10 spôsobov, ako zarobiť peniaze ako fotograf

Fotografia je umelecká forma, ale môže slúžiť aj širokej škále praktických účelov. To z neho robí vzácne médium, ktoré je schopné ponúknuť šancu zarobiť si na živobytie tým, čo milujete.

Ak chcete zarábať peniaze na fotografii, musíte porozumieť obchodnej stránke odboru a aké druhy fotografie sú najziskovejšie. Ponúkneme užitočné tipy od skúsených fotografov a prevedieme vás najlepšími spôsobmi, ako premeniť vaše umenie na dobre platenú prácu.

01. Predajte svoje fotografie

Najviditeľnejším spôsobom, ako zarobiť peniaze ako fotograf, je predávať fyzické alebo digitálne výtlačky vašich fotografií. Koľko peňazí budete schopní zarobiť, závisí od dopytu po type fotografie, ktorú robíte, čomu sa budeme venovať neskôr.

Máte niekoľko rôznych možností, ako začať:

Predávajte digitálne alebo fyzické výtlačky online

S príchodom digitálneho veku je pre fotografov oveľa jednoduchšie osloviť pri predaji svojej práce veľkú zákaznícku základňu.

Existuje mnoho webových stránok, ktoré môžu fotografi využiť na predaj svojich fotografií online, vrátane:

 • Online trhovisko
 • Platformy sociálnych médií
 • Webové stránky s fotografiami

Svoju prácu môžete predávať aj na svojich osobných webových stránkach.

Predávajte svoje výtlačky vo fyzických miestach

Svoje výtlačky môžete tiež predávať osobne na umeleckých výstavách alebo trhoch, nechať si ich vystaviť vo fotogalériách alebo požiadať miestne kaviarne a ďalšie podniky, aby vaše fotografie vystavili na predaj za nižšiu predajnú cenu.

Pokiaľ ide o osobný predaj, Lance W. (najlepšie známy pod menom umelca sssssnakesssss) nám povedal, že kľúčom k úspechu je hovoriť s ľuďmi a nadviazať spojenie. “Je to ako byť predajcom áut” – musíte im dať nahliadnuť do svojho umenia a “skutočne pracovať so zákazníkom, ako by ste sa ho snažili vziať na večeru.” Nikdy nezabudnite, že ste okrem umelca aj predajcu.

02. Fotografujte pre miestne firmy alebo majiteľov firiem

Fotografia je veľkou súčasťou marketingu firmy. Každá spoločnosť potrebuje skúseného fotografa, ktorý zaistí, že jej tovar alebo služby budú reprezentované tým najlepším spôsobom.

Kamkoľvek idete, sú príležitosti na zarábanie peňazí, len musíte vedieť, ako ich rozpoznať. Okrem zrejmých miest, ako sú reštaurácie, kaviarne, hotely a autosalóny, môžete vyskúšať aj obskurnejšie podniky, ako sú malé firmy alebo agentúry.

Ďalšou dobrou možnosťou je ponúknuť fotenie pre majiteľov Airbnb. Boli by ste prekvapení, koľko ľudí zúfalo potrebuje aktuálne fotografie v profesionálnej kvalite.

03. Učiť fotografiu

Výučba môže byť neuveriteľne lukratívna, najmä ak máte dobré skúsenosti s fotografovaním alebo máte odborné znalosti v určitom type.

Najviditeľnejšími cestami je organizovanie workshopov alebo ponuka súkromných lekcií. Môžete však tiež organizovať viacdenné fotografické zájazdy, ponúkať online kurzy alebo dokonca založiť vlastný fotografický tábor pre mládež.

04. Napíšte blog

Fotograf upravuje obrázky na svojom notebooku pre ich bočný zhon

Blogovanie sa môže zdať ako nič iné ako kreatívne odbytiská, ale môže byť aj ziskové. Je to preto, že ak sa váš blog stane populárnym, poslúži ako dobrá príležitosť na inzerciu produktov. Môžete získať peniaze z hosťovania reklám alebo affiliate odkazov.

Ak chcete na blogovanie zarobiť čo najviac peňazí, budete si chcieť vybrať tému, ktorá buď pritiahne veľa divákov, alebo môže ľahko zahŕňať produkty alebo služby, ktoré ste ochotní inzerovať.

Tu je niekoľko príkladov tém, ktoré vám môžu zarobiť peniaze:

 • Recenzie fotografickej techniky
 • Produktová fotografia
 • Návody na fotografovanie
 • Fotografovanie výklenku

Akonáhle začnete mať slušnú návštevnosť, môžete osloviť spoločnosti, aby uzavreli affiliate ponuky alebo jednoducho umiestnili reklamy na svoj web. To vám umožní generovať nejaký ľahký pasívny príjem z vášho fotografovania.

05. Založte si vlastné podnikanie v oblasti portrétnej alebo svadobnej fotografie

Keď si mnoho ľudí predstaví, že sa stanú profesionálnym fotografom, vybavia sa im fotografi, ktorí fotia pre klientov výmenou za peniaze. Ide o veľmi všestrannú možnosť zarábania peňazí pre fotografov.

Svadobné a portrétne fotografie (vrátane headshotov, rodinných fotografií a zásnubných fotografií) sú ideálnou voľbou pre fotografické podnikanie, pretože ide o domény, ktoré sa tešia trvalo vysokému dopytu a vysokým platom.

Keď sme diskutovali o tom, ako získať klientov, keď začínate, Adam Chandler, profesionálny fotograf portrétov so sídlom v Charlestone, SC, nám povedal: „Vytváranie sietí s pracujúcimi fotografmi je niečo, čo vrelo odporúčam.“

Podľa Chandlera môže spojenie s miestnymi fotografmi zvýšiť vašu klientsku základňu, ale taktiež vám môže pomôcť zdokonaliť vaše remeslo. “Buď huba.” Študujte svetlo a študujte prácu iných fotografov, ktorých obdivujete.“

Chandler odporúča nájsť niekoho miestneho, pokiaľ je to možné. „Prinajmenšom ponúknite, že niekomu (ktorého prácu obdivujete) kúpite obed alebo kávu, zatiaľ čo budete počúvať, ako sa podelia o to, čo sa naučili,“ dodal.

Môže vám chvíľu trvať, kým si vytvoríte reputáciu, ktorú potrebujete, aby ste mohli začať zarábať naozaj veľké peniaze, ale pokiaľ sa chcete fotografovaním živiť, je to celkom bezpečná a spoľahlivá cesta. Najlepšie na tom je, že si sami určíte pracovné vyťaženie, hodiny a ceny.

06. Zúčastnite sa fotografických koncertov na voľnej nohe

Fotograf, ktorý fotí niekoho v profesionálne osvetlenom ateliéri pre ich vedľajšie fotografovanie na voľnej nohe

Veľa ľudí, ktorí si zvolili fotografovanie ako kariéru na plný úväzok, začína tým, že nastúpi na voľnej nohe alebo založí vlastnú firmu. Avšak, voľnej nohe je tiež dobrá voľba, ak chcete fotografovanie alebo prácu na čiastočný úväzok alebo sa stále snažíte zistiť, aký typ fotografie chcete robiť. Je to menší záväzok a jednotlivé projekty si môžete vyzdvihnúť jeden po druhom.

Začnite tým, že vytvoríte online portfólio svojej práce, aby ich mohli vidieť potenciálni klienti. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je vytvoriť si vlastnú webovú stránku, ale môžete tiež použiť webové stránky portfólia, ako je napr Portfólio Adobe, SmugMugalebo Zenfólio na zobrazenie vašej práce a zdieľanie informácií o vašich skúsenostiach a odbornosti.

Potom môžete osloviť potenciálnych klientov priamo alebo vyhľadať nezávislé fotografické koncerty na známych pracovných platformách, ako sú nižšie uvedené:

07. Staňte sa asistentom fotografa

Asistent pomáha fotografovi s fotením u klienta doma

Asistencia fotografovi je skvelý spôsob, ako budovať skúsenosti a sieť, pokiaľ s profesionálnym fotografovaním začínate. Fotografické koncerty nie sú vždy práce pre jednu osobu – niekto potrebuje pomôcť s prenášaním vybavenia, ovládaním osvetlenia, pózovaním modelov a úpravou a zhotovovaním fotografií.

V závislosti na vašom vzdelaní a úrovni skúseností možno budete musieť prijať minimálnu mzdu (alebo žiadnu mzdu) za prvých pár koncertov. Avšak potom, čo urobíte pár fotení a nazbierate skúsenosti, môžete ako asistent fotografa zarobiť celkom slušné peniaze a môže vám to pomôcť vybudovať si atraktívny životopis.

08. Urobte si kariéru v obore špeciálne fotografie

Svadobnú a portrétnu fotografiu, čo sú obľúbené možnosti, ako sa živiť ako fotograf, sme sa už venovali. Existuje však niekoľko ďalších výklenkov, ktoré môžu byť aj veľmi ziskové. Výber špeciality a stavebných skúseností v tejto oblasti zúži konkurenciu a uľahčí vám získať stabilnú prácu.

Nižšie je uvedených niekoľko ziskových fotografických špecialít, ktoré treba zvážiť:

 • Nehnuteľnosť: Tá spočíva vo fotení domov a nehnuteľností, ktoré sú na predaj pre realitných maklérov a interiérových dizajnérov.
 • Kluby: Snímanie fotografií v nočných kluboch na použitie v propagačných materiáloch.
 • Forenzná: Fotografovanie miest činu, dôkazov a ľudí, aby ich bolo možné použiť pri vyšetrovaní trestných činov a súdnych konaniach.
 • koncerty: Účasť na hudobných koncertoch a fotenie predstavení, ktoré môžu využiť časopisy, webové stránky alebo propagačné materiály umelcov.
 • Autá: Fotografovanie vozidiel na predaj v autosalónoch.
 • Jedlo: Fotografovanie jedál a potravinárskych výrobkov, ktoré môžu byť použité v reklame, potravinárskych časopisoch alebo kuchárkach.
 • Športové: Účasť na športových podujatiach a fotografovanie na použitie v časopisoch, novinách alebo propagačných podujatiach.
 • Liek: Fotografovanie lekárskych postupov, zariadení alebo klinických skúšok na použitie v lekárskom výskume.
 • Archeológia: Vydajte sa na archeologické výpravy a zachyťte fotografie artefaktov a vykopávok.
 • Móda: Zachytenie modelov a odevov tak, aby fotografie mohli byť použité v reklamách a módnych časopisoch.
 • Architektúra: Fotografovanie budov, mostov a ďalších stavieb na použitie pri plánovaní a výskume.

V závislosti na špecializácii, ktorú si vyberiete, môžete pracovať na voľnej nohe tým, že budete ponúkať svoje služby klientom, pracovať pre agentúru, ktorá sa špecializuje na typ fotografie, ktorému sa chcete venovať, alebo mať bežnú zmluvu so zamestnávateľom.

Existuje množstvo súvisiacich prác, ktoré vyžadujú fotografické zručnosti

Pokiaľ vás žiadna z týchto možností zarábaní peňazí neosloví, zvážte možnosť vyskúšať samostatný, ale súvisiaci odbor. Práce, ako je úprava fotografií, reštaurovanie fotografií a produkcia videa, zahŕňajú mnoho prvkov, vďaka ktorým je fotografovanie zábavné a vzrušujúce, a môžu byť vhodnejšie pre vaše kariérne ciele a životný štýl.

09. Staňte sa paparazzom

Paparazzo stojaci za kamerou v dave ďalších fotografov

Ak si naozaj odhodlaní zarábať veľa peňazí fotografovaním, žijete v oblasti navštevovanej celebritami (ako je Los Angeles alebo New York City) a vaša osobná etika to umožňuje, potom môže byť stať sa členom paparazzi lukratívnou možnosťou.

Len pozor: je to nebezpečná práca. Budete sa musieť vysporiadať s nešťastnými celebritami, ktoré môžu agresívne reagovať na vašu inváziu do ich súkromia. Budete tiež čeliť veľkej konkurencii a váš príjem môže byť nepredvídateľný. Vďaka tomu existuje neuveriteľne vysoký potenciál zárobku, ak ste úspešní.

10. Zapojte sa do fotografických súťaží

Aj keď nejde o spoľahlivý alebo stály zdroj príjmov, odosielanie fotografií do súťaží je ľahké a mohlo by vám potenciálne zarobiť veľké peniaze. Veľa súťaží je úplne zadarmo, takže naozaj nemáte čo stratiť.

V každom okamihu sa koná nespočetné množstvo súťaží a môžete ich nájsť jednoduchým online vyhľadávaním. Tu je niekoľko príkladov bezplatných fotografických súťaží, na ktorých sa môžete zadarmo zúčastniť:

Okrem prize money môžete tiež vyhrať expozíciu, ktorá je pravdepodobne oveľa výnosnejšia. Vyhlásením víťaza prestížnej fotografickej súťaže získate uznanie ako šikovného fotografa a zvýšite počet ľudí, ktorí uvidia vaše umenie.

11. Tipy pre maximalizáciu vašich zárobkov

Bez ohľadu na to, aký prístup zvolíte, aby ste z fotografovania profitovali, existuje niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, aby ste zvýšili svoje šance na stabilný príjem, vyhli sa nástrahám, ktoré by vás mohli priviesť späť k rysovacej doske, a zhrábli čo najviac peňazí .

Investujte svoj čas a peniaze opatrne

Dobre si rozmyslite, koľko času, energie a finančných prostriedkov ste ochotní investovať do zarábaní peňazí pomocou fotografie. Budete musieť do svojho umenia investovať oveľa viac prostriedkov, pokiaľ sa snažíte urobiť z fotografie kariéru na plný úväzok, než keď to beriete ako vedľajší zhon.

Ide napríklad o rozhodnutie, koľko minúť za fotoaparát, objektívy a ďalšie vybavenie. Naozaj musíte míňať peniaze, aby ste zarobili peniaze?

Ako nám povedal jeden fotograf, musí to byť „chladné obchodné rozhodnutie“. Pozrite sa, či si potrebujete vziať pôžičku na financovanie svojho vybavenia, a zvážte svoje vyhliadky na zárobok, zohľadnite typ fotografovania, ktorý robíte, a vašu potenciálnu zákaznícku základňu.

Podľa nich „bude mať začínajúci svadobný fotograf vo veľkom meste iné vyhliadky – a výzvy – ako fotograf udalostí v malom meste, nehovoriac o fotografovi krajiny, ktorého biznis je skôr vo výtvarnom umení.“

Kultivujte online prítomnosť

Využite bohatstvo služieb tvorby webových stránok a vytvorte si vlastné webové stránky alebo online portfólio. To je obzvlášť dôležité, ak fotografujete na voľnej nohe. Potenciálni zákazníci to budú očakávať a dodá im to istotu a istotu, keď si vás vyberú ako fotografa.

Chandlerov názor je, že „aj keď práve začínate, mať profesionálne vyzerajúci web je kľúčové.“ Chváli aj silu používania SEO, ktoré zaistí, že budete jedným z najlepších výsledkov, ktoré ľudia nájdu, keď hľadajú fotografa vo svojej oblasti.

Navyše nepodceňujte silu sociálnych sietí. Platformy ako Instagram, Facebook a Twitter môžete použiť na propagáciu svojej fotografie, upútať pozornosť po celom svete a dokonca predávať svoje výtlačky a služby.

Vyberte si špecialitu s vysokým dopytom

Bohužiaľ, témy, ktoré začínajúci fotografi považujú za najpôsobivejšie alebo najzábavnejšie, nie sú vždy typy fotografií, ktoré zarábajú najviac peňazí. Do niektorých odborov, ako je fotografia divokej zveri a fotožurnalistika, je notoricky ťažké preniknúť a nie sú to najlepšie riešenie, ak chcete zarobiť peniaze.

Je známou skutočnosťou, že fotografie ľudí (napr. portrétne alebo svadobné fotografie) zarábajú veľa peňazí, pretože sú takmer vždy žiadané. Ale stále môžete zarábať peniaze s inými druhmi fotografie vyplnením medzery.

Ak sa napríklad zaujímate o krajinársku alebo pouličnú fotografiu, môžete sa špecializovať na zachytávanie pamiatok alebo turistických atrakcií v určitej oblasti. Tieto typy fotografií sú dobrými suvenírmi alebo darčekmi a môžu sa ľahšie predať.

Môžete sa tiež špecializovať na odbor, ktorý vyžaduje špeciálne zručnosti a vybavenie, ako je podvodné alebo letecké fotografovanie. Pravdepodobne to zníži množstvo konkurencie, ktorej čelíte, a uľahčíte predaj vašich fotografií a služieb.

Vyhnite sa riskantným podnikom (aspoň na začiatku)

Nenechajte sa zviesť radami, ktoré získate od priateľov alebo pochybných zdrojov online. Zarábať peniaze ako fotograf je ako zarábať peniaze iným spôsobom a vyžaduje to obchodný prístup.

Niektoré nápady znie zábavne a mohli by vám potenciálne pomôcť budovať vašu kariéru a zarábať peniaze v dlhodobom horizonte, ale nie sú to najlepšie miesta, kde začať, ak je vaším primárnym cieľom zarábať peniaze na fotografovanie.

Tu je niekoľko príkladov vysoko rizikových prístupov, ktoré vám nemusia pomôcť zarobiť peniaze:

 • Vydajte fotoknihu: Aj keď to môže byť určite dobrý spôsob, ako upútať pozornosť na svoju prácu a pochváliť sa svojim portfóliom, vydanie knihy s vašimi fotografiami bude spojené s mnohými počiatočnými nákladmi a neexistuje žiadna záruka, že dosiahnete zisk.
 • Otvorte si vlastnú fotogalériu: Otvorenie galérie je tiež spojené s mnohými počiatočnými nákladmi a je s tým spojené mnoho rizík. Budete si musieť prenajať priestor a riskujete, že skončíte s podnikaním, pokiaľ nepredáte dostatočné množstvo na pokrytie vašich prevádzkových nákladov.

Zbierajte posudky

Keď prevádzkujete svoju vlastnú fotografickú firmu alebo pracujete na fotografických koncertoch na voľnej nohe, nikdy nepodceňujte silu dobrého svedectva alebo ústneho odporúčania. Pokiaľ vás zákazník odporučí ostatným, prilákate oveľa viac obchodov a vytvoríte si dobrú povesť.

Chandlerova rada znie: „Uistite sa, že ste uvedení v službe Moja firma na Google a zhromaždite čo najviac dobrých posudkov (priatelia a rodina sa počítajú, ak ste ich vyfotografovali).“ Odporúča tiež zobrazovať referencie na vašom webe.

12. Zarábajú fotografi dobré peniaze?

Podľa Indeed je od 12. marca 2023 priemerná mzda fotografa 17,15 $ za hodinu. 1 Tento údaj však vychádza z fotografov vo všetkých odboroch a všetkých úrovní zručností.

Aby ste si urobili predstavu, aké premenlivé toto číslo je, fotografi na voľnej nohe majú priemerný plat 38,03 USD za hodinu, zatiaľ čo začínajúci fotografi s menej ako 1 rokom praxe zarábajú v priemere menej ako 15 USD za hodinu. 1 2

To, či budete ako fotograf zarábať veľa peňazí, nakoniec do značnej miery závisí od viacerých faktorov, vrátane úrovne vašich skúseností a reputácie, typu fotografie, ktorú robíte, kde sídlite a ako dobre sa presadzujete.

Čítať:  Vaši klienti využívajú svoj digitálny marketing interne: Čo s tým môžete urobiť?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE