Niekedy sa pri spustení webových stránok nezdá, že by sa veľmi dobre rozbehli. A dôvodom môže byť tucet vecí. Jedným z najčastejších vinníkov je výber zlého názvu domény pre váš web WordPress. Našťastie to môžete zmeniť.
Ak je doména ťažko zapamätateľná, ťažko sa píše, je príliš dlhá alebo jednoducho neodráža typ webovej stránky, ktorú prevádzkujete, bude to pre vás ťažké. To je dôvod, prečo mnohé webové stránky nakoniec musia zmeniť názov svojej domény.
Samozrejme, môžete len zmeniť značku svojho webu. Ale nech je to akokoľvek, zmena názvu domény je v skutočnosti zložitejšia, než si väčšina webových vývojárov uvedomuje. A ak to urobíte zle, môžete ochromiť svoj web.
Sú skutočne dva spôsoby, ako na to ísť. Prvým je manuálne upraviť databázu a nahradiť názov domény v tabuľkách, čo pre väčšinu nie je možné.
Druhým je použiť doplnok, ktorý to urobí za vás.
Ukážeme vám, ako použiť doplnok Go Live Updates Urls na vykonanie tohto a ďalších krokov, ktoré musíte urobiť.
Kedy by som mal zmeniť názov svojej domény?
Ako ste možno uhádli, zmena názvu domény je obrovským krokom. Je to tiež mimoriadne riskantné, pretože to môže poškodiť SEO vášho webu, ak sa s ním nesprávne zaobchádza. Aké situácie si teda vyžadujú takéto drastické opatrenia?
Prvým je, ak názov vašej domény neodráža vašu firmu alebo jej hodnoty. A to je najčastejší dôvod zmeny názvu domény.
Predstavte si napríklad, že ste založili online blog, ktorý pokrýval niekoľko tém.
Po niekoľkých mesiacoch si všimnete, že blogy zamerané na zelenú energiu fungujú naozaj dobre. Prirodzene sa rozhodnete zamerať svoje úsilie na ne. Nakoniec to je všetko, čo váš web produkuje.
Pôvodný názov blogu neodráža to, na čo sa zameriavate, a preto ho treba zmeniť, aby zodpovedal novému ústrednému bodu.
Oveľa jednoduchší príklad je, ak ste začínali ako webová stránka .net a chcete prejsť na .com.
To sú len dva príklady. Môžete sa spojiť s iným podnikom alebo blogom, zmeniť svoj obchodný štýl (tj prejsť z blogu na platformu elektronického obchodu) alebo urobiť niečo úplne iné. Samozrejme, niekedy ste si naozaj vybrali zlý názov domény.
Zlý názov domény, ktorý je ťažké napísať a zapamätať, vás môže rýchlo naplniť, aj keď s ním vytvoríte skvelý obsah. Väčšina webových stránok však zlyhá skôr, ako sa vôbec pozrie na názov domény, takže musíte zostať ostražití.
V žiadnom prípade by ste rozhodnutie o zmene názvu domény nemali brať na ľahkú váhu.
Ako zmeniť názov domény vo WordPress
Ak chcete zmeniť názov domény, musíte vykonať niekoľko krokov. Je to obrovský podnik, ale so správnou prípravou a know-how to zvládnete bez väčších problémov.
Bez ďalších okolkov začnime.
Dôležitá poznámka: Ak chcete zabezpečiť hladký prechod medzi názvami domén, budete musieť ponechať svoj starý názov domény aktívny, aby ste mohli nastaviť presmerovania (pozri krok 5). Preto si určite nezrušte svoj webhostingový účet za ten starý.
Krok 0: Vytvorte zálohu
Ako si viete predstaviť, prechod z jednej domény na druhú si vyžaduje veľa práce. Nie je to ťažké, ale treba si dávať pozor na množstvo maličkostí.
Ak sa pri zmene názvu domény v programe WordPress niečo pokazí, budete chcieť zálohu svojho webu.
To zaisťuje, že ak sa niečo pokazí, môžete svoj web obnoviť do stavu, v akom bol predtým. Je to ďalšia vrstva zabezpečenia.
Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť zálohy vo WordPress. Prvý by bol cez váš cPanel. Môžete tiež vyskúšať jeden z mnohých úžasných zálohovacích doplnkov, ktoré WordPress ponúka.
Neodporúčam prejsť týmto procesom bez zálohy.
Krok 1: Kúpte si nový názov domény pre WordPress
Je zrejmé, že ak meníte názov svojej domény, znamená to, že si skutočne budete musieť kúpiť inú. Nie je to také jednoduché ako vybrať si nové meno. Existuje viacero spôsobov, ako na to ísť.
Najjednoduchším spôsobom je však prejsť priamo cez webového hostiteľa. Za predpokladu, že požadovaný názov nie je obsadený, nemali by ste mať problém s nákupom nového názvu domény.
Ak ho vezmete, musíte ho znova prediskutovať alebo sa pokúsiť kúpiť názov domény od toho, kto ho vlastní, čo môže byť dosť nákladné.
Teraz, v závislosti od toho, kde ste získali názov svojej domény, ho musíte pridať do svojho účtu webhostingu. Ak ste si ho kúpili od svojho webového hostiteľa, pravdepodobne je už pridaný do vášho účtu, ale to sa líši podľa webového hostiteľa.
Ak nie, budete musieť webovému hostiteľovi povedať, aký je názov domény, aby ho mohol pridať.
Jednoducho postupujte podľa pokynov, ktoré vám poskytne váš webový hostiteľ, a čoskoro vám bude k vášmu webhostingovému účtu pridaná nová doména. Ak potrebujete ďalšiu podporu, neváhajte kontaktovať podporu a poskytnúť pomoc.
Krok 2: Preneste svoj web na nový názov domény
Takže teraz, keď máte nový názov domény a bol pridaný do vášho účtu webhostingu, musíte si nájsť pár minút a preniesť naň svoju existujúcu webovú stránku. Hlavnou výhodou toho je, že váš web bude stále nedotknutý na starej doméne.
To vám dáva určitú bezpečnosť v prípade, že sa niečo pokazí. Predstavte si to ako zálohu vášho webu. Našťastie je v skutočnosti celkom jednoduché skopírovať webovú stránku z jednej domény do druhej.
Teraz existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, vrátane:
- Použitie zálohy na obnovenie vašej lokality na novej doméne
- Kopírovanie súborov vašich webových stránok a ich vkladanie do novej domény
- Použitie doplnku na migráciu vašich webových stránok z jednej domény do druhej
Moje osobné odporúčanie by bolo použiť doplnok ako All-in-One WP Migration. Je to naozaj jednoduchý plugin, ktorý má viac ako 5 miliónov aktívnych inštalácií. Tento nástroj veľmi uľahčuje migráciu vašich webových stránok z jedného miesta na druhé.
Môže to byť od jedného webového hostiteľa k druhému, alebo v našom prípade z jednej domény na druhú.
Krok 3: Nainštalujte adresy URL aktualizácie Go Live
V tomto bode by ste mali mať pripravenú novú doménu na použitie s vašou webovou stránkou skopírovanou zo starej domény na novú. Keďže však ide o kópiu, znamená to, že všetky informácie, ktoré obsahuje, sa týkajú starého názvu domény.
V podstate musíme nahradiť každú adresu URL aktualizovanou doménou. A ak by sme to robili ručne, mohlo by to trvať veľmi dlho, a preto sme sa rozhodli pre Webové adresy aktualizácie naživo zapojiť.
Používanie je jednoduché, takže začnite jeho inštaláciou na novú doménu.
V navigácii v ľavom stĺpci prejdite myšou na odkaz „Pluginy“ a kliknite na odkaz „Pridať nový“.
Do dostupného vyhľadávacieho poľa zadajte Go Live Update URLs. Tým sa vytiahnu ďalšie doplnky, ktoré sa vám môžu hodiť.
Nájdite doplnok Go Live Update URLs. Keď nájdete doplnok, kliknite na tlačidlo „Inštalovať teraz“.
Po dokončení procesu inštalácie kliknite na tlačidlo „Aktivovať“.
Krok 4: Zmeňte adresy URL na novú doménu vo WordPress
Používanie samotného pluginu je v skutočnosti celkom jednoduché. Účelom je zmeniť adresu URL vašej stránky WordPress, takže jej musíte povedať starú a zadať novú. Potom doplnok zodpovedajúcim spôsobom aktualizuje vašu databázu.
Poznámka: Stále by ste mali mať svoj web nedotknutý na svojej starej doméne. Bude to fungovať ako záloha, pretože vykonávanie zmien v databáze je riskantné. Ak sa niečo pokazí, môžete webovú stránku znova skopírovať zo starej domény na novú.
Na ľavom administračnom paneli kliknite na Nástroje a vyberte možnosť Vysielať naživo.
Zobrazí sa vám upozornenie, “Rovnako ako každý iný nástroj na aktualizáciu databázy by ste mali vždy pred spustením vykonať zálohu.” Našťastie už máme webovú stránku uloženú na starej doméne, takže zálohu už máme.
Prípadne môžete vytvoriť zálohu databázy pomocou cPanel alebo samostatného nástroja, ako je MySQL Workbench.
Vzhľadom na to všetko je pravdepodobnosť, že tento doplnok zlyhá, extrémne nízka, ale je lepšia ako ľutovať.
V bezplatnej verzii doplnku nie je veľa konfigurácie. Všetky „základné tabuľky WordPress“ by mali byť vopred vybraté. To znamená, že všetky databázové tabuľky môžu byť zapisované doplnkom.
Prejdite nadol a uvidíte dve textové polia. Jedným z nich je zadať svoju starú adresu URL a druhým je zadať novú adresu URL.
A aby bolo jasné, do každého políčka zadajte iba samotný názov domény. Nemusíte zadávať nič viac.
Keď sa o to postaráte, kliknite na tlačidlo „Aktualizovať adresy URL“.
A to je všetko. Gratulujeme, vaša adresa URL bola zmenená v celej vašej novej doméne. Prejdite si stránky a odkazy na svojej webovej lokalite, aby ste sa uistili, že všetko funguje podľa plánu.
Krok 5: Nastavte presmerovanie zo starej domény na novú
Aj keď ste splnili svoj cieľ zmeniť názov domény vo WordPress, neskončili ste. Vidíte, že mimo vašej webovej lokality sú pravdepodobne odkazy, ktoré vedú na príspevky a stránky zo starej domény.
Musíte nastaviť presmerovanie 301 zo starej domény na novú doménu. A aby bolo jasné, toto presmerovanie by malo byť nastavené na vašej starej doméne, čo znamená, že by ste mali mať tento účet otvorený niekoľko mesiacov.
To poskytne používateľom a vyhľadávacím nástrojom dostatok času na aktualizáciu odkazov a spätných odkazov.
Dobrou správou je, že existuje veľa vynikajúcich doplnkov na presmerovanie, z ktorých si môžete vybrať. Pokojne použite jeden z nich, ale odporučil by som použiť iba súbor .htaccess z cPanelu.
Všetko to znamená len otvorenie súboru a pridanie dvoch riadkov kódu, ktoré vymenia starú adresu URL za novú.
Keď otvoríte súbor .htaccess, stačí pridať nasledujúce riadky do hornej časti súboru a nahradiť „http://domainname.com“ novým názvom domény:
RewriteEngine na RewriteRule ^(.*)$ http://domainname.com/$1 [R=301,L]
A to je všetko. Vždy, keď sa pristúpi k vašej starej doméne, bude presmerovaná na vašu novú doménu. Opäť budete musieť ponechať svoju starú doménu nejaký čas aktívnu, ale je potrebné zabezpečiť hladký prechod.
FAQ
Čo ešte môžem urobiť, aby som zabezpečil hladký prechod?
Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť, je odoslať súbor XML sitemap spoločnosti Google.
Z pohľadu vyhľadávača je vaša nová doména čistý štít. Ak chcete, aby bola rýchlo hodnotená, musíte sa uistiť, že Google má váš súbor Sitemap, ktorý vám pomôže zmapovať vašu novú doménu vo WordPress, aby ju mohli prehľadávať vyhľadávacie roboty.
Ak tak neurobíte, proces môže trvať dlhšie ako zvyčajne. Je zrejmé, že to nie je optimálne, takže prezentácia mapy webu priamo spoločnosti Google je najlepším krokom, ktorý môžete podniknúť, keď bude vaša nová doména aktívna.
Len sa uistite, že stará doména má najskôr nastavené presmerovania 301. V opačnom prípade by sa vaša nová doména mohla javiť ako duplicitný obsah.
Za zmienku tiež stojí, že by ste si mali nájsť pár minút na kontrolu všetkých automatických procesov, ktoré ste nastavili. Ak máte napríklad WordPress nastavený na automatickú aktualizáciu, možno ho budete musieť znova nastaviť.
Môžem použiť subdoménu ako alternatívu?
Záleží na tom, čo sa snažíte dosiahnuť.
Ak je vaším cieľom zmeniť značku vášho webu, potom nie. Subdoména bude stále obsahovať pôvodný názov domény, takže nefunguje dobre. Napríklad, ak bol názov vašej domény http://domena.com, subdoména by bola http://subdomena.domena.com.
Účelom subdomény je vytvoriť samostatnú webovú stránku s rovnakým názvom domény. Ak by ste napríklad mali blog s názvom http://booktime.com, mohli by ste vytvoriť subdoménu zameranú na manga, ktorá by bola http://manga.booktime.com.
Predstavte si subdoménu ako jednoducho rozšírenie výklenku pre váš primárny web.
Subdoména má svoje využitie, ale ak je vaším cieľom rebranding, nie je to dobrá voľba.
Mám aktualizovať odkazy mimo WordPress?
Absolútne!
Je pravdepodobné, že máte pre svoj web účet na Facebooku, Twitteri, Instagrame alebo inom účte na sociálnej sieti. Mali by ste prejsť cez tieto účty a aktualizovať všetky adresy URL odkazujúce na váš starý názov domény.
Zatiaľ čo presmerovanie zabezpečí, že skončia na novom názve domény, v podstate propagujete starý názov domény. Preto by to mala byť jedna z prvých vecí, ktoré urobíte, keď je nová doména v prevádzke.
Samozrejme, môžete mať aj odkazy na iných stránkach zo spolupráce, pridružených obchodov a podobne. Skúste sa opýtať, či tieto stránky môžu zodpovedajúcim spôsobom aktualizovať odkazy na váš web. Chcete, aby ľudia priradili váš web k novému názvu domény.
To znamená, že chcete odstrániť všetky stopy a cesty k starému.
Prenáša sa všetko bez problémov?
Aj keď by som chcel povedať áno, pravdou je, že niektoré veci sa neprenášajú dokonale.
Zatiaľ čo všetky vaše príspevky, stránky, adresy URL obrázkov, úryvky, metadáta príspevkov, vlastné typy príspevkov, miniaplikácie a údaje miniaplikácií a nastavenia lokality budú fungovať, bezplatná verzia doplnku neaktualizuje databázové tabuľky vytvorené doplnkami ani neaktualizuje. serializované dáta.
To znamená, že niektoré doplnky nemusia fungovať správne, pretože databázové tabuľky sa nepreniesli alebo ich doplnok nemohol zmeniť. V týchto prípadoch stačí plugin odinštalovať a znova ho nainštalovať na novú doménu.
Dobrou správou je, že by to nemalo mať vplyv na väčšinu doplnkov, ale zložitejšie bude potrebné resetovať. A nezabudnite, že môžete použiť starú doménu ako referenciu, aby ste všetko vrátili do poriadku.
Čo ak sa niečo pokazí?
Ako môžete vidieť z vyššie uvedených krokov, ak chcete zmeniť názov domény vo WordPress, je toho skutočne veľa.
Je veľmi pravdepodobné, že sa niečo pokazí. Ak sa to stane, mali by ste použiť zálohu svojich webových stránok, aby ste všetko obnovili tak, ako to bolo, ale určite si nájdite chvíľku času a zistite, čo sa pokazilo, a najskôr sa pokúste problém vyriešiť.
Niekedy to môže byť niečo veľmi jednoduché, ako napríklad odškrtnutie začiarkavacieho políčka alebo potreba resetovať doplnok alebo znova zadať kľúč API. Ak neviete, čo sa pokazilo, dôrazne vám odporúčam obrátiť sa na svojho webového hostiteľa.
Ich podporný tím by vám mal byť viac než schopný pomôcť vyriešiť akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytnú. Ak nie, zvážte prechod na lepšieho webového hostiteľa.
Toto je ukážkový príklad dôležitosti zálohovania, ako aj udržiavania vašej starej domény aktívnej, kým nová nebude správne fungovať.
Nemeňte názov svojej domény WordPress zľahka
Ako môžete vidieť z tejto príručky, nie je také ťažké zmeniť názov domény vo WordPress, ale nemali by ste to robiť ľahkomyseľne. Bude to mať vážny vplyv na vaše SEO a môže trvať mesiace, kým sa vrátite do normálu.
A to vtedy, ak robíte všetko správne. Ak pokazíte veci, napríklad zabudnete nastaviť presmerovanie 301, budete mať skutočný problém. Preto by ste mali zmeniť názov svojej domény až po tom, čo ste o tom veľa uvažovali.
Pred zmenou názvu domény sa pokúste vyčerpať všetky ostatné cesty. Naozaj by to mala byť posledná možnosť.
Prečo ste chceli zmeniť názov domény, ktorý používa váš web WordPress? Mala zmena názvu domény pozitívny vplyv na váš web?