20 typov senzorov na inteligentných hodinkách: Ako fungujú?

Okrem základného hardvéru potrebného na spustenie inteligentné hodinky obsahujú niekoľko dôležitých senzorov na sledovanie vášho spánku, zdravia a aktivity, stresu, gest, polohy a ďalších. To zahŕňa gyroskop, akcelerometer, GPS, snímač srdcového tepu a podobne. V tomto článku preskúmame všetky takéto senzory prítomné v inteligentných hodinkách a ich výhody a nevýhody.

Všetko o senzoroch vo vnútri inteligentných hodiniek

34-ročný muž z Yamuna Nagar, Haryana, sťažoval sa o nízkej energetickej hladine a bolesti na hrudníku. V normálnej situácii by si zrejme každý oddýchol, aby sa cítil lepšie – no mal so sebou Apple Watch. Okamžite použil EKG senzor, ktorý zistil nezrovnalosti a odporučil lekársku pomoc, a neskôr sa ukázalo, že má 99% upchaté tepny.

To len ukazuje, do akej miery sa nositeľná technológia vyvinula. To, čo udrie do očí, je luxusná estetika, no v hĺbke sú senzory to, čo ich robí revolučnými. Tu sú niektoré z dôležitých senzorov, ktoré nájdete v inteligentných hodinkách na trhu, a ako fungujú.

Skôr ako začneme, všimnite si, že nie všetky senzory sú prítomné na všetkých hodinkách. Závisí to od ceny hodiniek, cieľového publika a od toho, čo má výrobca v úmysle urobiť. Aké senzory majú inteligentné hodinky, si môžete skontrolovať na webovej stránke výrobcu, na stránke so zoznamom produktov alebo v používateľskej príručke.

1. Akcelerometer

Inteligentné hodinky s akcelerometrom osi XY a Z

Väčšina fitness náramkov a nositeľných zariadení v zásade funguje na akcelerometroch. Akcelerometre sú senzory, ktoré sledovať pohyby svojho tela spočítaním počtu krokov, ktoré ste vykonali počas určitého obdobia.

Zároveň tento senzor sleduje aj váš spánok. Senzor sleduje vaše pohyby počas spánku. Potom poskytuje informácie, aby ste sa dozvedeli viac o svojich spánkových vzorcoch a efektívne zlepšili svoje spánkové návyky.

Akcelerometer je obvod založený na MEMS, ktorý sníma alebo meria sily zrýchlenia spôsobené gravitáciou pohybu alebo nakláňaním. Dokáže merať rýchlosť zrýchlenia alebo pohybu pripojeného zariadenia. Dokáže merať pohyb cez os X, Y a Z.

Jediný nevýhodou je pochybná presnosť pokiaľ nepoužívate kvalitné nositeľné zariadenie. Podľa výskumu sa zistilo, že sledovače spánku sú presné len v 78 % prípadov. A pokiaľ ide o odhad, ako dlho trvalo, kým ľudia zaspali, presnosť klesla na iba 38%.

Čítať:  4 spôsoby, ako skryť displej telefónu pred ostatnými, ktorí naň pozerajú

2. Gyroskop

Gyroskopický senzor v inteligentných hodinkách meria uhlovú rýchlosť. To znamená, že ide nad rámec detekcie lineárneho pohybu a zohľadňuje aj všetky vaše ostatné pohyby. Kombinácia 3-osového gyroskopu a 3-osového akcelerometra zabezpečuje 6-stupňový systém sledovania pohybu.

Dva senzory sledujú pohyby tela, gravitáciu a rýchlosť detekovať pohyb a gestá. Používa sa na detekciu pohybu a jeho presné sledovanie. Gyroskopy sú celkom užitočné, pokiaľ ide o odlíšenie jednej činnosti od druhej.

Napríklad väčšina funkcií detekcie aktivity na vašich inteligentných hodinkách používa gyroskop na detekciu vašej aktivity a potom identifikuje, či behávate alebo bežíte. Ak ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako vaše hodinky nedetekujú iba pohyb vašej ruky ako aktivitu, je to kvôli gyroskopu.

3. Magnetometer alebo kompas

Kompas na inteligentných hodinkách Titan

Magnetometer nie je nič iné ako iný názov pre a kompas. Pracuje s GPS súradnicami na určenie presnej polohy a smeru, v ktorom stojíte.

Sníma magnetické polia, veľkosť (silu) aj smer poľa, aby zistil vašu presnú polohu v súradnicovom priestore.

4. Senzor barometrického tlaku

Funkcia barometra na inteligentných hodinkách Titan

Používajú sa hlavne snímače barometrického tlaku zistiť svoju nadmorskú výšku s inteligentnými hodinkami. Tieto údaje sú veľmi užitočné pri aktivitách, ako je turistika a horolezectvo.

Údaje o nadmorskej výške sa používajú spolu s ďalšími údajmi nameranými hodinkami na pochopenie podmienok a poskytnutie potrebných informácií. Zariadenia môžu napríklad použiť tento senzor na určenie, či sa vaše hladiny SpO2 znižujú, keď sa presúvate do vyšších nadmorských výšok.

5. Senzor telesnej teploty

Snímač telesnej teploty na inteligentných hodinkách je zvyknutý zmerajte si teplotu pokožky. Používa sa na zistenie akejkoľvek miernej zmeny vašej teploty. To môže poskytnúť informácie o tom, či ste na pokraji horúčky. Tieto senzory môžu tiež pomôcť odhaliť menštruačné cykly.

Inteligentné hodinky s teplotnými senzormi dokážu momentálne merať iba teplotu pokožky. Ich schopnosť určiť vnútornú telesnú teplotu je stále obmedzená. Dokonca aj pri teplotách pokožky môžu namerané hodnoty ovplyvniť vonkajšie faktory.

Meranie teploty pomocou inteligentných hodiniek

Keďže ide o nedávny prírastok do lacných inteligentných hodiniek, väčšina generických značiek a OEM ho využíva zahrnutím falošného teplotného senzora.

6. Monitor srdcovej frekvencie

Monitory srdcového tepu sú kľúčovými dôvodmi, prečo sa inteligentné hodinky predávajú ako teplé rožky. Ako už názov napovedá, pomáha zistiť pulzovú frekvenciu. Používa väčšina inteligentných hodiniek fotopletyzmografia (PGP) senzory pre to isté. Tu je jednoduché vysvetlenie, ako to funguje:

Zelené svetlo je silne absorbované červenou farbou – farbou našej krvi. Keďže váš pulz spôsobuje rytmickú zmenu v množstve krvi, mení sa aj začervenanie vašej pokožky. Preto zelené svetlo zisťuje zmeny v krvi meraním množstva odrazeného svetla. Takto sa zisťuje vaša tepová frekvencia.

Čítať:  Startup Telly vysiela prvú vlnu bezplatných 55-palcových 4K televízorov

Samozrejme, špičkové inteligentné hodinky majú veľkú presnosť, ale nie sú také presné ako akékoľvek srdcové monitory na hrudi.

Zariadenia ako Apple Watch zistia čokoľvek neobvyklé v zdraví vášho srdca identifikáciou nízkej/vysokej srdcovej frekvencie alebo nepravidelného srdcového rytmu. Poskytuje vám iba informácie, ale neposkytuje žiadne závery, pretože navrhuje navštíviť lekára.

7. Oximetrický senzor

Ak sa vo väčšine domácností našiel jeden zdravotnícky prístroj, hoci sa vo veľmi nešťastných časoch pandémie považoval za nevyhnutný – je to pulzný oxymeter. Tieto senzory vám pomôžu pochopiť Koncentrácia kyslíka vo vašej krvi prostredníctvom inteligentných hodiniek.

Meranie SpO2 pomocou Samsung Galaxy Watch 4

Hemoglobín je proteín prítomný vo vašich červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík. Máme niečo, čo sa nazýva nasýtený hemoglobín (plný kyslíka) a nenasýtený hemoglobín (nedostatok kyslíka; nie je plný). Oba absorbujú rôzne množstvá červeného svetla.

Keď máte hodinky pripevnené k zápästiu, prepúšťajú cez vašu pokožku viditeľné červené a infračervené svetlo. Teraz sa meria a porovnáva pomer absorpcie svetla z dvoch „typov“ hemoglobínu. Toto porovnanie pomeru teda môže pomôcť určiť, koľko hemoglobínu vo vašej krvi je nasýtených a koľko nie.

Dôrazne však odporúčame, aby ste si pri sebe nechali aj lekársky certifikovaný pulzný oxymeter a nespoliehali sa len na tie, ktoré poskytujú inteligentné hodinky, najmä v situáciách, ktoré vyžadujú lekársku pomoc.

8. Senzor okolitého svetla

Rovnako ako vaše smartfóny, aj inteligentné hodinky obsahujú senzory okolitého svetla automaticky upraví jas displeja. Tento senzor rozpoznáva okolité svetlo, aby nastavil jas obrazovky na správnu mieru.

Pomáha to tiež šetriť batériu vášho zariadenia. Ale hlavne, tento senzor zabraňuje tomu, aby vašu obrazovku štípalo svetlo smerujúce do vašich očí, keď ste v tmavšom prostredí! Moto 360 boli prvé inteligentné hodinky Wear, ktoré obsahovali senzor okolitého svetla.

9. Snímač výškomeru

Senzor výškomeru vám pomôže zistiť akékoľvek zmeny výšky. Sem patrí najmä to, že používateľ stúpa po schodoch alebo schádza zo svahu. Pomôcť môže aj tento senzor detekovať akúkoľvek zmenu nadmorskej výšky pri behu, pretože výrazne zlepšuje rýchlosť spaľovania kalórií.

Senzory, ako sú tieto, zabezpečujú, že sa vypočítajú len základné údaje, ako je vzdialenosť, rýchlosť a smer, ale prinášajú jemnejšie detaily, ako sú údaje o nadmorskej výške.

10. Bioimpedančný senzor

Bioimpedančný senzor meria odolnosť, ktorú ponúka pokožka voči všetkým množstvám elektriny. Malé množstvá prúdu sú dodávané do pokožky elektródami na nabíjanie batérie na spodnej strane hodiniek.

Tieto merania, poháňané týmito prúdmi, sa používajú na meranie údajov o spánku, srdcovej frekvencii a dýchaní. Ak dostanete upozornenie, že ste boli neaktívny alebo letargický, obviňujte bioimpedančný senzor. A ak sú hodinky vybavené aj funkciou pripomenutia vody, je to možné len vďaka bioimpedančnému senzoru.

Čítať:  11 vecí, ktoré by ste mali vedieť o kanáloch WhatsApp

Pre tých, ktorí nevedia, Samsung Galaxy Watch 4 prichádza so snímačom BIA, ktorý pomáha pri meraní krvného tlaku, nepravidelného srdcového rytmu (AFib), kyslíka v krvi a zloženia tela.

11. Senzor priblíženia

Senzory priblíženia dajú vašim hodinkám vedieť, či zariadenie používate alebo nie. Môžu detekovať predmet alebo ruku bez toho, aby ste sa jej z diaľky dotkli.

Ak zariadenie nepoužívate, tento senzor pomáha šetriť batériu a uspí hodinky. Tento senzor sa používa aj na vypnutie alebo zapnutie obrazovky. Niektoré gestá, ako napríklad mávanie na prijatie alebo odmietnutie hovoru, vypnutie obrazovky a podobné, využívajú senzor priblíženia na vašich inteligentných hodinkách.

12. Senzor orientácie

Senzor orientácie detekuje hlavne orientáciu zariadenia. Ide o celkom základný senzor, pretože pomáha zaistiť, aby ste svoje inteligentné hodinky nosili správnym smerom. Ak nie, tento senzor pomáha automaticky korigovať obsah displeja, pokiaľ ide o orientáciu.

13. Krokomer

Najzákladnejší senzor, ktorý je prítomný na každom jednom nositeľnom zariadení – je krokomer. Krokomer využíva údaje akcelerometra na počítanie počtu krokov, ktoré používateľ prejde, a poskytuje tak počet krokov na konci každého dňa.

10 10 000 krokov sa často považuje za zdravú prax pre každého jednotlivca a krokomer vám to môže zabezpečiť!

14. Počítadlo kalórií

Počítadlo kalórií je sekundárny komponent na vašich inteligentných hodinkách, ktorý využíva pohyby tela detekované akcelerometrom. Údaje o kalóriách sú veľmi dôležité, aby ste si boli vedomí toho, aké efektívne sú vaše aktivity.

To je do značnej miery prospešné pri regulácii hmotnosti alebo pri výbere najefektívnejších aktivít. Niektoré zo sprievodných aplikácií pre tieto inteligentné hodinky vám umožňujú nastaviť cieľovú hmotnosť a primárne používať údaje o kalóriách, aby ste boli motivovaní a zostali v súlade s vaším cieľom!

15. Senzor EKG

EKG alebo elektrokardiogram je jednoduchý test na kontrolu srdcového rytmu a elektrickej aktivity. Výsledky testu môžu poskytnúť informácie, či existuje možný problém so srdcom. Tieto problémy zahŕňajú bolesť na hrudníku, ochorenie koronárnych artérií alebo možný srdcový infarkt.

Keď položíte konček prsta na elektródu, vytvorí sa uzavretý okruh od prsta k srdcu a potom k zápästiu. Tento uzavretý obvod umožňuje hodinkám zaznamenať všetky elektrické impulzy, ktoré spôsobujú tlkot vášho srdca. Senzor EKG je kľúčovým predajným bodom hodiniek Apple.

Informácie zo snímača EKG môžu byť dosť dôležité a človek musí v ideálnom prípade okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Preto, aby sa predišlo falošným poplachom, snímač EKG na hodinkách Apple Watch niekoľkokrát skontroluje nezrovnalosť kvôli konzistencii údajov.

Jedinou nevýhodou je, že inteligentné hodinky so snímačmi EKG sú drahé a pravdepodobne musíte viac vyhodiť! Medzi obľúbené inteligentné hodinky s EKG patria Apple Watch Series 7, Samsung Galaxy Watch 4 a Fitbit Charge 5 a Sense.

Čítať:  Zhrnutie povestí o Galaxy Z Flip 4 a Fold 4: Cena, špecifikácia a dátumy vydania

16. Senzor gest

Inteligentné hodinky obsahujú aj niekoľko šikovných funkcií, ako napr detekcia gest na ovládanie prehrávanie hudby a prijímanie alebo odmietanie hovorov. Je to možné vďaka prítomnosti senzorov gest na vašich inteligentných hodinkách. Niekoľko inteligentných hodiniek poskytuje aj možnosť pridania vlastného ovládania gestami, čo je možné aj pomocou snímača gest.

17. UV senzor

Niektoré inteligentné hodinky vám tiež pomôžu zistiť, či je slnečné žiarenie, ktorému sa vystavujete, škodlivé alebo nie.

Tieto senzory majú hlavne svetlocitlivé prvky nazývané fotodiódy. Keď svetlo dopadá na snímač, fotodióda excituje elektróny, čo spôsobuje elektrický prúd. Odozva elektrického prúdu je priamo úmerná sile svetla.

18. Senzor elektrodermálnej aktivity (EDA)

Senzor EDA (elektrodermálna aktivita) je najnovším prírastkom do inteligentných hodiniek Fitbit. to pomáha merať stres kombináciou údajov zo snímačov EKG, teploty pokožky a srdcovej frekvencie. Niektoré inteligentné hodinky zohľadňujú aj údaje o spánku.

Detekuje malé množstvo elektrických zmien v úrovni potu vašej pokožky, a tak vám pomáha uvedomiť si úroveň stresu. Takto je detekovaný elektrický prúd a následne transformovaný na digitálny výstup.

19. Senzor vodivosti pokožky

Senzor kožnej vodivosti pomáha vypočítať niečo tzv galvanická odozva kože – ktorý detekuje hlavne vývoj, ktorý možno vidieť vo vašom pote, čo vám pomáha udržať si vedomosť o úrovni vášho emočného stresu. Používa sa tiež na počítanie počtu kalórií spálených počas dňa.

Tieto senzory detegujú transformáciu v potných žľazách, pretože elektródy vo vašich hodinkách sú dosť citlivé na tieto transformácie na vašej pokožke.

20. GPS senzor v Smartwatch

GPS senzory sú v týchto dňoch k dispozícii aj na inteligentných hodinkách. Podobne ako vo vašich telefónoch vám to pomáha určiť smer a merať vzdialenosť pri vašich aktivitách. Schopnosť inteligentných hodiniek nezávisle poskytovať navigačné údaje je pre mnohých ľudí celkom pohodlná.

Ak máte inteligentné hodinky s GPS, môžete sledovať a mapovať svoju trasu, prejdenú vzdialenosť a rýchlosť pri vykonávaní akejkoľvek činnosti, ako je beh, chôdza, bicyklovanie, lezenie atď. Môže tiež pomôcť určiť nadmorskú výšku pri turistike alebo trekingu.

Niektoré inteligentné hodinky používajú výškomer na meranie zmien tlaku v rôznych výškach, aby poskytovali zmeny nadmorskej výšky v reálnom čase a presne sledovali polohu. Máte tiež možnosť vytvoriť si trojrozmernú mapu vašej trasy.

Zabaliť sa

Toto je dvadsať najbežnejších senzorov vo vnútri inteligentných hodiniek. Dúfame, že tento článok bol pre vás poučný a zaujímavý. Navštívte všetky naše súvisiace a podrobnejšie články prepojené vyššie a dozviete sa viac o senzoroch. Zostaňte naladení, aby ste nikdy nezmeškali aktualizáciu vo svete nositeľnej techniky.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE