Za posledných pár mesiacov sme videli množstvo mobilných prelomov: Facebook to takmer oznámil iba polovica jej používateľov používať Facebook v mobile; Google oznámil, že existujú viac vyhľadávaní z mobilných zariadení než PC na mnohých kľúčových trhoch a že by to dalo stránky vhodné pre mobilné zariadenia posilnenie SERPS pre vyhľadávanie z mobilných zariadení; a kupujúci v elektronickom obchode obrátiť na svoje mobilné zariadenia častejšie.
To všetko naznačuje, že ak prevádzkujete webovú stránku WordPress, ktorá nebola optimalizovaná pre mobilné zariadenia, už je čas, aby ste s tým niečo urobili, alebo riskujete, že zostanete pozadu, pretože sa menia preferencie používateľov a menia sa vyhľadávacie nástroje, aby uspokojili svojich používateľov.
Mobilná revolúcia je pre mnohých stará správa, no stále pravidelne narážam na obchodné stránky a blogy, ktoré nevyzerajú dobre alebo nefungujú dobre na mobile. V tejto chvíli nie je vhodnosť pre mobilné zariadenia niečo, čo by firmy mohli odkladať, pokiaľ nechcú vidieť kráter návštevnosti z vyhľadávania a polovica ich potenciálnych zákazníkov si vyberá konkurentov, ktorých stránky lepšie zodpovedajú spôsobu, akým používajú web.
Pokiaľ ide o vhodnosť pre mobilné zariadenia na WordPress, existujú dve základné možnosti: responzívny dizajn alebo vyhradený mobilný web. Vyložím karty na stôl a poviem, že v roku 2015 je responzívny webový dizajn tou správnou cestou a vyhradené mobilné stránky by nemali byť možnosťou.
Responzívny dizajn je názov pre súbor postupov a technológií webového kódovania, ktoré umožnia meniť webovú stránku v závislosti od veľkosti zariadenia, na ktorom sa načítava. Bude vyzerať skvele na všetkom od 27” monitora až po iPhone.
Vytvorenie responzívneho webu vo WordPress nie je zložité. Najjednoduchší spôsob je jednoducho si kúpiť responzívnu tému, ktorých je k dispozícii veľa, a to oboch zadarmo a prémie. Dovybavenie existujúcej témy pre responzívny dizajn nie je také jednoduché, ale nie je to ani zvlášť náročné pre skúseného vývojára WordPress.
Určite to bude lacnejšie ako vytvorenie novej mobilnej stránky od začiatku. Nevýhody vybudovania mobilnej webovej stránky zahŕňajú:
- Výdavky – náklady na vývoj novej lokality.
- SEO – Mobilné stránky sa zobrazujú z inej adresy URL – často subdomény. Budete mať čo robiť, aby váš mobilný web dosiahol rovnaký štandard SEO ako jeho súrodenec v plnej veľkosti.
- Údržba – Dve miesta znamenajú dvojnásobnú údržbu.
Existujú doplnky, ktoré ponúkajú skratku na stránky vhodné pre mobilné zariadenia, vrátane WP Touch a Téma Jetpack Mobileale obe tieto možnosti sú dosť zložité a ani jedna vám neumožní poskytnúť ucelenú používateľskú skúsenosť a značku na mobilných zariadeniach aj počítačoch.
Pre veľkú väčšinu blogerov a majiteľov firemných stránok WordPress je responzívny dizajn cestou vpred. Ak stále prevádzkujete web, ktorý nie je vhodný pre mobilné zariadenia, teraz je čas prejsť na responzívny.