomocou rôznych kľúčových slov zamerania a pomáha vytvárať spätné odkazy.

Možno budete musieť najať vývojára, ktorý môže pracovať na iných aspektoch vášho webu, ako napríklad:

 1. Architektúra a navigácia
 2. Rýchlosť
 3. Mobilná odozva
 4. Označenie schémy

Okrem toho budete musieť svojmu SEO špecialistovi a vývojárovi poskytnúť tie správne nástroje a zdroje, aby mohli vykonávať svoju prácu.

8. Distribúcia a propagácia obsahu

Chcete propagovať obsah pomocou platených techník, ako je napríklad reklama s platbou za kliknutie (PPC)? Aj keď takéto techniky drasticky rozšíria váš dosah, budete musieť minúť peniaze na realizáciu PPC reklamnej kampane.

Možno si myslíte, že distribúcia organického obsahu bude úplne zadarmo. Ak však váš tím musí manuálne zdieľať každý obsah na viacerých platformách, môže to byť dosť časovo náročné. Za vykonanie tejto opakujúcej sa úlohy im však budete musieť zaplatiť.

9. Projektový manažment

Úspešná implementácia obsahovej marketingovej stratégie si vyžaduje bezproblémovú koordináciu medzi rôznymi členmi tímu. Je to kľúč k udržaniu kvality vášho obsahu a dôslednému dodržiavaniu termínov.

Preto je potrebné, aby ste používali systém riadenia projektov. V závislosti od veľkosti a požiadaviek vášho tímu pre obsah môže byť používanie nástroja na riadenie projektov dosť drahé.

10. Monitorovanie a analýza

Nakoniec musíte použiť platené nástroje sledovať výkon rôznych obsahových aktív. Možno budete potrebovať aj nástroje na vytváranie prehľadov na generovanie zmysluplných prehľadov a pomôžu vám pochopiť všetky dostupné údaje.

Ako znížiť náklady na obsahový marketing?

Po prvé – vždy budete potrebovať vyhradený rozpočet na zostavenie a realizáciu vašej stratégie obsahového marketingu. Musíte však byť rozumní v tom, kde a ako míňate svoje peniaze. Určité výdavky, ako napríklad tvorba obsahu a reklama, nemôžu byť ohrozené.

Čítať:  12 najlepších nástrojov influencer marketingu, ktoré môžete vyskúšať v roku 2024

Napriek tomu tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa rôznym nákladom na marketing obsahu alebo ich minimalizovať:

Využite platformu obsahového marketingu

Platforma obsahového marketingu (CMP), ako napr Príbehový šéf, pomáha zefektívniť vašu obsahovú stratégiu. Po prvé, získate prístup k užitočným nástrojom na spoluprácu a riadenie projektov, ktoré uľahčia neprerušovanú komunikáciu medzi členmi vášho tímu.

Vášmu tímu to ušetrí námahu s naháňaním termínov a nadväzovaním kontaktov s kolegami. Okrem toho vám umožňuje sledovať priebeh rôznych obsahových aktív a optimalizovať produkciu obsahu. To zase výrazne zvyšuje produktivitu a efektivitu vášho tímu.

Okrem toho vám CMP poskytuje nástroje na plánovanie obsahu a distribúciu. To znamená, že členovia vášho tímu už nemusia tráviť čas zdieľaním obsahu na sociálnych sieťach a iných platformách. Namiesto toho sa môžu sústrediť na vytváranie vynikajúceho obsahu, čo môže znížiť náklady na marketing obsahu.

Získate tiež prístup k množstvu nástrojov na výskum a analýzu, ako aj k šablónam na vytváranie obsahu. Môžete si dokonca vytvoriť svoj blog v niekoľkých jednoduchých krokoch a začať optimalizovať svoj obsah pomocou CMP. Poskytuje vám tiež užitočné šablóny kalendára obsahu na načrtnutie plánu výroby a distribúcie obsahu.

CMP sa môže dokonca integrovať s vaším CRM a automatizačným softvérom, čím sa zabezpečí, že vaša obsahová stratégia prinesie konverzie.

Delegujte zodpovednosť na členov tímu

Namiesto náboru nových zamestnancov môžete existujúcim členom tímu prideliť konkrétne úlohy. Aj keď nemajú správne zručnosti, môžete im poskytnúť vhodné školenie a vzdelanie. Je to nákladovo efektívnejšie ako nábor a nábor nových zamestnancov.

Používanie systému na správu obsahu (CMS)

Pomocou redakčného systému, ako napr WordPress, vám pomôže vyhnúť sa nákladom na prenájom webového vývojára. Aj keď neviete programovať web, pomocou WordPressu si ľahko vytvoríte pútavú webovú stránku a blog.

Záverečné myšlienky o nákladoch na marketing obsahu

Pokiaľ ide o obsahový marketing, úspora času a zdrojov je kľúčom k minimalizácii nákladov. Určité náklady na marketing obsahu, ako je reklama, produkcia a odmeňovanie zamestnancov, sú nevyhnutné. Ostatným výdavkom sa však môžete vyhnúť používaním spoľahlivej a prehľadnej platformy pre obsahový marketing.

Použili ste platformu obsahového marketingu na minimalizáciu nákladov na marketing obsahu? Pozrite sa, ako vám Sprout Social môže pomôcť urobiť presne to.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE