Ako auditovať označenie vašej schémy

Ak hľadáte komplexnú šablónu SEO auditu, naša vlastná šablóna Ultimate SEO auditu je tou správnou voľbou.

Na účely tejto časti sa zameriavame na to, ako kontrolovať vaše označenie schémy. Značenie schémy môžete auditovať niekoľkými spôsobmi vrátane:

 • Screaming Frog
 • Žiarovka lokality
 • Manuálny audit vašich stránok

A na účely tohto článku zostávame pri Screaming Frog.

Podľa nášho názoru je jedným z najefektívnejších spôsobov auditu značky Schema použitie Screaming Frog. Tu sa môžete ponoriť hlboko do svojej existujúcej implementácie schémy a overiť svoju schému, aby ste sa uistili, že funguje správne.

Môžete sa tiež ponoriť hlboko do rôznych typov údajov, ktoré možno používate, a uistiť sa, že zodpovedajú prvkom stránky, ktoré chcete zobraziť v SERP spoločnosti Google.

Čo je značka schémy?

Štruktúrované údaje alebo označenie schémy sú typom štruktúrovaných údajov, ktoré Google v súčasnosti používa na pochopenie určitých typov údajov.

Pokiaľ ide o určité typy údajov, napríklad: NAP alebo vaše meno, adresu a telefónne číslo, spoločnosť Google nebude môcť tieto informácie zobraziť sama. Aj keď to môže pochopiť pri spracovaní, potrebuje externý slovník definovaný inde, aby pomohol pri zobrazovaní týchto údajov.

Čítať:  Ako nájsť prejdené domény a zvýšiť úspešnosť svojho webu v roku 2024

Namiesto toho bude používať slovnú zásobu, ako je tá na Schema.org, aby rozpoznala a zobrazila tieto údaje vo výsledkoch vyhľadávania.

Základy používania značiek Schema.org sme už prebrali v našom Ultimate Guide to Schema.

V tomto článku vám ukážeme jemnejšie body auditovania vašich štruktúrovaných údajov Schema.org, aby ste sa mohli uistiť, že vždy pracujete so správnymi údajmi.

Kde prichádzajú štruktúrované dáta

Vždy, keď chcete vo výsledkoch vyhľadávania Google zobraziť funkciu vlastného výsledku vyhľadávania alebo bohatý úryvok, budete musieť použiť štruktúrované údaje.

Čo sú to bohaté úryvky? Sú to funkcie vo výsledkoch vyhľadávania Google, ktoré zobrazujú grafické znázornenie konkrétneho atribútu vašej webovej lokality, ako sú recenzie, videá, strúhanka alebo iné typy prvkov stránky, ktoré možno budete chcieť zobraziť priamo v službe Google.

Základy používania štruktúrovaných dát už poznáme.

Ďalšie kroky prichádzajú vtedy, keď môžete mať problémy s tým, ako sa údaje 1. zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania, alebo 2. sa aj tak vyskytnú problémy s vašimi štruktúrovanými údajmi.

To je dôvod, prečo budete chcieť pravidelne kontrolovať svoje štruktúrované údaje Schema.org, len aby ste sa uistili, že nemáte žiadne chyby a že sa všetky vykresľujú správne.

Ako začať s auditom značiek schémy

Existuje nespočetné množstvo nástrojov, ktoré možno použiť na audit vášho označenia schémy, ale na účely tohto návodu použijeme Screaming Frog.

Screaming Frog je dokonalý nástroj na prehľadávanie a audit, ktorý umožňuje odborníkom v oblasti SEO diagnostikovať technické problémy, ktoré by inak nemuseli nájsť.

Čítať:  Ako vyčistiť komentáre vo WordPress s odstránením odkazu na komentár

Za 199 dolárov za rok to nie je zrovna lacné, ale je to jeden z cenovo najvýhodnejších nástrojov na trhu, ktorý vám pomôže urobiť toto všetko a ešte viac.

Naši audítori používajú Screaming Frog takmer denne na vykonávanie SEO auditov na klientskych stránkach.

Zistite, či používate štruktúrované údaje

Možno vás to prekvapí, ale: nie každý web potrebuje štruktúrované údaje Schema.org. Ak sa vaša stránka nenachádza vo výklenku, ktorý zobrazuje správne vybrané úryvky vo výsledkoch vyhľadávania, je pravdepodobné, že nebudete môcť efektívne využívať štruktúrované údaje.

Stále však existujú zovšeobecnené štruktúrované údaje, ktoré sa dajú použiť na každom webe. Problém je v tom, že nie každý má správne vedomosti alebo dokonca vie, že existujú.

Tieto jednotlivé položky štruktúrovaných údajov sa v slovníku Schema.org označujú ako typy údajov a všetky tieto typy údajov majú špecifické spôsoby, ako ich možno kódovať podľa Schema.org.

Zahŕňajú:

 • články
 • Strúhanka
 • Blogové príspevky
 • Osoba
 • Webová stránka
 • Organizácia
 • Logo

Hoci to nie je úplný zoznam, toto je len príklad, ktorý vám ukáže, že sú k dispozícii niektoré zovšeobecnené štruktúrované údaje.

Niektoré agentúry ich využívajú ako predvolené šablóny schém, ktoré sa potom môžu zmeniť na plne funkčné „automatické“ implementácie.

Tu môžu vzniknúť niektoré problémy. Ak sa napríklad rozhranie API používa na automatickú implementáciu štruktúrovaných údajov, môže sa tu a tam vyskytnúť preklep, ktorý spôsobuje problémy s tým, že sa tieto údaje nezobrazujú správne v SERP.

Čítať:  Hoci sú údaje Google Search Console a údaje API rovnaké, sú prezentované odlišne

Ďalším príkladom môže byť, že konkrétny typ údajov Schema možno nie je správne priradený samotnej stránke, čo znamená, že musíte typ upraviť v závislosti od stránky, s ktorou pracujete.

Môže sa tiež stať, že vaša nika je na strane štruktúrovaných údajov veľmi úzka, v takom prípade vám štruktúrované údaje, ktoré používate, neprinesú váš web späť z mŕtvych.

Najprv nakonfigurujte Screaming Frog

Aby sme mohli začať auditovať naše štruktúrované údaje, musíme najprv nakonfigurovať Screaming Frog. Toto označenie schémy nenájde, pokiaľ nie je najprv nakonfigurované.

Ak to chcete urobiť, kliknite na Konfigurácia > Pavúk.

Potom kliknite na kartu extrakcie a prejdite nadol na položku Štruktúrované údaje:

Chceme sa uistiť, že sú skontrolované všetky nasledujúce položky:

 • JSON-LD
 • Mikroúdaje
 • RDFa
 • Overenie Schema.org
 • Overenie bohatých výsledkov Google

Čo robia tieto možnosti

Začiarknutím možnosti JSON-LD umožníte Screaming Frog zoškrabovať a analyzovať údaje JSON-LD na zobrazenie a interpretáciu v rámci prehľadávača Screaming Frog.

Začiarknutím možnosti Microdata umožní Screaming Frog zoškrabať a analyzovať Schema.org Microdata.

Mikroúdaje sú množinou značiek zavedených v jazyku HTML5, ktoré vám umožňujú poskytnúť prehliadačom a vyhľadávacím nástrojom viac kontextových informácií o položkách na stránke.

Po prehľadávaní

Po indexovom prehľadávaní by ste teraz mali mať všetky údaje, ktoré potrebujete na analýzu svojich stránok.

Keď máme údaje, môžeme začať s procesom auditu, ktorý pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Posúdenie aktuálneho značenia štruktúrovaných údajov vašej lokality (ak vôbec nejaké má),
 • Identifikujte možnosti funkcie vyhľadávania vo svojom existujúcom obsahu,
 • Namapujte svoj obsah na typy schém,
 • Otestujte svoje štruktúrované údaje, aby ste sa uistili, že sú v súlade s pokynmi spoločnosti Google pre vývojárov webu,
 • Skúmajte svoje štruktúrované dáta v priebehu času, aby ste sa uistili, že sa nedeindexujú alebo inak negenerujú žiadne úryvky,
Čítať:  Ako znova uverejniť príspevok na TikTok v roku 2024

Môžete tiež identifikovať nové príležitosti, aby ste presne určili, aké typy údajov na vašej stránke chýbajú.

Možno vám chýba niečo ako schéma strúhanky alebo na vašej stránke chýba schéma osoby na vašej stránke.

Alebo možno na vašom webe chýbajú typy údajov, ktoré sú pre jeho výklenok rozhodujúce.

Typická lokalita môže napríklad obsahovať nasledujúce typy údajov:

 • BreadcrumbList
 • Video objekt
 • Blog Posting
 • Osoba
 • Recept

Ak na vašej stránke chýbajú nejaké dôležité typy údajov, teraz je čas uistiť sa, že sú zakódované do celkovej schémy vašej lokality.

In Semrushje možné vidieť, ktoré zacielené SERP majú špecifické úryvky podľa ich výklenku.

Pomocou tohto prieskumu môžete presne identifikovať, ktoré typy údajov schémy bude vaša stránka potrebovať, aby sa stala konkurencieschopnou.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE