Trendy vo webdizajne sa neustále menia. Je nevyhnutné, aby ste mali moderný dizajn webových stránok.
Vaša webová stránka je často prvým dojmom zákazníkov o vašej spoločnosti alebo značke. Musíte sa uistiť, že vaša stránka odráža kvalitu a profesionalitu vašej značky a zároveň napĺňať osvedčené postupy webových stránok elektronického obchodu. Koniec koncov, na obchodné stretnutie alebo pracovný pohovor by ste neprišli s fantastickými džínsami JNCO so širokými nohavicami. Trendy sa v móde menia. To isté platí pre trendy vo webdizajne.
Ak vás zaujíma, ako navrhnúť webovú stránku pre vašu firmu alebo ako vytvoriť webovú stránku elektronického obchodu, musíte dodržať niekoľko základných zásad webdizajnu.
Základy webdizajnu zahŕňajú:
- Dizajn pre všetky veľkosti obrazoviek, najmä mobilné.
- Vyberte si písma a farby, ktoré zodpovedajú vzhľadu vašej značky.
- Plánujte a vytvárajte pútavý obsah.
- Použite zaujímavé a originálne snímky.
Okrem základov budete chcieť pridať špeciálne ozdoby. Začlenením niektorých z nasledujúcich dizajnových trendov získa vaša stránka moderný a uhladený vzhľad.
Moderné trendy dizajnu webových stránok pre rok 2024 zahŕňajú:
1. Paralaxná animácia
2. Neumorfizmus
3. Pohodlné farby
4. Tmavý režim a slabé osvetlenie UX
5. 3D farby
6. Minimalizmus
7. Ručne kreslené prvky
8. Ilustrácie
9. Spájanie ilustrácií a fotografií
10. Prístupnosť
11. Virtuálna realita
12. Biele miesto
13. Chatboti
14. Video ako dizajnový prvok
Nižšie načrtneme a vysvetlíme každý z týchto trendov.
1. Paralaxná animácia
Paralaxná animácia dodáva webovým stránkam sofistikovaný vzhľad a je populárna v nových dizajnoch webových stránok.
Paralaxná animácia funguje tak, že oddeľuje prvky pozadia a popredia. Obrazy bližšie k divákovi, v popredí, sa pohybujú rýchlejšie ako tie, ktoré sú ďalej v pozadí. Tento efekt nastane, keď používatelia začnú posúvať stránku nadol a obrázky na pozadí sa menia pomalšie. Vďaka tomu sa obrázky v popredí javia, akoby sa vznášali na pozadí, čo poskytuje pocit hĺbky.
Paralaxná animácia je skvelá možnosť, keď sa snažíte zistiť, ako vytvoriť domovskú stránku. Vizuálny záujem zaujme diváka a láka ho, aby sa posunul hlbšie na váš web.
Animácia paralaxy vytvára vrstvený efekt a ilúziu, že balón letí.
2. Neumorfizmus
Neumorfizmus je trend v modernom webdizajne, ktorý sa vzďaľuje od populárneho flat dizajnu posledných rokov. Neumorphism sa zameriava na minimalistický, ale realistický dizajn používateľských rozhraní. V plochom dizajne sa prvky používateľského rozhrania vznášajú v priestore a vrhajú tiene na veci pod nimi. V návrhoch využívajúcich trend neumorfizmu sa prvky používateľského rozhrania vytláčajú z obrázkov na pozadí. Vzhľad je podobný papierovej razbe alebo razbe.
Jemné tiene a prechody sa kombinujú a vytvárajú trendy vzhľad. Neumorphism ponúka nový a ostrý vzhľad webových stránok v roku 2024.
Všimnite si v tomto príklade sady prvkov používateľského rozhrania Neumorphism, ako sa prvky javia ako rovnaký materiál ako pozadie.
3. Pohodlné farby
Za posledných niekoľko rokov sa trendy vo webdizajne zameriavali na svetlé, vysoko kontrastné vzory. V roku 2024 sa dizajnéri posunú skôr k strednej ceste medzi extrémnym svetlom a tmou. Jemnejšie farebné palety ponúkajú pre oči oddych od jasnej bielej typických dizajnov webových stránok. Pohodlné farebné schémy využívajú teplú a prirodzenú zelenú a hnedú alebo svetloružovú a pastelovú modrú.
Zlaté a zelené v tomto dizajne predstavujú pohodlnú farebnú schému.
4. Dark Mode a Low Light UX
Ďalším trendom moderného webdizajnu je tmavý režim a UX pri slabom osvetlení. Tento trend sa odkláňa od tradičného bieleho a svetlého dizajnu posledných rokov.
Mnoho mobilných a stolných operačných systémov pridalo možnosti tmavého režimu, takže používatelia mohli optimalizovať svoje obrazovky na pozeranie v prostrediach so slabým osvetlením. Trend sa presúva do návrhov webových stránok, najmä pre webové produkty, ako sú streamovacie služby, ktoré si ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou prezerajú v prostrediach so slabým osvetlením. Napríklad Netflix má čierne pozadie, pretože biele a svetlé rozhranie by v tmavej miestnosti oslepovalo.
Použitie tmavých režimov v dizajne môže znížiť únavu očí. Je to bežné na webových stránkach a aplikáciách využívaných v prostrediach so slabým osvetlením.
5. 3D farby
Mierny gradient a tieňovanie môže ísť ďaleko. Použitie odtieňov na vytvorenie hĺbky na pozadí a obrázkoch pomáha týmto prvkom vyskočiť zo stránky. Ak by ste sa pokúšali namaľovať obrázok jablka, nepoužili by ste iba jeden odtieň červenej. Jablko by vyzeralo ploché a nereálne. Zmiešali by ste rôzne odtiene červenej, aby ste vytvorili ilúziu kriviek jablka.
Prechod na obrázku na pozadí vytvára dojem hĺbky, ako keby obrazovka mala rôzne fyzické vrstvy.
6. Minimalizmus
Minimalizmus je klasický, ale trendový prístup k webdizajnu, ktorý zostáva populárny.
Estetika minimalistického dizajnu spája krásu a funkčnosť. Každý výber dizajnu z obrázkov a písiem slúži svojmu účelu. Cieľom je odstrániť všetky nadbytočné dizajnové výdobytky, kým vám nezostane to podstatné.
Spoločné charakteristiky minimalizmu v modernom webdizajne zahŕňajú:
- Užívateľsky prívetivá a intuitívna navigácia.
- Zjednodušené farebné schémy troch alebo menej farieb.
- Kreatívne a odvážne využitie typografie ako dizajnového prvku.
- Vyhnite sa používaniu príliš animovaných prechodov.
- Jednoduché, ploché pozadie namiesto výrazne textúrovaného pozadia.
Minimalizmus je bežnou voľbou dizajnu pre jednostránkový web, pretože čistý estetický vzhľad zodpovedá stručnosti obsahu.
Rozsiahla čistá monochromatická farebná schéma a jednoduché používateľské rozhranie Nike sú príkladom minimalistického dizajnu.
7. Ručne kreslené prvky
Ručne kreslené prvky dodávajú webový dizajn vizuálny záujem a zároveň ich robia viac unique. Fotografovanie na burze je často príliš všeobecné. Ľudia môžu povedať, že fotografie nie sú autentické. Zavedenie ručne kreslených prvkov do vašich webových návrhov pomáha rozlíšiť vašu stránku a značku. Ručné kreslenie je zručnosť, ktorú využívajú grafici a dizajnéri, vyvoláva kreativitu a inšpiráciu. Kresby často používajú kreatívni profesionáli alebo agentúry, ale môžete ich vidieť aj na špičkových stránkach elektronického obchodu.
Výkresy a náčrty môžu vysvetliť zložité koncepty a procesy, napríklad ako vyrobiť produkt.
Použitie ručne kreslených obrázkov v štýle vysvetľuje proces a zároveň vytvára kreatívnu atmosféru.
8. Ilustrácie
Podobne ako ručne kreslené skice, ilustrácie sú ďalším populárnym trendom webdizajnu. Ilustrácie majú modernejší a ostrejší vzhľad ako obrázky v ručne kreslenom štýle. V oboch prípadoch je cieľom vyhnúť sa použitiu stock fotografie. Obrázky z akcií môžu jednoducho spôsobiť, že vaša webová stránka bude vyzerať presne ako vaša konkurencia alebo akákoľvek iná webová stránka. Je ťažké vyniknúť, keď snímky vašej stránky nie sú jedinečné. Použitie ilustrácií namiesto fotografií vám umožňuje prispôsobiť snímky tak, aby lepšie zodpovedali vašej značke. Aj keď namiesto platenia za zhotovenie vlastných obrázkov použijete ilustrácie z akcií, obrázky môžete prefarbiť tak, aby zodpovedali palete farieb vašej značky.
Použitie ilustrácií dáva tejto stránke jedinečný vzhľad.
9. Zlúčenie ilustrácií a fotografií
Ďalším obrazovým trendom je vytváranie hybridných obrázkov s ilustračnými prvkami so skutočnými fotografiami. Táto technika je ideálna pre sekcie hrdinov domovskej stránky, pretože ponúka jedinečnú perspektívu a je neuveriteľne pútavá. Metóda je vynikajúca na poukázanie na špecifické vlastnosti produktu, pretože na zvýraznenie funkcií a výhod môžete použiť prvky ilustrácie.
Vďaka použitiu ručne kreslených obrázkov v kombinácii so skutočnými produktovými fotografiami je dizajn tejto domovskej stránky populárny.
10. Prístupnosť
Dostupnosť vo webovom dizajne znamená zabezpečiť, aby mal každý prístup a mohol používať vaše mybsite. Zatiaľ čo dostupnosť tvorí zoznam trendov pre rok 2024, je tu a zostane tu. Je to jednoducho niečo, o čom weboví dizajnéri teraz diskutujú viac ako v minulosti.
Medzi zdravotné postihnutia ovplyvňujúce prístup na webové stránky patria:
- sluchové
- poznávacie
- neurologické
- fyzické
- reč
- vizuálny
O jedna tretina svetová populácia má jedno alebo viacero z týchto postihnutí, a preto je pri tvorbe webových stránok kľúčové, aby sa pri tvorbe webových stránok myslelo na prístupnosť.
Okrem toho, že sú webové stránky prístupnejšie verejnosti, mnohé funkcie prístupnosti majú ďalšiu výhodu v podobe zlepšenia optimalizácie stránky pre vyhľadávače. Napríklad pridanie funkčných alt tagov pre obrázky umožňuje zrakovo postihnutým návštevníkom získať popis obrázkov a zároveň pomáha vyhľadávacím nástrojom spracovať obsah vášho obrázka.
Medzi ďalšie spôsoby, ako začleniť prístupnosť do moderného webového dizajnu, patria:
- Použitie vhodného farebného kontrastu medzi pozadím a textom na zlepšenie čitateľnosti.
- Pridanie štítkov s pokynmi na polia formulára namiesto zástupného textu.
- Indikátory zaostrenia, keď ľudia používajú navigáciu pomocou klávesnice.
11. Virtuálna realita
Virtuálna realita je jedným z najhorúcejších nových trendov elektronického obchodu. Viac ľudí nakupuje online ako kedykoľvek predtým, ale pri niektorých položkách, najmä nábytku, je ťažké povedať, ako bude vec vyzerať osobne. Zmestí sa mi to do izby? Bude sa hodiť k môjmu ostatnému nábytku? Virtuálna realita tento problém rieši tak, že ľuďom dáva virtuálny náhľad na to, ako by vyzeral predmet v ich priestore.
Amazon obsahuje funkciu virtuálnej reality „zobrazenie vo vašej izbe“, aby ste videli, ako by položka vyzerala. Zdroj: Amazon App
Trend virtuálnej reality sa neobmedzuje len na nábytok. Predajcovia oblečenia a doplnkov dokonca začleňujú virtuálne skúšobné skúsenosti do svojich návrhov webových stránok. Warby Parker má napríklad virtuálnu skúšobnú funkciu, pomocou ktorej si ľudia môžu vyskúšať rôzne rámy okuliarov.
12. Biely priestor
Biely priestor je aj naďalej top trendom webdizajnu. Biele miesto je trochu nesprávne pomenovanie, pretože priestor nemusí byť biely. Koncept dizajnu sa týka ponechania prázdneho priestoru okolo dizajnových prvkov. Takže „medzera“ je zvyčajne farba pozadia vášho webu.
Biely priestor je v dizajne prospešný, pretože pomáha webovým stránkam pôsobiť menej preplneným a ohromujúcim dojmom. Biely priestor môže tiež pomôcť pritiahnuť pozornosť divákov na konkrétny prvok.
Použitie medzier na tejto stránke upozorňuje na hlavný nadpis.
13. Chatboti
Chatboty sú vo webovom dizajne čoraz bežnejšie. Chatboty zvyšujú konverzie webových stránok tým, že ponúkajú rýchlu odpoveď na otázky návštevníkov a pridávajú spôsob zhromažďovania informácií.
Konverzačný charakter chatbotov uľahčuje návštevníkom klásť otázky týkajúce sa napríklad vyhľadávania produktov alebo vrátenia tovaru. Svojho chatbota môžete naprogramovať tak, aby odpovedal na vaše najčastejšie otázky. Ak návštevník položí otázku, na ktorú bot nevie odpovedať, spojí ho so živým agentom alebo zhromaždí kontaktné informácie návštevníka, aby ho niekto mohol sledovať a odpovedať na otázku. Čokoľvek, čo zjednodušuje navigáciu na stránkach a zvyšuje pravdepodobnosť konverzie návštevníkov, je trendom dizajnu, ktorý stojí za zváženie.
Výhody používania chatbota zahŕňajú:
- Zvýšená angažovanosť zákazníkov
- Lepší zákaznícky servis
- Vysoké miery konverzie
- Viac kanálov na generovanie potenciálnych zákazníkov
- Znížené náklady na podporu
14. Video ako dizajnový prvok
Popularita videa v roku 2024 exploduje. Video hrá ústrednú úlohu vo všetkých sociálnych médiách, najmä na novších platformách, ako je TikTok. Ako ľudia sledujú viac videí vo svojich sociálnych kanáloch, trend preniká do webového dizajnu. Videopozadia dodávajú webovým stránkam moderný a špičkový vzhľad. Vysvetľujúce videá pomáhajú ľuďom lepšie porozumieť spoločnosti alebo produktu. Kvalitný obsah je základom dobrého dizajnu. Vaše webové návrhy by mali plánovať obsah textu, obrázkov a videa, aby ste dosiahli čo najlepší zážitok.
Video pridáva do dizajnu domovskej stránky kreatívny prvok, ktorý upúta pozornosť.
Tvorba moderného dizajnu webových stránok
Najdôležitejšie z našich tipov na tvorbu webu je jednoduchosť. Nesnažte sa zahrnúť každý trend na tento zoznam. Skončíte s rušnou a neprehľadnou webovou stránkou. Vyhľadajte príklady domovskej stránky, ktoré sa vám páčia. Zistite, ktoré trendy sú populárne na týchto webových stránkach alebo iných vo vašom odvetví. Vyberte si pár trendov, ktoré začleníte do svojho dizajnu.
Ak potrebujete ďalšiu pomoc so začlenením moderného webového dizajnu do vášho elektronického obchodu, zvážte použitie služieb dizajnu webových stránok spoločnosti Hostinger. Tvorca zjednodušuje vytvorenie dobre navrhnutej stránky, takže sa nemusíte spoliehať na schopnosti dizajnéra alebo vývojára.
Ak hľadáte väčšiu kontrolu nad dizajnom svojich webových stránok, zvážte jeden z našich spravovaných plánov hostenia WordPress. Každý plán zahŕňa:
- Prémiové nástroje vrátane Visual Compare, Solid Security Pro, Pevný centrálTinyPNG a Qubely Pro.
- Kompresia obrázkov na skrátenie doby načítania prehliadača.
- Vstavaný Edge CDN poháňaný Cloudflare s viac ako 280 miestami a pokročilým ukladaním do vyrovnávacej pamäte pre ultra rýchle načítanie.
- Žiadne poplatky za prekročenie limitu, obmedzenia návštevnosti ani merané zobrazenia stránky.
- Neustále monitorovanie a podpora zabezpečenia od odborníkov na WordPress 24/7/365.
Zistite, ktorý plán je pre vás ten pravý.