Ako môžete merať návratnosť investícií pre elektronický obchod

Ak spravujete marketing na sociálnych médiách pre firmu alebo klienta elektronického obchodu, meranie ROI (alebo návratnosti investícií) je nevyhnutné. Sledovanie návratnosti investícií vám umožňuje posúdiť hodnotu vášho marketingového úsilia a pomôže vám pochopiť, čo vedie k najlepším (alebo najhorším) výsledkom.

Zistite, ako merať ROI elektronického obchodu, aby ste mohli analyzovať svoje úsilie, zlepšiť marketingovú stratégiu sociálnych médií a spustiť úspešnejšie reklamné kampane.

Čo je NI elektronického obchodu?

NI elektronického obchodu meria zisk z marketingovej kampane alebo kanála. Porovnáva sumu, ktorú ste minuli na iniciatívu, so sumou, ktorú ste z nej zarobili.

Vyjadruje sa v percentách a môže byť kladné alebo záporné.

Kladná NI označuje zisk a záporná NI odráža stratu – signalizuje, že ste minuli viac, ako ste zarobili.

Prečo potrebujete poznať návratnosť investícií do elektronického obchodu

Pre obchodníkov s elektronickým obchodom je NI rozhodujúcou metrikou.

Pozrime sa na kľúčové spôsoby, akými môže váš tím alebo klienti profitovať z jej sledovania.

Identifikujte svoje najlepšie marketingové kampane

Pravdepodobne máte pocit istoty pri podávaní správ o jednotlivých marketingových kampaniach sociálnych médií. Porovnanie viacerých typov iniciatív však nie je jednoduché, najmä ak potrebujete zvážiť platené a organické kampane s rôznymi štruktúrami a výsledkami.

Pri sledovaní návratnosti investícií môžete použiť jeden výpočet na určenie úspechu a určenie najvýkonnejších kampaní.

Keď budete vedieť, čo je pre vašu firmu najlepšie, môžete pokračovať v efektívnych propagačných akciách, ktoré spĺňajú alebo prekračujú vaše marketingové ciele.

Testujte nové marketingové kanály a iniciatívy

Ak ste už dosiahli úspech s jedným marketingovým kanálom, možno budete v pokušení zostať pri ňom. Postupom času sa môžete stať závislými na jedinom kanáli alebo premeškať lukratívne príležitosti na prijatie iných platforiem.

Keď porovnávate návratnosť investícií, môžete jednoducho testovať nové kanály a efektívne vyhodnocovať výsledky. Týmto spôsobom môžete pokračovať v skúšaní nových taktík bez toho, aby ste premrhali tony výdavkov na reklamu alebo vám niečo veľké uniklo.

Rozšírte svoje podnikanie v oblasti elektronického obchodu

Čím viac budete vedieť o návratnosti investícií do elektronického obchodu, tým ľahšie bude vaše podnikanie rásť. Keď zistíte, čo funguje, môžete škálovať úspešné kampane tak, aby generovali vyššie príjmy alebo prerozdeľovali výdavky na reklamu z menej efektívnych kanálov.

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, pokračujte v sledovaní návratnosti svojich marketingových kampaní každý týždeň alebo mesiac. Týmto spôsobom môžete pokračovať vo zvyšovaní návratnosti investícií a zlepšovaní výsledku.

Zistite, ako rozhýbať elektronický obchod na našom BEZPLATNOM samite 15. decembra!

Ako vypočítať návratnosť investícií do elektronického obchodu

Existujú dva štandardné spôsoby výpočtu ROI elektronického obchodu. Základnejšia možnosť vám poskytuje solídny prehľad, zatiaľ čo pokročilý vzorec ponúka viac odtieňov, ale vyžaduje viac údajov.

Čítať:  Wear OS 3 je konečne tu

Základný výpočet ROI elektronického obchodu

Tu je jednoduchý spôsob, ako skontrolovať úspešnosť marketingového úsilia vášho tímu:

Ako by sa tento vzorec návratnosti investícií použil v hypotetickom scenári?

Povedzme, že ste posledný mesiac propagovali nový produkt. Minuli ste 500 dolárov na reklamy na Facebooku a 2 500 dolárov na blogové príspevky.

Reklamná kampaň vygenerovala päť nových zákazníkov a organická návštevnosť viedla k 50 novým zákazníkom. Predpokladajme, že priemerná hodnota objednávky (AOV) bola 75 USD pre všetkých zákazníkov.

Zapojte čísla do vzorca ROI a zmerajte každý kanál samostatne. V tomto hypotetickom scenári je ROI pre reklamy na Facebooku -25 %, zatiaľ čo ROI pre obsah blogu je 50 %.

Na základe tohto výpočtu by bolo ľahké dospieť k záveru, že reklamy na Facebooku nestoja za vynaložené prostriedky – ale blogové príspevky a organické vyhľadávanie môžu stáť za väčšiu investíciu. Predtým, ako pozastavíte výdavky na reklamu a zameriate sa na obsahový marketing, je dôležité pozrieť sa na to z širšej perspektívy.

Pokročilý výpočet návratnosti investícií do elektronického obchodu

Základný vzorec návratnosti investícií uvedený vyššie odráža iba prvé nákupy zákazníkov. Ale pre najúspešnejšie podniky elektronického obchodu je prvý nákup len začiatkom vzťahu.

Preto je pri výpočte návratnosti investícií také dôležité zvážiť plnú hodnotu vzťahu so zákazníkom.

Keď môžete predvídať celoživotnú hodnotu svojho zákazníka (CLV), môžete vypočítať, aké výnosy vygenerujú všetci títo online nakupujúci v priebehu času.

Tu je návod, ako použiť údaje CLV na pokročilý výpočet návratnosti investícií do elektronického obchodu:

Pre mnohé podniky sa CLV líši od kanála ku kanálu, takže je užitočné vypočítať ROI pre každý kanál zvlášť. Ak chcete pokračovať vo vyššie uvedenom príklade, na začiatok použite rovnaké čísla. Potom zohľadnite priemerné hodnoty zákazníkov vo výške 150 USD za organickú návštevnosť a 1 000 USD za reklamy na Facebooku.

Návratnosť investícií z reklám na Facebooku je 900 %, zatiaľ čo návratnosť investícií z organickej návštevnosti je 50 %. Hoci sa návratnosť investícií z organickej návštevnosti nemení, návratnosť investícií z reklám na Facebooku sa dramaticky zvyšuje.

Aj keď sa spočiatku zdalo, že reklamy na Facebooku nie sú tak užitočnou investíciou, zohľadnenie CLV odhaľuje opak. S údajmi CLV na dosah ruky budete môcť urobiť oveľa inteligentnejšie rozhodnutie pre vašu firmu.

V niektorých prípadoch možno nebudete môcť segmentovať údaje CLV na kanál. Koniec koncov, výpočet CLV pre každý kanál si vyžaduje hlboký ponor do vašej databázy elektronického obchodu alebo nástroja na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM).

Ak je výpočet samostatných metrík príliš náročný, stále môžete použiť priemerné CLV, aby ste pochopili, ako sa vaša investícia pravdepodobne časom vráti. Údaje potom môžete použiť na prijímanie najlepších rozhodnutí o marketingovej stratégii pre vašu organizáciu alebo klienta.

Kde nájsť metriky NI elektronického obchodu

Ak nemáte vlastný informačný panel elektronického obchodu na podnikovej úrovni, budete musieť trochu pátrať, aby ste našli údaje, ktoré potrebujete pre tieto výpočty.

Čítať:  Najlepšie ponuky na čierny piatok pre digitálny obchod

Tu je miesto na kontrolu.

Informačný panel elektronického obchodu

Či už používate Shopify, BigCommerce alebo inú platformu elektronického obchodu, váš informačný panel by mal obsahovať podrobné údaje o nákupných vzorcoch vašich zákazníkov. V mnohých prípadoch môžete vytvárať vlastné prehľady a informačné panely, aby ste mali rýchly prístup k metrikám.

Tu je niekoľko, ktoré budete potrebovať:

 • Celkové príjmy
 • Počet objednávok
 • Počet zákazníkov

Pomocou týchto metrík môžete vypočítať AOV a frekvenciu nákupov, ktoré budete potrebovať na určenie CLV. Tu sú vzorce, ktoré sa majú použiť:

Analýza webových stránok

Aplikácie na webovú analýzu, ako je Google Analytics, automaticky zhromažďujú mnoho bežných metrík elektronického obchodu. Ak ich chcete začať sledovať, otvorte panel správcu služby Google Analytics a povoľte sledovanie a vytváranie prehľadov elektronického obchodu.

Ak chcete získať prístup k rozdeleniu marketingových kanálov, kliknite na kartu Akvizícia a vyberte položku Prehľad. Pre každý kanál si môžete pozrieť počet transakcií, výšku výnosov a dokonca aj konverzný pomer.

Ak chcete získať podrobnejšie podrobnosti, kliknite na ľubovoľný marketingový kanál a prepnite primárnu dimenziu.

Tu je niekoľko spôsobov, ako identifikovať konkrétne snahy o získanie zákazníkov, ktoré viedli ku konverziám a výnosom.

 • Organické: Zoraďte podľa vstupnej stránky a zistite, aké výnosy priniesol každý blogový príspevok alebo produktová stránka.
 • Sociálna: Vyberte sociálnu sieť a potom zoraďte podľa kampane, aby ste videli metriky pre každú z nich. Ak chcete zobraziť rozpisy na úrovni kampane, musíte pri vytváraní reklamnej kampane alebo organického príspevku nastaviť parametre UTM.
 • Email: Zoraďte podľa kampane a nájdite tie s najlepšími výsledkami.
 • Google Ads: Použite integráciu Google Ads na zobrazenie konverzií, výnosov a iných výsledkov pre každú kampaň s platbou za kliknutie (PPC).

Reklamná platforma

Pre presné reklamné metriky je najlepšie skontrolovať platformu, na ktorej spúšťate kampaň.

Ak ste nastavili reklamný pixel platformy, údaje o konverziách by sa mali synchronizovať s vašou stránkou elektronického obchodu. Platformy na kontrolu zahŕňajú…

 • Správca reklám na Facebooku
 • Google Ads
 • Správca kampaní LinkedIn
 • Pinterest reklamy
 • Reklamy na Twitteri

Interná databáza

Teraz by ste mali mať väčšinu údajov, ktoré potrebujete na sledovanie návratnosti investícií do elektronického obchodu. Ak ste si však najali dodávateľov na písanie blogových príspevkov, správu optimalizácie pre vyhľadávače (SEO) alebo vytváranie iného obsahu, možno budete musieť skontrolovať aj interné databázy, aby ste našli relevantné náklady.

Aká je dobrá návratnosť investícií pre elektronický obchod?

Keďže marketing elektronického obchodu ovplyvňuje toľko faktorov, návratnosť investícií sa môže výrazne líšiť. Marketingové kanály, marže a dokonca aj obchodná fáza môžu ovplyvniť vašu návratnosť. To znamená, že neexistuje žiadne konkrétne percento, ktoré by sa považovalo za zlatý štandard návratnosti investícií do elektronického obchodu.

Ako teda viete, čo je dobré – a ako môžete merať úspešnosť svojho marketingového úsilia elektronického obchodu? Porovnávanie návratnosti investícií je skvelý spôsob, ako sledovať svoje výsledky. Keď porovnávate výsledky pre vašu spoločnosť alebo klientov, môžete pokračovať v zlepšovaní svojej návratnosti v priebehu času – a vedieť, kedy je čas zmeniť taktiku.

Ak chcete nastaviť referenčné hodnoty NI elektronického obchodu, začnite výpočtom návratnosti pre konkrétnu kampaň alebo kanál. Potom raz za mesiac prepočítajte návratnosť investícií pre rovnakú kampaň alebo kanál.

Čítať:  Čo je to Meta znaková sada a ako ju používate?

Znázornite výsledky a hľadajte vzory:

 • Ak sa vaša návratnosť investícií do elektronického obchodu pre určitý kanál postupne zvýšila alebo náhle prudko stúpla, teraz by mohol byť ideálny čas na to, aby ste sa do kanála priklonili alebo upravili kampaň.
 • Naopak, ak sa návratnosť investícií znížila, možno budete musieť prehodnotiť svoju marketingovú stratégiu elektronického obchodu alebo otestovať nové kanály či kampane.

7 spôsobov, ako zvýšiť návratnosť investícií do elektronického obchodu

Či už chcete optimalizovať návratnosť investícií do elektronického obchodu alebo potrebujete obnoviť klesajúcu mieru, môžete vyskúšať niekoľko rôznych stratégií. Tu je sedem spôsobov, ako môžete zlepšiť svoju návratnosť investícií.

1. Vytvorte pútavejší obsah

Je ľahké predpokladať, že publikovanie vysokokvalitného obsahu privedie na váš web záujemcov. Ale to, že je blogový príspevok dobre napísaný a obsahuje jedinečný prístup vašej značky, ešte neznamená, že bude úspešný pri získavaní návštevnosti alebo konverzii návštevníkov stránok.

Našťastie nemusíte hádať, aký obsah chcú vaši zákazníci vidieť. Pomocou bezplatných nástrojov, ako sú Google Analytics alebo Google Search Console, môžete zobraziť najčastejšie vyhľadávacie dopyty, ktoré zvyšujú návštevnosť vášho webu.

Môžete tiež použiť platené nástroje SEO ako Moz alebo SEMrush identifikovať najužitočnejšie kľúčové slová na zacielenie. Keď optimalizujete obsah svojich webových stránok pre hlavné kľúčové slová, môžete sledovať vyhľadávacie dopyty a vstupné stránky, ktoré prinášajú najviac konverzií a najnižšiu mieru odchodov.

Keď vytvárate nový obsah pre svoju stránku elektronického obchodu, vždy pamätajte na svoju osobnosť kupujúceho. Čím viac prispôsobíte svoj obsah a budete hovoriť so svojím ideálnym zákazníkom, tým väčšiu šancu máte na konverziu návštevníkov stránky.

2. Využite svoje údaje o elektronickom obchode

Zdá sa vám, že parametre zacielenia pre vaše marketingové kampane nie sú dostatočne podrobné? Služba Google Analytics a váš informačný panel elektronického obchodu môžu poskytnúť oveľa viac než len samotné údaje o kľúčových slovách a konverziách. Pomocou informačných panelov získavajte údaje, ako sú:

 • Miesta vrátane mesta, štátu a regiónu
 • Používanie zariadenia vrátane počítača alebo mobilu
 • Záujmy a nákupné zámery

Údaje od vašich súčasných zákazníkov môžete použiť na prilákanie ďalších online nakupujúcich, ako sú oni. Pomocou týchto štatistík môžete vyladiť svoju osobnosť kupujúceho a vytvoriť prispôsobenejší obsah. Môžete tiež vytvoriť relevantnejšie zacielenie na publikum pre svoje reklamné kampane.

3. Zlepšite svoj predajný lievik

V mnohých prípadoch nebude na konverziu nových zákazníkov stačiť jeden blogový príspevok alebo reklama na sociálnej sieti. Namiesto toho možno budete musieť vytvoriť viacero kontaktných bodov pre potenciálnych zákazníkov. Ak ich dokážete viesť cez svoj predajný lievik, možno ich budete môcť úspešne konvertovať.

Ak chcete zlepšiť existujúci lievik predaja alebo vytvoriť nový, zmapujte obsah a posolstvo pre každú fázu – od povedomia a zvažovania až po konverziu a lojalitu. Potom použite všetky nástroje a kanály, ktoré máte k dispozícii, aby ste umocnili svoj remarketing a viedli svoje snahy o výchovu.

Pomocou remarketingu a taktiky starostlivosti môžete znova zaujať ľudí, ktorí už prejavili záujem o vašu firmu alebo ponuku. Týmto spôsobom môžete znížiť náklady na získanie zákazníkov a zvýšiť návratnosť investícií. Tu je niekoľko nápadov pre váš lievik:

 • Povzbudzujte potenciálnych zákazníkov, aby sledovali vašu firmu na sociálnych médiách, aby ste ich mohli naďalej organicky oslovovať.
 • Požiadajte ľudí, aby sa zaregistrovali do vášho zoznamu e-mailov, aby ste im mohli posielať cielené ponuky.
 • Pridajte ľudí do remarketingového publika a zacieľte na nich PPC alebo platené sociálne reklamy.
Čítať:  Ako zmeniť cenu na Facebook Marketplace

4. Testujte nové kampane a kanály

Spôsobili nedávne zmeny v zacielení reklám na Facebooku, že vaše výsledky sa potopili? Namiesto toho, aby ste pokračovali v optimalizácii svojich reklám na Facebooku, zvážte testovanie nového typu kampane alebo nového kanála.

Napríklad návštevnosť a konverzné ciele reklamy na Facebooku nemusia prinášať požadované výsledky. Môžete skúsiť experimentovať s katalógovou predajnou kampaňou alebo môžete namiesto toho otestovať reklamy na Pintereste či PPC kampane.

Keď sa rozdelíte na rôzne kanály a taktiky, pozorne sledujte návratnosť investícií pre každý z nich. Majte na pamäti, že metriky môžu počas prvých dní alebo novej kampane či týždňov nového kanála veľmi kolísať. Keď sa vyrovnajú, môžete na základe údajov prijímať rozhodnutia o najlepšej marketingovej stratégii pre vašu firmu.

5. Premyslite si svoju ponuku

Zlyhávajú vaše marketingové kampane riadiť dostatočnú premávku na váš produkt alebo vstupné stránky? Možno je čas prehodnotiť svoju ponuku. Tu je niekoľko spôsobov, ako to urobiť presvedčivejším a zároveň zlepšiť návratnosť investícií:

 • Poskytnite zľavový alebo propagačný kód
 • Vytvorte pocit naliehavosti pomocou časovo obmedzeného predaja
 • Vyvolajte strach z premeškania s obmedzenou sériou produktov

6. Optimalizujte produktové a vstupné stránky

Privádzajú vaše marketingové kampane na váš web veľa návštevnosti, no stále vedú k nízkym mieram konverzie? Správy vo vašich reklamách, príspevkoch na sociálnych sieťach alebo e-mailoch môžu byť na mieste. Prepojené vstupné stránky však nemusia byť navrhnuté tak, aby maximalizovali konverzie.

Ak chcete zlepšiť svoje produktové stránky, zvážte:

 • Testovanie rýchlosti webu, aby sa zabezpečilo, že sa každá stránka načíta do niekoľkých sekúnd
 • Kontrola platobného procesu s cieľom identifikovať body trenia
 • Pridávanie zákazníckych posudkov alebo obsahu vytváraného používateľmi (UGC) ako sociálneho dôkazu

Ak chcete optimalizovať vstupné stránky, myslite na:

 • Odstránenie nepotrebného obsahu a funkcií, aby ste sa mohli sústrediť na ponuku
 • Zmena rozloženia tak, aby bola jednoduchšia alebo vhodnejšia pre mobilné zariadenia
 • Zabezpečte, aby boli správy na vstupnej stránke, reklame a e-maile zarovnané

7. Zvýšte lojalitu zákazníkov

Prilákanie nových zákazníkov môže byť náročný a nákladný proces. Ak sa znižovanie akvizičných nákladov ukazuje ako príliš náročné, zvážte namiesto toho zameranie sa na metriky existujúcich zákazníkov.

Inými slovami, povzbudzujte zákazníkov, aby v priebehu času uskutočnili viacero nákupov. Váš elektronický obchod môže napríklad krížovo predávať súvisiace produkty, predávať drahšie verzie produktu alebo predávať spotrebné produkty v pravidelných intervaloch.

Zlepšením lojality zákazníkov môžete zvýšiť CLV a zvýšiť návratnosť investícií. Tu je niekoľko nápadov, ako povzbudiť zákazníkov k opakovaným nákupom:

 • Spojte sa s vernými zákazníkmi a prezentujte ich UGC na sociálnych médiách
 • Zacieľte na verných zákazníkov znova so špeciálnymi zľavami prostredníctvom e-mailu alebo sociálnych médií
 • Spustite zákaznícky vernostný program, aby ste zvýšili frekvenciu nákupov

Čo sme sa naučili o NI elektronického obchodu

Pre podniky a agentúry elektronického obchodu je nevyhnutné vedieť, ako merať návratnosť investícií. Vedieť, ako zlepšiť túto metriku, je ešte dôležitejšie. Pomocou týchto tipov môžete efektívne vypočítať a sledovať návratnosť investícií do elektronického obchodu, keď budete naďalej zvyšovať návratnosť investícií svojich klientov alebo organizácie.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE