8 krokov na napísanie úspešného obchodného plánu online obchodu

Či už chcete vytvoriť internetový obchod alebo založiť iný typ podnikania v oblasti elektronického obchodu, napísanie solídneho obchodného plánu internetového obchodu je jedným z hlavných východiskových bodov. Môže sa to zdať ako náročná úloha, ale s určitou prípravou to tak byť nemusí.

Prečítajte si naše kroky a tipy na vytvorenie silného obchodného plánu internetového obchodu.

Kto potrebuje podnikateľský plán online obchodu?

Ak chcete skočiť do elektronického obchodu, potrebujete podnikateľský plán. Pre váš celkový úspech sa to ukáže ako životne dôležité tým, že vytvoríte zastrešujúceho sprievodcu pre váš nový podnik.

Váš podnikateľský plán môže slúžiť viacerým účelom. Môže vám pomôcť zabezpečiť investorov alebo podnikateľské pôžičky. Môžete ho použiť ako nástroj na získavanie zamestnancov a partnerov. Okrem toho ho budete môcť použiť ako cestovnú mapu.

Vytvorenie obchodného plánu elektronického obchodu

Ako pri mnohých veciach na svete, ani pri vytváraní podnikateľského plánu elektronického obchodu nie je veľa pevných a rýchlych pravidiel. Najúčinnejšie podnikateľské plány však zvyčajne obsahujú tieto zložky:

  • Zhrnutie
  • Popis firmy
  • Analýza trhu
  • Produkty
  • Marketingový plán
  • Logistika a operácie
  • Finančný plán

Prejdeme si každý z krokov, ktoré budete musieť vykonať na dokončenie týchto komponentov.

Krok 1: Napíšte zhrnutie

Vaše zhrnutie je prvá vec, ktorá bude prezentovaná vo vašom obchodnom pláne internetového obchodu. Ako už názov napovedá, funguje ako zhrnutie celého vášho podnikateľského plánu s informáciami na vysokej úrovni, ktoré si čitatelia môžu ľahko prečítať.

Dôležitosť stručného a informatívneho zhrnutia nemožno podceňovať. Je pravdepodobné, že všetci potenciálni investori alebo veritelia s nabitým programom si prečítajú zhrnutie skôr, ako si nájdu čas na prečítanie podrobnejších častí vášho podnikateľského plánu. Nechcete ich tu stratiť.

Uistite sa, že vaše zhrnutie je ľahko čitateľné a obsahuje relevantné informácie, ktoré chcete oznámiť. Chcete dať publiku predstavu o tom, kto/čo je vaša spoločnosť, bez toho, aby ste sa snažili príliš tvrdo predať. Zvyšok vášho obchodného plánu sa postará o predaj, pretože vaše zhrnutie by ich malo nalákať na prečítanie obchodného plánu.

Čítať:  Ako predávať digitálne knihy pomocou elektronického obchodu vo WordPress

Pokúste sa do zhrnutia napísať maximálne dve strany, ale v skutočnosti by ste sa mali zamerať len na jednu stranu. Na konci zhrnutia by mal čitateľ vedieť, kto ste, problém, ktorý ste identifikovali, a váš prístup k riešeniu tohto problému.

Okrem bodov na vysokej úrovni v súhrne môžete trochu podrobnejšie poukázať na veci, ako sú súčasné partnerstvá, zákazníci, vývoj produktov, stratégie speňaženia a ďalšie podrobnosti, ktoré pomôžu čitateľovi získať lepšiu predstavu o tom, kto ste, a čo môžete očakávať pri čítaní celého obchodného plánu.

Možno si budete chcieť uložiť písanie zhrnutia, kým nedokončíte zvyšok svojho podnikateľského plánu, alebo ho môžete napísať ako prvý, aby ste získali návod na väčšinu plánu.

Krok 2: Doplňte popis vašej spoločnosti

Tam, kde zhrnutie obchodného plánu vášho internetového obchodu by malo čitateľom a potenciálnym investorom poskytnúť zmysel pre vaše podnikanie na vysokej úrovni, musíte vytvoriť popis spoločnosti, kde musíte byť mimoriadne konkrétni.

Zahrňte všetky identifikačné prvky vašej spoločnosti vrátane:

  • Názov značky
  • Obchodná štruktúra, ako napríklad:
  • LLC
  • C-corporation
  • S-Corporation
  • Jediným vlastníctvom
  • Názov domény webovej stránky

Teraz začnite podrobnejšie opísať, kto a čo je vaša spoločnosť vo väčšom meradle. Tu by mal váš podnikateľský plán obsahovať vyhlásenie o poslaní a vízii vašej spoločnosti.

Vaše poslanie by malo byť krátke a sladké. V podstate zhrniete celú vašu spoločnosť do jednej vety. Čo najrýchlejšie povedzte čitateľom a svetu, prečo vaša spoločnosť existuje.

Ak máte problém vymyslieť svoje poslanie, začnite niečím mimoriadne veľkým a všeobecným. Potom skúste vložiť svoju spoločnosť do tohto veľkého vyhlásenia.

Akú veľkú vec alebo problém sa snažíte vyriešiť a pre koho to robíte? Ak vaša spoločnosť predáva potraviny z ekologických a udržateľných fariem do škôl, možno je vaším poslaním niečo ako: „Udržať svet zelený a stravu našich detí čistú“.

Tam, kde vaše vyhlásenie o poslaní hovorí svetu, kto ste teraz, vaše vyhlásenie o vízii ukazuje, kde chcete byť v budúcnosti. Zamyslite sa nad všeobecným cieľom, ktorý chcete prostredníctvom svojej misie dosiahnuť. „Našou víziou je zabezpečiť zdravie ľudí a planéty. Prostredníctvom toho dostaneme výživné a chutné jedlá pre deti v celej krajine, ktoré pochádzajú od našich kurátorských a vysoko preverených udržateľných farmárov a výrobcov.“

Po zdieľaní svojich misií a vyhlásení o vízii poskytnite čitateľom viac informácií o tom, odkiaľ pochádzate. Ako ste našli problém a čo vás primälo zamyslieť sa nad riešením? Aké máte skúsenosti?

Potom sa predtým predstavte. Uveďte kľúčových zúčastnených hráčov od vlastníctva až po zamestnancov. Hoci ak ste už podstatne veľkí, pravdepodobne nemusíte uvádzať úplne všetkých. Buďte hrdí na to, kto je váš tím, a ukážte, prečo sú ich príspevky dôležité.

Čítať:  Čo je liek Peacock? Cena, obsah, dostupnosť a ďalšie

Krok 3: Zdokumentujte svoju analýzu trhu

Ako pri každom dobrom podnikaní, vykonávanie analýzy trhu zohráva veľkú úlohu pri dobrom štarte. Zahrnutie vašej analýzy do vášho podnikateľského plánu nielenže každému, kto ju číta, ukáže, čo sa deje na trhu, ale tiež ukáže, že trhu úplne rozumiete.

Rozdeľte analýzu trhu do troch rôznych kategórií:

  • Analýza publika: Identifikujte demografické skupiny, ktorým predávate svoje produkty a služby. Použite kľúčové identifikačné faktory, ako je vek, pohlavie, poloha a príjem. Ukážte, že rozumiete tomu, čo je pre vaše publikum dôležité.
  • Analýza odvetvia: Aký je súčasný stav v odvetví? Ako sa tam dostal a kam smeruje? Existujú trendy elektronického obchodu, ktoré by mohli ovplyvniť vaše podnikanie? Ak je to možné, podložte svoje závery údajmi.
  • Konkurenčná analýza: Poznajte a pochopte svoju konkurenciu. Aké produkty/služby ponúkajú? Aká je cenová štruktúra? Aké je ich súčasné postavenie u verejnosti? Identifikujte ich silné a slabé stránky. Nájdite poučenie z úspechov a neúspechov vašich konkurentov. Identifikujte všetky medzery, ktoré môžete vyplniť. Ukážte, ako môžete dosiahnuť vyššie zisky, ako je váš produkt lepší ako ich, a môžete zacieliť na nevyužité publikum.

Môžete dokonca urobiť niečo navyše a analyzovať sa. Správanie a SWOT analýza pomenovať svoje silné a slabé stránky, príležitosti a hrozby. To vám dá obrovský prehľad o tom, ako ste už nastavený na úspech, a o veciach, ktoré by si mohli vyžadovať ďalšiu pozornosť a prácu.

Skvelý obchod je len taký dobrý, ako dobrý je jeho hosting

Uistite sa, že vaša stránka funguje dobre bez toho, aby ste na to museli myslieť

Krok 4: Popíšte svoje produkty a služby

Tu je vaša šanca ponoriť sa hlboko do vašich produktov a služieb s obchodným plánom vášho internetového obchodu. Použite tento priestor na podrobný popis toho, ako sa vaše produkty líšia od konkurenčných produktov. Ukážte, ako vaše produkty pomáhajú riešiť akékoľvek problémy.

Majte na pamäti, že toto pravdepodobne nie je miesto, kde by ste sa mali veľmi technicky venovať. Vyhnite sa tu žargónu a urobte veci jednoduché a ľahko stráviteľné pre široké a rôznorodé publikum. Taktiež nemusíte ísť do každého jedného produktu alebo služby, ak máte veľký výber. Sústreďte sa viac na kategórie produktov, než na každú jednotlivú položku.

Čítať:  Požiadavky obchodu TikTok na predajcov

Krok 5: Zostavte svoj marketingový plán

S dobrým plánom na predaj svojho elektronického obchodu určite zájdete ďaleko. Tu načrtnite svoj marketingový plán ako súčasť vášho väčšieho obchodného plánu pre webové stránky.

Začnite tým, že poukážete na to, kto je vaše publikum, kde ho s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete a ako najlepšie upútať jeho pozornosť. Potom zvážte, koľko chcete investovať do marketingových stratégií.

Práca v elektronickom obchode vám ponúka niekoľko osvedčených a skutočných online marketingových metód.

  1. Svojmu publiku môžete pomôcť nájsť vás organicky vytvorením stratégie digitálneho obsahu, v ktorej vytvárate a vytvárate súvisiaci obsah, ako sú články a videá.
  2. Môžete sa naučiť a zaviesť osvedčené postupy pre optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO) pre elektronický obchod, aby sa vaše webové stránky umiestnili vyššie na webových vyhľadávacích platformách, ako je Google.
  3. Môžete využiť populárny program platenia za kliknutie (PPC) od spoločnosti Google, aby ste svoju stránku dostali pred cieľové publikum.
  4. Je tiež dobré vybudovať silnú prezentáciu na sociálnych sieťach, kde vás bude môcť nájsť viac ľudí. Sociálne platformy tiež ponúkajú širokú škálu nástrojov platenej reklamy, ak chcete ísť touto cestou.
  5. Vďaka affiliate marketingu môžete mať externé redakčné webové stránky, aby využili svoje vstavané publikum na zvýraznenie vášho produktu, aby ste dosiahli zníženie predajov, ktoré prichádzajú cez ich zúženie.
  6. Mnoho influencerov bude spolupracovať so spoločnosťami na propagácii produktov. Zacieľte na influencerov vo svojom výklenku a nehľadajte len ľudí s najväčším počtom sledovateľov.

Je dôležité poznamenať, že organický marketing (alebo neplatený) neznamená úplne zadarmo. Vybudovanie a implementácia dobrej organickej marketingovej stratégie si vyžaduje prácu a často aj poriadny kus peňazí.

Krok 6: Podrobne si definujte svoju logistiku a operácie

Tu je miesto, kde poukážete na všetky veci, ktoré potrebujete, aby vaša firma fungovala každý deň. Ak predávate fyzické produkty, budete musieť zvážiť veci ako:

  • Doprava
  • Dodávatelia
  • Výroba
  • Inventár

Mnoho malých spoločností elektronického obchodu sa spolieha na tretie strany, aby zvládli väčšinu ich logistiky. Ak tak robíte, nezabudnite to tu zdôrazniť.

Ak predávate službu, vaša logistika a operácie budú vyzerať trochu inak. Budete sa viac starať o veci, ako je doprava, počítačový hardvér a softvér, údržba kancelárie a ďalšie. To samozrejme neznamená, že spoločnosti predávajúce produkty sa nezaoberajú aj týmito prevádzkovými položkami.

Vyplnením tejto časti by ste mali dobre pochopiť, čo vaša firma potrebuje, aby dobre fungovala, a budete môcť poskytnúť potenciálnym investorom predstavu o nákladoch potrebných na dobré fungovanie.

Čítať:  Ako zvýšiť predaj online vo vašom e-shope

Krok 8: Vytvorte si finančný plán

Do plánovania podnikania v oblasti elektronického obchodu ide veľa a zdá sa, že jeden aspekt je veľký: financie.

Aj keď ste sa možno dotkli svojich financií v iných častiach svojho podnikateľského plánu, tu musíte byť oveľa podrobnejší a podrobnejší. To, ako sa do buriny dostanete, závisí od toho, čo považujete za kľúčové, aby to ostatní vedeli. Napríklad investori a veritelia budú pravdepodobne venovať viac pozornosti vášmu finančnému plánu ako ktokoľvek iný.

Budete chcieť zahrnúť tieto hlavné piliere dobre premysleného finančného plánu:

  • Výkaz ziskov a strát: To umožní čitateľovi nahliadnuť do vášho spodného riadku zobrazením vašich celkových príjmov oproti vašim výdavkom v priebehu času. Samozrejme, ak ešte musíte začať podnikať, môžete si tieto čísla premietnuť.
  • Súvaha: Používa sa na výpočet vlastného imania, vaša súvaha odráža vaše celkové aktíva (všetko, čo vaša firma vlastní) mínus pasíva (všetky vaše opakujúce sa náklady).
  • Výkaz cash-flow: V súlade so svojím názvom to ukazuje, ako vaše peňažné toky prichádzajú a odchádzajú. Podrobne uvediete, kedy a v akej výške prichádzajú vaše príjmy. Vysvetlíte tiež, kedy musíte zaplatiť všetky svoje výdavky a koľko.

Zbalenie obchodného plánu vášho internetového obchodu

Vymyslieť celý podnikateľský plán pre online podniky nie je maličkosť. Ak potrebujete ďalšiu pomoc, pozrite si množstvo šablón obchodných plánov elektronického obchodu dostupných online. Keď si zviažete všetky voľné konce, nezabudnite si dať aspoň malé potľapkanie po chrbte. Keď veci zabalíte, majte na pamäti, že váš podnikateľský plán môže byť absolútne živým dokumentom. Dokonca je dobré ju prispôsobiť tomu, kto ju práve číta.

Ak napríklad poznáte investora, ktorého nadchnú veľké nápady, možno budete chcieť viac premýšľať o produktoch a službách. Ak ho predkladáte niekomu, kto má v tomto odvetví veľmi skúsenosti, možno budete chcieť pridať niekoľko výrazov elektronického obchodu viac, než by ste normálne robili. Ak máte problém s číslami, pravdepodobne budete chcieť vyladiť svoj finančný plán. Ak to používate len ako plán pre vašu organizáciu, možno budete spokojní s tým, že veci udržíte na vysokej úrovni.

Nech je to akokoľvek, pamätajte na to, že máte možnosť urobiť svoj podnikateľský plán tak, aby vyhovoval vašim potrebám. Ak potrebujete ďalšiu pomoc so svojou novou spoločnosťou, pozrite si niektoré z najlepších kľúčových ukazovateľov výkonu elektronického obchodu, aby ste mohli budovať svoje podnikanie a zvyšovať výnosy.

Máte podnikateľský plán? Ste pripravení ísť? Pozrite si plány Hostinger Managed WooCommerce.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE