Ak si myslíme, že adresy URL nie sú dôležité, ponecháme si ich v našom zozname na neskoršie indexové prehľadávanie

SEO profesionál bol zvedavý na ich indexované stránky.

Zistili, že približne od 13. januára klesli ich indexované stránky o viac ako 90 percent. Ide o indexované stránky a skutočnú návštevnosť na zadnej strane služby Google Search Console. Objavilo sa to aj v ich protokolovej správe.

Skontrolovali teda správu o pokrytí v zadnej časti GSR. A ukázalo sa, že vypadlo takmer 14 000 URL a 14 000 indexovaných stránok.

A týchto 14 000 adries URL sa zvýšilo aj na „prehľadávanej, ale momentálne neindexovanej“ časti back-endu.

Číslo je úplne rovnaké a kontrolovali aj vzorky. Indexované, ako aj prehľadávané, ale neindexované.

Na svojej stránke nenašli nič neobvyklé, ako napríklad kanonické a tiež meta tagy označené ako noindex. Nič nenasvedčuje tomu, že ide o problém.

Nevedeli teda prísť na to, ako problém identifikovať.

Zaujímalo ich, či by John mohol poskytnúť nejaké rady a informácie o tom, ako to vyriešiť.

John vysvetlil, že sa obáva, že spoločnosť Google musí tento problém trochu prehĺbiť.

Jedným z aspektov, ktoré odporúča, aby odborník v oblasti SEO skontroloval, je, či skutočne dokážu vykonať prehľadávanie správne.

John predpokladá, že to už preskúmali, ale je dobré to tam ešte raz skontrolovať.

Profesionál v oblasti SEO vysvetlil, že áno, dvakrát skontrolovali, či sú ich adresy URL na Googli aktívne a plne indexovateľné a indexovateľné.

Skontrolovali GSC, svoju mapu stránok, svoj súbor robots.txt. Všetko skontrolované a nie je tam nič neobvyklé.

Čítať:  Aké sú priemerné náklady na SEO v roku 2024? Váš kompletný globálny sprievodca

John potom vysvetlil, že vždy sa stane, že objavia veľa adries URL webových stránok.
Ak si nemyslia, že tieto adresy URL sú dôležité, Google si ich ponechá na svojom zozname.

A v určitom okamihu sa ich pokúsia znova prelúskať.

John má podozrenie, že ide len o náhodné adresy URL, ktoré Google časom objavil. A z času na čas sa ich pokúšajú preliezť, aby zistili, či im niečo nechýba.

To sa deje približne v čase 23:50 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 7 23:50
Ahoj, John, počuješ ma? Áno. Áno. Skvelé. Takže tentokrát mám len jednu, akože, naliehavú a dôležitú otázku. Ide o indexované stránky. Ako sme práve zistili, že od 13. januára klesli naše indexované stránky o viac ako 90 %. Ako toto sú indexované stránky a skutočná návštevnosť v backende GSC a tiež v našej správe denníka. Skontrolovali sme teda správu pokrytia v backende GSC.

A podobne ako takmer 40 000 adries URL a 14 000 indexových stránok zanikne. A týchto 14 000 adries URL sa zvýšilo aj na prehľadávaných, ale v súčasnosti neindexovaných. Čiže počet je úplne rovnaký a kontrolovali sme aj vzorky. Tiež kontrolujeme vzorky, ktoré sú indexované, a tiež indexované, ale neindexované. Na našej stránke sme nenašli nič neobvyklé, ako kanonický a tiež meta tag označený ako noindex.

Nie, tento problém tu nie je. Takže sme jednoducho nemohli nájsť spôsob, ako identifikovať problém. Takže len dúfame, že nám môžete dať nejaké odporúčania, ktoré aspekty môžeme zistiť a identifikovať problém?

Čítať:  Najbežnejšie problémy Samsung Galaxy Watch 4 a ako ich opraviť

Ján 25:41
Nie, ja, neviem, mimochodom. Znie to veľmi podobne ako jedna z predchádzajúcich otázok, takže sa trochu obávam, že sa v tom musím trochu viac pohrabať. Ak mi môžete poslať nejaké vzorové adresy URL, rád sa na to pozriem. Alebo ich pustite sem do chatu.

A potom si ich môžem vyzdvihnúť a skontrolovať s tímom. Myslím, že jedným z aspektov, ktoré pravdepodobne chcete skontrolovať, je, či ich skutočne dokážeme správne preliezť. Predpokladám, že si to už prezrel. Ale vždy je dobré to tam dvakrát skontrolovať. Ešte raz, ak môžete, ak mi môžete poslať nejaké adresy URL, rád sa na to pozriem s tímom, pretože ako jedna stránka spadne a indexovanie je jedna vec.

Ale ak s touto témou prichádza viacero ľudí súčasne, mali by sme sa na to asi lepšie pozrieť.

SEO Professional 7 26:39
Dobre. Ako ste povedali, skontrolovali sme adresy URL v texte naživo Google. Áno, všetky je možné prehľadávať a tiež indexovať. Ale zvláštne je, že nie sú. Áno. A tiež kontrolujeme našu mapu webu a súbor robots.txt. Všetko dobré, nič neobvyklé.

A tiež test prijateľnosti pre mobilné zariadenia. Áno, adresu URL vám pošlem neskôr. A tiež by som chcel upresniť, že keď kontrolujeme vzorky, všimneme si, že Google prehľadáva naše adresy URL, ako je adresa URL, pričom indexové prehľadávanie Google má v adrese URL nejakú nezvyčajnú značku, napríklad otáznik, a tiež nejaké znamienko plus. Naše skutočné adresy URL však tieto značky nemajú.

Čítať:  Google vysvetľuje, prečo sú adresy URL parametrov indexované

Dobre. A áno, to je jedna nezvyčajná vec, ktorú sme si všimli. Hádame, že to je ten problém. Ale ako som povedal, už sme analyzovali naše hlásenia denníka a zistili sme, že skutočná miera týchto adries URL, ktoré Google indexovo prehľadal, je oveľa nižšia, možno 2 % až 3 %. Áno, takže to nie je veľké množstvo týchto adries URL.

Ján 28:11
Áno, vždy sa stane, že objavíme veľa adries URL pre webové stránky. A ak si nemyslíme, že sú dôležité, ponecháme si ich v našom zozname. A v určitom okamihu sa ich pokúsime preliezť.

A mám podozrenie, že ide len o náhodné adresy URL, ktoré sme časom objavili. A z času na čas sa ich snažíme preliezť, aby sme zistili, či nám niečo nechýba. Nie je to však znakom problému s webovou stránkou, ak prehľadávame aj nejaké náhodné adresy URL. Ó áno.

SEO Professional 7 28:43
Otázkou je, že pre tieto náhodné adresy URL nemôžeme nájsť tieto adresy URL ani na našej webovej stránke, interných odkazoch, nikde. Túto webovú adresu, ktorú prehľadával Google, jednoducho nemôžeme nájsť.

Jána 29:00
Áno, to sa stáva. A niekedy tieto adresy URL zbierame dlhší čas a potom ich vyskúšame možno o rok neskôr. Takže je niekedy ťažké vystopovať späť. Ale to nie je znakom problému.

V skutočnosti to len naše systémy rozpoznajú, máme priestor navyše na indexové prehľadávanie adries URL. A tiež máme túto veľkú zbierku adries URL, o ktorých nič nevieme. Tak to budeme len skúšať.

Čítať:  9 skvelých mimostránkových SEO techník, ktoré vám pomôžu zvýšiť návštevnosť v roku 2024

SEO Professional 7 29:28
Dobre, skvelé. Takže čo sa týka indexovaných stránok, máte nejaké možno zlé technické aspekty, ktoré to môžu ovplyvniť a možno z toho vyplýva?

Ján 29:44
Ťažko povedať. Myslím tým, že hlavným problémom je zvyčajne celková kvalita webovej stránky, ktorá závisí od rozhodnutia, či indexovať alebo neindexovať jednotlivé adresy URL. A to je niečo, čo sa tiež môže časom zmeniť, nie až tak, že by sa menila kvalita vášho webu, ale tak trochu sa môže časom meniť aj naše vnímanie kvality webu.

A to je väčšinou hlavný prvok, ktorý tam vstupuje do hry. A ak vidíte tieto druhy zmien indexovania, ako napríklad v priebehu krátkeho časového obdobia, je možné, že naše systémy len trochu zmenili spôsob, akým hodnotíme kvalitu vašich webových stránok. A zrazu je všetko v trochu inom kýbli.

Zatiaľ čo ak ich vidíte počas dlhšieho časového obdobia, potom je to zvyčajne skôr tým, že postupom času sú naše systémy čoraz menej presvedčené o webovej lokalite.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE