Ak sa váš priemerný čas odozvy servera výrazne zvýši v dôsledku implementácie CDN, Google bude indexovo prehľadávať vaše stránky menej

Jeden odborník v oblasti SEO bol zvedavý, prečo mali problémy s implementáciou CDN.

Ich stránka pochádza hlavne z Indie. A ich užívatelia sú tiež z Indie.

Pred niekoľkými dňami presunuli všetku svoju dynamickú premávku za sieť CDN (sieť na doručovanie obsahu). Zistili však, že v službe Search Console pod ich štatistikami prehľadávania sa ich časy odozvy v skutočnosti zvýšili z 300 milisekúnd na približne sekundu.

Nerozumejú, prečo ich rýchlosť indexového prehľadávania klesla z približne 2 miliónov žiadostí za deň na približne 80 000 žiadostí.

Nerozumejú tomu, ako by prechod na sieť CDN ovplyvnil spôsob, akým Google prehľadáva ich web.

Ovplyvňuje latencia siete, ktorú zaviedla služba CDN, rýchlosť prehľadávania a ich hodnotenie?

John vysvetlil, že z hľadiska hodnotenia by implementácia CDN nič nezmenila.

Možno je to prvá otázka. Ale môže sa stať, že ak výrazne zmeníte svoj hosting, na strane Google sa stane, že rýchlosť prehľadávania sa najskôr presunie do konzervatívnejšej oblasti, pretože zaznamenali väčšiu zmenu v hostingu.

To môže zahŕňať presun do CDN alebo z jedného CDN do iného CDN. Potom v priebehu času, možno v priebehu niekoľkých týždňov až možno mesiaca alebo tak, znova zvýšia rýchlosť prehľadávania, aby zistili, kde si myslia, že sa usadí.

Takže celkový pokles rýchlosti prehľadávania pri prechode na CDN alebo pri zmene CDN môže byť normálny.

Samotná rýchlosť indexového prehľadávania nemusí nutne znamenať problém. Pretože, ak predtým Google prehľadával 2 milióny stránok, je nepravdepodobné, že stránka bude mať 2 milióny stránok, ktoré sa menia každý deň.

Čítať:  Google vydal základnú aktualizáciu z mája 2024

Nemusí sa teda nevyhnutne stať, že im bude chýbať všetok nový obsah na stránke. Len by sa pokúsili prehodnotiť priority a zistiť, ktoré zo stránok skutočne potrebujú denne prehľadávať.

Len preto, že rýchlosť indexového prehľadávania klesá, nie je nevyhnutne dôvodom na obavy.

Čo Johna znepokojuje viac, je celková zmena priemerného času odozvy.

Rýchlosť indexového prehľadávania Google si vyberá na základe priemerného času odozvy a je tiež založená na chybách servera.

Ak sa priemerný čas odozvy výrazne zvýši, Google sa bude držať nižšej rýchlosti indexového prehľadávania.

To sa deje približne v čase 26:26 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 6 26:26
Ahoj John. Takže naša webová stránka je založená hlavne mimo Indie. A naši používatelia sú tiež z Indie. Takže ako pred niekoľkými dňami sme celú našu dynamickú premávku presunuli za CDN.

Zistili sme však, že v službe Search Console pri spustení indexového prehľadávania sa naše časy odozvy zvýšili z približne 300 milisekúnd na označenie páči sa mi, približne o sekundu. Takže si nerozumieme. A tiež rýchlosť prehľadávania klesla.

Klesol z približne 2 miliónov žiadostí denne na približne 80 000 žiadostí predtým. Takže nerozumieme tomu, ako prechod na CDN ovplyvňuje spôsob, akým Google prehľadáva našu webovú stránku.

A čo sa týka latencie siete, ktorá je zavedená v dôsledku prítomnosti služby CDN v blízkosti miesta, kde Google prehľadáva našu stránku, má to vplyv na rýchlosť indexového prehľadávania, ako aj na naše hodnotenie vo vyhľadávaní? A tiež, áno, je tam aj Prathik z môjho tímu, ak chce niečo pridať.

Čítať:  Ako urobiť audit značky pomocou šablóny & Príklady

Ján 27:40
Áno. Takže z hľadiska rebríčka by sa tým nič nezmenilo.

Takže možno je to prvá otázka pred nami. Môže sa však stať, že ak výrazne zmeníte svoj hosting, na našej stránke sa stane to, že rýchlosť prehľadávania sa najskôr presunie do konzervatívnejšej oblasti, kde povieme, že najprv budeme prehľadávať o niečo menej. , pretože sme videli väčšiu zmenu v hosťovaní, čo by mohol byť presun na CDN alebo presun z CDN alebo z jedného CDN do iného CDN.

A potom v priebehu času, neviem, pár týždňov, možno mesiac alebo tak, opäť zvýšime rýchlosť prekračovania, aby sme videli, kde si myslíme, že sa to usadí.

Takže v podstate ten pokles rýchlosti prehľadávania celkovo pri prechode na CDN alebo zmene CDN môže byť normálny. Samotná rýchlosť indexového prehľadávania nemusí nutne znamenať, že sa vyskytol problém. Pretože ak by sme predtým prehľadávali 2 milióny stránok vášho webu, predpokladám, že je nepravdepodobné, že by ste mali 2 milióny stránok, ktoré sa menia každý deň.

Nemusí sa teda nevyhnutne stať, že by nám na vašom webe chýbal všetok nový obsah, len by sme sa pokúsili znova určiť priority a zistiť, ktoré z týchto stránok skutočne potrebujeme každý deň znova indexovo prehľadávať. Takže len preto, že rýchlosť indexového prehľadávania klesá, nemusí byť nutne znakom obáv.

Čo by ma viac znepokojovalo, je zmena priemernej doby odozvy. Keďže rýchlosť indexového prehľadávania, ktorú si vyberieme, je založená na priemernom čase odozvy, je založená aj na chybách servera a podobných veciach.

Čítať:  Google diskutuje o tom, ako sa rieši jazykový nesúlad medzi hlavným obsahom a zvyškom stránky

A ak sa priemerný čas odozvy výrazne zvýši, budeme sa držať nižšieho indexu. Takže to je niečo, kde predpokladám, že ak je priemer okolo jednej sekundy na URL na vašom webe, mám pocit, že je to tak…

SEO Professional 6 29:54
V skutočnosti sa teda priemerný čas odozvy pre našich používateľov skutočne zlepšil. Zvýšila sa len pre prehľadávače Google.

Ján 30:08
Áno, neviem, záleží na tom, ako máš nastavené CDN. Takže to je, myslím, vždy zložitá časť. Ak svoj web zameriate na používateľov v jednej krajine a prehľadávanie robota Googlebot zvyčajne prebieha z USA a vy nevidíte, čo by videli používatelia v USA, potom je niekedy trochu zložité diagnostikovať a zistiť zistiť, čo presne spôsobuje toto oneskorenie.

Ale z nášho pohľadu je čas odozvy kritický pre množstvo prehľadávaní, ktoré robíme za deň, pretože chceme obmedziť počet aktívnych pripojení, ktoré máme k vášmu serveru. A ak je čas odozvy vysoký, na tento limit narazíme pomerne rýchlo. Zatiaľ čo ak sa vieme rýchlo plaziť, tak s počtom súbežných spojení nemáme až taký problém.

SEO Professional 6 31:08
Skúsili sme spustiť testy ako z miest v USA, napríklad s CDN, bez CDN, latencie, ktoré pozorujeme, sú rovnaké. Je teda ešte niečo, na čo sa môžeme pozrieť? Prečo…

Ján 31:24
Neviem, ťažko povedať. Možno by som použil nejaké testovacie nástroje, ktoré bežia v sieti Google. Takže ak napríklad niečo máte, neviem, či môžete nastaviť VM napríklad na Google Cloud a použiť ho na testovanie latencie na vašom serveri.

Čítať:  Prečo sú odkazy na sociálne siete dôležité pre váš web?

To by mohol byť prístup, ktorý by ste mohli zvoliť. Môžete si tiež pozrieť denníky servera, aby ste zistili, ktoré adresy URL Googlebot výslovne požaduje, a skontrolovať, či sa tam nenachádza všeobecný vzor.

Môže sa teda stať, že Googlebot prehľadáva množstvo adries URL, ktoré si vyžadujú veľa zdrojov na vašej strane a ktoré nie sú reprezentatívne pre zvyšok vašej webovej lokality.

A preto sa môže stať, že adresy URL, ktoré Googlebot požaduje, zaberú veľa času. A možno existujú spôsoby, ako tieto adresy URL optimalizovať, alebo to urobiť tak, aby Googlebot našiel menej týchto adries URL, prípadne ich dokonca úplne zablokovať, ak nie sú pre váš web užitočné.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE