Aká bezpečná je vaša webová stránka WordPress?

V súčasnosti je to viac ako 20 percent svetových webových stránok bežať na WordPress. Pre tím Automattic je to obrovský úspech. Bohužiaľ, táto masívna používateľská základňa predstavuje pre hackerov zvodnú výzvu: možnosť zneužiť a ovládať milióny stránok naraz.

Jediné, čo musia urobiť, je nájsť štrbinu v pancieri WordPress a 20 percent webu môže byť ich.

Znie to pritiahnuté za vlasy, však? Ale stať sa to môže. Ešte v apríli, hackeri pokúsil napadnúť weby WordPress pomocou masívneho botnetu.

Ak máte webovú stránku WordPress, bezpečnosť je kľúčová a následky výpadku môžu byť vážne. Aká bezpečná je teda vaša stránka WordPress – a čo môžete urobiť na zlepšenie jej zabezpečenia?

Ako sa webové stránky stávajú zraniteľnými

Ak máte účet na webhostingu, budete oboznámení s myšlienkou zraniteľnosti. Zraniteľnosť je v podstate bezpečnostná diera. Je to kus kódu, ktorý možno zneužiť na umožnenie neoprávneného prístupu k vašej lokalite, databáze alebo dokonca k vášmu serveru.

Používatelia WordPress často predpokladajú, že zraniteľnosti sa vyskytujú iba v samotnom kóde WordPress, no hackeri môžu získať prístup aj inými cestami. Pluginy a témy je možné hacknúť presne rovnakým spôsobom.

Ďalšou zrejmou cestou pre hackerov sú prelomené heslá. Pokusy o hackovanie často zahŕňajú zabíjanie prihlasovacích stránok WordPress pomocou bežných hesiel, ktoré sú slabé a ľahko uhádnuteľné. Ak pre všetko používate rovnaké heslo, hacker môže toto heslo získať prostredníctvom inej stránky a vyskúšať ho na vašej prihlasovacej stránke WordPress, aby zistil, čo sa stane.

Čítať:  Freelancer's Guide o tom, ako hostiť webové stránky pre klientov

Vo svojom predvolenom stave je WordPress pomerne odolný, takže nie je dôvod na paniku. Stále však existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby to bolo bezpečnejšie. Áno, problémy sa vyskytujú, ale sú zriedkavé. (Ak by boli bežné, nedostali by sa do titulkov).

Ako urobiť WordPress bezpečnejším

Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste ochránili svoje stránky pred útokmi. Pre inšpiráciu čítajte ďalej.

  • Začnite záložný režim ešte dnes. Nezáleží na tom, či zálohujete na FTP účet, do cloudu, cez e-mail alebo pomocou nejakého automatizovaného, ​​plateného riešenia. Len to urob. Existuje na to množstvo doplnkov a väčšina z nich je zadarmo. Weboví hostitelia zvyčajne neposkytujú zálohy na požiadanie, takže je na vás, aby ste si urobili vlastné opatrenia. Ak ste investovali do obsahu svojho webu, túto časť nepreskakujte.

  • Aktualizujte svoju inštaláciu WordPress pri každom vydaní novej verzie. To zaisťuje, že budete mať úžitok zo všetkých najnovších aktualizácií základného kódu WordPress. Keď bude k dispozícii nová verzia na inštaláciu, na stránkach správcu sa zobrazí panel s upozorneniami.

  • Neinštalujte beta verzie WordPress na živé servery. Zatiaľ čo hranie je zábavné, nikdy by ste nemali používať beta verziu na nič iné ako na testovanie.

  • Udržujte doplnky a témy aktuálne. Pravidelne kontrolujte dostupnosť nových verzií a zvyknite si ich hneď inštalovať.

  • Odinštalujte všetko, čo nepoužívate. Ak ste zabudli doplnok, nielen ho deaktivujte: vyhoďte priečinok do koša. To isté platí pre témy.

  • Zmeňte svoje používateľské meno. Použitím predvoleného používateľského mena „admin“ dávate hackerom o jednu prekážku menej, aby mohli preskočiť. Zmeňte to na niečo iné. Tu je sprievodca.

  • Pridajte sekundárne heslo na obrazovke správcu. Väčšina webových hostiteľov vám umožňuje nastaviť heslá pre priečinky: mali by ste ho pridať do priečinka wp-admin. (Nezabudnite ho odlíšiť od hesla WordPress, inak bude zbytočné). Tu je príručka pre používateľov cPanel.

  • Postupujte podľa automatického sprievodcu posilňovaním WordPress. Ak máte voľných pár popoludní, spevnenie vašej inštalácie vám dá tú najlepšiu šancu odvrátiť pokusy o hackovanie a zostať v bezpečí.

  • Ak posilnenie WordPress nie je vo vašich možnostiach, nainštalujte bezpečnostný doplnok. Tieto doplnky vykonávajú zmeny v databáze a nastaveniach, aby zmenili predvolené nastavenia WordPress. Príklady zahŕňajú Nepriestrelné zabezpečenie a Lepšie zabezpečenie WP. (Poznámka: tieto doplnky vždy používajte opatrne: najskôr zálohujte.)

Čítať:  PHP 8.2 je teraz k dispozícii na DreamHost (nová funkcia...

Znie to ako tvrdá práca?

Zabezpečenie WordPress je určite neustála práca a budete to musieť zapracovať do režimu údržby webových stránok. Naozaj sa to nedá obísť; všetok softvér musí byť neustále aktuálny a WordPress nie je výnimkou. Odmeny sú však jasné. Zraniteľnosť WordPress je snom hackerov práve preto, že WordPress je taký odolný a malé upratovanie zabráni tomu, aby bol váš web cielený.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE