Ako funguje SEO: Optimalizácia pre vyhľadávače 101

Nemalo by byť prekvapením, že tu na iloveseo.com veľa hovoríme o SEO (skratka pre optimalizáciu pre vyhľadávače, FYI). Ale jedna vec, ktorou sme nestrávili veľa času, je zodpovedanie jednej z najdôležitejších otázok týkajúcich sa SEO: Ako vlastne SEO funguje?

Teraz to meníme. Poďme sa pozrieť na funkčnosť SEO a preskúmať, ako môžete dosiahnuť, aby vám fungovalo.

Ako fungujú vyhľadávače

SEO by bez vyhľadávačov jednoducho neexistovalo. Takže pri vysvetľovaní, ako SEO funguje, je dôležité rozbaliť aj vyhľadávače, na ktorých je založené.

Aby sme to urobili, budeme musieť vrátiť čas späť do 90. rokov minulého storočia. Vtedy boli vyhľadávače primitívne v porovnaní s tými, na ktoré sme zvyknutí dnes. Svoje hodnotenie zakladali takmer výlučne len na kľúčových slovách a aj keď to spočiatku nevyzeralo ako zlý nápad, čoskoro to vyvrcholilo nie príliš úžasnými výsledkami a ešte horším používateľským zážitkom.

Povedzme napríklad, že ste vášnivým záhradníkom približne v roku 1993. Vytvoríte webovú stránku vysvetľujúcu, ako pestovať a pestovať ruže, a začne sa zobrazovať v hornej časti stránok s výsledkami vyhľadávania (SERP).

Existuje však iná webová stránka, ktorá chce dosiahnuť vyššie hodnotenie ako vy pre kľúčové slovo „ruže“, takže namiesto napísania ešte informatívnejšej a užitočnejšej stránky na túto tému zverejní stránku s obsahom, ktorý vyzerá asi takto:

Zo zrejmých dôvodov sa táto taktika nazýva prepĺňanie kľúčových slov. A hoci vy a každý iný človek môžete povedať, že takáto stránka nemá pre čitateľov žiadnu hodnotu, vtedajšie vyhľadávače neboli také chytré. Takže táto spamová stránka plná kľúčových slov by sa dostala na vrchol SERP, zatiaľ čo vaša skutočne užitočná stránka by klesla do neznáma.

Čítať:  Google hovorí: Ak zablokujete súbory CSS v súbore Robots.txt, neuvidia, ako vaša stránka vyzerá

Počítačoví vedci vedeli, že musí existovať lepší spôsob, ale študenti zo Stanfordu Larry Page a Sergey Brin boli prví, ktorí jeden vytvorili a vložili ho do lešteného, ​​škálovateľného balíka. Volal sa Google a predstavili ho v roku 1996 v dokumente s názvom „Anatómia veľkého hypertextového webového vyhľadávača.“

Tam opísali, ako ich jedinečný algoritmus vyhľadávacieho nástroja vyhodnotí časti obsahu nielen na základe kľúčových slov, ale aj externých spätných odkazov a kotviaceho textu.

Týmto spôsobom by algoritmus mohol použiť signály od používateľov na určenie relevantnosti a dôveryhodnosti stránky.

Algoritmy Google dnes fungujú takmer rovnakým spôsobom – len sú pokročilejšie. Napríklad od uvedenia aktualizácie skúseností so stránkami spoločnosť Google začala hodnotiť stránky na základe množstva ďalších metrík zameraných na používateľov.

Patria medzi ne tri Core Web Vitals:

vhodnosť stránky pre mobilné zariadenia, Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) a nedostatok rušivé intersticiálne reklamy zvažujú sa aj:

Všetky moderné vyhľadávače fungujú podobným spôsobom, aj keď nástroje, ktoré nepochádzajú od Googlu, zvyčajne nie sú až také pokročilé. Nechápte nás zle, stále berú do úvahy kľúčové slová – kľúčové slová sú však iba faktorom hodnotenia vyhľadávačov spomedzi mnohých, nie hlavným a konečným.

Ako funguje SEO

Keď viete, ako fungujú organické vyhľadávanie a samotné vyhľadávacie nástroje, je oveľa jednoduchšie pochopiť základné komponenty SEO.

Majte na pamäti, že „O“ v „SEO“ znamená „optimalizácia“. A ako konkrétne optimalizovať webovú stránku (alebo dokonca celú webovú stránku) pre vyhľadávače? Všetko sa to týka niekoľkých kľúčových oblastí:

  • Hodnotiace faktory ako Core Web Vitals, používanie kľúčových slov a vhodnosť pre mobilné zariadenia.
  • Kvalitný obsah ktorý udržiava ľudí zapojených a zaujíma ich.
  • Spätné odkazy z dôveryhodných stránok.
  • Crawlabilityteda jednoduchosť, s akou môžu roboty vyhľadávacích nástrojov prehľadávať akúkoľvek danú stránku, či už ide o blogový príspevok alebo kontaktný formulár.
Čítať:  Doorway Pages a SEO: Ako ich bezpečne odstrániť a vyhnúť sa pokute Google

Odborníci v oblasti SEO môžu dosiahnuť výsledky, ktoré hľadajú, iba oslovením týchto kategórií. Poďme sa na každý pozrieť bližšie.

Hodnotiace faktory

Google nezverejňuje vyčerpávajúci zoznam svojich hodnotiacich faktorov pre organické vyhľadávanie (a nezverejňuje ich ani žiadny iný veľký vyhľadávací nástroj, o ktorom vieme), no existenciu niekoľkých potvrdil. Tie obsahujú:

  • relevantné kľúčové slová;
  • kotviaci text;
  • relevantnosť pre daný vyhľadávací dopyt;
  • rýchlosť stránky;
  • spätné odkazy (tj prichádzajúce odkazy);
  • kompatibilita s mobilnými zariadeniami;
  • HTTPS; a
  • čerstvosť obsahu.

Iné metriky, ako je miera odchodov, nie sú sami osebe hodnotiacimi faktormi, ale môžu byť indikátormi nízkej rýchlosti stránky alebo nevýrazného používateľského dojmu.

Netreba dodávať, že ľudia, ktorí chcú, aby ich stránka dosahovala vyššie pozície vo vyhľadávaní, by bolo rozumné venovať pozornosť týmto faktorom.

Vysoko kvalitný obsah

Ako sme už diskutovali, na oklamanie spoločnosti Google, aby si myslel, že online obsah je vysoko kvalitný, je potrebné viac ako reťazec hľadaných výrazov.

Je to preto, že jeho algoritmy (a ľudské Hodnotitelia kvality) disciplinovane pristupovať k hodnoteniu kvality obsahu. Od rozloženia stránky cez jej dizajn až po jej obrázky sa pri určovaní celkovej kvality obsahu berie do úvahy všetko, aj keď tieto jednotlivé prvky nie sú oficiálnymi hodnotiacimi faktormi.

Ak chcete hlbšie porozumieť tomu, ako Google hodnotí kvalitu, stačí sa pozrieť na jeho koncept EAT. Tento koncept sa nezameriava na technické detaily, ale ide o poskytovanie hodnoty a lepšej používateľskej skúsenosti potenciálnym zákazníkom.

Spätné odkazy

Už viete, že relevantné odkazy sú hodnotiacim faktorom, ale tvoria taký dôležitý faktor, že stojí za to preskúmať ho ďalej.

Tu je zhrnutie toho, ako fungujú prichádzajúce odkazy v kontexte vyhľadávacích algoritmov: Zakaždým, keď kvalitná stránka odkazuje na tú vašu, počíta sa to ako prejav dôvery. Čím viac hlasov má vaša stránka, tým silnejšiu má reputáciu.

Čítať:  15 najlepších finančných tém WordPress pre profesionálne webové stránky

A ak na tú vašu odkazuje veľmi autoritatívna stránka, toto hlasovanie má ešte väčší vplyv. Ak teda získate pár kvalitných odkazov z dlhotrvajúcej stránky, ako je napríklad CNET, môžu mať hodnotu desiatok spätných odkazov z menej dôveryhodných zdrojov.

Myslíte si, že dokážete prinútiť Google, aby uveril, že vaša stránka má viac dôveryhodných spätných odkazov, než v skutočnosti má? Zamyslite sa znova: S jeho prísnymi pokynmi schémy odkazov a podobné taktiky, vaše šance, že vám to prejde, sú mizivé.

Ak naozaj chcete zlepšiť svoje hodnotenie, je rozumnejšie držať sa osvedčených a skutočných metód vytvárania odkazov.

Crawlability

Je logické, že ak má Google problémy s prístupom a čítaním obsahu stránky, nepridelí jej vyššie hodnotenie SERP. Preto je indexové prehľadávanie také kľúčové pre úspech každej lokality.

Prehľadateľnosť sa však dá ľahko prehliadnuť, pretože na úplné pochopenie si vyžaduje myslenie ako robot. Konkrétne budete musieť myslieť ako prehľadávač vyhľadávacieho nástroja Googlebot. Ako Google uvádzaGooglebot je „všeobecný názov pre dva rôzne typy prehľadávačov: a desktop crawler ktorý simuluje používateľa na pracovnej ploche a a mobilný prehľadávač ktorý simuluje používateľa na mobilnom zariadení.“

Bez ohľadu na to, či Googlebot prehľadáva vašu lokalitu v mobilnom alebo stolnom prostredí, bude v podstate robiť to isté: Navštívte rôzne stránky na lokalite sledovaním interných odkazov a priebežným zhromažďovaním obsahu.

Po zhromaždení obsahu vašich stránok sa obsah indexuje v databáze Google, aby ho bolo možné efektívne získať a poskytnúť používateľom relevantné výsledky vyhľadávania.

Ak však robot Googlebot nedokáže indexovo prehľadávať vašu lokalitu, nezhromažďuje žiadny obsah, tento obsah nebude indexovaný a vaša lokalita sa nebude zobrazovať v takmer toľkých výsledkoch vyhľadávania. Riešenie? Zabezpečte indexové prehľadávanie vytvorením organizovanej mapy webu, zlepšením štruktúry interných odkazov, vyčistením kódu vašej lokality (alebo dokonca zminifikovať to), oprava nefunkčných odkazov, zvýšenie rýchlosti stránky a zameranie sa na vhodnosť pre mobilné zariadenia.

Čítať:  Spätné odkazy PBN: stoja za to?

Off-Page SEO vs. On-Page SEO

Aby ste skutočne pochopili, ako SEO funguje, mali by ste byť tiež schopní rozlíšiť dva hlavné typy SEO: off-page a on-page SEO.

Zjednodušene povedané, on-page SEO označuje SEO prvky a taktiky, ktoré sa odohrávajú priamo na vašej stránke. Napríklad:

Na druhej strane, off-page SEO sa vzťahuje na všetky SEO techniky, ktoré prebiehajú mimo vášho webu. Tieto môžu zahŕňať:

On-page aj off-page SEO je súčasťou úspešnej SEO stratégie. Či už teda vytvárate príspevok pre hostí, ktorý sa má zverejniť na inej stránke, alebo používate svoj obľúbený nástroj pre kľúčové slová na optimalizáciu jednej zo stránok svojej vlastnej lokality, stále budete pracovať na zvyšovaní hodnotenia a zvyšovaní online viditeľnosti vašej značky.

Chcete zvládnuť SEO? Zistite, ako to funguje

Rovnako ako pri akomkoľvek inom remesle, môžete začať so SEO bez toho, aby ste úplne pochopili hnacie sily, ktoré sa za tým stoja. Koniec koncov, každý začiatočník v oblasti SEO môže posypať strategicky zvolené kľúčové slová na svojich stránkach bez toho, aby poznal podrobnosti o najnovšej aktualizácii algoritmu Google.

Ak však chcete posunúť svoju stratégiu SEO na ďalšiu úroveň, oplatí sa venovať čas tomu, aby ste sa naučili, ako presne SEO funguje a prečo sú niektoré metódy účinné, zatiaľ čo iné nie. Nebudete tým len rozširovať svoje znalosti a prilákať viac potenciálnych zákazníkov – v konečnom dôsledku z toho bude určite profitovať aj vaše hodnotenie.

Obrazové kredity

Blog Centra vyhľadávania Google / november 2020

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE