6 kľúčových trendov sociálnych médií, na ktoré si treba dať pozor v roku 2024

Rok 2024 je rokom prežitia, ale je to aj rok „všetko digitálne“.

Od online nakupovania až po rozšírenú realitu (AR), značky to s preberaním svojich ponúk – a konverzácií – online myslia vážne.

Tu je dôvod:

 • Facebook v prvom štvrťroku 2024 prilákalo viac ako 2,6 miliardy aktívnych používateľov mesačne a vygenerovalo viac 17,65 miliardy dolárov v celkových výnosoch v
  tretí štvrťrok 2020.
 • Instagram zhromaždila viac ako 1 miliardu aktívnych používateľov mesačne – pričom 90 % z nich sleduje podnikanie na platforme.“ To nie je všetko. Platforma má strednú mieru zapojenia 1,60 % vo všetkých odvetviach:
  zapojenie do instagramu
 • Pinterest sa môže pochváliť 300 miliónmi globálnych mesačných aktívnych používateľov – používatelia ušetrili celkovo 200 miliárd pripináčikov!

čo to znamená?

Je zrejmé, že zákazníci sa nezdráhajú používať sociálne médiá na to, aby sa zabavili a zapojili sa do rovnakej miery so značkami.

Pozrime sa teda na 6 hlavných trendov sociálnych médií, na ktoré si musí vaša značka dávať pozor v roku 2023.

„Nano-Influencer Marketing“ bude rásť míľovými krokmi

ovplyvňovateľ

„Instagram je podľa 89 % marketérov aj naďalej najobľúbenejším influencer marketingom.“ Prieskum Mediakix

Stavíme sa, že zakaždým, keď niekto spomenie „Influencer Marketing,“ vaša myseľ okamžite prejde k rodinným klanom Jenner a Kardashian. Prirodzene tak.

Zatiaľ čo primárnym cieľom interakcie s „Ovplyvňovateľom“ je predávať produkty/služby, nie je to jediný účel.

To je len jedna stránka príbehu…

Dnešní zákazníci, ktorí si uvedomujú seba samého, chcú byť v kontakte so značkami a tým aj s influencermi, ktorí prinášajú do marketingového mixu podstatu, autentickosť a dôveru.

Okrem toho musia značky držať na uzde „falošných ovplyvňovateľov“ a zabezpečiť, aby sa ich stratégia sociálnych médií nezmenila na bezduchú hru „páči sa mi to“.

Tu je to krátke a dlhéz namiesto toho, aby ste sa rozhodli pre „populárnejšiu“ voľbu (ktorá bola dlho normou, ale mohla alebo nemusela byť účinná)

Čítať:  Ako nájsť spätné odkazy svojho konkurenta

Vezmite si tieto obrázky ako príklad:

ovplyvňovateľ

Nano-influenceri (ako tí uvedení vyššie) budú často vidieť, ako aktívne komunikujú so zákazníkmi, reagujú na každý príspevok, okrem iného ponúkajú prispôsobenejší a jedinečný obsah. Toto navíja na zákazníkov v tej najorganickejšej a najudržateľnejšej forme.

Čo z toho teda máte?

Kľúčové veci so sebou: Na rozdiel od všeobecného názoru, spolupráca s mikroinfluencermi vedie k lepšiemu zapojeniu zákazníkov a má väčší vplyv na publikum:

Priemerná miera zapojenia na instagrame

Aj keď zapojenie sa do Influencerov s cieľom získať vyšší počet „páči sa mi“ je lákavé, niekoľko ojedinelých hodnotení „páči sa mi“ tu a tam nebude z marketingového alebo finančného hľadiska značky skutočne znamenať nič.

Zamyslite sa nad tým.

Trik je v tom ísť radšej po kvalite ako kvantite.

Rozšírená realita (AR) sa stane bežnejšou

Mainstream

Opýtajte sa ktoréhokoľvek odborníka na sociálne médiá a povie vám, ako je osvojenie technológií na platformách sociálnych médií na historickom maxime.

Či už ide o virtuálnu realitu alebo rozšírenú realitu, používatelia z času na čas túžia po pútavom a úplne novom zážitku. V skutočnosti existujú spoločnosti zaoberajúce sa vývojom virtuálnej reality alebo rozšírenej reality, ktoré vám s tým pomôžu. Napríklad, realitných maklérov používajú virtuálnu realitu, aby posunuli svoj vizuálny obsah na ďalšiu úroveň vytvorením virtuálnych prehliadok, aby potenciálnym kupujúcim ukázali ich vlastnosti.

To je pravdepodobne dôvod, prečo Facebook spustil – Horizon – svoj vlastný svet sociálnej virtuálnej reality, kde ľudia môžu hrať hry a skúmať produkty/služby.

Horizont

Ďalšou vlastnosťou, ktorá si vyžaduje osobitnú pozornosť, je použitie AR filtrov ako napr Štúdio Spark AR od Facebooku.

Umožňuje komukoľvek vytvárať filtre a efekty rozšírenej reality pre Instagram Stories. To zlepšuje vizuálny obsah a zapája používateľov (ako sme videli v hojnosti):

Jazdec

Tu je ďalší príklad filtra AR pre značku „Dove“:

Instagramový filter

IKEA tiež umožňuje zákazníkom vidieť, ako budú jej produkty vyzerať v domácnostiach užívateľov, vďaka svojej Aplikácia AR.

Čítať:  15 skvelých Discord serverov pre podnikanie, siete a zábavu v roku 2024

Kľúčové veci so sebou: Hľadanie inovatívnych a pútavých spôsobov, ako sa spojiť s používateľmi, sa môže ukázať ako zlomový bod pre veľké aj malé spoločnosti. Výskum naznačuje, že „Instagram pravdepodobne v roku 2023 dosiahne čisté príjmy z reklamy vo výške 33,71 miliardy dolárov.“ Ak bol niekedy čas posilniť vašu prítomnosť v AR a VR, je to teraz.

Personalizovaný marketing bude silnejší

“42 % sociálnych marketérov vyvinulo stratégiu pre Facebook Live.”

Vírusový obsah je passé; je to éra personalizovanej komunikácie. V skutočnosti podľa údajov,„56 % ľudí zaznamenalo zvýšenie angažovanosti vďaka personalizovanému marketingu.“

Je spravodlivé predpokladať, že zákazníci dnes očakávajú, že značky budú ponúkať relevantnú, kontextovú komunikáciu. Mohlo by to byť vo forme reklám na sociálnych sieťach alebo jednoduchých informatívnych príspevkov; nech je to akokoľvek, personalizácia je kľúčová.

A jedným z najväčších hnacích síl personalizácie na mieste je presná analýza zákaznícke údaje značky môžu využiť.

Pozrime sa, ako Expedia vytvára cielené správy pre svojich používateľov Facebooku.

Značka používa kľúčové metriky, ako je analýza sentimentu, demografia, preferencie, nákupné správanie atď., aby segmentovala svoje publikum, posilnila lojalitu zákazníkov a posilnila afinitu k značke.

Povedzme, že používateľ klikol na nasledujúcu reklamu hotela Expedia:

expedia

Neskôr budú znova zacielení s nasledujúcou reklamou na Facebooku, aby sa pokúsili uzavrieť nákup:

to sa mi páči

Spoločnosť efektívne re-cieli na používateľov na základe personalizovaných reklám prostredníctvom sociálnych médií.

V dôsledku toho vaši používatelia nebudú zahltení veľkým množstvom informácií a budú mať skutočný záujem o interakciu so značkou jeden na jedného.

Chatboty „oživia“ konverzácie

Veľkou súčasťou poskytovania efektívnych služieb zákazníkom je počúvanie zákazníkov, pochopenie ich problémov a poskytovanie okamžitých a jednoduchých riešení.

Zadajte chatboty.

Chatboti môže značkám pomôcť osloviť oveľa globálnejšie publikum, 24x7x365. Navyše je to úžasný nástroj, ktorý vám umožní umiestniť vaše publikum priamo do stredu zákazníckej skúsenosti značky.

Vezmime si napríklad roboty Facebook Messenger od Sephory, ktoré zahŕňajú nasledovné:

rezervácia sephora

Používatelia si môžu rezervovať schôdzku na premenu v obchode, virtuálne si vyskúšať make-up, získať prístup k tipom na make-up, videám s návodmi a recenziám atď., a ak chcú uskutočniť nákup, budú presmerovaní na webovú stránku/aplikáciu.

Čítať:  9 nových rozšírení Magento, ktoré potrebujete pre svoj elektronický obchod

Nie je to úžasné!

Chatboti sa stávajú čoraz inteligentnejšími, takže môžu vykonávať viacero úloh a riešiť otázky zákazníkov; zatiaľ čo vaši agenti sociálnych médií sa môžu sústrediť na zložitejšie úlohy. Vek intuitívneho chatbot marketingu na sociálnych sieťach je za nami.

Zákaznícky servis bude výnimočný

Zákaznícky servis, ktorý je neoddeliteľne spojený s predchádzajúcim bodom, je jedným z najpoužívanejších pojmov vo svete marketingu, ale je tiež veľmi nepochopený.

Len „riešenie“ často kladených otázok nestačí. Značky dnes potrebujú prehodnotiť svoju stratégiu CX z hľadiska vzťahov so zákazníkmi.

Čo môžete urobiť inak?

Cieľom je vybudovať hlbšie a zmysluplnejšie vzťahy s používateľmi, ktoré sú založené na vzájomnej dôvere a lojalite.

Skrátka, dobrý CX už neprejde; musí to byť mimoriadne.

Tu je niekoľko značiek, ktoré presadzujú svoju stratégiu CX v každom kontaktnom bode cesty zákazníka:

 • Dominos vždy udával trend, pokiaľ ide o poskytovanie výnimočných CX – od ich „Tweet na objednávku„stratégia vzostupu“DOM The Pizza Bot,“ značka aktívne hľadala spôsoby, ako uľahčiť život svojim zákazníkom:
  Anyware

Všimli ste si počet kanálov a platforiem, ktoré môžu používatelia použiť na zadanie objednávky so značkou?

Po pravde povedané, táto značka ponúka zákazníkovi najlepšie pohodlie!

Užitočný tip: Podľa výskumu „79 % používateľov Twitteru rádo objavuje, čo je nové, čo z neho robí najlepšiu platformu na objavovanie.“ Takže ak sa chcete rozvetviť a osloviť širšie a univerzálnejšie cieľové publikum, je čas začať tweetovať!

Online nakupovanie bude integrované do sociálnych platforiem

Bezproblémové online nakupovanie a sociálne reklamy budú v móde. A prečo nie? Sú pohodlné, rýchle a prinášajú zisk.

Zmätený? Nechaj ma vysvetliť.

Povedzme, že ste zverejnili priamu reklamu na jednej zo svojich platforiem sociálnych médií, aby ste hovorili o konkrétnej funkcii. Teraz môžete priamo komunikovať so zákazníkom – bez opustenia platformy – a okamžite vytvárať biznis.

Ako to?

Využitím reklám na sociálnych sieťach. Ak teda chcete osloviť viac zákazníkov na správnom mieste a v správnom čase, sociálne reklamy sú tou správnou cestou.

Čítať:  7 tipov na vytváranie vysokokvalitného videoobsahu

Tu je niekoľko zaujímavých príkladov na povšimnutie:

 • Prispôsobené reklamy na Facebooku: Facebook Marketplace používa 800 miliónov ľudí v 70 rôznych krajinách každý mesiac. Ak chcete získať prístup k neustále sa zväčšujúcej skupine kvalitných kupujúcich a zacieliť na tých správnych používateľov, Facebook Marketplace je tým pravým miestom. Navyše môžete využiť jednoducho použiteľnú kategorizáciu produktov a relatívne jednoducho predávať produkty. Pokiaľ ide o inzerciu produktov, môžete dynamicky meniť formát svojich reklám (napríklad kolotoč, kolekcia atď.) a integrovať relevantné tlačidlá s výzvou na akciu v závislosti od typu cieľového publika, ktorému chcete vyhovieť:
  Facebook
 • Potom je tu, samozrejme, funkcia Instagramu „Pokladňa s Instagramom“, ktorá používateľom umožňuje nakupovať produkty z nákupných príspevkov bez toho, aby museli opustiť aplikáciu. Instagram v podstate umožní značkám označovať svoje príspevky/príbehy súvisiace s produktom „štítkami pokladne“ a umožní používateľom zapojiť sa do bezproblémového nákupu jediným kliknutím:
  pokladňa cez instagram
 • Pre svoje podnikanie môžete zvážiť aj Snapchat. Platforma má viacero formátov reklamy vrátane príbehových reklám, snapových reklám. AR šošovky a filtre. Snap ads vám pomôžu poskytnúť vašim zákazníkom prístup k vašim novým funkciám, darčekom a ďalším skvelým aktivitám, ktoré sú súčasťou vášho podnikania.

Užitočný tip: Pri brainstormingu o druhu reklám, ktoré by ste mali umiestniť na svoje platformy sociálnych sietí, platí zlaté pravidlo: Vaše reklamy by mali byť zacielené, dynamické, priame a presvedčivé.

Na záver….

„Pokiaľ ide o výdavky na reklamu na sociálnych sieťach, marketéri do roku 2023 nakoniec minú 102 miliárd dolárov.“

To je vzrušujúce!

Stále viac značiek si osvojuje užívateľsky prívetivý avatar a komunikuje so srdcom a úprimnosťou, aby viedli dôvernejšie rozhovory, ktoré sa sústreďujú na kľúčové záujmy a potreby ich používateľov. Vyskúšajte teda tieto nové trendy sociálnych médií a prijmite novú virtuálnu realitu. Alternatívou je outsourcovať digitálny marketing na nejakú vhodnú partiu, ale uistite sa, že sa poriadne vzdelávate skôr, ako sa vydáte na cestu hľadania iných, ktorí vám budú robiť marketing.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE