Citujete zdroje pre svoj blog? Pochválili ste blogerov, ktorí vydláždili cestu vášmu najnovšiemu príspevku ďalšími skvelými zdrojmi? Ponúkať svojim čitateľom viac kvalitných informácií?
Blogovanie sa bežne považuje za neformálny priestor – to však neznamená, že sa naň nevzťahujú pravidlá autorských práv. Keďže blogovanie a online formy písania a šírenia informácií sa stali populárnejšími, takzvaná „šedá zóna“ toho, ako sa autorské právo vzťahuje na súčasné online priestory, sa dostala pod väčšiu právnu kontrolu.
Blogeri boli legálne stíhaní a niekedy aj trestne stíhaní za porušovanie autorských práv a ohováranie. Nie je to však len otázka dodržiavania zákonov a vyhýbania sa trestu za záludné skutky online… ako napríklad vydávanie myšlienok niekoho iného za svoje (čo je mimochodom veľké nie). Citovanie vašich zdrojov je len dobrá blogovacia etiketa.
Ak diskutujete o dielach alebo nápadoch niekoho iného, je slušné, ak ich poznáte ako zdroj. Je dobré odkazovať späť na ich stránku alebo pôvodný článok. A nasmerovať svojich čitateľov na ďalšie informácie je vhodné pre blogovanie.
Právne veci
Vždy predpokladajte, že diela iných sú chránené autorským právom, kým nebudete môcť potvrdiť opak. Trvanie autorských práv je vo všeobecnosti na celý život tvorcu plus ďalších 70 rokov a vo väčšine krajín je ochrana autorských práv automatická – to znamená, že autorské práva sa automaticky uplatňujú hneď po vytvorení diela. Vzťahuje sa na literárne diela, ako sú knihy, články, texty piesní a blogové príspevky; umelecké diela ako maľby a grafické umenie; ako aj filmy, zvukové nahrávky a celý rad ďalších tvorivých diel.
Existuje množstvo výnimiek z porušovania autorských práv – najmä použitie, ktoré sa považuje za „čestné použitie“ alebo „čestné obchodovanie“ na účely kritiky, recenzie, paródie, výskumu a podávania správ. Toto je obzvlášť dôležité, ak chcete na svojom blogu citovať zdroje a nápady.
Vo všeobecnosti môžete použiť citácie, ktoré nemusia byť považované za podstatnú časť pôvodného diela, s podstatné byť definovaný ako podstatné, výrazné alebo dôležité. Je to dosť vágne, ale verte svojej intuícii v úvodzovkách. ‘Citovanie’ nedáva vám ani nikomu inému povolenie na kopírovanie a vkladanie celých odsekov. Bežné pravidlo pri zvažovaní, či je cenová ponuka podstatná, je to kvalitu sa považuje za dôležitejšie ako množstvo.
Ďalšou dôležitou poznámkou o autorských právach je, že sa vzťahuje iba na hmotnej podobe myšlienky, skutočnosti alebo štýlu – nie samotnej myšlienky, skutočnosti alebo štýlu. Toto je významný rozdiel a vo všeobecnosti znamená, že ste vítaní hlásiť a diskutovať o nápadoch a faktoch tvojimi vlastnými slovami.
Jasné ako blato? Keď všetko ostatné zlyhá, použite zdravý rozum a buďte opatrní.
Ako mám citovať svoje zdroje?
Atribúcia je o poskytovaní kreditu tam, kde je kredit splatný – a poskytuje vašim čitateľom lepší zážitok tým, že im ponúka viac informácií. Je to obojstranne výhodné! Ako teda postupovať pri citovaní svojich zdrojov?
Pokiaľ ide o pripisovanie, neexistujú žiadne prísne pravidlá. Niektorí blogeri jednoducho prepoja relevantnú frázu späť s pôvodným obsahom, zatiaľ čo iní zahŕňajú klobúkový tip autorovi alebo priradený citát. Ak sa napríklad tento príspevok zaoberal autorskými právami na obrázky a použil príspevok WP Themes (legálne) získavanie obrázkov pre váš blog ako zdroj nápadov na vytváranie obrázkov, môžeme tento zdroj citovať jedným z nasledujúcich troch spôsobov:
- Ak nemôžete nájsť ten správny obrázok, ktorý by sprevádzal váš blogový príspevok, prečo si nevytvoriť svoje vlastné umenie?
- WP Themes navrhuje vytvoriť si vlastné umenie na doplnenie vašich blogových príspevkov.
- V nedávnom blogovom príspevku ponúkla WP Themes tento návrh pre blogerov, ktorí sa zaujímajú o nápady na obrázky: „Vyrobte si farebné ceruzky alebo sadu farieb pre vaše dieťa, ak sa skutočne cítite inšpirovaní, ale vytvorenie vlastného umenia pre váš blog môže byť také jednoduché ako otvorením jedného z predinštalovaných softvérových programov na vašom počítači alebo stiahnutím bezplatnej verzie.“
Môže pre vás vyniknúť jeden štýl pripisovania alebo sa môžete pohrať s množstvom možností citovania zdroja, kým nenájdete ten, ktorý vám vyhovuje. Venujte pozornosť tomu, čo robia ostatní blogeri, a zistite, ktorá metóda pripisovania najlepšie vyhovuje štýlu vášho blogu.
Páči sa vám dobrý plugin? Existuje dokonca celý rad doplnkov WordPress špeciálne navrhnutých na pomoc s citovaním zdroja a priraďovaním, vrátane Jednoduché pripisovanie, Atribúcia 2000a Otvorte atribút.