16 najlepších bezplatných nástrojov SEO, ktoré nie sú Google Search Console

Existuje len málo ľudí, ktorí dokážu odolať dobrému obchodu a odborníci na SEO nie sú výnimkou. Ak sa teda pýtate: „Existujú bezplatné nástroje SEO?“ potom si buďte istý, že odpoveď je jednoznačné „áno“.

Je to tak – každý z nasledujúcich 15 nástrojov je úplne zadarmo, či už sú navrhnuté tak, aby pomohli urýchliť prieskum kľúčových slov, merať rýchlosť stránky alebo analyzovať návštevnosť. Ak teda chcete lepšie porozumieť výkonnosti svojich stránok, zlepšiť svoju stratégiu SEO a zvýšiť svoje hodnotenie, môžete použiť tieto bezplatné nástroje SEO, ktoré vám pomôžu bez potreby platby.

1. Bezplatný generátor kľúčových slov Ahrefs

V našej predchádzajúcej verzii tohto článku o najlepších bezplatných nástrojoch na výskum kľúčových slov, Ahrefs’ Bezplatný generátor kľúčových slov bol z nejakého dôvodu na poprednom mieste. Tento nástroj je ľahko použiteľný, vysoko prispôsobiteľný a neuveriteľne robustný vďaka zdrojovej databáze viac ako ôsmich dotazov.

Ak ju chcete použiť, stačí prejsť na jej webovú stránku a zadať kľúčové slovo. Budete mať tiež možnosť vybrať si požadovaný vyhľadávač a krajinu, čo je veľká výhoda pre tých, ktorí praktizujú medzinárodné SEO:

Po kliknutí na nájsť kľúčové slová rýchlo sa vám zobrazí zoznam nápadov na relevantné kľúčové slová usporiadaný podľa objemu vyhľadávania a doplnený o informácie o náročnosti kľúčového slova:

Môžete tiež kliknúť na otázky kartu v hornej časti zoznamu výsledkov, aby ste videli dopyty súvisiace s vami vybratým kľúčovým slovom počiatočnej hodnoty:

Jediným háčikom je, že ak chcete vidieť skutočne masívny zoznam návrhov kľúčových slov, budete musieť vybiť peňaženku.

Ale na najvšeobecnejšie účely výskumu kľúčových slov a inšpirácie by bezplatná verzia užitočného nástroja Ahrefs mala viac než postačovať.

(Tip: Ak chcete mať prehľad o tom, ako sa vám pri určitých kľúčových slovách darí, môžete použiť bezplatný nástroj Ahrefs nástroj na sledovanie hodnotenia urobiť tak.)

2. Kontrola spätných odkazov Ahrefs

Ahrefs prináša opäť – tentoraz vo forme nástroja na kontrolu spätných odkazov. Tieto typy nástrojov sú nápomocné pri vytváraní odkazov každého profesionála v oblasti SEO a Ahrefs’ Backlink Checker je jedným z najlepších v tom, že je výnimočne výkonný a úplne zadarmo.

To je do značnej miery vďaka spoločnosti absolútne masívne databázu spätných odkazov. Môže sa pochváliť druhým najaktívnejším indexovým prehľadávačom po Google, každú minútu prehľadá päť miliónov stránok a od 24. septembra 2021 pozostáva z:

 • 187,4 milióna domén;
 • 395,8 miliardy strán;
 • 3,1 bilióna externých spätných odkazov; a
 • 24,7 bilióna interných spätných odkazov.

Ak chcete použiť bezplatnú verziu nástroja na kontrolu spätných odkazov, zadajte adresu URL stránky, ktorú chcete analyzovať, vyberte požadovaný typ informácií (subdomény alebo presnú adresu URL) a kliknite na skontrolujte spätné odkazy:

Potom uvidíte profil spätných odkazov vybratej stránky vrátane 100 najlepších spätných odkazov a podrobných informácií o každom z nich:

Čítať:  Identifikácia cieľového publika pre nový blog

V závislosti od typu údajov, o ktoré sa usilujete, si môžete pozrieť aj päť hlavných ukotvení alebo päť najlepších stránok.

Ak chcete vidieť všetky spätné odkazy stránky, budete musieť použiť platenú verziu nástroja. Ak však hľadáte hĺbkový pohľad na najdôležitejšie spätné odkazy na stránke, bezplatná verzia vám určite postačí.

3. Nástroj podobnosti SERP

Ak ste niekedy chceli porovnať hodnotenia SERP pre viacero kľúčových slov, viete, aké to môže byť nepohodlné a časovo náročné. Tým v KeywordInsights.ai vie to tiež, a preto vytvorili zadarmo Nástroj podobnosti SERP.

Stačí zadať dve alebo viac kľúčových slov, vybrať preferovanú krajinu a jazyk a kliknúť na „hľadať“. Tento nástroj rýchlo poskytne zjednodušenú vizualizáciu podobností medzi jednotlivými SERP:

Pomocou informácií, ktoré poskytuje nástroj podobnosti SERP, budete môcť rýchlo určiť, či môžete zacieliť na viacero kľúčových slov na jednej stránke, alebo či potrebujete vytvoriť samostatné stránky na zacielenie na každé kľúčové slovo.

4. PageSpeed ​​Insights

Ak v posledných rokoch sledujete novinky v oblasti SEO, potom už viete, že rýchlosť stránky je oficiálne hodnotiacim faktorom pre Google (a tiež pre ďalšie veľké vyhľadávače). A jeden z najlepších nástrojov na meranie rýchlosti stránky, Google PageSpeed ​​Insightsnáhodou je 100 percent zadarmo.

Ak ho chcete použiť, zadajte ľubovoľnú adresu URL a kliknite na analyzovať tlačidlo:

Keď tak urobíte, nástroj vygeneruje celkové skóre rýchlosti na základe mobilnej alebo počítačovej verzie stránky, v závislosti od toho, ktorú si vyberiete. Zobrazia sa aj základné informácie o webe, vrátane najväčšieho obsahu (LCP), oneskorenia prvého vstupu (FID) a kumulatívneho posunu rozloženia (CLS):

Nižšie nájdete užitočné informácie, ako sú návrhy na zvýšenie rýchlosti stránky a konkrétne problémové oblasti, ktoré spoločnosť Google identifikovala:

Tieto mimoriadne špecifické tipy odstraňujú dohady z optimalizácie rýchlosti stránky a namiesto toho vám umožnia okamžite začať pracovať na zlepšení času načítania vášho webu, a to všetko bez vynaloženia centu.

5. Moz’s Link Explorer

Ďalším výkonným analyzátorom spätných odkazov, ktorý vám môže pomôcť preskúmať portfólio odkazov vašej stránky, je Moz Link Explorer. Nástroj je podporovaný indexom odkazov, ktorý je väčší ako Ahrefs a pozostáva z:

 • 718 miliónov koreňových domén;
 • 7 biliónov strán; a
 • 40,7 bilióna odkazov.

Ak chcete použiť Prieskumník odkazov, zadajte požadovanú adresu URL do prázdneho vyhľadávacieho panela, vyberte, či chcete zobraziť koreňové domény, subdomény alebo presné stránky, a kliknite na analyzovať:

Následne sa vám zobrazí podrobný prehľad spätných odkazov adresy URL a najdôležitejšie informácie vrátane prepájajúcich domén, autority domény, prichádzajúcich odkazov, nefunkčných odkazov, kľúčových slov hodnotenia a ďalších, pričom všetky tieto informácie možno exportovať ako súbor CSV:

Prejdite nadol a uvidíte ešte dôležitejšie metriky SEO, ako sú adresy URL sledovať proti nofollow odkazy, najsledovanejšie odkazy, najlepšie stránky a horný kotvový text:

Za zmienku tiež stojí, že Link Explorer poskytuje zadarmo viac údajov ako Ahrefs’ Backlink Checker, napríklad tým, že ponúka horné kotvy namiesto len top .

A pokiaľ nechcete zadávať viac ako desať dopytov za mesiac alebo nepotrebujete vidieť viac kotiev, prepájajúcich domén a podobne, nikdy nebudete musieť platiť za využitie výkonu Link Exploreru.

6. Firemný profil Google

Firemný profil Google (GBP), ktorý slúži ako bezplatný a široko dostupný záznam pre vašu miestnu firmu, uľahčuje potenciálnym zákazníkom nájsť váš web, polohu a kontaktné údaje prostredníctvom Máp Google alebo Vyhľadávania Google.

Čítať:  16 najlepších rozšírení SEO pre Chrome

Vo svojom firemnom profile na Googli (predtým v službe Moja firma na Googli) môžete zahrnúť napríklad svoju adresu, fotky produktov, otváracie hodiny, telefónne číslo a ďalšie:

Chcete, aby vaša GBP prilákala čo najviac zákazníkov? Uistite sa, že:

 • odpovedať na čo najviac recenzií zákazníkov;
 • uverejňovať časté aktualizácie, aby odrážali akékoľvek zmeny v podnikaní;
 • odovzdať esteticky príťažlivé fotografie;
 • overte si svoj záznam; a
 • zahrnúť relevantné kľúčové slová do popisu vašej firmy.

A ako ďalší bonus ponúka Firemný profil Google množstvo príležitostí na analýzu konkurencie. Môžete si napríklad jednoducho pozrieť firemné profily svojich konkurentov, aby ste získali rýchly prehľad spätnej väzby od zákazníkov, online prítomnosti, produktových fotografií a podobne.

7. Podobný web

Či už vás zaujíma organická návštevnosť vašich stránok, chcete vedieť, aká časť návštevnosti pochádza zo sociálnych médií, alebo chcete objaviť konkurentov, Podobný web môžem pomôcť.

Ak chcete začať, zadajte adresu URL, na ktorú sa chcete bližšie pozrieť, a kliknite Vyhľadávanie:

Potom uvidíte všeobecný prehľad o bezpečnosti stránky, dostupných mobilných aplikáciách a hodnoteniach:

Posuňte zobrazenie nadol a budete môcť vidieť podrobnejšie informácie o veciach, ako sú odporúčania stránok, záujmy publika a konkurenti:

Či už teda zisťujete návštevnosť z vyhľadávania iných stránok alebo vykonávate analýzu konkurencie, Similarweb môže byť neoceniteľným doplnkom vášho arzenálu bezplatných nástrojov.

8. XML-Sitemaps

Vytvorenie dobre organizovaného súboru sitemap je neoddeliteľnou súčasťou optimalizácie webových stránok a budete radi, že si to nevyžadujete ani cent.

Je to kvôli službám ako XML-Sitemaps, ktoré umožňujú komukoľvek jednoducho vytvárať mapy stránok tým, že neurobíte nič iné ako zadanie adresy URL:

Po kliknutí začať, XML-Sitemaps prehľadá celú zadanú lokalitu. V závislosti od veľkosti lokality môže tento proces trvať niekoľko minút. Zadali sme adresu URL Bieleho domu v USA a jej dokončenie trvalo niečo vyše päť minút.

Čoskoro uvidíte ukážku automaticky vygenerovanej mapy webu. Kliknite na tlačidlo označené zobraziť úplnú mapu stránky XML ak chcete zobraziť úplný súbor sitemap s až 500 stránkami (ak chcete zobraziť viac ako 500, budete musieť zaplatiť):

Stručne povedané, ak má vaša stránka približne 500 stránok alebo menej, môžete použiť súbory XML-Sitemap na vytvorenie plnohodnotného súboru sitemap za pár minút, bez potreby platby.

Všimnite si, že XML-Sitemaps nie je jedinou stránkou svojho druhu a môžete to tiež vyskúšať Generátor XML Sitemap alebo MySitemapGenerator nájsť nástroj, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

9. Google Keyword Planner

Ak máte a Google Ads účet (na založenie si nemusíte kupovať žiadne reklamy), potom máte prístup aj k bezplatnému účtu Plánovač kľúčových slov Google nástroj.

Podobne ako iné nástroje, aj Plánovač kľúčových slov uľahčuje vymýšľanie ďalších možných kľúčových slov na zacielenie na vašej lokalite:

Na rozdiel od iných nástrojov pre kľúčové slová však Plánovač kľúčových slov dokáže generovať svoje návrhy s pomocou rozsiahlych zdrojov spoločnosti Google a pokročilých algoritmov vyhľadávania vrátane všetkých údajov, ktoré zozbieral od najväčšieho vyhľadávač na svete.

To znamená, že Plánovač kľúčových slov vám umožní zistiť, ako často ľudia organicky vyhľadávajú určité obľúbené kľúčové slová, aby ste mohli podľa toho upraviť svoju stratégiu kľúčových slov.

A ak používate službu Google Ads na prevádzkovanie platených reklamných kampaní, Plánovač kľúčových slov vám umožní získať odhady cenovej ponuky pre kľúčové slovo a podrobne naplánovať vaše reklamy.

Čítať:  Veterinárny SEO: Ako získať viac pacientov pre svoju prax so zvieratami

10. Yoast SEO

Zatiaľ čo mnohé z ponúk Yoast SEO vyžadujú za prístup platbu, štartovacia verzia SEO plugin Yoast je úplne zadarmo.

S týmto nevyhnutným nástrojom získate:

Nie ste si istí, ako začať s bezplatným doplnkom Yoast SEO? Yoast ponúka a bezplatný školiaci kurz na tému:

A ak chcete ešte viac funkcií Yoast SEO, vždy môžete upgradovať na prémiovú verziu doplnku za 99 dolárov ročne.

11. Checkbot

Ak ste fanúšikom rozšírení prehliadača, potom sa vám bude páčiť Checkbot. Tento šikovný nástroj dokáže automaticky analyzovať stav SEO stránky, bezpečnosť a rýchlosť v okamihu, takže môžete ľahko nájsť potenciálne problémy a identifikovať prehliadnuté oblasti.

Checkbot vám napríklad môže povedať, či váš web používa jedinečné názvy a popisy stránok, či neobsahuje duplicitný obsah, či má alternatívny text obrázka a vyhýba sa rozšíreniam adries URL:

Najlepšie zo všetkého je, že základná verzia Checkbotu je úplne zadarmo. Je schopný:

 • 100 adries URL na indexové prehľadávanie;
 • neobmedzené prehľadávanie; a
 • neobmedzené stránky.

Jedinou výhradou je, že sa vám budú zobrazovať reklamy výmenou za používanie bezplatnej verzie, ale pre odborníkov v oblasti SEO, ktorí hľadajú rýchly a nenákladný spôsob, ako zostať v obraze o prehľadoch SEO svojich stránok, je niekoľko reklám viac ako stojí za to.

12. Google Trends

Prvýkrát predstavený v roku 2006, len rok po vydaní služby Google Analytics, Google Trends je SEO klasika z nejakého dôvodu.

Viac než len nástroj pre kľúčové slová vám umožňuje zistiť, čo ľudia práve hľadajú, porovnať popularitu konkrétnych vyhľadávaní a zobraziť najčastejšie vyhľadávania takmer v akomkoľvek danom roku.

Ak chcete zobraziť podrobné štatistiky o akomkoľvek hľadanom výraze, na ktorý si spomeniete, jednoducho ho zadajte do vyhľadávacieho panela a stlačte kláves enter. Okamžite sa vám zobrazí graf znázorňujúci záujem o daný výraz v priebehu času, mapa zobrazujúca jeho záujem podľa regiónu alebo subregiónu a zoznamy súvisiacich tém a dopytov.

Chcete merať popularitu jedného hľadaného výrazu v porovnaní s iným? Stačí kliknúť na „Porovnať:“

Či už ste zvedaví na popularitu výrazu, hľadáte inšpiráciu pre svoju obsahovú stratégiu alebo potrebujete nové návrhy cieľových kľúčových slov, Google Trends vám pomôže.

13. Screaming Frog SEO Spider

Od hľadania osirotených stránok cez vytváranie máp stránok až po optimalizáciu kanonického obsahu Screaming Frog SEO Spider dokáže rýchlo a dôkladne vykonávať širokú škálu pokročilých úloh.

Ak chcete začať používať pavúka, prejdite na jeho webovú stránku a kliknite Stiahnuť ▼:

Po nainštalovaní otvorte aplikáciu z počítača a budete pripravení na audit vašej stránky (vaše používateľské rozhranie sa môže líšiť v závislosti od verzie, ktorú ste si stiahli). V hornej časti okna uvidíte rad kariet so všetkými prvkami lokality, ktoré môže nástroj analyzovať:

Môže napríklad nájsť nefunkčné odkazy, vyhodnotiť stavové kódy, identifikovať meta popisy a kľúčové slová, nájsť kanonické údaje a oveľa viac.

Bezplatná verzia dokáže analyzovať až 500 adries URL, čo bude pravdepodobne postačovať pre väčšinu malých a stredných stránok. Všimnite si, že niektoré funkcie sú vyhradené len pre platenú verziu, takže sa uistite porovnaj tie dve s ohľadom na vaše špecifické potreby.

14. Majestic Backlink Analyzer

Majestic zmenil hru so spätnými odkazmi, keď vydal Link Graph, ale nepotrebujete ani účet Majestic, aby ste využili jeho čarodejníctvo so spätnými odkazmi.

Čítať:  „Google pomaly zabíja blogovanie!“ Google sa vracia: „Prestaňte písať pre vyhľadávače!“

Namiesto toho stačí nainštalovať Rozšírenie Majestic Backlink Analyzer pre Chrome alebo Firefox. Prístup k základným metrikám je bezplatný a predplatné potrebujete iba vtedy, ak chcete používať podrobnejšie Spätné odkazy a Text kotvy karty.

V bezplatnej verzii budete môcť vidieť súhrn, ktorý obsahuje počet odkazov na stránku, počet domén odkazujúcich na stránku, Tok citácií, Trust Flowa niekoľko grafov:

Môžete pristupovať k súhrnu rozšírenia pre ľubovoľný počet stránok, ktoré chcete, aj keď Majestic varuje, že „zlepšili sme aj naše monitorovanie a podávanie správ o toku údajov doplnkov, takže tí najnáročnejší používatelia sa môžu ocitnúť mimo panel s nástrojmi. obdobie.“

Ak sa vám to stáva pravidelne, možno stojí za to získať platený účet, aby ste odomkli viac údajov a podrobných metrík.

15. Google Analytics

Základná súprava nástrojov každého profesionála v oblasti SEO, Google Analytics poskytuje neoceniteľné informácie o vašich používateľoch založené na údajoch a tiež sa integruje s produktmi, ako sú Google Ads a AdSense. Ak teda používate niektorý z nich, služba Google Analytics môže byť cenným spôsobom, ako spojiť svoje štatistiky.

Čo však robí službu Google Analytics užitočným nástrojom, ktorý sa oplatí používať? Všetko závisí od používateľských údajov. Široká ponuka pohodlného správy, ktoré dokáže generovať obsahovať podrobné informácie o metrikách SEO, ako sú:

 • činnosť užívateľa v reálnom čase;
 • akvizícia;
 • angažovanosť;
 • speňaženie;
 • retencia;
 • demografia;
 • akcie elektronického obchodu; a
 • oveľa, oveľa viac.

A od októbra 2020štruktúra prehľadov služby Google Analytics je pohodlne usporiadaná podľa životného cyklu používateľa:

Pre mnohé malé a stredné organizácie poskytne bezplatná verzia služby Google Analytics všetky potrebné funkcie a údaje. Ak však potrebujete výhody na podnikovej úrovni, ako je integrácia BigQuery a Salesforce, pokročilejšie prehľady, až 400 zobrazení na vlastníctvo, stovky vlastných dimenzií a metrík a prístup k nespracovaným údajom, možno by ste mali zvážiť inováciu na Analytics 360.

16. Nástroje správcu webu Bing

Ak praktizujete Bing SEO, určite budete chcieť využiť tieto poznatky Nástroje správcu webu Bing môže poskytnúť.

Tam získate prístup k funkciám orientovaným na SEO, ako sú:

 • úplný profil spätných odkazov;
 • vstavaný nástroj na výskum kľúčových slov;
 • prehľady obsahujúce všetky chyby SEO vášho webu; a
 • nástroj na audit SEO na požiadanie.

Nástroje správcu webu Bing môžete použiť aj na analýzu výkonnosti vašej lokality pri vyhľadávaní, kontrolu jej adries URL, odosielanie máp stránok a podobne.

Používajte bezplatné nástroje a získajte cenné výsledky

Našťastie pre SEO odborníkov, najlepšie SEO nástroje nemusia byť nevyhnutne najdrahšie. Aký je teda najlepší bezplatný nástroj SEO? Neexistuje jediný, ktorý by sa vyvyšoval nad ostatné – zbierka 15 nástrojov, ktoré sme tu prebrali, je väčšia ako súčet jeho častí.

S ich pomocou môžete dokončiť takmer akúkoľvek úlohu súvisiacu so SEO, od hľadania kľúčových slov cez identifikáciu konkurentov až po vykonanie komplexného auditu. Či už teda pracujete s obmedzenými zdrojmi, alebo jednoducho váhate, či do kníh pridať ďalšiu platenú službu, tieto bezplatné nástroje vám môžu poskytnúť skutočne hodnotné výsledky a zlepšiť pozície vo vyhľadávaní – nie je potrebná konzola Google Search Console.

Obrazové kredity

Snímky obrazovky od autora / september 2021, november 2022
KeywordInsights.ai / prístup v novembri 2022
Checkbot / prístup v septembri 2021
Majestic / Prístup v septembri 2021
Google / október 2020
Bing / prístup v októbri 2021

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE