3 metriky influencer marketingu, ktoré môžete sledovať vo svojich budúcich sviatočných kampaniach

Začínajú sa objavovať halloweenske ozdoby a vianočný album Mariah Carey sa už dostal na pulty obchodov, čo je jasným znakom toho, že obdobie sviatkov sa nezadržateľne blíži.

Toto dovolenkové obdobie zvyčajne trvá od začiatku októbra do konca januára nasledujúceho roka.

Zákazníci majú záujem nakupovať kvôli početným sviatkom v tomto časovom rámci, preto je nevyhnutné, aby bola vaša značka pripravená využiť túto príležitosť.

V tomto článku vás prevedieme 3 základnými metrikami influencer marketingu, ktoré by ste mali sledovať pre svoje nadchádzajúce sviatočné kampane, aby ste zabezpečili, že vaše úsilie bude šíriť sviatočnú náladu a prinesie skutočné výsledky.

Ale začnime od základov.

Čo je influencer marketing?

Influencer marketing je stratégia založená na využívaní vplyvu populárnych osobností, odborníkov a mienkotvorných lídrov na propagáciu produktov, služieb alebo značiek. Tento marketingový prístup zahŕňa vytváranie partnerstiev s influencermi, ktorí majú významný vplyv v určitej oblasti alebo medzi cieľovým publikom.

Influencermi môžu byť blogeri, známe osobnosti, odborníci v určitej oblasti alebo aj obyčajní ľudia s veľkým publikom na sociálnych sieťach. Hlavnou myšlienkou influencer marketingu je, že odporúčania a reklamy od populárnych osobností sú považované za autoritatívnejšie a dôveryhodnejšie, čo pomáha zvyšovať predaj a prilákať nových zákazníkov.

Často sa používa na sociálnych sieťach, kde influenceri vytvárajú obsah súvisiaci s produktmi alebo službami a zdieľajú ho so svojím publikom. Efektivita influencer marketingu závisí od správneho influencera, autentickosti spolupráce a zosúladenia značky s hodnotami influencera.

Aké ciele influencer marketingu možno nastaviť pre prázdninové kampane?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred spustením kampane vplyvu, je rozhodnúť sa pre cieľ, ktorý je v súlade s vašimi celkovými obchodnými cieľmi. Od tejto voľby závisia formáty umiestnenia aj metriky, podľa ktorých budete hodnotiť efektivitu.

Čítať:  Umelá inteligencia domovníka „nepodarilo sa načítať“? Tu je návod, ako to môžete skúsiť opraviť

Vezmime si príklad Program ovplyvňovania Amazonu. Tento program ponúka ovplyvňovateľom jedinečné príležitosti spojiť sa so svojím publikom a zvýšiť predaj prostredníctvom Amazonu, vďaka čomu je sledovanie týchto metrík ešte významnejšie. Môžete buď spustiť takúto kampaň a zapojiť viacerých influencerov, aby ste propagovali aj svoje sviatočné kampane.

Influencer marketing môže fungovať na rôznych úrovniach predajného lievika:

 • Zvýšte povedomie o značke
 • Prilákajte predplatiteľov na vstupnú stránku a návštevnosť webových stránok
 • Priamo riadiť predaj

Mediálny efekt, tj práca na najvyššej úrovni predajného lievika, je zrejmý z dôvodu vysokého dosahu reklamy. V praxi sa však influencer marketing využíva na všetky účely. Dokonca aj pri stimulácii predaja môže byť lacnejší ako tradičné kanály, ako je kontextová a cielená reklama.

Hodnota influence marketingu je vo vysokom zapojení publika do kontaktu s reklamným obsahom vďaka lojalite ku konkrétnemu blogerovi. To určuje očakávanie vysokej konverzie na cielenú akciu publika.

Ktorú akciu nastaviť ako cieľovú, je na konkrétnom inzerentovi. Predpokladajme, že ste výrobná a obchodná organizácia v segmente FMCG, máte webovú stránku s internetovým obchodom a ste zastúpení na popredných trhoch. V takom prípade pravdepodobne prilákate návštevnosť priamo na predajné platformy.

Prostredníctvom iných nástrojov zoznámite publikum s vašimi produktmi a cieľovou akciou vplyvového marketingu pre vás bude predaj.

Aký vplyv majú marketingové metriky sledovať pri sviatočných kampaniach?

Príkladmi značiek, ktoré využívajú dovolenkové marketingové kampane a influencer marketing, sú Ikea, John Lewis, Coca-Cola, Starbucks a WestJet.

KPI vždy veľmi závisia od vašich cieľov pre vašu reklamnú kampaň. Ciele by zároveň mali byť merateľné. Správne a objektívne treba vyhodnotiť efektivitu blogerskej reklamy a celej kampane. Napríklad „Chcem, aby sa moja značka stala viac rozpoznateľnou“ nie je jasný, merateľný cieľ, ale vágna túžba.

Ďalším skvelým príkladom je toto: „Potrebujem osloviť na YouTube aspoň 500 000 ľudí z Argentíny a Brazílie, pretože sa chcem presadiť na latinskoamerickom trhu, pre ktorý som vytvoril svoju novú mobilnú hru. Potrebujem tiež, aby reklamy priviedli aspoň 10 000 nových používateľov.“ Tu už vidíme niekoľko metrík, ktoré nám umožnia posúdiť úspešnosť či neúspech influencer marketingovej kampane.

Čítať:  Ako opraviť kotúče Instagramu, ktoré sa nezobrazujú alebo nefungujú

V závislosti od cieľov sa určujú aj metriky, ktoré sa musia sledovať počas kampane vplyvu a po nej.

1. Povedomie o značke

Ako reklamná kampaň ovplyvnila povedomie o vašej značke, môžete zistiť niekoľkými spôsobmi:

 • Sledujte dynamiku vyhľadávacích dopytov pomocou názvu značky alebo inzerovaného produktu – to sa dá urobiť v Sprout Social.
 • Vyhodnoťte, o koľko sa zvýšila návštevnosť webu zo značkových vyhľadávacích dopytov.
 • Vykonajte prieskum trhu v jednej zo služieb, ktoré sa na to špecializujú.

Každá z metód má svoje nevýhody. Ak napríklad spustíte niekoľko kampaní naraz, môžete sledovať iba celkovú dynamiku žiadostí o značku. Služby marketingového prieskumu môžu poskytnúť podrobné údaje o konkrétnej kampani. Neposkytujú však skutočné výsledky, ale predpovedané na základe odpovedí ich publika.

Publikačný dosah je ukazovateľ, ktorý nepriamo súvisí s povedomím o značke, takže niektorí ním merajú mediálny efekt. To, ako dosah publikácie skutočne ovplyvnil povedomie o značke, závisí od toho, aké relevantné je publikum blogera a ako dobre bola integrácia vykonaná.

Označenia Páči sa mi, komentáre a opätovné príspevky sú metriky zapojenia publika, takže niektorí marketéri ich berú do úvahy okrem dosahu.

Je nevyhnutné vyhodnotiť, ako sa publiku páčila reklamná kampaň. Dá sa to urobiť vyhodnotením ER (meria sa pomerom akcií publika k dosahu). Je potrebné analyzovať reakcie publika na reklamy (lajky, komentáre, reposty atď.). Ak je umiestnenie reklamy dobre premyslené, dostáva od publika patričnú odozvu (možno to sledovať podľa tónu komentárov).

2. Návštevnosť webovej stránky a noví predplatitelia

Počet návštevníkov webových stránok prichádzajúcich od blogera je možné sledovať v službe Google Analytics. Hlavnou podmienkou je pridanie individuálnej značky UTM k odkazu blogera.

Počet nových predplatiteľov sa niekedy počíta ťažšie. Sú tu nuansy.

Pri uverejňovaní príspevkov na Instagrame alebo Facebooku môžete dať odkaz na svoj profil, ale v oficiálnych štatistikách nemôžete sledovať, koľko používateľov k vám prišlo z tohto odkazu.

Preto odborníci odporúčajú inzerovať s rôznymi influencermi v rámci intervalu. Takto budú dáta čistejšie. Ak napríklad bloger uverejnil príbehy s integráciou, mali by ste počkať aspoň 24 hodín na integráciu s iným blogerom. Na uverejňovanie príspevkov môžete čakať týždeň. Publikácie zvyčajne počas tohto obdobia prestanú získavať názory.

Čítať:  10 vstupných stratégií, ktoré prudko zvýšia návštevnosť vašich webových stránok

3. Predaj

Ak má inzerent správne nakonfigurovanú analytiku, cestu používateľa od príspevku blogera k nákupu možno jednoducho sledovať pomocou značiek UTM. Častejším nástrojom je tu však prispôsobený zľavový promo kód, ktorý bloger komunikuje s publikom. Má to niekoľko dôvodov:

 • Promo kód ešte viac zahrieva publikum
 • Nákupy pomocou propagačného kódu sa dajú ľahšie sledovať
 • Propagačné kódy je možné sledovať na trhoviskách, kde nie je k dispozícii služba Google Analytics.

Aké metriky možno sledovať, keď je cieľom influencer marketingovej kampane predaj?

CPA (Cost Per Action) je skvelý KPI. V tomto prípade hovoríme o cene objednávky, no CZA môžete merať na rôznych úrovniach (napríklad cena za kliknutie na webovú stránku) a na základe toho optimalizovať svoje reklamy.

Na meranie CZA musíte vydeliť reklamné náklady počtom cieľových akcií (napr. objednávok).

ROMI (Return On Marketing Investment) je ďalším skvelým KPI. Ak chcete zistiť, či sa reklama blogera vyplatila alebo nie, musíte:

 • Od zisku, ktorý vznikol vďaka blogerovi, odpočítajte náklady na spustenie reklamnej kampane
 • Výsledok vydeľte celkovými nákladmi na reklamu

Toto sú základné metriky influencer marketingu.

Bonus: Kľúčová dierka pre influencer marketingové kampane

Sprout Social môže byť cenným nástrojom na sledovanie a analýzu ovplyvňovateľov vo vašich marketingových kampaniach. Poskytuje údaje a prehľady v reálnom čase, ktoré môžu zlepšiť vaše marketingové stratégie influencerov.

 • Môžete vyhľadávať konkrétnych influencerov alebo hashtagy relevantné pre vašu značku alebo cieľové publikum. To vám pomôže identifikovať vplyvných jednotlivcov, ktorí sú v súlade s hodnotami vašej značky a majú významný vplyv na vaše publikum.
 • Sprout Social používa pokročilé algoritmy na monitorovanie a sledovanie kľúčových metrík súvisiacich s aktivitami ovplyvňovateľov v sociálnych médiách. Poskytuje vám podrobné analýzy miery zapojenia, dosahu, analýzy sentimentu a demografických údajov sledovateľov.
 • Sprout Social sa neobmedzuje len na sledovanie influencerov. Pomáha vám tiež sledovať úspešnosť vašich marketingových kampaní influencerov.

Platforma poskytuje komplexné prehľady o interakciách, zobrazeniach a konverzáciách generovaných vašimi kampaňami. To znamená, že môžete vidieť, akú výkonnosť dosahujú vaše kampane, identifikovať najvýkonnejších ovplyvňovateľov a získať cenné informácie na optimalizáciu vašich budúcich kampaní.

Čítať:  Chyby pri vytváraní odkazov, ktoré robia blogeri

Zabaľovanie

S blížiacou sa dovolenkovou sezónou je zrelý čas na strategické plánovanie marketingovej stratégie influencerov. Tieto metriky sú vaším kompasom, ktorý vám pomáha orientovať sa v konkurenčnom prostredí dovolenkového marketingu.

Keď sa teda pripravujete na ďalšiu sviatočnú kampaň, použite tieto neoceniteľné metriky ako svojich dôveryhodných spojencov pri vytváraní nezabudnuteľnej, pôsobivej a úspešnej sviatočnej sezóny pre vašu značku. Nech je vaša sviatočná kampaň veselá, jasná a hlavne založená na dátach.

Nezabudnite odomknúť prehľad sociálnych médií a vyskúšajte bezplatnú skúšobnú verziu Sprout Social hneď teraz!

Autor Bio

David van Luijn, marketingový riaditeľ spoločnosti Tourism Group International. Predá viac ako 4,5 milióna Prehliadky a vstupenky ročne prostredníctvom pokladní, online kanálov, pokladní atrakcií, PDA, shop-in-shopov a partnerských platforiem.

Súvisiace články

14 najlepších nástrojov na riadenie vzťahov s influencermi na optimalizáciu kampane

5 príkladov úspešných influencer marketingových kampaní na inšpiráciu

často kladené otázky

1. Aké sú najdôležitejšie metriky na sledovanie v kampaniach s dovolenkovým influencerom?

Hoci sú relevantné rôzne metriky, medzi tie najdôležitejšie patrí miera zapojenia, miera konverzie a dosah. Tieto metriky vám pomôžu zmerať efektivitu vašej kampane z hľadiska interakcie publika, konverzie na predaj a toho, do akej miery sa vaše posolstvo šíri počas prázdnin.

2. Ako môžem merať mieru zapojenia pre moju kampaň s dovolenkovým influencerom?

Ak chcete vypočítať mieru zapojenia, spočítajte celkový počet hodnotení Páči sa mi, komentárov, zdieľaní a iných interakcií s obsahom vášho influencera. Vydeľte to celkovým počtom sledovateľov alebo divákov. Výsledok, zvyčajne vyjadrený v percentách, vám poskytne prehľad o tom, aký pútavý je váš obsah a ako dobre rezonuje u vášho publika počas sviatočnej kampane.

3. Aký je najlepší spôsob, ako zabezpečiť úspešnú sviatočnú influencerskú kampaň pomocou týchto metrík?

Úspešná kampaň s dovolenkovým influencerom nie je len o samotných metrikách, ale aj o ich využívaní na prijímanie informovaných rozhodnutí. Pravidelne monitorujte metriky, analyzujte údaje a buďte pripravení zodpovedajúcim spôsobom upraviť svoju stratégiu. Úzko spolupracujte so svojimi influencermi a nezabudnite vytvárať obsah, ktorý je v súlade s témou sviatkov a posolstvom vašej značky, aby ste maximalizovali vplyv vašej kampane.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE