Elektronický obchod tvorí viac 14% všetkých predajov na celom svete. To sa rovná viac ako 4 biliónom dolárov v príjmoch uskutočnených na internete za posledný rok. S takým veľkým potenciálom online zisku sa mnohí pýtajú: čo je elektronický obchod a ako z neho môžem vyťažiť maximum?
Ak chcete začať podnikať v elektronickom obchode, prvým krokom je rozhodnúť sa, do akého typu elektronického obchodu sa chcete zapojiť a aký typ internetového obchodu by ste si chceli otvoriť. Keď budete vedieť, čo predávate a ako to budete predávať, môžete začať nastavovať webovú stránku elektronického obchodu a hľadať najlepšie spôsoby, ako rozšíriť svoje online podnikanie.
V tejto príručke sa budeme zaoberať štyrmi hlavnými typmi podnikania v oblasti elektronického obchodu a 9 rôznymi obchodnými modelmi, ktoré na ne môžete použiť.
Štyri typy podnikov elektronického obchodu
Keďže sa v posledných dvoch desaťročiach objavilo toľko online podnikov, môže byť užitočné rozdeliť ich do kategórií podľa toho, kto komu predáva. Nasledujúce štyri kategórie elektronického obchodu sú široké – neskôr ich zúžime na konkrétnejšie typy internetových obchodov.
1. Business-to-Consumer (B2C)
Business-to-consumer alebo B2C je najbežnejším typom elektronického obchodu. V tejto kategórii spoločnosť predáva a predáva produkty alebo služby jednotlivým zákazníkom pre seba. Obchody s oblečením, domácimi dekoráciami a predajňami jedál sú skvelými príkladmi podnikania B2C.
Predávajte čokoľvek a kdekoľvek online
Vytvorenie internetového obchodu s WooCommerce je jednoduché
2. Business-to-Business (B2B)
Elektronický obchod medzi podnikmi (B2B) je miesto, kde spoločnosti medzi sebou nakupujú a predávajú. Tieto predaje môžu byť tovary alebo služby. Dva príklady B2B elektronického obchodu zahŕňajú cateringovú spoločnosť, ktorá predáva svoje služby právnickej firme, a právnickú firmu, ktorá predáva svoje služby technologickej spoločnosti.
3. Spotrebiteľ-podnikateľ (C2B)
V modeli elektronického obchodu typu Consumer-to-Business (C2B) jednotlivci predávajú svoj tovar alebo služby firmám. Tu si možno predstavíte, že fotograf na voľnej nohe uzatvára zmluvu s profesionálnym športovým tímom alebo novou reštauráciou.
4. Od spotrebiteľa k spotrebiteľovi (C2C)
Štvrtým typom elektronického obchodu je obchod medzi spotrebiteľmi (C2C), kde jednotlivci obchodujú a predávajú iným jednotlivcom.. eBay je najplodnejším príkladom trhoviska C2C, tesne za ním nasleduje Facebook Marketplace a aplikácie ako OfferUp a Poshmark.
Príklady obchodných modelov elektronického obchodu
Teraz, keď sme sa pozreli na štyri typy podnikania elektronického obchodu, pozrime sa na niekoľko príkladov obchodných modelov elektronického obchodu. Získanie citu pre tieto kategórie elektronického obchodu vás môže priviesť k niekoľkým online obchodným nápadom.
Tradičný maloobchod
Tradičný maloobchod je typ obchodného modelu, ktorý úzko odráža modely osobného nakupovania.
Tradičný maloobchodník zvyčajne svojim zákazníkom predáva tovar od niekoľkých rôznych značiek. Či už nakupujete od veľkoobchodníkov alebo malých podnikov, vašou úlohou ako tradičného maloobchodníka je poskytovať pridanú hodnotu vašim zákazníkom a potenciálnym zákazníkom počas ich nakupovania. Táto hodnota môže prísť vo forme pohodlia, zabezpečenia kvality, odborných rád a ďalších.
Napríklad Target a Walmart sú tradiční maloobchodníci, ktorí využívajú pohodlie. Luxusné obchody s potravinami ako Whole Foods a Fresh Market využívajú zabezpečenie kvality. Maloobchodníci využívajúci odborné poradenstvo zahŕňajú Vitamin Shoppe a REI.
Maloobchod jednej značky
Maloobchodný model jednej značky je presne tak, ako znie: v tomto modeli predajca predáva svoju značku a iba svoju značku.
Obchodný model elektronického obchodu s jednou značkou je pomerne populárny pre ľudí, ktorí s elektronickým obchodom len začínajú. Ak máte malú firmu vyrábajúcu tovary alebo služby, dáva zmysel, aby ste sa na začiatku držali svojej značky. Pri rozširovaní svojho podnikania môžete zvážiť výhody a nevýhody predaja iných značiek na vašom webe.
Existuje nespočetné množstvo príkladov úspešných online predajcov jednej značky. Niektoré z popredných v odevnom priemysle sú Pendleton, Patagonia, LL Bean, Bonobos a Lululemon.
Veľkoobchod
Jedným z menej dostupných typov elektronického obchodu pre začiatočníkov je veľkoobchod. Veľkoobchodníci vo všeobecnosti predávajú vo veľkom maloobchodníkom alebo jednotlivcom so zľavou, ktorá odráža veľkosť nákupu.
Aby ste sa stali veľkoobchodníkom, potrebujete prístup k veľkému množstvu konkrétneho tovaru. Táto prekážka vstupu je často dôvodom, prečo väčšina podnikov elektronického obchodu nezačína ako veľkoobchodníci. Ale je dôležité vedieť, že sú tam vonku.
Hlavným príkladom úspešného veľkoobchodníka s elektronickým obchodom je Alibaba, veľkoobchodný trh s takmer neobmedzenými možnosťami nájsť distribútorov všetkých typov produktov. Niektorými príkladmi menších veľkoobchodníkov sú spoločnosti ako Nuts.com a Black Ink Coffee.
Dropshipping
Majitelia dropshippingových stránok sú zodpovední za marketing a predaj produktov, ktoré sú v konečnom dôsledku splnené dodávateľom tretej strany. Stránka zostavuje a označuje produkty, ktoré sa ľahko odosielajú a vyžadujú nízku úroveň zákazníckej podpory.
Medzi obľúbené produkty dropship patrí príslušenstvo k mobilným telefónom, nástroje na starostlivosť, špecializované produkty, kancelárske potreby na mieru, masky na tvár a mnoho ďalšieho.
Digitálne produkty
Mnoho spoločností elektronického obchodu ponúka digitálne produkty na predaj, ako je hudba, inštruktážne kurzy alebo softvér. V mnohých ohľadoch ide o vrchol elektronického obchodu, pretože tieto produkty nemajú dlhú históriu predaja v kamenných obchodoch.
Zatiaľ čo digitálny tovar môže mať vyšší stupeň obtiažnosti, pokiaľ ide o výrobu, logistika vášho podnikania bude oveľa jednoduchšia. Žiadny fyzický tovar znamená menej fyzického priestoru, materiálov a kapitálu potrebného vopred.
Niektoré populárne platformy, ktoré pomáhajú tvorcom predávať digitálne produkty, sú Bandcamp a Kajabi.
Predplatné služby
Predplatné služby predstavujú kategóriu elektronického obchodu, ktorá sa spolieha na mesačné a ročné príjmy z predplatného.
Jednou z výhod použitia modelu predplatených služieb je flexibilita a škálovateľnosť cien. Po spustení služby budete môcť vyhodnotiť, aká úroveň predplatného vám prináša najväčšiu návratnosť.
Medzi popredné podniky predplatiteľských služieb patria streamovacie spoločnosti ako Netflix a Hulu.
Predplatený Tovar
Predplatený tovar je vo svojej predajnej stratégii podobný predplateným službám, ale namiesto služieb, ako je zábava, podniky ponúkajú opakované dodávky tovaru.
V posledných rokoch sa trend predplatiteľských boxov rozbehol s nárastom spoločností ako Dollar Shave Club, BirchBox a HelloFresh. Tieto spoločnosti sa dostali na trhy, ako je starostlivosť o starostlivosť, krásu a potravinárske výrobky, a umožnili zákazníkom vybrať si krabice s predplatným, ktoré budú odoslané na časovej osi podľa vlastného výberu.
Služby členstva
Model členských služieb je podobný obchodným modelom elektronického obchodu s predplatným, ale tieto stránky sa zvyčajne zameriavajú trochu viac na interakciu a komunitu.. Niektoré populárne príklady členských stránok v odvetví zdravia a wellness zahŕňajú Peloton, KetoConnect a The Neuro Studio.
Pridružený predaj
Pridružená spoločnosť predáva produkty pre spoločnosť, ktorú aktívne propaguje, ale nie je v nej zamestnaná. Pridružené dohody môžu mať mnoho podôb, niektoré sú také jednoduché, ako ponúkanie zľavových kódov vašim sledovateľom na Instagrame výmenou za provízie od značky. Prípadne by ste mohli aktívne plniť objednávky pre spoločnosť výmenou za percento zo zisku.
Ako si vybrať obchodný model elektronického obchodu
Dúfajme, že teraz lepšie rozumiete terminológii elektronického obchodu týkajúcej sa rôznych obchodných modelov, ktoré sa za posledné desaťročie stali čoraz obľúbenejšími.
Po preskúmaní typov podnikania elektronického obchodu, ktoré máte k dispozícii, si položte nasledujúce otázky, ktoré vám pomôžu vybrať ideálny obchodný model:
- Čo chcem predať?
- Kto je môj ideálny zákazník?
- Aký druh ceny bude najlepšie fungovať pre môj tovar alebo služby?
- Je pravdepodobné, že moje podnikanie bude rýchlo rásť?
- Aké služby tretích strán najviac pomôžu môjmu podnikaniu?
Začnite predávať ešte dnes
Pre rýchle, bezpečné a škálovateľné digitálne zážitky si vytvorte obchod WooCommerce a začnite predávať ešte dnes.
WooCommerce, ktorý je založený na WordPress, je rýchly a jednoduchý na nastavenie. Môžete sa sústrediť na rast úspešného podnikania v oblasti elektronického obchodu, zatiaľ čo o váš obchod sa postará plne spravovaný hosting WooCommerce od Hostinger.
Zabezpečíme, aby bol váš internetový obchod rýchly a bezpečný.
Preto je u nás hostiteľom viac ako 500 000 stránok a obchodov.
Pozrite si naše plne spravované plány WooCommerce, aby ste mohli začať ešte dnes.