8 právd, ktoré by ste mali vedieť o USB-C porte iPhone 15!

Po rokoch očakávaní Apple konečne na nových iPhonoch nahradil Lightning port USB-C. Ako sa očakávalo, nie je to len tak hocijaký iný USB-C a má svoje vlastné výhrady, ktoré môžu byť pre vás ako koncového kupujúceho mätúce. Preto je tu všetko, čo musíte vedieť o novom porte USB-C na zariadeniach iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Aký je rozruch okolo USB-C?

USB-C alebo Universal Serial Bus Type-C je štandardizovaný konektor pre moderné elektronické zariadenia. Dodáva sa so symetrickým 24-kolíkovým dizajnom. To znamená, že ho môžete zapojiť oboma smermi bez toho, aby ste sa museli obávať, ktorá strana smeruje nahor, napríklad port Lightning od Apple.

Zatiaľ čo Lightning bol vlastníctvom zariadení Apple, USB-C je priemyselný štandardný konektor. Je široko prijímaný medzi výrobcami a zariadeniami vrátane notebookov, smartfónov a príslušenstva. Okrem širšej kompatibility získate aj vyššie rýchlosti s novšími štandardmi USB 3.1.

Čítať:  10 vecí, ktoré musíte mať pre efektivitu v roku 2024

Prechod Apple na USB-C iPhony znamená jeden kábel pre všetky Apple zariadenia (Mac, iPad, AirPods Pro 2. gen. atď.) a krížovú kompatibilitu s Android telefónmi.

Umožňuje tiež rýchlejšie prenosy dát (iPhone 15 Pro/Pro Max a budúce zariadenia), rýchlejšie nabíjanie (USB 3.0 umožňuje rýchlejší výstup), podporu externého displeja a celkovo menej elektronického odpadu. A to je dôvod, prečo je USB-C na iPhone väčší problém, ako by väčšina predpokladala.

Ktoré USB-C na ktorých modeloch iPhone?

Všetky štyri telefóny iPhone vydané tento rok, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, prešli z portov Lightning na porty USB Type-C. Teraz ich môžete nabíjať pomocou rovnakého kábla ako váš iPad a Mac, pričom oba už pred rokmi stratili port Lightning.

Bohužiaľ, dostanú iba iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max Porty USB-C 3 (s rýchlosťou až 10 Gbps). iPhone 15 a iPhone 15 Plus sa dodávajú so staršími USB-C 2 (s rýchlosťou až 480 Mbps). Aj keď to neovplyvní rýchlosť nabíjania, má to vplyv na prenos dát. Viac o tom nižšie.

Kábel iPhone 15 Pro Max vs iPhone 15 Pro vs iPhone 15

USB 2.0 vs. USB 3.0

USB Type-A, Type-B a Type-C sú len typy konektorov. Keď sa ponoríme hlbšie, tieto porty prichádzajú v rôznych generáciách, ako napríklad USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 atď.; každá verzia prináša vyšší výkon a rýchlosť prenosu dát.

iPhone 15 a iPhone 15 Plus sa dodávajú s USB-C 2.0, ktorý zodpovedá konektoru Lightning na iPhonoch poslednej generácie (iPhone 14, 13, 12-séria atď.). Na druhej strane, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max s A17 Bionic majú vyššie rýchlosti USB-C 3 na rýchly prenos obrázkov ProRAW a 4K videí do Macu.

Čítať:  3 spôsoby, ako stiahnuť miniatúru instagramových kotúčov a videí

USB 3.2 Gen 2 na iPhone 15 Pro-series

Rýchly prenos dát z iPhone 15 Pro do Macu

Zostava iPhone 15 Pro má porty USB 3.2 Gen 2. To znamená, že môžete prenášať dáta rýchlosťou až 10 Gbps alebo 1,25 Gbps. Je spätne kompatibilný, takže so zariadením môžete stále používať príslušenstvo USB 2.0.

Nenechajte sa zmiasť žargónom – existuje dlhá história revízií a zmien názvu. USB 3.2 Gen 1 je rovnaký ako USB 3.1 Gen 1 a USB 3.0. podobne, USB 3.2 Gen 2 je rovnaký ako USB 3.1 Gen 2 a USB 3.1, ale s konzistentnejšou schémou pomenovania. Tu je článok o Krajina zjednodušenie to isté.

  • USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 = USB 3.2 Gen 1 = (5 Gbps)
  • USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2 = USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)

USB-C na iPhone 15 Pro/ Pro Max tiež podporuje výstup DisplayPort.

Aký kábel získate s iPhone 15-Series?

Všetky modely iPhone 15 sa dodávajú s rýchlonabíjacím káblom USB typu C na USB typu C. Avšak, to podporuje len USB 2.0. To znamená, že aj keď si kúpite iPhone 15 Pro alebo Pro Max, nebudete mať prenosovú rýchlosť USB 3 hneď po vybalení.

Aktualizované AirPods Pro (2. gen.) alebo Apple Watch však môžete spätne nabíjať priamo z vášho iPhone pomocou nového konektora USB-C. A to funguje s akýmkoľvek káblom USB C-to-C. S portami Lightning to nebolo možné.

Môžete použiť starý kábel s iPhone 15?

Nie, svoj starý lightning kábel nemôžete použiť s iPhone 15. Musíte použiť kábel USB C-to-C, ktorý je súčasťou balenia, alebo si kúpiť nový od spoločnosti Apple alebo tretej strany. Na nabíjanie telefónu Android, iPadu alebo MacBooku však môžete použiť aj iné káble USB-C. Budú fungovať v pohode.

Čítať:  Ako zmeniť čas na G-Shocku?

Ako povoliť USB 3.0 na iPhone 15 Pro/ Pro Max?

Ak chcete na svojom iPhone 15 Pro alebo 15 Pro Max umožniť rýchlejší prenos dát 10 Gb/s, musíte si zakúpiť kábel Thunderbolt 4, ktorý Apple predáva samostatne za 69 USD alebo 6 900 INR. Káble Apple 60W a 240W USB-C tiež podporujú iba rýchlosti USB 2.

Kábel iPhone 15 Pro USB 3.2 pre rýchlejšie prenosy

Nový kábel Thunderbolt 4 sa môže zdať drahý, pretože podporuje prenos dát cez USB 4 až 40 Gb/s, prenos dát cez USB 3.2 až 10 Gb/s, výstup videa DisplayPort (HBR3) a nabíjanie až 100 W.

Prípadne si môžete kúpiť káble USB-C 3 tretích strán, ktoré podporujú prenosové rýchlosti USB 3.1 alebo 10 Gb/s.

Aké nabíjacie adaptéry by ste mali používať s iPhone 15 USB-C?

iPhone 15 a 15 Plus podporujú 20W nabíjanie. Zároveň sa modely Pro dokážu nabíjať rýchlejšie pri 35 W. Všetky štyri zariadenia podporujú Power Delivery (PD). To znamená, že akýkoľvek adaptér Apple alebo iný adaptér PD s porovnateľným výstupným výkonom vo wattoch bude fungovať dobre.

Apple tvrdí, že iPhone 15 môžete nabiť z 0 na 50 % za 30 minút pomocou 20W nabíjačky, ktorá je na rovnakej úrovni ako iPhone 14 uvedený na trh s portom Lightning minulý rok.

Ako používať príslušenstvo Lightning s novým iPhone USB-C?

Ak inovujete na iPhone 15 zo staršieho iPhonu, je pravdepodobné, že máte príslušenstvo s konektormi lightning. Ak chcete používať príslušenstvo Lightning s novým iPhone 15 USB-C, budete potrebovať adaptér Apple USB-C to Lightning.

Čítať:  Ako zapnúť telefón bez tlačidla napájania?

Adaptér Apple Lightning na USB-C

Podporuje nabíjanie, prenos zvuku a dát. To tiež znamená, že môžete pripojiť kábel USB z auta ku konektoru USB-C na vašom iPhone. Predáva sa samostatne, adaptér stojí 29 USD (alebo 2900 INR). Čoskoro však uvidíte, že spoločnosti tretích strán predávajú podobné adaptéry za nižšiu cenu.

Zabaliť sa

Toto je všetko, čo musíte vedieť o porte USB-C na sérii iPhone 15. Dúfam, že to odstráni vaše pochybnosti o generovaní USB na týchto štyroch modeloch, ich prenose dát a rýchlostiach nabíjania a podporovaných nabíjačkách a príslušenstve. Ak máte stále nejaké otázky, neváhajte sa obrátiť na e-mail alebo na sociálne siete. Zostaňte naladení na ďalšie takéto aktualizácie.

Mohlo by vás zaujímať:

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE