9 Metriky influencer marketingu na určenie úspechu vašej stratégie

OVPLYVŇUJÚCI MARKETING

Ako marketéri vždy hľadáme ďalšiu veľkú vec.

Akýkoľvek pokrok v technológii alebo zákaznícke trendy je niečo, čoho máme tendenciu sa držať.

Zatiaľ čo influencer marketing existuje už nejaký čas, meranie úspešnosti kampane môže byť zložitejšie.

Najmä preto, že influenceri majú schopnosť ako zvýšiť povedomie o vašej značke, tak priamo ovplyvniť predaj spôsobom, ktorý sa líši od ostatných sociálnych a grafických kampaní, a preto je ťažké ich umiestniť.

Ak sa ale púšťate do hry influencer marketingu alebo pokiaľ vaše existujúce kampane nekonvertujú tak, ako ste očakávali, nebojte sa.

Tento článok vám pomôže.

Než prejdeme k tomu, ako nastaviť svoje ciele a deväť metrík, ktoré by ste mali používať na zabezpečenie úspechu, pozrieme sa na to, čo je influencer marketing a ako môže pomôcť vašej značke!

TL;DR

 • Influencer marketing je moderným obratom v podpore celebrít, ktorý využíva sociálne médiá.
 • Ide o multimiliardový priemysel s potenciálom ovplyvniť vnímanie značky a predaj.
 • Úspešné influencerské kampane vyžadujú jasné ciele a dlhodobé/krátkodobé metriky úspechu.
 • Metrika 1: Zapojenie. Merajte lajky, komentáre, zdieľanie, oslavy a ukladanie.
 • Metrika 2: Nasledovníci. Vysoká angažovanosť často vedie k väčšiemu počtu sledujúcich.
 • Metrika 3: Sentiment. Sledujte sentiment zákazníkov, aby ste zmerali vplyv na vnímanie značky.
 • Metrika 4: Konverzný pomer. Definujte konverzie na základe svojich cieľov.
 • Metrika 5: Zásah. Zmerajte počet ľudí vystavených vašej kampani. Analyzujte, kam a ku komu vaša správa preniká. Využite existujúci dosah influencera pre väčší dopad.
 • Metrika 6: Demografické údaje. Pochopte svoje cieľové publikum na základe veku, pohlavia, umiestnenia atď.
 • Metrika 7: Prevádzka. Analyzujte návštevnosť webu spolu s mierou okamžitého opustenia.
 • Metrika 8: Návratnosť investícií. Posúďte návratnosť investícií kampane zvážením zapojenia a nákladov.
 • Metrika 9: Predaj. Zmerajte vplyv na predaj konkrétneho produktu alebo služby.
 • Záver:
 • Na posúdenie úspešnosti kampane použite viac metrík.
 • Prispôsobte výber metrík tak, aby zodpovedali cieľom a zámerom kampane.
 • Práca s renomovaným makro-, mikro- popr. nano-influencer agentúra pre lepšie výsledky.

Influencer Marketing

Ak začneme od začiatku, stojí za to povedať, že influencer marketing nie je až taký nový. Pokiaľ odstránite prvok sociálnych médií z jeho modernej podoby, v skutočnosti zistíte, že už nejaký čas existuje.

Od Michaela Jordana a Air Jordans po Selene Gomez a Coca-Colu, celebrity prepožičiavajú svoje meno značkám a podporujú ich po generácie. Influencer marketing je len nový obrat v tejto veci. V dnešnej dobe influenci na sociálnych sieťach vytvárajú hlboké spojenie so svojimi nasledovníkmi, čo ich stavia do skvelej pozície k odporúčaniu produktu.

Čítať:  Čo robiť a čo robiť v marketingu sociálnych médií pre B2B spoločnosti

Teraz sa rozrástlo na a mnohých miliárd dolárov priemyslu po celom svete, pričom jedna správa to zistila 33 % Gén Z zakúpili produkt na základe odporúčania influencera v posledných troch mesiacoch. Ukázať, že influencer marketing je trend, ktorý sa pravdepodobne udrží, rovnako ako pôsobivé výsledky, ktoré dokáže priniesť.

Aj keď je influencer marketing rozhodne niečo, čo by ste mali robiť, nie je to nutne tak jednoduché ako vybrať si influencera a sledovať, ako sa zvyšujú predaja.

Namiesto toho si musíte dobre rozmyslieť, čo chcete dosiahnuť a ako budete merať úspešnosť kampane z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska.

Ako identifikovať a stanoviť svoje ciele

Než sa pustíte do akejkoľvek marketingovej kampane, musíte si stanoviť, čo chcete dosiahnuť z hľadiska výsledkov. V opačnom prípade, keď kampaň skončí, ako poznáte, či ste mali úspešné alebo neúspešné obdobie?

Influencer marketing sa v tomto ohľade nelíši. Než uvediete svoj materiál na stránky influencera a budete žať odmeny jeho publika, musíte načrtnúť, čo tvorí pozitívny výsledok a čo sa počíta ako neúspech.

Musíte tiež zvážiť celý marketingový a predajný lievik vrátane marketingu a predajný akčný plán, ako očakávate interakciu kampane s každou jej fázou. Môžete napríklad začať tým, že sa zameriate na expozíciu značky v hornej časti lievika, a potom sa posúvate smerom k explicitnejším odporúčaniam, ako sa oznámenie vašej značky postupne posilňuje.

Princíp je rovnaký, bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujete. Či už sa pozeráte na marketingové nápady pre rodinné právo a metriky alebo zapojenie s vašou marketingovou kampaňou na starostlivosť o domácich miláčikov.

Vaším cieľom môže byť čokoľvek, od väčších príjmov až po to, ako získať ambasádormi značky. A nižšie uvedených deväť metrík je to, čo by ste potom použili ako dôkaz pre oba výsledky.

Metrika 1: Zapojenie

Chlieb a maslo z KPI sociálnych médií, či už sa používa pre marketing obsahu alebo nie, je zapojenie. To sa zvyčajne meria sledovaním akcií, ako sú:

 • Páči sa
 • Komentáre
 • akcie
 • Oslavy
 • Uloží

Spôsob, ako získať príspevok, aby bol úspešný, je získať ich veľa, takže pokiaľ si vyberáte influencera, pozrite sa na údaje o jeho zapojení. Môžete mať toľko sledujúcich, koľko chcete, ale ak chrlíte obsah, ktorý zaujme iba 1 z 20, vaša kampaň bude menej úspešná.

Získate tak najlepšiu predstavu o tom, čo bude influencer schopný pre vašu značku urobiť, ale je to aj skvelý spôsob, ako merať úspešnosť ich podpory vášho produktu. Ak ich príspevok propagujúci váš produkt vedie k mnohým lajkom a komentáre na Instagrame a Facebook atď, budete vedieť, že sa im podarilo zaujať vaše publikum.

Metrika 2: Nasledovníci

Vedľajším produktom vysokého zapojenia je často zvýšená sledovanosť. Ak teda vaša influencerská kampaň funguje dobre, mali by ste vidieť koreláciu medzi príspevkami dosahujúcimi väčšie zapojenie a nárastom počtu sledujúcich.

Čítať:  Sila marketingu chatbotov: Ako môže AI priniesť revolúciu do vášho podnikania

Dajte si však pozor na falošných nasledovníkov. Či už sa jedná o influencera, ktorý tvrdí, že má väčší vplyv ako oni, alebo sa obávate o vlastných sledujúcich vo vašej firme, je najlepšie použiť kontrolu falošných sledujúcich, aby ste si boli istí, že dostávate to, za čo platíte.

Pokiaľ ide o sledujúcich, je dôležité si pamätať, že by mali byť tiež meraní spolu s analýzou vášho webu.

Možno ste napríklad našli perfektnú kombináciu CEO/influencer, ktorá vytvára skvelý obsah o brilantnosti vášho platforma Acquia a zvýšenie počtu sledujúcich. To sa ale musí odraziť vo zvýšenej návštevnosti vášho webu.

Ak nájdete nezrovnalosti, zvážte kombináciu rôznych metrík na meranie kampaní. Pomôže vám to objasniť, kde niektorí vaši používatelia odchádzajú a ako zefektívniť vašu kampaň.

Metrika 3: Sentiment

Aj keď lajky a komentáre môžu tvoriť chrbticu všetkých metrík kampaní influencerov, je dôležité merať aj sentiment, ak chcete skutočne zachytiť vplyv svojej kampane.

Ako nám ukázali nespočetné prešľapy na sociálnych sieťach, hovoriť o nich na sociálnych sieťach nemusí byť vždy dobré. Ukážka toho, aké je dôležité ísť trochu hlbšie, pokiaľ ide o váš influencer marketing.

Sledovanie sentimentu zákazníkov vám pomôže zistiť, ako si vaši zákazníci myslia a cítia vašu značku. Nástroje ako Hootsuite a Zendesk môžu sledovať spätnú väzbu zákazníkov na vašich sociálnych sieťach a vykonávať analýzu sentimentu zákazníkov. To poskytne prehľad o tom, či bola interakcia užívateľov pozitívna, negatívna alebo neutrálna.

Pritom môžete zistiť, či sú pridané zmienky, hashtagy a komentáre, ktoré pochádzajú z vašej influencerskej kampane, pozitívne a aký vplyv mala kampaň na to, ako vaši zákazníci vnímajú vašu značku.

Metrika 4: Konverzný pomer

Rovnako ako u neovplyvňujúcich reklamných kampaní je povedomie často iba súčasťou hry. Skutočný úspech sa posudzuje podľa peňažného vplyvu, ktorý má na vaše podnikanie. Konverzné pomery sú v tom kľúčovým prvkom.

Čo definujete ako konverziu, bude závisieť od vášho produktu a vašej firmy. Ak ste napríklad právnická firma, ktorá hľadá viac klientov, môžete zaznamenať konverziu, keď sa niekto zaregistruje do vášho e-mailového zoznamu. Zatiaľ čo ak predávate ručne vyrábané mydlá, budete chcieť zistiť, či vaša kampaň influencerov priamo prispieva k predaju.

Akonáhle budete vedieť, čo ako konverziu sledujete, môžete merať svoj konverzný pomer tým, že vezmete množstvo unikátnych návštevníkov a konverzií generovaných vašou kampaňou influencerov.

Potom použite tento výpočet: (celkový počet konverzií / celkový počet unikátnych návštevníkov) x 100

Sledovanie tejto metriky môže byť skvelým spôsobom, ako merať, či vaša influencerová kampaň oslovuje správny typ užívateľov. Na rozdiel od iných foriem aktivít na sociálnych sieťach majú influenci vysokú schopnosť odporúčať vaše produkty svojim sledujúcim, vkladať do ich životopisu odkaz, ktorý vedie na váš web, av konečnom dôsledku majú veľký vplyv na konverzie.

Čítať:  E-mailové marketingové stratégie na udržanie zákazníkov

Okrem toho môžete tiež analyzovať, ktoré kanály sú lepšie v podpore konverzií a prepojení s vašou značkou. Či už je to Youtube, Instagram alebo Twitter, mali by ste sa pozrieť na to, čo prináša lepšie výsledky, a teda kam zamerať svoje úsilie.

Metrika 5: Zásah

Keď meriate dosah, meriate počet ľudí, ktorí boli vystavení oznámeniu vašej značky prostredníctvom kampane vášho influencera.

To sa obvykle meria pomocou analytických platforiem, ktoré samy poskytujú stránky sociálnych médií. Môžete však tiež zvážiť použitie iných analytických programov, aby ste získali lepší prehľad.

Z veľkej časti aspoň vidíte, koľko zhliadnutí diel mal, bez ohľadu na to, koľko lajkov, komentárov alebo zdieľania získal.

Na niektorých platformách – ako sú príbehy Instagramu alebo štatistiky sledovanosti na YouTube – môžete zistiť, ktoré účty si prezerajú váš obsah v prípade prvého, alebo odkiaľ k nemu pristupujú, v prípade druhého.

To vám umožní vytvoriť si lepší obrázok o tom, kde alebo ku komu vaša správa dosahuje najväčší prienik. Ak vediete kampaň postavenú skôr na povedomí o vyhorenie advokáta ako predaj vášho softvéru, môže to byť životne dôležité pre pochopenie konverzácie, ktorou sa snažíte viesť.

Je pravdepodobné, že influencer alebo stránka, s ktorou spárujete, už prekonali most „ako vyniknúť ako influencer na sociálnych sieťach“, takže využitie ich existujúceho dosahu je ďalším vedľajším produktom.

Metrika 6: Demografické údaje

Východiskovým bodom každého podnikania, nieto marketingového tímu alebo kampane, je porozumenie cieľovému publiku. Napríklad ak chcete založiť LLC v Kalifornii, potrebujete poznať publikum z Kalifornia, inak je vaša firma nastavená na krach. Porozumenie vašej cieľovej skupine možno ľahko vykonať pomocou správneho výskumu, ktorý je založený na veľmi špecifických parametroch.

To môže byť založené na veku, pohlaví, etnickom pôvode, umiestnení, príjme alebo na akomkoľvek inom identifikovateľnom odvetví, ktoré vás napadne.

Napríklad ak predávate právne techvašou cieľovou skupinou by boli právnici, nie majitelia e-shopov.

Údaje o tom, s kým vaša kampaň najúspešnejšie hovorí, sú kľúčom k pochopeniu vášho úspechu.

Ak vaše oznámenie prihovára publiku, ktoré existuje mimo vašej predstavy o vašej „cieľovej“ sekte, potom to môže byť preto, že jeho posolstvo alebo štýl nie je tak vhodný, ako sa domnievate. To môže byť jedna z najdôležitejších metrík, ktorú môžete použiť, ak plánujete vykonať zmeny v strede kampane.

Metrika 7: Prevádzka

Analýza návštevnosti znamená širší pohľad na úspešnosť vašej kampane a meranie toho, koľko ľudí navštevuje váš web. Tento údaj je potom zohľadnený spolu s mierou okamžitého opustenia vášho webu, čo je počet ľudí, ktorí navštívia váš web a potom odídu bez toho, aby s ním interagovali.

Všeobecne povedané, návštevnosť je častejšie diskutovanou metrikou v súvislosti s blogovaním alebo e-mailovým retargetingom. Návštevnosť je tiež kľúčovým prvkom analýzy vašej kampane. Je to preto, že túto kampaň častejšie používate na to, aby ste priviedli ľudí do obchodu inde na webe.

Čítať:  6 nástrojov Instagramu, ktoré z vás urobia profesionálneho obchodníka

To znamená, že váš obchod existuje na inom webe, než ktorý používate na jeho propagáciu. Aj keď online kanály ako Instagram a YouTube môžu hosťovať obchody a aj to robia, môže byť jednoduchšie získať prehľad o vplyve vašej kampane, keď je obchod umiestnený inde.

Metriky okolitej návštevnosti vám umožňujú zistiť, odkiaľ, kedy a aký objem pozornosti váš web v danom okamihu získava. To je niečo, čo vám môže pomôcť rozoznať, ktorý z marketingových príspevkov, ktoré ste vytvorili a pomocou influencera ich zverejnil, bol najúspešnejší.

Metrika 8: Návratnosť investícií

Môžete mať kampaň, ktorá vašej spoločnosti priniesla neuveriteľné množstvo príjmov, ale pokiaľ vás jej dodanie stálo rovnako veľa, stálo to vôbec za tie problémy?

Odpoveď je stručne povedané nie, nie je. Zdravie kampaní, a predovšetkým tých influencerov, je návratnosť investícií, ktoré vám poskytujú. Predchádzajúca metrika (zapojenie) môže ponúknuť dobrý lakmusový test.

Ideálny je niekto s nižšou sledovanosťou, ale vyššou mierou zapojenia, pretože osloví väčšiu časť publika, ktorú má, a pritom nie je dostatočne etablovaný, aby vám za svoj vplyv účtoval smiešne poplatky.

Zamyslite sa nad tým, aké rozdielne sú vaše úrovne záujmu a zapojenie na online stretnutiach s 20 ľuďmi v porovnaní s tými, kde je napríklad len päť, ako dôkaz toho, že väčší neznamená vždy lepší.

Metrika 9: Predaj

Ak vaša influencerská marketingová kampaň vedie k zvýšeniu predaja, je pravdepodobné, že to malo pozitívny účinok. Ak predávate názvy domén, zaznamenávate nárast počtu zákazníkov, ktoré oslovujú kúpiť názvy domén pre teba? Alebo ak sa špecializujete na účtovný softvér, predpláca vašu službu viac ľudí?

Nie je to riešenie, ktoré by všetko vyriešilo, ale z veľkej časti je to metrika, ktorá hovorí o pozitívnom vplyve – alebo jeho nedostatku – celého cvičenia.

Záver

Kľúč k pochopeniu, ktoré z týchto metrík použiť pre vašu influencer marketingovú kampaň, je jednoduchý. Nemalo by sa na ne pozerať izolovane. Spôsob, ako zhodnotiť, ako blízko ste na dosiahnutie alebo prekročenie svojich cieľov, je častejšie použiť niektoré alebo všetky tieto metriky.

Aj keď to nie je vždy vhodné – napríklad meranie komunikačnej kampane podľa toho, koľko predajov dosahuje, sa zdá trochu zavádzajúce – teraz existuje viac metrík, než kedykoľvek predtým. Takže z toho môžete vyťažiť maximum.

Autor: Jessica Collier – viceprezidentka pre rastový marketing

Jessica Collier je viceprezidentkou pre rastový marketing v spoločnosti Montážny softvér, vývojári softvéru pre správu praxe a cloudových riešení pre právny sektor. Jej vášeň pre digitálne inovácie a agilný marketing viedla k významnému úspechu v inovatívnom technologickom marketingu, spolupráci s klientmi a podpore výsledkov konverzií. Môžete sa pozrieť na jej Linkedin tu.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE