Ako manuálne zálohovať webovú stránku WordPress

Každý chce, aby jeho webové stránky fungovali bez problémov. Nikto však nie je imúnny voči nehodám. Hackeri, zle nakódované doplnky, chybné pevné disky alebo ľudská chyba môžu narušiť vaše stránky poškodením alebo odstránením údajov.

Našťastie na to existuje jednoduché riešenie – zálohy. Jednoducho povedané, záloha je úplná kópia všetkých vašich mediálnych súborov, doplnkov, súborov tém, nastavení a databáz. V prípade, že sa niečo pokazí, bude vždy možné obnoviť váš web WordPress do bodu, v ktorom bola vykonaná záloha.

Pokračujte v čítaní, aby ste získali úplný prehľad o tom, ako manuálne zálohovať svoj web WordPress.

Prečo sú zálohy WordPress dôležité

Miesto obnovenia vám môže ušetriť veľa problémov, pretože nie vždy je možné opraviť miesto po nehode. Stránka môže byť infikovaná tak vážne, že by nemalo zmysel skenovať a čistiť všetky postihnuté súbory. V takom prípade je jednoduchšie vrátiť stránku do pôvodného stavu pomocou záloh.

Vyššie uvedený príklad je len jednou situáciou, ktorá sa môže stať vašej lokalite, preto sa dôrazne odporúča zálohovať aspoň raz týždenne. Frekvencia závisí hlavne od toho, akú webovú stránku máte. Zatiaľ čo malé blogy s nízkou aktivitou nevyžadujú početné zálohy, online obchody musia mať denné alebo dokonca hodinové zálohy, aby nestratili informácie súvisiace s novými objednávkami. Pred aktualizáciou alebo pridaním nových doplnkov WordPress je tiež výhodné vykonať zálohy, pretože môžu potenciálne poškodiť váš web.

Čítať:  Užitočné nástroje na vizualizáciu údajov pre weby WordPress

Absencia záloh v kritickej situácii môže vážne poškodiť vaše podnikanie, ak nie úplne zničiť. Strata dát je nepohodlná. Znamená to tiež, že budete musieť svoje stránky prebudovať od začiatku. To si vyžaduje čas navyše a stratené potenciálne výnosy, kým je vaša stránka nedostupná, nehovoriac o strate dôveryhodnosti.

Zlaté pravidlo je mať aspoň 3 zálohy mimo servera na rôznych miestach. Môžu to byť akékoľvek riešenia cloudového úložiska, ako je OneDrive alebo Disk Google, jednotka USB flash, prenosný disk SSD a dokonca aj váš e-mailový účet – stačí ho označiť hviezdičkou alebo naň umiestniť dôležitý štítok. Akékoľvek miesto, kam sa môžete ľahko dostať a stiahnuť si zálohy, je dobré ich uložiť.

Automatické vs. manuálne zálohovanie

Dnes je na wordpress.org množstvo pluginov navrhnutých na automatické zálohovanie. Je to určite skvelá metóda, ale nie ideálna. Väčšina takýchto doplnkov využíva miesto na disku na ukladanie záloh. Nemusí to byť dobré riešenie, ak máte obmedzený priestor na disku alebo ak vám vaša hostiteľská spoločnosť účtuje používanie miesta na disku – vytváranie týždenných záloh, nieto denných, je veľmi drahé.

Okrem toho, ak dôjde k zlyhaniu servera obsahujúceho lokálne zálohy, nebudete ich môcť použiť na obnovenie, pretože sa stratia spolu s ostatnými údajmi. A nakoniec, ak sa rozhodnete držať sa vyššie uvedeného pravidla 3 zálohovania, nemusí byť možné automatizovať tento proces z dôvodu nedostatočnej integrácie s určitými vzdialenými destináciami – alebo v prípade jednotiek SSD alebo USB flash.

Čítať:  Ako TBS Marketing využil Facebook Messenger na zvýšenie MRR 7X

Na druhej strane manuálne zálohy vyžadujú prihlásenie na server zakaždým, keď chcete zálohovať. Môže to byť únavné, ale manuálne zálohovanie sa vypláca s vyšším stupňom kontroly – môžete si vziať kópiu konkrétnych priečinkov alebo súborov alebo vytvoriť zálohu iba databázy.

Doplnky zvyčajne pomáhajú vytvárať iba úplné zálohy stránok, na trhu ich však existuje niekoľko Pevné zálohy ktoré tiež umožňujú vytváranie záloh iba databázy.

Manuálne zálohovanie je tiež nevyhnutné, ak ste práve vykonali značnú aktualizáciu svojich webových stránok a ďalšie automatické zálohovanie je naplánované na 5 dní. Nemôžete riskovať stratu postupu, ak sa niečo stane s webovou stránkou alebo serverom počas týchto 5 dní.

V ideálnom prípade by sa automatické zálohovanie malo v prípade potreby kombinovať s manuálnym zálohovaním. Zabezpečíte tak úplnú ochranu vášho webu po každej aktualizácii.

Aj keď sa automatické zálohovanie zvyčajne ľahko konfiguruje v ponuke doplnku alebo na hlavnom paneli servera, je dôležité vedieť, ako zálohovať web WordPress manuálne.

Ako zálohovať webovú stránku WordPress manuálne pomocou SFTP

SFTP je skratka pre Secure File Transfer Protocol alebo SSH File Transfer Protocol – ide o sieťový protokol používaný na vzdialený prístup a správu súborov. Pokiaľ ide o manuálne zálohovanie, môžeme ho použiť na prístup k serveru, ktorý je hostiteľom webovej stránky, a na vytvorenie kópie celej lokality alebo určitých priečinkov.

Prvým krokom by bolo stiahnutie a inštalácia klienta SFTP. Najrozšírenejšie sú WinSCP alebo Filezilla, ale môžete si vybrať akýkoľvek, pretože vo väčšine prípadov tento druh softvéru zdieľa podobné rozhranie a funkcie.

Čítať:  Cobra Kai sezóna 6: Očakávaný dátum vydania a najnovšie zvesti

Po nainštalovaní klienta SFTP musíte získať poverenia na pripojenie k serveru — názov hostiteľa servera SFTP, meno používateľa, heslo a port. Ak ešte nemáte poverenia, môžete ich získať kontaktovaním personálu podpory vašej hostiteľskej spoločnosti.

SFTP štandardne využíva port 22, takže ho môžete použiť, pokiaľ vaša hostiteľská spoločnosť nešpecifikuje inak. Predtým, ako sa skutočne pripojíte k serveru SFTP, môžete vidieť niečo podobné (obrázok WinSCP nižšie):

Po pripojení k serveru uvidíte dva panely predstavujúce súbory na vašom lokálnom počítači (vľavo) a na vzdialenom serveri (vpravo):

V závislosti od štruktúry súborov vášho servera môže byť vaša inštalácia WordPress umiestnená v rôznych adresároch. V našom príklade je to /web/content, ale v mnohých prípadoch ho možno nájsť v /public_html.

Výberom všetkých priečinkov a súborov v tomto adresári a ich presunutím do priečinka na ľavom paneli môžete svoj web WordPress zálohovať manuálne.

Po skopírovaní všetkých súborov môžete priečinok premenovať na formát „website.tld – mm.dd.yyyy“, aby ste mali prehľad o všetkých svojich zálohách.

Keďže úplné zálohy lokality môžu byť veľké, odporúča sa ich aj komprimovať pomocou zipsu. Jediný súbor tiež uľahčuje a zrýchľuje jeho odosielanie do vzdialených cieľov.

Ako manuálne zálohovať web WordPress pomocou phpMyAdmin

phpMyAdmin je webový nástroj používaný na správu databáz MySQL. Táto metóda sa používa na vytváranie záloh iba pre databázu, ale sú rovnako dôležité ako úplné zálohy lokality, ak váš web zlyhá – obsahujú rôzne nastavenia, príspevky, stránky, komentáre a mnoho ďalších vecí, ktoré zaisťujú, že váš web funguje a správne zobrazuje informácie.

Čítať:  6 spôsobov, ako používať ChatGPT bez písania, pomocou hlasu

Presné spôsoby prístupu k nemu sa môžu líšiť v závislosti od vašej hostiteľskej spoločnosti alebo ovládacieho panela, ale zvyčajne je to odkaz alebo tlačidlo, ktoré vás privedie priamo do ponuky phpMyAdmin.

Fragment hlavnej stránky:

Je možné vytvoriť zálohu všetkých databáz uložených na serveri — stačí prejsť na záložku „Export“ v hlavičkovom menu; pre zálohu špecifickú pre databázu vyberte jednu zo zoznamu vľavo a potom prejdite na kartu „Exportovať“.

Metóda rýchleho exportu by mala byť vo väčšine prípadov v poriadku, ale pokročilí používatelia sa môžu pozrieť na metódu Custom, ak majú nejaké špeciálne požiadavky.

Formát by mal byť nastavený na SQL a po kliknutí na „Go“ sa databáza stiahne na váš lokálny počítač vo formáte .sql. Tento súbor možno neskôr použiť na karte „Import“ na obnovenie databázy.

Zvážte hosting s Hostinger

Všetky spravované plány WordPress v Hostinger prichádzajú s automatickými 30-dňovými dennými zálohami. Nielenže zaistia bezpečnosť vašich údajov, ale ušetria vám aj čas a námahu.

Náš tím odborníkov vám pomôže s obnovením vašich stránok pomocou zálohy bez ohľadu na to, či ide o kybernetický útok alebo ukončenie v súvislosti s faktúrou po splatnosti – vždy vám pomôžeme. Vedieť, že vaša stránka je vždy chránená, vám poskytne pokoj a umožní vám sústrediť sa na rozširovanie vášho podnikania.

V kombinácii so špičkovým výkonom a optimalizáciou prináša Hostinger spravovaný hosting WordPress na ďalšiu úroveň.

Pozrite si naše plne spravované plány hostenia WordPress a začnite ešte dnes.

Súvisiace zdroje

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE