Aké sú súčasti názvu domény?

vysvetlené názvy domén

Doménové meno je zaujímavá vec. Je to niečo, na čo musíme v podstate prejsť, aby sme sa dostali na web, ktorý chceme.

Často ich vlastníme pre naše vlastné webové stránky alebo dokonca používame názvy domén na posielanie do iných služieb, ako sú naše kanály sociálnych médií.

Napriek tomu, že je neoddeliteľnou súčasťou nášho používania internetu, nie vždy rozumieme všetkému o nich a o tom, ako fungujú.

V tomto diele vám pomôžeme lepšie porozumieť čo je názov domény a všetky jeho kúsky.

Aké sú všetky časti názvu domény?

Každý názov domény má tri hlavné časti. Máte svoje Subdoména (alebo doména tretej úrovne)potom máte svoje Domény druhej úrovneza ktorým nasleduje a Doména najvyššej úrovne.

Keď prechádzate na akúkoľvek webovú adresu alebo URL, narazíte aj na Protokol (ktorý sa vyskytuje pred subdoménou).

Pri výbere vášho doménové menomôžete si vybrať slová, ktoré chcete pre tri rôzne komponenty na obrázku nižšie.

Vo svete domén je zdanlivo nekonečné množstvo možností!

prvky doménového mena sm

Čo je protokol?

Protokol sa nachádza pred subdoménou, napríklad má zabezpečenú (https://) verzus nezabezpečenú (http://) webovú stránku.

Ak sa pred webovou stránkou zobrazí „https“, znamená to, že má bezpečnostný certifikát a že informácie odoslané cez servery ich webovej lokality sa odosielajú bezpečne.

Čítať:  Laravel vs Node: Ktorý si vybrať pre vývoj webu?

Nikdy neposielajte informácie prostredníctvom formulára nezabezpečenej webovej stránky. V roku 2014 spoločnosť Google urobila tlak, aby povzbudila ľudí udržiavať svoje webové stránky v bezpečí a odvtedy presadzujú naratív, že to prospieva vášmu rebríčku.

V posledných rokoch zaznamenali webové stránky, ktoré nie sú bezpečné, negatívny vplyv na ich SEO.

Od roku 2018 Google označuje webové stránky, ktoré nie sú zabezpečené upozorniť na bezpečnostnú chybu s cieľom zabrániť koncovým používateľom zdieľať svoje údaje.

V záujme vašich zákazníkov, ktorí zdieľajú osobné informácie vo formulároch, pri registrácii e-mailom, vytvárajú účty a nakupujú v elektronickom obchode, vždy kúpte si bezpečnostný certifikát pre svoj web.

Ak nie, váš zákazník bude vyzvaný, aby nezadával osobné údaje na vašu webovú stránku.

Udržujte osobné informácie svojich zákazníkov v bezpečí, aby ste sa vyhli akýmkoľvek útokom typu man-in-the-middle, ktoré by mohli narušiť údaje vašich zákazníkov. Šifrovanie je často lacné a poskytuje legitímnosť vašej webovej stránke a vašej online značke celkovo.

Čo je to subdoména?

Subdoména súvisí s hlavnou alebo koreňovou doménou a je to časť naľavo od vašej domény druhej úrovne, čo je pravdepodobne vaša značka, spoločnosť alebo meno osoby.

Ak vlastníte svoju vlastnú doménu, napríklad myexample.org, a rozhodnete sa prevádzkovať blog na subdoméne, vaša doména bude vyzerať ako blog.myexample.org.

Niekedy uvidíte subdomény označované ako „domény tretej úrovne“. Najbežnejšou a najznámejšou subdoménou je „www“. Vo svojej subdoméne nemusíte mať „www“, ale ak chcete, môžete si ho tam ponechať.

Čítať:  Prečo sú mikroinfluenceri novými bohmi influencer marketingu?

Ďalšími spôsobmi použitia subdomén sú napríklad vaše mobilné webové stránky. Aj keď to nie je také bežné na menších alebo responzívnych webových stránkach, mnohé platformy (napríklad Twitter) vyžadujú na existenciu úplne samostatnú mobilnú verziu svojich webových stránok.

Podobne ako v prípade zabezpečenia online Prvé indexovanie Google pre mobilné zariadenia mobilná alebo responzívna webstránka sa stala nevyhnutnosťou.

Kedy ste naposledy navštívili webovú stránku na svojom mobilnom telefóne? Ste na tom práve teraz? Patrili by ste medzi 58 % dopravy v USAak áno.

Môžete vidieť subdoménu m.čokoľvek na webe.com, keď nabudúce prejdete na webovú lokalitu v mobile.

Je tiež možné, že váš vlastný web žije na subdoméne. Tí, ktorí si nekupujú názvy domén, ale používajú nástroje na tvorbu webových stránok, ako sú WordPress alebo Shopify, môžu mať svoje webové stránky aktívne example.wordpress.com alebo example.myshopify.com.

Domény najvyššej úrovne

Všeobecné domény najvyššej úrovne (gTLD)

Doména najvyššej úrovne je prípona názvu domény napravo od bodky. Pravdepodobne najviac poznáte generickú doménu najvyššej úrovne .COM.

Vedeli ste, že pre svoju TLD máte na výber stovky možností? Existuje veľa gTLD, ktoré sú určené pre každého. Ako príklad môžete získať .LINK, .WEBSITE, .SHOP, .STORE, .NET alebo .ORG.

Nedávny trend smerom k názvom domén s technologickou tematikou, ako napríklad .TECH, .APP alebo .DEV. Môžete nájsť špecializované názvy domén, ktoré obklopujú čokoľvek, čo robíte vy alebo vaša firma.

Čítať:  Ako zmeniť názov domény pre Magento 2

Už ste niekedy preskúmali .DESIGN, .COFFEE alebo .DOG ako možnosť domény najvyššej úrovne? Nebojte sa preskúmať novú možnosť a užite si trochu zábavy s vaším ďalším názvom domény.

Domény najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD)

Domény najvyššej úrovne s kódom krajiny sa stali obľúbenými alternatívami pre majiteľov domén.

Aj keď možno poznáte svoju ccTLD (ako príklad medzi Kanaďanmi je veľmi populárna možnosť .CA), možno si neuvedomujete, že akýkoľvek dvojpísmenová TLD je kód krajiny.

Ak ste náhodou narazili na doménu .ME, .IO, .AI alebo .CO, dostali ste sa na doménu, ktorá používa kód krajiny TLD.

Nie všetky ccTLD sú určené pre krajinu ich pôvodu, mnohé sú otvorené komukoľvek na registráciu a nemajú obmedzenia.

Uistite sa, že skontrolujete, či ccTLD, ktorú chcete použiť, neobsahuje obmedzenia, ktoré vaša firma nemôže dodržať. Zatiaľ čo doménu .ME si môže zaregistrovať každý, doména .CA má obmedzenia týkajúce sa vlastníctva. Uistite sa, že pri kúpe názvu domény dodržiavate pravidlá, pretože ak nie, môže byť vaše vlastníctvo zrušené.

Keď budete nabudúce hľadať svoj dokonalý názov domény, budete plní vedomostí o tom, ako fungujú a o čom je každý kúsok skladačky. Dúfajme, že tieto informácie vám pomôžu urobiť najlepšie rozhodnutia týkajúce sa spôsobu používania názvu vašej domény.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE