18 výkonných funkcií, ktoré vám umožnia lepšie preskúmať Mac

18 výkonných funkcií, ktoré vám umožnia lepšie preskúmať Mac

Počítače Mac sú hnacou silou exkluzívnych funkcií, ktoré vám spoločne poskytujú bezkonkurenčnú používateľskú skúsenosť. Všetky tieto funkcie vám umožňujú robiť svoju prácu rýchlejšie, bez ohľadu na to, či ste študent alebo profesionál.

Nižšie nájdete zoznam niektorých najlepších funkcií, ktoré MacBook ponúka. Či už ste nový alebo skúsený používateľ, v tomto článku určite nájdete cenné informácie.

1. Otvorte v Pracovnom režime

Keď zapnete Mac, musíte kliknúť viackrát, aby ste sa dostali do pracovného priečinka. Čo ak sa váš Mac dokáže automaticky otvoriť do cieľového priečinka? Budete môcť ušetriť trochu času. Prejdite na Finder, prejdite na Predvoľby a potom kliknite na Všeobecné. V okne New Finder nastavte priečinok, ktorý chcete vidieť pri zapnutí počítača.

2. Rýchlo premenujte súbory/priečinky

Ak chcete premenovať súbor alebo priečinok na počítači Mac, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Najrýchlejší spôsob premenovania súboru alebo priečinka je cez aplikáciu Finder. Vyberte súbor vo Finderi, stlačte Return a vstúpite do režimu zadávania textu, kde môžete zadať názov súboru.

Čítať:  Nápady na názov časopisu pre vysokú školu, ktoré odrážajú vášho ducha

3. Vyčistite pracovnú plochu pomocou balíkov

Uprataná pracovná plocha vás robí produktívnejšími, no väčšina z nás nedokáže dosiahnuť takú úroveň počítačovej hygieny. Preto Apple predstavil Stacks, praktickú funkciu, ktorá vám pomôže usporiadať súbory na pracovnej ploche. Klepnite na ľubovoľné miesto na pracovnej ploche, klepnite na ponuku Zobraziť a kliknite na položku Použiť zásobníky. Na pracovnej ploche môžete svoje súbory usporiadať podľa typu alebo kategórie.

4. Skontrolujte položky pomocou funkcie QuickLook

Pomocou funkcie QuickLook môžete skontrolovať obsah súboru bez jeho otvorenia. Vyberte súbor v aplikácii Finder, stlačte medzerník a uvidíte ukážku súboru, aby ste skontrolovali uložené údaje. Ak je to ten správny súbor, ktorý hľadáte, úžasné; v opačnom prípade stlačte medzerník, aby sa ukážka pustila a z okna Findera vyberte inú položku.

5. Spravujte projekty pomocou inteligentných priečinkov

Výkonné funkcie, ktoré vám umožnia lepšie preskúmať Mac

Automatizujte svoje úlohy projektového manažmentu pomocou funkcie Smart Folders. Ak sa vaše staré dokumenty stratia, môžete ich nájsť a usporiadať pre lepšiu správu. Môžete nájsť prácu, ktorú ste dokončili za posledný mesiac, vyhľadať dokumenty, ktoré ste použili minulý týždeň alebo neskôr. Pri pridávaní nového súboru inteligentné priečinky automaticky aktualizujú údaje v ňom uložené.

6. Rozdeliť zobrazenie na multitasking na Macu

Ak ste nabití množstvom úloh, ktoré musíte splniť do konca dňa, nemôžete stráviť celý deň prácou na jedinej aplikácii. Rozdelené zobrazenie v systéme macOS vám umožňuje používať dve alebo viac aplikácií naraz. Môžete otvoriť viacero aplikácií vedľa seba a pracovať na nich súčasne, aby ste maximalizovali produktivitu.

Čítať:  Ako odstrániť malvér z počítača Mac? 6 jednoduchých krokov

7. Zablokujte webovú stránku pomocou času pred obrazovkou

Ak chcete zablokovať webovú stránku v Safari, Apple vám to priamo nedovolí. Hoci môžete webovú stránku zablokovať, pomocou Času pred obrazovkou môžete obmedziť čas prístupu na ktorúkoľvek konkrétnu webovú stránku. Obmedzuje čas, počas ktorého je vám webová stránka prístupná. Táto funkcia je dostupná v macOS Catalina a novších verziách.

8. Pripnúť, uvoľniť alebo duplikovať karty

Funkcie Mac

Ak často navštevujete Twitter, Facebook, Gmail, LinkedIn, Pinterest alebo podobné webové stránky, môžete si tieto webové stránky pripnúť a ponechať si ich vo svojom notebooku. Pripnutie akejkoľvek webovej stránky vám umožní ponechať ju na mieste, aj keď prepnete do nového okna Safari, znova otvoríte alebo ukončíte prehliadač. Táto funkcia vám bráni v opakovanom zadávaní adresy URL často navštevovanej webovej lokality.

9. Vypnite oznamovacie správy pre lokality

Podobne ako u väčšiny používateľov, ak vás vyskakovacie okná s predplatným obťažujú viac ako čokoľvek iné a hľadáte riešenie, prečítajte si toto. Zrušenie alebo odmietnutie kontextového okna veľmi nepomôže. Ak používate Safari, vyskakovacie okná s upozorneniami môžete vypnúť tak, že prejdete na panel ponuky >> Predvoľby >> kartu Webové stránky. Potom zrušte začiarknutie políčka Povoliť webovým stránkam žiadať o povolenie odosielať upozornenia.

10. Spustite Mac potichu

Ak zvonenie pri spustení znie nepríjemne, môžete upraviť nastavenia tak, aby sa počítač spustil potichu. Pri ďalšom spustení počítača stlačte a podržte kláves Mute. Umožní počítaču spustiť tichý chod bez akéhokoľvek hluku. Táto funkcia pomáha, keď sa pokúšate spustiť počítač, keď sedíte v knižnici alebo kaviarni.

Čítať:  Ako vytvoriť animované GIFy rýchlym a jednoduchým spôsobom

11. Obnovte neuložené dokumenty

Čo ak omylom odstránite neuložený dokument? Stratíte všetky údaje uložené v tomto súbore. Teraz, ak sú tieto údaje potrebné pre budúci projekt, situácia bude ešte intenzívnejšia. Odstránený dokument môžete vyhľadať v koši, nájsť ho v automatickom obnovení alebo ho obnoviť z dočasného priečinka.

12. Vytvorte si vlastné skratky pre aplikácie

Funkcie, ktoré vám umožnia lepšie preskúmať Mac

Klávesové skratky sú určené na zefektívnenie vašej práce. Umožňujú vám rýchlo otvoriť aplikáciu alebo prepínať medzi kartami takmer bez problémov. Okrem toho si môžete vytvoriť vlastné kľúčové slová tak, že prejdete do System Preferences z ponuky Apple. Klepnite na Klávesnica, kliknite na Skratky, vyberte Skratky aplikácií a kliknite na ikonu +. Vyberte aplikáciu, pre ktorú potrebujete vytvoriť odkaz, a po dokončení dokončite proces kliknutím na tlačidlo Pridať.

13. Na nahrávanie obrazovky použite funkciu Zachytenie zvuku

Snímky obrazovky pomáhajú zachytiť obrazovku, ale veľmi nepomôžu, keď potrebujete vytvoriť animovaný videoklip. Použite QuickTime, vstavanú aplikáciu, ktorá vám umožní nahrávať obrazovku vo vysokom rozlíšení. Pomocou aplikácie môžete do videoklipu pridať aj zvuk. Toto je ideálna aplikácia, ktorú musíte vyskúšať, ak potrebujete často vytvárať videá.

14. Obnovte funkciu vymazania klávesu

Väčšina klávesníc Mac neobsahuje kláves Delete, ktorý používateľom umožňuje opraviť preklepy a iné chyby. Nebojte sa; stále môžete odstrániť preklepy alebo iné objekty, ktoré nechcete v dokumente vidieť. Stlačením a podržaním klávesu Control + D odstránite aplikácie, súbory a ďalšie položky.

15. Zachyťte čiastočnú/úplnú snímku obrazovky

Vytváranie snímok obrazovky na Macu je jednoduché. Môžete zachytiť buď celú obrazovku alebo časť obrazovky podľa vašich požiadaviek. Stlačením Shift + Command + 3 nasnímate obrazovku. Ak chcete zachytiť vybranú oblasť obrazovky, stlačte a podržte súčasne klávesy Shift + Command + 4. Ak chcete zachytiť ponuku alebo konkrétne okno, stlačte kombináciu klávesov Shift + Command + 4 + medzerník.

Čítať:  10 Základov skvelého e-mailového podpisu

16. Odhalenie hesiel pre webové stránky v systéme Mac

Mac ukladá poverenia používateľa a hesla do vstavaného programu s názvom Keychain. Ak sa tam chcete dostať, kliknite na okno Finder, klepnite na Aplikácie, vyberte Utilities a otvorte Keychain. Nájdite aplikáciu alebo web, pre ktorý potrebujete obnoviť heslo. Informácie pre online účty sú bezpečné a sú dostupné lokálne.

17. Zrýchlite zálohovanie Macu

Zálohy sú dôležité a aspoň jednu ďalšiu kópiu pevného disku by ste si mali ponechať mimo lokality. Vstavaná utilita Time Machine od Apple vytvára automatické zálohy na externé pamäťové médium. Zálohovanie pomocou nástroja Time Machine môžete urýchliť vykonaním niekoľkých zmien v systémových nastaveniach. Ak to chcete urobiť, musíte v termináli zakázať obmedzenie činnosti disku. Vďaka rýchlejšiemu zálohovaniu budete mať väčšiu bezpečnosť údajov uložených na disku počítača.

18. Odhalenie skrytých súborov

MacBooky majú tiež funkciu skryť a odkryť súbory. Spoločnosť Apple má politiku skrývania určitých súborov pred používateľmi, aby náhodne nevymazali údaje. Najpozoruhodnejšie sú dôležité systémové súbory.

Napriek tomu by niekto mohol mať záujem zbaviť sa nadbytočných skrytých súborov, aby sa uvoľnilo úložisko (za predpokladu, že vie, čo robí). Prístup k údajom sa tak stáva prioritou. Na prístup k skrytým súborom môžete použiť Finder alebo Terminál.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE