Obrazovka je jednou z najdrahších častí iPhonu. Oficiálna výmena displeja na iPhone 14 Pro stojí viac ako 323 dolárov (a viac ako 30 500 INR v Indii). Preto je dôležité overiť si, či iPhone, ktorý kupujete z bazáru alebo renovovaného trhu, má originálny alebo falošný displej. V tejto príručke vám povieme, ako skontrolovať, či je obrazovka iPhone originálna alebo opravená/falošná.
Ako skontrolovať, či je obrazovka iPhone originálna alebo vymenená?
Falošný alebo falošný displej na iPhone nielen bráni zážitku zo sledovania, ale môže mať aj problémy s citlivosťou na dotyk, jasom displeja a celkovou konzistenciou. Spoločnosť Apple už nebude poskytovať záruku na iPhone a niektoré softvérové funkcie nemusia fungovať podľa očakávania. To sa premieta aj do zníženej hodnoty pri ďalšom predaji a celkovej životnosti zariadenia.
Našťastie môžete ľahko určiť, či je obrazovka alebo displej falošný alebo originálny, keď si kúpite použitý/z druhej ruky/použitý alebo renovovaný iPhone offline. Všetko, čo musíte urobiť, je pozorne skontrolovať panel, skontrolovať softvérové varovania a ďalšie, ako je znázornené nižšie. Pokračuj v čítaní.
Metóda 1 – Novšie telefóny iPhone vás upozornia, ak je displej falošný alebo vymenený
V iPhone 11 spoločnosť Apple implementovala softvér na monitorovanie a varovanie, ak technik vymenil displej zariadenia za neoriginálny náhradný diel. Spoločnosť Apple zdôraznila dôležitosť originálnych displejov iPhone a načrtla túto funkciu aj v a nový podporný dokument.
Ak máte zariadenie iPhone 11, SE (2. a 3. generácie), iPhone 12, iPhone 13 alebo iPhone 14-série so systémom iOS 15.2 alebo novším, tu je návod, ako skontrolovať, či má falošný displej:
1. OTVORENÉ nastavenie na vašom iPhone.
2. Kliknite na generál > O. Prejdite nadol a nájdite Diely a servisná história.
3. Ak sa hovorí „Originálny diel Apple,“ panel je pôvodný. Ak vidíte „Neznáma časť,“ bol buď nahradený neoriginálnym displejom, alebo prevzatý z už používaného iPhonu.
4. Môžete tiež vidieť „Dôležité hlásenie na displeji: Nie je možné overiť, či má tento iPhone originálny displej Apple,“, čo znamená, že obrazovka je vypnutá.
Originálny displejDisplej pre trh s náhradnými dielmi
Počas prvých štyroch dní sa na uzamknutej obrazovke a 15 dní po oprave v aplikácii Nastavenia zobrazí upozornenie. Potom sa varovanie obmedzí na generál > O oddiele.
Môže sa zobraziť ďalšie upozornenie, v ktorom sa uvádza:Spoločnosť Apple aktualizovala informácie o zariadení pre tento iPhonee.” Dôvodom je skutočnosť, že spoločnosť Apple aktualizovala informácie o zariadení pre potreby služieb, analýzu bezpečnosti a zlepšenie budúcich produktov.
Poznámka: Hlásenie sa zobrazí aj v prípade, že ho vymeníte za originálnu obrazovku z iného iPhonu z dôvodu nesúladu sériových čísel.
Metóda 2 – Skontrolujte uchytenie obrazovky
Vizuálna kontrola je ďalším efektívnym spôsobom, ako skontrolovať, či má iPhone lokálne vymenený displej. Pozrite sa na strany obrazovky, ktoré zapadajú do rámu pri jasnom dennom svetle. Predná strana by mala lícovať plyš s telom bez známok zvyškov lepidla alebo anomálií.
Ak nejaké uvidíte nesprávne zarovnanie, problémy s montážou alebo iné známky zlej opravy, displej bol vymenený lokálne a určite nie je pôvodný. Väčšina falošných náhradných obrazoviek nesedí správne kvôli nízkej presnosti.
Tiež duplicitné zobrazenia nemajú dokonale oblé hrany. Môžu pohltiť dodatočnú plochu obrazovky z rohov a vyzerajú divne s dovnútra zasahujúcim čiernym okrajom. Okrem toho, aftermarket displeje majú hrubšie rámy ako originál. To isté môžete overiť tak, že vedľa seba necháte iný iPhone.
Autorizované servisné strediská a nezávislí poskytovatelia opráv majú prístup k originálnym dielom, nástrojom, školeniam, servisným príručkám, diagnostike a zdrojom spoločnosti Apple.; preto telefón po oprave vyzerá ako nový. V prípade neoprávnených opráv je najlepšie, čo môžu urobiť, vymeniť panel za použitý, ukradnutý alebo mŕtvy iPhone.
Metóda 3 – Hľadajte škvrny v rohoch obrazovky
Pri kontrole displeja iPhonu skontrolujte rohy a okraje zapnutého panela. Hľadajte známky poškriabania, bielych škvŕn, farebného krvácania a krehkosti, ktoré sa mohli vyskytnúť počas opravy. Môžete tiež vidieť oblačnosť a mierny farebný rozdiel medzi displejom a okrajmi.
Uistite sa, že sledujete obrazovku v oboch svetlé a tmavé režimy. Ak to chcete urobiť, prejdite na stránku Nastavenia > Displej a jas a vybrať si medzi Svetlo a Tmavý možnosti.
Metóda 4 – Posvieťte baterkou na obrazovku
Na začiatok odstráňte z obrazovky chránič obrazovky (ak existuje). Potom svieti baterkou priamo na displej iPhonu. Všimnite si, ako sa svetlo odráža na obrazovke.
Falošné displeje vo všeobecnosti majú vertikálne alebo horizontálne čiary mriežky, ktoré možno vidieť popri refrakčných farebných pruhoch pod baterkou. Originálne obrazovky zostanú úplne čierne a nevykazujú žiadne takéto vzory okrem odrazu svetla.
Metóda 5 – Skontrolujte funkcie TrueTone a Face ID
Duplicitné displeje iPhone vo všeobecnosti nepodporujú softvérové funkcie ako TrueTone a FaceID. Ak teda iPhone nezobrazuje TrueTone (alebo ak nefunguje) alebo FaceID nefunguje, panel je pravdepodobne vymenený.
TrueTone je k dispozícii na všetkých modeloch uvedených na trh od iPhone 8. Keď je zapnutý, automaticky sníma intenzitu svetla a teplotu v okolí, aby upravil jas a tón obrazovky.
Zatiaľ čo FaceID sa dá prihlásiť nastavenie > Face ID a prístupový kódTu je návod, ako skontrolovať, či TrueTone funguje na iPhone:
1. OTVORENÉ nastavenie na iPhone.
2. Zamierte k Displej a jas.
3. Tu povoľte prepínač pre TrueTone.
ALEBO
1. Potiahnutím nadol z pravého horného rohu otvorte ovládacie centrum.
2. Dlho stlačte posúvač jasu displeja.
3. Keď sa rozbalí, nájdite a povoľte TrueTone možnosť.
- TrueTone nie je k dispozícii: Ak model iPhone štandardne podporuje TrueTone, ale nemôžete ho nájsť v nastaveniach ani v ovládacom centre, displej nie je originálny.
- TrueTone nefunguje: Povolenie TrueTone by malo mierne zmeniť farebnú teplotu obrazovky a poskytnúť jej teplý tón. Ak sa však nič nestane, keď povolíte alebo zakážete TrueTone, opäť to znamená, že displej nepochádza od Apple.
Poznámka: Vďaka pokrokom v opravách je možné obnoviť FaceID a TrueTone aj na falošných displejoch. Preto to nie je spoľahlivý spôsob, ako skontrolovať, či má iPhone falošný alebo neoriginálny displej.
Metóda 5 – Zvýšte jas
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako rozpoznať falošnú obrazovku iPhone, je zvýšiť jas na maximum. Keď tak urobíte, všimnite si overal jas a jednotnosť obrazovky. Ak vidíte, že farby sú vyblednuté alebo desaturované, alebo ak panel nie je taký jasný, ako by mal pôvodne vyzerať, ide o duplikát.
Môžete tiež vidieť nesprávnu kalibráciu farieb displeja, čo môže spôsobiť, že bude vyzerať príliš žltkastá alebo modrá. Toto je jasný znak neoriginálneho displeja iPhone.
Metóda 6 – Vyhľadajte problémy s citlivosťou displeja a dotykom
Falošný displej bude mať pravdepodobne dotykovú citlivosť a problémy s viacerými dotykmi, aj keď vyzerá dobre a dostatočne jasne. Môžete zažiť falošné dotyky, multi-touch nefunguje v častiach obrazovky a znížená citlivosť na dotyk.
Možno budete musieť stlačiť príliš silno, aby iPhone zaregistroval dotyk. Navyše, displej sa nemusí počas hovorov automaticky vypnúť, čo spôsobí neočakávanú registráciu dotykov. Vo všeobecnosti k tomu dochádza v dôsledku poškodených alebo vymenených káblov snímačov počas opravy, čo spôsobuje, že snímače blízkosti a okolitého svetla nefungujú správne.
Ak chcete otestovať citlivosť, stlačte tlačidlo Fakľa tlačidlo na uzamknutej obrazovke iPhone. Krátky dotyk by nemal spôsobiť nič iné, len zhoršiť ikonu pochodne. Dlhším podržaním prsta (alebo väčším tlakom v prípade iPhonov s 3D Touch) by sa baterka mala automaticky zapnúť.
Na pôvodných paneloch sa dotknutím a podržaním (alebo silnejším stlačením) ikony baterky zakaždým zapne baterka. V prípade falošných displejov by pokusy často zlyhali. Ak váš model iPhone podporuje 3D dotyk, po výmene duplicitnej obrazovky už nebude fungovať.
Ďalšie znaky toho, že displej iPhone je falošný
- Batéria sa napriek dobrému zdravotnému stavu rýchlo vybíja (bez intenzívneho používania).
- iPhone registruje náhodné alebo duchovné dotyky.
- Vidíte, že lepidlo vychádza z okrajov obrazovky.
- Automatický jas nefunguje správne.
- Obrazovka počas používania neustále bliká.
- Posúvanie na obrazovke nefunguje správne.
- Panel je vyvýšený vyššie od tela iPhonu.
Problémy, ktoré môžete zažiť s falošným displejom iPhone
Predpokladajme, že ste overili a zistili, že iPhone má falošný alebo duplicitný displej. V takom prípade bude lepšie zjednávať cenu alebo zrušiť obchod? Tu sú potenciálne problémy, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní iPhone s duplicitným displejom:
- Montáž a odolnosť proti vode: Popredajné obrazovky vo všeobecnosti nesedia správne. A to môže viesť k nerovným okrajom alebo iným estetickým problémom. Okrem toho je ohrozená odolnosť iPhonu voči vode a prachu, čím je hodnotenie IP zbytočné.
- Kvalita obrazu: Duplicitné displeje môžu mať nižšie rozlíšenie, presnosť farieb, kontrast a celkovú kvalitu obrazu ako originál.
- Citlivosť na dotyk: Obrazovka môže mať jemnú odozvu na dotyk. Je pravdepodobné, že budete podráždení, ak obrazovka nereaguje správne alebo vyžaduje tvrdé dotyky.
- Odolnosť obrazovky: Duplicitné displeje používajú materiály nižšej kvality. A preto môžu byť pri páde náchylnejšie na škrabance, praskliny a zlomenie. Životnosť je oveľa kratšia ako u originálnych dielov.
- Vlastnosti softvéru: Niektoré funkcie ako Face ID, TrueTone, Night Shift a automatický jas sa spoliehajú na špecifické komponenty. Akákoľvek zmena alebo zmena môže spôsobiť, že tieto funkcie nebudú fungovať správne alebo nebudú fungovať vôbec.
Zabaliť sa
Takto môžete skontrolovať, či je obrazovka iPhonu originálna alebo či bola nahradená falošnou alebo duplicitnou časťou. Zatiaľ čo neoriginálne displeje sú oveľa lacnejšie ako originál, kvalita obrazu a odolnosť sú príliš veľké na kompromisy. Možno budete musieť iPhone používať ešte opatrnejšie a životnosť stále nemusí byť taká veľká. Ak teda plánujete telefón používať dlhodobo, vždy je vhodné siahnuť po originálnych dieloch. Ak vám však chýba rozpočet, s náhradnými dielmi nie je až také zlé žiť.
Mohlo by vás zaujímať:
Môžete nás tiež sledovať pre okamžité technologické novinky na Google News alebo ak chcete získať tipy a triky, recenzie smartfónov a gadgetov, pripojte sa GadgetsToUse Telegram Group alebo sa prihláste na odber najnovších videí s recenziami GadgetsToUse Youtube Channel.