Adresa WordPress vs adresa stránky: Aký je rozdiel?

Ak ste sa niekedy pozreli na všeobecné nastavenia vo WordPress, možno ste si všimli, že existuje pole WordPress adresy a adresy webu. Obidva obsahujú rovnaké údaje, čo viedlo k tomu, že veľa začiatočníkov sa pýtalo, aký je rozdiel?

Dnes odpoviem práve na túto otázku a dokonca vám ukážem, ako vykonať zmeny v týchto poliach.

Čo je to adresa WordPress?

Adresa WordPress sa vzťahuje na umiestnenie, v ktorom sú uložené všetky súbory a priečinky vašej webovej lokality. To zahŕňa všetko od doplnkov a tém až po vaše mediálne súbory. Na tomto mieste je uložený absolútne každý súbor.

V predvolenom nastavení to väčšina webových hostiteľov uloží priamo do vášho adresára public_html, webroot pre názov vašej primárnej domény. Dá sa však presunúť na iné miesto. Ak tak urobíte, zmení sa vaša adresa WordPress.

Povedzme napríklad, že vaša doména je „GGSExample.com“ a presuniete svoje súbory WordPress do priečinka s názvom „Test“. Nová adresa WordPress by bola „GGSExample.com/Test“ alebo všeobecnejšie, bez ohľadu na názov vašej domény, lomku a názov priečinka.

Aká je adresa stránky?

Adresa stránky je adresa URL, ktorú musia návštevníci zadať do svojich webových prehliadačov, aby sa dostali na vašu stránku. Všetky súbory vo vašej inštalácii WordPress budú odkazovať na túto adresu a pre väčšinu používateľov je to názov vašej domény.

Teraz som povedal „väčšina“, pretože je možné zmeniť adresu stránky. V skutočnosti ich môžete dokonca preniesť na iné webové stránky. To však nie je bežné, pretože všetky vaše súčasné odkazy už nebudú fungovať a nie je možné k nim pristupovať.

Pre všetky účely je zmena názvu lokality ako vytiahnutie zástrčky zo starej webovej lokality a začatie odznova. To môže vymazať hodnotenie vašej webovej stránky vo vyhľadávačoch. Hurá, neodporúča sa to, pokiaľ neplánujete začať odznova.

Čítať:  Prémiové nové témy WordPress pod 50 USD

Aký je rozdiel?

Aby sme to zhrnuli, adresa WordPress je miesto, kde sú uložené všetky vaše základné súbory WordPress, zatiaľ čo adresa vašej stránky je skutočná adresa URL, ktorú musia návštevníci zadať do svojich webových prehliadačov, aby sa dostali na váš web.

Oboje je možné zmeniť, ale malo by sa to robiť až po úplnom pochopení toho, aký by mal byť výsledok.

Kedy by som mal zmeniť svoju webovú adresu WordPress?

Zmena adresy URL webovej stránky je veľký problém a môže ochromiť vaše SEO, ale to neznamená, že by ste to nikdy nemali robiť. Existujú rôzne situácie, kedy sa to odporúča.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo to mnohé webové stránky robia.

1. Zmena obchodného mena

Pre väčšinu firiem je názov vašej webovej stránky zvyčajne názov vašej firmy.com. Pre malé podniky je však veľmi bežné, že časom prechádzajú zmenami názvu. A to môže byť pre váš web katastrofa.

Väčšina zákazníkov bude vždy predpokladať, že názov vašej firmy je adresa URL, a ak to tak nie je, bude ťažké nájsť webovú stránku. Toto je najčastejší dôvod, prečo web zmení svoju URL.

2. Zlá povesť

Bohužiaľ, v našom digitálnom veku je veľmi ľahké získať zlú povesť a slovo sa môže rýchlo šíriť. Môže to pochádzať zo série čestných chýb alebo to môže byť výsledok predátorských činov. Bez ohľadu na to web so zlou povesťou nezíska návštevnosť.

Ak ste si vedomí toho, že je to tak, dôrazne sa odporúča zmeniť adresu URL a dizajn webovej stránky tak, aby vás už nebolo možné rozoznať. To vám môže dať ďalšiu šancu urobiť pozitívny dojem.

3. Vaše meno už neodráža váš obsah

Webové stránky sa často spúšťajú s ohľadom na obrázok alebo koncept. Tieto veci sa však určite môžu časom zmeniť. Blog môže zmeniť zameranie a zaznamenať veľký nárast návštevnosti, ale adresa URL vášho webu nemusí dávať zmysel pre nové smerovanie.

Možno ste si napríklad založili blog o pečení a rozhodli ste sa venovať iným témam, ako je grilovanie. Potom ste si všimli, že všetok váš grilovací obsah prevyšuje obsah pečenia. Z tohto dôvodu ste sa rozhodli venovať výlučne grilovaniu, no vaša adresa URL pečenia už na web nepasuje.

Čítať:  Ktorý CMS elektronického obchodu je pre vás ten pravý?

Zmena adresy URL WordPress dáva zmysel.

Ako zmeniť webovú adresu WordPress

Dobrou správou je, že zmeniť webovú adresu WordPress je skutočne veľmi jednoduché. A existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, ktoré teraz ukážem.

POZOR: Zmena webovej adresy WordPress zahŕňa veľa práce po zmene. Všetky vaše odkazy prestanú fungovať a budú vyžadovať nastavenie presmerovaní. To by mohlo ochromiť prevádzku, ak sa zmeny nevykonajú okamžite. Robte to len s jasným plánom.

Metóda 1: Všeobecné nastavenia

Všeobecné nastavenia obsahujú adresu WordPress aj adresu stránky. Oboje môžete upraviť v tejto sekcii, čo uľahčuje zmenu týchto informácií.

Na ľavom správcovskom paneli kliknite na Nastavenia a vyberte možnosť Všeobecné.

V hornej časti stránky nájdete adresu WordPress a adresu stránky v editovateľných textových poliach. Ak sú tieto políčka sivé, prejdite na ďalšiu metódu. Všetko, čo musíte urobiť, je zmeniť adresy v týchto poliach na novú adresu URL.

Poznámka: Uistite sa, že ste adresu URL zadali správne. Ich preklepom si môžete spôsobiť veľa problémov. Trojitá kontrola!

Posuňte zobrazenie nadol a kliknite na tlačidlo „Uložiť zmeny“.

Zmena adresy URL je dokončená.

Metóda 2: Upravte WP-Config

Ak boli vaše polia pri predchádzajúcej metóde sivé, je to preto, že vaša webová stránka má adresu URL pevne zakódovanú do súboru wp-config. Nebojte sa, nejde o žiadne zložité kódovanie. všetko, čo musíte urobiť, je skopírovať a prilepiť dva riadky kódu, ktoré obsahujú novú adresu URL.

Najprv tu je kód:

define( ‘WP_HOME’, ‘http://EnterURLHere.com’ ); define( ‘WP_SITEURL’, ‘http://EnterURLHere.com’ );

WP_HOME odkazuje na adresu WordPress, zatiaľ čo WP_SITEURL odkazuje na adresu lokality. Zmeňte „EnterURLHere“ na požadovanú adresu URL pre oba riadky. Teraz ho stačí pridať do súborov wp-config.

Začnime prihlásením sa do cPanelu a kliknutím na možnosť Správca súborov. Správca súborov vám umožní prístup ku všetkým súborom súvisiacim s vašou webovou stránkou.

Kliknite na adresár public_html alebo na ktorýkoľvek priečinok, ktorý obsahuje vašu inštaláciu WordPress. Nájdite, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor wp-config a vyberte možnosť Upraviť.

Zobrazí sa malé vyskakovacie okno, ktoré vám povie, aby ste pred úpravou súbor zálohovali. To vám umožní obnoviť ho, ak náhodou urobíte chybu. Pokračujte kliknutím na tlačidlo „Upraviť“.

Keď ste v súbore, prejdite nadol na miesto, kde je napísané „To je všetko, zastavte úpravy! Príjemné blogovanie.” Prilepte riadky kódu nad tento komentár.

Čítať:  Integrácia vašej stránky WordPress so službou Slack

Ešte raz, musíte zmeniť časť kódu ktorá hovorí „EnterURLHere“ na vašu skutočnú adresu URL. Ak to necháte, adresa URL vášho webu bude „EnterURLHere“ a to by bolo katastrofálne.

Po dokončení kliknite na tlačidlo „Uložiť zmeny“ v pravom hornom rohu.

Webová adresa vašej stránky bola zmenená, blahoželáme.

Čo robiť po zmene webovej adresy WordPress

Zmena adresy URL vašich webových stránok je veľký problém a vy alebo váš tím máte pred sebou veľa práce. Poďme sa pozrieť na pár vecí, ktoré si musíte uvedomiť po zmene adresy URL.

1. Nastavte presmerovania 301

Pokiaľ ide o zmenu adresy URL webových stránok, Google odporúča používať presmerovania 301 na vytvorenie plynulého prechodu. Zjednodušene povedané, ak sa niekto pokúsi dostať na starú URL, bude presmerovaný na novú.

Pomôže to nielen návštevníkom, ale aj vyhľadávačom. Indexovanie vašich nových adries URL môže vyhľadávaču trvať veľa času, ale presmerovania môžu pomôcť urýchliť proces.

2. Aktualizujte e-mailové odbery/bulletiny

Ak posielate bulletiny svojmu publiku, čo by ste mali, musíte aktualizovať odkazy v nich. V opačnom prípade budú všetky vaše e-maily obsahovať nefunkčné odkazy. Toto je spoľahlivý spôsob, ako skončiť v spamovej schránke.

Alebo sa odberatelia môžu len rozhodnúť zrušiť odber. Jednoducho prejdite do služby, ktorú používate na správu e-mailov, ako je Mailchimp, a aktualizujte šablóny, ktoré používate, pomocou novej adresy URL.

3. Aktualizujte marketingové odkazy

Ak platíte za reklamy na stránkach Google, Facebook alebo niekde inde, uistite sa, že si nájdete čas na aktualizáciu týchto reklám pomocou novej adresy URL. V opačnom prípade, ak nemáte nastavené presmerovanie, všetky tie kliknutia sú bezvýznamné.

Môže to dokonca spôsobiť, že sa títo ľudia budú v budúcnosti vyhýbať vašej značke. Najhoršie je, že za tieto služby platíte a nemôžete z nich čerpať výhody.

4. Vytvorte nový súbor XML Sitemap

Ak ste predtým optimalizovali svoj web pre SEO, mali by ste už mať mapu stránok. V podstate ide o mapu vášho webu a obsahuje všetky odkazy na vaše príspevky a stránky. Vyhľadávače ho môžu použiť na nájdenie všetkých stránok, ktoré potrebujú na indexovanie.

Po zmene adresy URL je však už zastaraná. Musíte vytvoriť nový, čo je jednoduché s doplnkom ako Yoast. Keď to urobíte, musíte ho tiež odoslať spoločnosti Google, aby ste proces urýchlili.

Čítať:  WordPress je výkonná platforma na získavanie darov pre neziskové organizácie

Tieto doplnky môžu pomôcť

WordPress má tisíce doplnkov, ktoré vám môžu uľahčiť správu tohto procesu. Je zrejmé, že potreby každej webovej stránky sú jedinečné, ale tu sú niektoré z najužitočnejších doplnkov, ktoré je potrebné zvážiť.

Presmerovanie

The Presmerovanie plugin je najobľúbenejší doplnok na nastavenie presmerovaní vo WordPress s viac ako dvoma miliónmi aktívnych inštalácií. Zvláda všetko od základných presmerovaní až po komplikovanejšie podmienené presmerovania.

Bezpodmienečne potrebujete nainštalovaný doplnok na presmerovanie a pripravený na použitie po zmene adresy URL. Tento doplnok má vynikajúce výsledky a vďaka svojmu vynikajúcemu používateľskému rozhraniu môže proces zjednodušiť. A je to úplne zadarmo.

Kontrola nefunkčných odkazov

The Kontrola nefunkčných odkazov je jedným z najužitočnejších doplnkov, ktoré si môžete nainštalovať na svoje webové stránky, aj keď nemeníte adresu URL. Analyzuje všetky interné a externé odkazy na vašom webe a informuje vás, ak je niektorý z nich nefunkčný.

Toto je obzvlášť užitočné pri prepínaní adries URL, pretože všetky vaše interné prepojenia už nebudú fungovať. Namiesto toho by mal byť každý interný odkaz prerušený, pokiaľ nemáte nastavené presmerovania. To vám pomôže identifikovať akékoľvek problémy s presmerovaniami, ktoré ste nastavili.

Poznámka: Doplnok nebol nejaký čas aktualizovaný, ale stále funguje perfektne a má viac ako 700 000 aktívnych inštalácií.

Exportovať všetky adresy URL

The Exportovať všetky adresy URL je skvelý nástroj na použitie pred zmenou adresy URL. Umožňuje vám exportovať úplný zoznam všetkých adries URL na vašom webe, čo vám pomôže nastaviť presmerovania po prepnutí.

Koniec koncov, staré adresy URL už nebudete môcť zobraziť, takže mať zoznam, ktorý môžete použiť na kontrolu, je veľkým prínosom.

Vo WordPresse môžete zmeniť čokoľvek

WordPress je najpopulárnejší CMS na svete z rôznych dôvodov, no jedným z hlavných je jeho prispôsobenie. Čokoľvek vo WordPresse je možné prispôsobiť, a to aj vrátane adresy URL WordPress.

Nielenže môžete skutočne zmeniť samotnú adresu URL, ale môžete zmeniť aj celú štruktúru permalinku. Všetky zmeny, ktoré vykonáte vo WordPress, sú vždy jednoduché vďaka obrovskej knižnici doplnkov na dosah ruky.

Prečo ste potrebovali zmeniť svoju WordPress adresu alebo adresu stránky? Aké kroky ste podnikli na zabezpečenie hladkého prechodu medzi adresami URL?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE