8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o dodržiavaní pravidiel sociálnych médií

V súčasnosti už takmer všetky podniky poznajú dôležitosť sociálnych médií. Na celom svete je takmer 5 miliárd používateľov sociálnych médií. O štyri roky sa predpokladá, že toto číslo dosiahne takmer 6 miliárd. To predstavuje obrovskú skupinu zákazníkov čakajúcich na zapojenie.

Ale počkajte – než sa necháte príliš uniesť, musíte si najprv premyslieť pravidlá. Súlad so sociálnymi médiami je jednoduchý. Ak však nevenujete pozornosť, môžete sa ocitnúť v hromade problémov.

Napríklad musíte dodržiavať Pravidlá facebookovej skupiny ak chcete zostať členom skupiny. Ak tak neurobíte, môžete byť vylúčení zo skupiny za zdieľanie irelevantných príspevkov.

V tomto článku preskúmame 8 dôležitých lekcií o dodržiavaní pravidiel sociálnych médií – ale najprv, čo to presne je?

Čo je dodržiavanie sociálnych médií?

Súlad so sociálnymi médiami jednoducho znamená dodržiavanie pravidiel. Možno si myslíte, že to už robíte. Dodržiavate pokyny stanovené platformou, ako napríklad neposielať používateľom spam alebo uverejňovať citlivé médiá.

Súlad so sociálnymi médiami však presahuje dodržiavanie pravidiel sociálnych platforiem. Každé odvetvie má pravidlá a predpisy, ktoré musí online dodržiavať. Tieto pokrývajú oblasti ako súkromie údajov, reklama a duševné vlastníctvo.

Preukázanie pravosti vo vašej online prítomnosti tiež zohráva úlohu pri dodržiavaní pravidiel. Je dôležité zabezpečiť, aby vaše online interakcie a obsah boli autenticky v súlade s hodnotami vašej značky a zároveň dodržiavali tieto pravidlá.

1. Potrebujete stratégiu dodržiavania predpisov

V najlepšom prípade sa v prípade nedodržania pravidiel môžete pred vašimi zákazníkmi javiť ako červenolíci. Poškodíte dôveru a vyvoláte v ľuďoch nesprávny dojem. Zákazníci si čoraz viac uvedomujú výhody a nebezpečenstvá sociálnych médií v posledných rokoch. V najhoršom prípade vám môžu vzniknúť bolestivé právne poplatky.

Aby ste tomu zabránili, musíte implementovať stratégiu dodržiavania predpisov. Týmto spôsobom sú všetci na rovnakej stránke a presne vedia, čo sa od nich očakáva pri uverejňovaní príspevkov alebo odpovedaní zákazníkom online. Navrhnutie správnej stratégie môže chvíľu trvať, pretože je potrebné zvážiť veľa faktorov.

Čítať:  Ako opraviť rozmazané nahrávanie kotúčov Instagramu

Našťastie, stratégia dodržiavania predpisov môže mať veľa výhod. Tie obsahujú:

  • Lepší imidž značky. Keďže sa vaša firma len zriedka dostane do problémov, budete vnímaní ako nekontroverzní a bezpeční. Zákazníci vám budú dôverovať, že sa budete správať správnym spôsobom, čím posilníte lojalitu k značke.
  • Silnejšia schopnosť prispôsobiť sa. Témy, ako je ochrana osobných údajov, dnes často prinášajú správy. Nie je nezvyčajné vidieť nové pravidlá sociálnych médií. So správnou stratégiou sa môžete rýchlejšie prispôsobiť novým predpisom.
  • Znížte riziko pokút. K niektorým nariadeniam – ako sú zákony o ochrane osobných údajov a ochrane údajov – sa viažu bolestivé pokuty. Stratégia dodržiavania predpisov vám môže pomôcť vyhnúť sa týmto a zostať na správnej strane zákona.

2. Buďte si vedomí reklamných chýb

Reklama je jedným z hlavných dôvodov, prečo značky využívajú sociálne siete. V skutočnosti to boli sociálne médiá 33 % všetkých výdavkov na reklamu v roku 2022. Pred plánovaním reklám sa však oplatí oboznámiť sa s pravidlami.

Samozrejme, v závislosti od vášho odvetvia sa pravidlá budú líšiť. Pravidlá obchodného predaja softvér na riadenie praxe pre právnikov sa bude líšiť od podnikania v zdravotníctve alebo od spoločnosti predávajúcej stravovacie služby.

Zostaňme pri tom druhom. Potravinársky priemysel v USA sa zodpovedá Food and Drug Administration (FTC). FTC monitoruje reklamu, ktorá sa týka jedla, najmä v súvislosti s influencer marketingom. Môžete dostať pokutu až do výšky 50 120 dolárov za porušenie.

Pointa je, že bez ohľadu na vaše odvetvie nájdite orgán, za ktorý ste zodpovední. Vybudujte svoju stratégiu dodržiavania pravidiel na základe týchto pravidiel.

3. Vždy sa poraďte s odborníkmi

Ako už bolo spomenuté, zákony o dodržiavaní predpisov sa medzi odvetviami a trhmi líšia. Oboznámenie sa s týmito zákonmi pomáha minimalizovať riziká napredovať.

Ak má vaša spoločnosť odborníkov na dodržiavanie predpisov, mali by byť vašou prvou zastávkou pred odoslaním. Zorganizujte proces schvaľovania príspevkov pred ich zverejnením. Tento prístup bude trvať trochu dlhšie, ale za zabezpečenie súladu sa oplatí zaplatiť.

Ak nemáte interný tím pre dodržiavanie predpisov, zvážte konzultáciu s externým odborníkom, ktorý vám môže pomôcť zabezpečiť, aby vaše príspevky spĺňali predpisy.

4. S osobnými údajmi narábajte opatrne

Ako už bolo spomenuté, osobné údaje sú témou vysoko v mysliach verejnosti. Pri inzercii na sociálnych sieťach nazbierate množstvo užitočných údajov.

Čítať:  Zarábajte peniaze pomocou ChatGPT: 7 príležitostí, ktoré môže začať každý

Ale to, ako budete tieto údaje používať a udržiavať, bude podliehať mnohým rôznym nariadeniam. Každý jednotlivý trh má svoje vlastné zákony o ochrane osobných údajov. A nemyslite si, že kvôli tomu, že sídlite inde, na vás zákony neplatia. Napríklad, Európske všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR) sa vzťahuje na podniky, ktoré zhromažďujú údaje od používateľov v EÚ, či už majú sídlo v EÚ alebo nie.

Naučiť sa a pochopiť tieto zákony si vyžaduje čas. Ak chcete zachovať súlad, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť investovať do profesionálnej právnej podpory.

5. Vytvorte knižnicu obsahu

Obsahový marketing môže byť užitočnou stratégiou. Pamätajte však, že všetok obsah niekomu patrí. Ak používate obrázok, video, hudbu alebo akýkoľvek iný obsah na sociálnych médiách, potrebujete povolenie. Ak tak neurobíte, môžete sa ocitnúť na konci zdĺhavého právneho sporu. Ak chcete byť v bezpečí, pred použitím akéhokoľvek obsahu online vyhľadajte tvorcu a zaplaťte za práva.

Aby sme vám pomohli spravovať vaše digitálne médiá a umožnili jednoduchý prístup, je užitočné vytvoriť knižnicu obsahu, ktorá je v súlade s vašimi piliermi obsahu sociálnych médií. Toto centralizuje všetky digitálne aktíva, ako sú video, obrázky a hudba, do úložiska. Takto, kedykoľvek niekto uverejní príspevky na sociálnych médiách, môže čerpať zo zdrojov, o ktorých vie, že ich používanie je bezpečné a ktoré budú v súlade s hodnotami spoločnosti.

Ak používate živý informačný panel (napríklad Sprout Social), môžete jednoducho sledovať prítomnosť svojho profilu a vidieť, čo a kedy bolo uverejnené. Dodatočné funkcie, ako je vyhľadávanie trendov, prezeranie analýzy profilov a publikovanie naprieč platformami, výrazne zjednodušujú správu obsahu.

Pomocou týchto informácií môžete skontrolovať, či napríklad nikto z vášho tímu neúmyselne nepoužil v príspevku obrázok chránený autorskými právami. A ak vás autor kontaktuje, aby naznačil, že sa to stalo, ľahko identifikujete príslušný príspevok.

A pamätajte, že ak vaša firma má nedostatok peňazí, existuje veľa verejných webových stránok, ktoré poskytujú bezplatný prístup k obsahu.

6. Vaše vlastné príspevky nie sú vašou jedinou starosťou

Vaša firma bude mať pravdepodobne viacero ľudí, ktorí budú uverejňovať príspevky na jej časovej osi sociálnych médií. Zamestnanec sa ľahko pošmykne a pomýli sa. Ak nie ste zapojený do toho, čo sa uverejňuje, môžu vám uniknúť problémy s dodržiavaním pravidiel.

Samozrejme, nemusí to byť len váš vlastný príspevok, na ktorý si musíte dávať pozor. Ak vaša značka spolupracuje s pridruženými spoločnosťami, ktoré predávajú vaše produkty, budete musieť zvážiť, čo zverejňujú. Akékoľvek nevhodné tvrdenia vás môžu odkázať na The Direct Selling Self-Regulatory Council (DSSRC). Možno sa ocitnete na zodpovednosti za chyby niekoho iného.

Čítať:  Sú komentáre TikTok Live uložené? Tu je to, čo potrebujete vedieť

Nepresvedčený? Takáto udalosť nie je bezprecedentná. V roku 2022 DSSRC založil cateringovú spoločnosť Vkusne Jednoduché niesť zodpovednosť za nesprávne tvrdenia o príjme zo strany pridružených spoločností.

Aby ste sa vyhli takémuto scenáru, vždy sa snažte spojiť s renomovanými značkami. Ale aj keď veríte svojim predajcom, sledujte ich príspevky.

7. Nezabudnite vyškoliť svojich zamestnancov

Bez ohľadu na to, do akej miery ste oboznámení s dodržiavaním predpisov, ak sa nepodelíte o znalosti so zamestnancami, nebudú sa učiť. Pre existujúcich zamestnancov sa uistite, že dostanú vzdelanie a školenia. Zdieľajte materiály, aby ste ich mohli vzdelávať v otázkach súvisiacich s dodržiavaním predpisov. Uistite sa, že členovia tímu pre dodržiavanie predpisov sú pripravení odpovedať na otázky.

Pre nových zamestnancov vložte tému dodržiavania pravidiel od prvého dňa. Urobte školenie o dodržiavaní predpisov súčasťou proces registrácie. Pravidelne informujte zamestnancov o najnovších zmenách zákonov o dodržiavaní predpisov.

Na konci dňa, čím viac budete hovoriť o dodržiavaní pravidiel, tým viac zamestnancov bude počúvať.

8. Potrebné sú vnútorné politiky

Ako presne by sa mali zamestnanci správať pri reprezentácii vašej značky na sociálnych sieťach? Aké postupy sú zavedené v prípade chyby? Predstavme si ten najhorší scenár, zamestnanec omylom vymazal účet. Čo môžete urobiť obnoviť odstránené účty Instagram?

Bez jasného súboru zásad necháte svojich zamestnancov hádať. Najlepšie je oddeliť svoje zásady tak, aby sa týkali rôznych oblastí sociálnych médií.

  • Všeobecné použitie. Toto je vaša šanca ukázať, ako chcete, aby sa vaša značka zobrazovala online. Aký tón chcete použiť? A čo je najdôležitejšie, ktoré zákony by mali spĺňať vaše príspevky? Načrtnite proces po schválení, napríklad, musia byť príspevky odoslané tímu pre dodržiavanie predpisov?
  • Zásady ochrany osobných údajov. Počas inzercie budú zamestnanci spracovávať množstvo údajov. Ako by mali s týmito údajmi nakladať a ako ich uchovávať? Aké zákony musia mať na pamäti?
  • Pokyny pre influencerov. Influenceri môžu tiež reprezentovať vašu značku online. Budú si musieť byť vedomí predpisov a iných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vysielanie.

Zabaľovanie

Inzercia vašej značky na sociálnych sieťach má množstvo výhod. Nepodceňujte však ani riziká. Príliš veľa značiek sa ponáhľa do uverejňovania príspevkov na sociálnych sieťach bez toho, aby zvážili dodržiavanie pravidiel. Fľaska-pomlčka prístup by mohol vidieť v veľa horúcej vody.

Čítať:  Ako zmeniť svoj obrázok v Discord

Dnes sme vám ukázali, ako si môžete užívať výhody sociálnych médií a zároveň si zachovať súlad. Začnite tým, že seba a svojich zamestnancov poučíte o rizikách. Pamätajte si, že nie sami. Legislatíva ako GDPR je viacvrstvová a zložitá, preto v prípade potreby využite pomoc zvonku.

Keď budete pripravení, zostavte dôkladnú stratégiu dodržiavania predpisov. Po vyriešení problému s dodržiavaním predpisov by ste sa mohli zamerať na úspech sociálnych médií. Prečo teda nezačať s bezplatnou skúšobnou verziou nástroja Sprout Social na analýzu sociálnych médií v reálnom čase!

Súvisiace články

Všetko, čo potrebujete vedieť o monitorovaní sociálnych médií

Ako založiť marketingovú agentúru pre sociálne médiá: Sprievodca krok za krokom

často kladené otázky

1. Prečo je dodržiavanie sociálnych médií dôležité?

Platformy sociálnych médií zhromažďujú množstvo osobných údajov od používateľov a vy ich musíte chrániť. Je tiež dôležité, aby ste dodržiavali predpisy o reklame, aby ste sa vyhli nepravdivým tvrdeniam o vašom produkte alebo službe. A materiál chránený autorskými právami nesmiete používať bez povolenia. Ak sa nebudete riadiť pravidlami, dostanete sa do rozporu so zákonmi a nariadeniami o ochrane osobných údajov, budete čeliť súdnemu konaniu a vysokým pokutám a riskujete stratu svojich verných zákazníkov.

2. Existujú rôzne predpisy pre rôzne odvetvia?

Áno, niektoré odvetvia majú špecifické pravidlá a usmernenia. Napríklad zdravotnícke organizácie musia dodržiavať zákon HIPAA, ktorý nariaďuje, aby ste na sociálnych sieťach nezdieľali žiadne chránené zdravotné informácie. Finančné inštitúcie sa musia riadiť nariadeniami stanovenými Úradom pre reguláciu finančného priemyslu (FINRA) v USA a Úradom pre finančné správanie v Spojenom kráľovstve. US Food and Drug Administration (FDA) má usmernenia pre potravinárske, nápojové a kozmetické spoločnosti.

3. Mala by moja organizácia napísať vlastnú politiku?

určite! Stojí za to vytvoriť pre vašu organizáciu politiku dodržiavania sociálnych médií alebo príručku a sprístupniť ju všetkým zamestnancom, ktorí môžu uverejňovať príspevky vo vašich sieťach. Týmto spôsobom každý pozná pravidlá – a môže si ich prečítať kedykoľvek, keď si nie je istý. Politika by mala načrtnúť aj možné dôsledky nedodržiavania pravidiel. Len sa uistite, že vaše pokyny sú v súlade s miestnymi, federálnymi predpismi a predpismi špecifickými pre dané odvetvie.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE