5 príkladov značiek so skvelými viackanálovými marketingovými stratégiami

Čo majú spoločné Apple, Starbucks, Disney, Under Armour a Bank of America? Všetky zarábajú stovky miliónov dolárov a zároveň ponúkajú neuveriteľnú používateľskú skúsenosť vďaka viackanálovému marketingu.

Dnes je naším cieľom previesť vás tým, ako sa týmto spoločnostiam darí s multikanálovým marketingom.

Ale to nie je všetko: Zdôrazníme tiež dôležité poznatky z ich multikanálovej stratégie a poskytneme vám tipy, ktoré môžete použiť vo svojom vlastnom elektronickom obchode a marketingovej stratégii.

Čo je to viackanálový marketing?

sa vzťahuje na to, ako sa produkty prenášajú od maloobchodníka k spotrebiteľovi. znamená, že využívate viaceré kanály, najmä kanály, ktoré vaši zákazníci využívajú najviac. V praxi ide o stretnutie s publikom tam, kde žije, či už na sociálnych sieťach, v mobilnej aplikácii, v ich e-mailových schránkach, cez SMS alebo cez telefón.

Apple: Služby zákazníkom a vzdelávanie

Apple sa považuje za „click-and-maltar“, čo znamená, že spoločnosť Apple prevádzkuje fyzické aj internetové obchody. Situácia s fyzickými maloobchodnými predajňami Apple je však jedinečná. Namiesto toho, aby boli Apple Store určené na predaj, sú primárne navrhnuté tak, aby dopĺňali elektronický obchod spoločnosti Apple, ktorý predstavuje väčšinu celkového predaja.

Týmto spôsobom fungujú fyzické obchody Apple ako zákaznícke dotykové body, ktoré podporujú celkovú skúsenosť s Apple. Keďže fyzické obchody nie sú nevyhnutne zamerané na maloobchod, zákazníci môžu navštíviť Apple Store bez toho, aby mali pocit, že potrebujú nakupovať. A so zákazníkmi, ktorí častejšie chodia do fyzických obchodov, je spoločnosť Apple schopná viac sa ponoriť do značky.

Okrem reklamy a používania maloobchodných predajní na zákaznícku podporu sa spoločnosť Apple zamerala na vývoj služieb s cieľom zvýšiť dopyt po hardvéri Apple a zároveň poskytnúť dodatočné zdroje príjmov. Medzi hlavné príklady patrí Apple News+službu odberu prémiových správ, ktorá je k dispozícii iba na hardvéri Apple, a Apple TV+streamovacia služba v štýle Netflix, ktorá bude primárne dostupná na hardvéri Apple.

Za zmienku tiež stojí, že viackanálová marketingová stratégia spoločnosti Apple je postavená na špecifických pokynoch pre branding. To umožňuje spoločnosti Apple udržiavať konzistentný vizuálny štýl vo všetkých marketingových materiáloch okrem webových stránok, aplikácií, služieb a maloobchodných predajní spoločnosti Apple. Dokonca aj výpočtové zariadenia a ďalší hardvér spoločnosti Apple zdieľajú prvky spoločného dizajnového jazyka. To robí veľa pre to, aby spotrebitelia mali veľmi „Apple“ zážitok bez ohľadu na to, ktorý predajný kanál ich dodáva.

Čítať:  21 úžasných príkladov dizajnu blogu, ktoré vás inšpirujú

Ako to replikovať

Apple tvrdí ekosystému mnohých zákazníckych kontaktných bodov od hardvéru cez softvér a služby až po platformy. Jednoducho povedané, Apple nasýti životy svojich spotrebiteľov týmito dotykovými bodmi. Jedným z kľúčových krokov je vytvorenie viacerých priamych a nepretržitých prepojení medzi vašou spoločnosťou a vaším publikom, najmä prostredníctvom služieb a predplatného. To pomôže podniku premeniť príležitostné interakcie so zákazníkmi prostredníctvom rôznych kanálov na trvalé vzťahy.

Okrem budovania vzťahov s publikom prostredníctvom kontaktných bodov so zákazníkmi je spoločnosť Apple aj plagátovou spoločnosťou pre branding. Čokoľvek spojené so značkou – od reklám po fyzické maloobchodné predajne, zdieľa konzistentný dizajnový jazyk a aj tematické motívy. Táto konzistentnosť je nevyhnutnosťou pre viackanálový marketing.

Starbucks: Podpora lojality zákazníkov

Takmer všetko okolo zákazníckej skúsenosti Starbucks bolo starostlivo navrhnuté tak, aby povzbudilo zákazníkov, aby naďalej navštevovali Starbucks. Príkladom je Odmeny Starbucks ktorý sa sústavne radí ako jeden z najlepších pre programy odmeňovania za vernosť zákazníkov.

S programom zákazníci získavajú body alebo „hviezdičky“ pri každom nákupe. Hviezdy sa hromadia, aby odomkli bezplatné nápoje a jedlo. Nahromadenie hviezd navyše odomkne vyššie úrovne programu Starbucks Rewards. Každá úroveň prichádza s ešte ďalšími výhodami, ako je bezplatné dopĺňanie a nakoniec aj zlatá karta Starbucks. Po odomknutí možno zlatú kartu – čo je vlastne len darčeková karta s menom zákazníka – spravovať a znova načítať prostredníctvom primárnych zákazníckych kontaktných bodov spoločnosti: webovej stránky Starbucks, aplikácie Starbucks, cez telefón alebo na akomkoľvek mieste Starbucks. .

Potom je možné kartu „nahrať“ do mobilného zariadenia zákazníka, čo mu umožní platiť zo svojho zariadenia bez fyzickej odmenovej karty. Spotrebitelia sa tak stretávajú tam, kde sa nachádzajú – na ich telefónoch. Tým, že Starbucks motivuje zákazníkov programu odmeňovania, aby mali aplikáciu vo svojich telefónoch na jednoduché platby, umožňuje zdieľať kupóny, zľavy a časovo obmedzené ponuky so svojimi najvernejšími zákazníkmi.

Ako to replikovať

Ústredným bodom viackanálovej marketingovej stratégie Starbucks je jej vernostný program odmien. Kvôli sile výhod majú tí, ktorí využívajú Starbucks Rewards, tendenciu vyberať si Starbucks pred akoukoľvek konkurenčnou kaviarňou. Tento stimul umožnil Starbucks vypestovať si medzi svojimi odmeňovanými zákazníkmi silnú lojalitu. Objavujú svoje obľúbené nápoje a obľúbené občerstvenie a zároveň získavajú odmeny, vďaka čomu majú takmer odpor voči konkurentom, ktorí (a) neponúkajú ich obľúbené položky a (b) im nepomôžu dosiahnuť ďalšiu úroveň odmien.

Čítať:  Čo je čítačka značiek NFC?

Ak chcete implementovať podobnú stratégiu pre elektronický obchod, vytvorte vernostný program pre zákazníkov, ktorý stimuluje častejšie nákupy. Výhody programu by mali byť dosiahnuteľné aj ambiciózne.

Disney: Optimalizácia pre viacero zariadení

Navštívte webovú stránku Disney na akomkoľvek zariadení a budete mať skvelý zážitok. Je to čiastočne kvôli responzívnemu dizajnu webu. Stránka Disney sa dokáže automaticky prispôsobiť tak, aby sa optimálne prispôsobila akémukoľvek zariadeniu, ktoré práve používate. Marketingová optimalizácia spoločnosti Disney však presahuje rámec toho, aby jej webová stránka vyzerala dobre na akejkoľvek veľkosti obrazovky.

Webová stránka Disney poskytuje rýchly a jednoduchý prístup ku všetkým vertikálam spoločnosti, vrátane obchodDisney internetový obchod Disney Plánovač dovolenkya prístup k rozsiahlemu katalógu milovaných zábavu. Najdôležitejšie je, že všetky tieto funkcie a stránky (dokonca aj Plánovač dovoleniek) sú plne funkčné na akomkoľvek zariadení.

The Plánovač dovolenky je určite jedným z najpôsobivejších prvkov stránky, vďaka čomu je veľmi jednoduché naplánovať si výlet do Disneyho parkov a atrakcií. Používatelia prechádzajú krok za krokom celým procesom: výberom parku (alebo viacerých parkov), kde chcete zostať, a zostavením itinerára cesty pomocou Môj zážitok z Disney.

Ten vám dáva možnosť rezervovať si predstavenia, nájsť špeciálne udalosti a naplánovať FastPass pre vaše obľúbené jazdy. Inými slovami, všetko, čo súvisí s výletom do Disney Worldu od rezervácie až po plánovanie a správu itinerára, je prístupné prostredníctvom webovej stránky alebo mobilná aplikácia.

Môžete sa staviť, že Streamovacia služba Disney Plusktorý bude uvedený na trh v novembri 2019 ako exkluzívny domov pre obsah Disney, bude čoraz viac poskytovať aj kontaktné body na predaj.

Ako to replikovať

Začnite so skvelou webovou stránkou. Internetová stránka Disney je v podstate centrom jej digitálneho impéria. Poskytuje jednoduchý prístup k dovolenkovým destináciám spoločnosti, online obchodom a zábave na akomkoľvek zariadení, ktoré by ste mohli používať.

Pre podniky elektronického obchodu sa toho dá veľa dosiahnuť pomocou responzívneho webového dizajnu a optimalizácie pre viacero zariadení, ktoré umožňujú vašim používateľom interagovať s vašou značkou bez ohľadu na to, aké zariadenia používajú.

Okrem silnej webovej stránky musí byť všetko, čo vaša stránka ponúka – od internetového obchodu po predplatné, služby atď. – užívateľsky prívetivé a spoľahlivé. Stratégia marketingových kanálov spoločnosti Disney je úspešná najmä preto, že jej digitálne kanály sú tak ľahko dostupné a použiteľné. Ak majú zákazníci problém s nákupom u vás, jednoducho nájdu iných predajcov. Ako mnoho špičkových značiek, Disney používa WordPress ako platformu pre svoje viackanálové marketingové úsilie.

Čítať:  Aktualizácia platformy Hostinger VPS z júla 2024

Under Armour: Osobnosti a personalizácia

Táto známa spoločnosť zaoberajúca sa športovým oblečením je ďalším príkladom efektívneho viackanálového marketingu. Presnejšie povedané, Under Armour je príkladný, pokiaľ ide o používateľský zážitok a prispôsobenie.

Veľká časť obsahu sociálnych médií a marketingových materiálov Under Armour obsahuje odporúčania celebrít. Zoznam hollywoodskych hercov a profesionálnych športovcov uvádzaných v marketingu Under Armour zahŕňa Dwayne „The Rock“ Johnson, rozohrávač NFL Tom Brady a olympijský plavec Michael Phelps. Vďaka áčkovým celebritám a športovcom na displeji Under Armour rýchlo upúta pozornosť diváka.

V roku 2015 Under Armour kúpil si aplikáciu MyFitnessPal, čím spoločnosť získa ďalší kanál na oslovenie svojho publika. Táto akvizícia urobila z Under Armour číslo jedna v oblasti sledovania kondície a zároveň podstatne zvýšila digitálnu stopu Under Armour.

Ďalšou pôsobivou súčasťou viackanálového marketingu Under Armour je Aplikácia Under Armour, bežne nazývaný „UA Shop“. Maloobchodná aplikácia Under Armour je navrhnutá na základe personalizácie a odporúčaní založených na životnom štýle. Väčšina spotrebiteľov túži po osobnejšom nákupnom zážitku, ale výskumy ukazujú, že len to 25 % cítia, že to skutočne chápu. Z tohto dôvodu ponúka osobnejšia maloobchodná skúsenosť spoločnosti Under Armour obrovskú výhodu (a preto je aplikácia hodnotená tak vysoko).

Ako to replikovať

Existuje veľa praktických a použiteľných stratégií, ktoré sa môžete naučiť z viackanálovej marketingovej stratégie Under Armour. Samozrejme, väčšina začínajúcich spoločností elektronického obchodu a malých firiem nebude mať prístup k celebritám ani kapitál potrebný na získanie ich podpory. Influencer marketing je však určite dostupný pre väčšinu menších e-shopov.

Ďalšou črtou marketingu Under Armour, ktorú by ste si mohli osvojiť, je používateľská skúsenosť spoločnosti naprieč platformami. V prípade Under Armour spoločnosť tvrdo pracovala na vybudovaní digitálnej prítomnosti pre produkty, ktoré nie sú digitálne a v skutočnosti existujú iba v skutočnom svete.

Podobne môže elektronický obchod hľadať spôsoby, ako vybudovať silnejšie používateľské skúsenosti na rôznych platformách a predajných kanáloch. Len pridanie prvku prispôsobenia alebo personalizácie do zážitku z online nakupovania môže znamenať obrovský rozdiel.

Bank of America: Bezproblémové digitálne zážitky

Bank of America zvýšila latku, pokiaľ ide o viackanálový marketing. Veľkú časť marketingových snáh finančníka možno dokonca klasifikovať ako omnichannel marketing, keďže spoločnosť ponúka funkcie správy účtov prostredníctvom svojich rôznych kanálov a kontaktných bodov so zákazníkmi. Od dohodnutia stretnutí až po ukladanie šekov, takmer všetko sa dá urobiť na webovej stránke, v mobilnej aplikácii alebo na fyzickom mieste. Inými slovami, je to bezproblémová a jednotná zákaznícka skúsenosť.

Čítať:  Zlepšite mieru konverzie elektronického obchodu: 7 konverzných hackov, ktoré je potrebné zvážiť

Okrem toho, že Bank of America ponúka jednotnú zákaznícku skúsenosť, využíva údaje o publiku a štatistiky na up-selling. V zásade spoločnosť zvažuje služby, ktoré už zákazník používa, a odkazuje na historické údaje, aby zistila, aké ďalšie služby táto osoba použila. Po identifikácii doplnkových služieb môže Bank of America začať ponúkať a predávať tieto služby zákazníkovi prostredníctvom kanálov, ktoré používa.

Ako to replikovať

Nemusíte byť bankou alebo finančnou spoločnosťou, aby ste mohli implementovať viackanálovú marketingovú stratégiu, ako je tá Bank of America. V podstate ide o úplné využitie vašich marketingových kanálov a využitie údajov o publiku.

Na strane kanála môžete nasledovať príklad Bank of America tým, že svojmu publiku ponúknete podobné skúsenosti vo všetkých svojich kanáloch. Napríklad namiesto toho, aby ste svoje publikum privádzali na svoj web, aby nakupovali, môžete mu dať možnosť robiť rýchle a jednoduché nákupy prostredníctvom iných platforiem, najmä sociálnych sietí ako Facebook a Instagram. Vďaka tomu je elektronický obchod neprerušovaný, čo znamená, že vaše publikum môže nakupovať vo vašom obchode bez toho, aby muselo opustiť platformu, ktorú používalo. Podľa McKinsey and Co. sociálny nákup môže byť budúcnosťou elektronického obchodu.

Okrem toho majú historické údaje o publiku obrovskú hodnotu. Údaje zozbierané z minulých interakcií so zákazníkmi môžete využiť mnohými hodnotnými spôsobmi, no sú obzvlášť užitočné pri navrhovaní doplnkových produktov a pri predaji.

Urobte z Hostinger Hosting ústredný bod vašej stratégie marketingového kanála

Či už sa zameriavate na to, že sa stanete ďalším veľkým predajcom športového oblečenia, alebo uprednostňujete, aby bol váš elektronický obchod malý a útulný, spravovaný hosting WooCommerce od Hostinger poskytuje nástroje, ktoré potrebujete na vybudovanie odolného elektronického obchodu.

Začína to hĺbkovou optimalizáciou a responzívnym dizajnom. Internetový obchod vytvorený s hostingovým plánom Hostinger bude schopný zvládnuť takmer akúkoľvek návštevnosť, pričom sa automaticky prispôsobí zariadeniam akéhokoľvek tvaru alebo veľkosti. Najlepšie zo všetkého je, že Hostinger vám poskytuje množstvo nástrojov na prevádzkovanie vysokovýkonného webového obchodu vrátane natívnej SEO optimalizácie, komplexnej funkcie správy obchodu a prístupu k exkluzívnym doplnkom WordPress.

Viac informácií o spravovanom hostení WooCommerce spoločnosťou Hostinger nájdete v našich plánoch ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE