Wiki sú najlepšou platformou, ktorú môžete použiť, keď chcete vytvoriť web, ktorý umožňuje spoločné úpravy a príspevky používateľov webu. Najlepší softvér pre wiki je MediaWiki a najjednoduchší spôsob inštalácie MediaWiki je cez Softaculous.
Jednou z výhod používania Softaculous je možnosť sledovať aktualizácie. Softaculous vás môže upozorniť, keď je k dispozícii nová verzia, a vykonať aktualizáciu za vás. To je cenná výhoda pri práci so softvérom, ako je MediaWiki, ktorého údržba môže byť nepohodlná.
Prejdeme si inštaláciu Softaculous MediaWiki a potom vám ukážem niekoľko možností konfigurácie, ktoré možno budete chcieť použiť.
Ako nainštalovať MediaWiki
Ak váš hosting poskytuje priame prihlásenie do Softaculous, prihláste sa tam.
V opačnom prípade sa prihláste do cPanel a prejdite do sekcie „Softaculous Apps Installer“.
Kliknite na odkaz alebo ikonu „Wikis“.
Kliknite na odkaz alebo ikonu „MediaWiki“.
Potom kliknite na tlačidlo „Inštalovať teraz“.
Na stránke inštalácie MediaWiki nakonfigurujte možnosti tak, aby vyhovovali vašej inštalácii. Väčšinu možností môžete ponechať tak, ako sú, ale mali by ste zmeniť nasledujúce.
Ak wiki nebude domovskou stránkou vášho webu, do riadku „Vyberte adresu URL inštalácie“ zadajte názov adresára, do ktorého chcete nainštalovať MediaWiki.
V časti „Účet správcu“ nezabudnite zmeniť predvolené heslo.
A uistite sa, že vaše používateľské meno správcu je jedinečné.
Posuňte zobrazenie nadol a kliknite na tlačidlo inštalácie.
Na stránke úspešnej inštalácie kliknite na odkaz „Administratívna adresa URL“.
POZNÁMKA: Môže trvať niekoľko minút, kým sa adresy URL rozšíria po celom internete. Ak sa kliknutím na odkaz neotvorí stránka MediaWiki, chvíľu počkajte. V prípade niektorých webových hostiteľov a poskytovateľov internetových služieb to môže trvať až 48 hodín. Videl som však, že to funguje za menej ako 10 minút.
Nastavenie MediaWiki
Prihláste sa do MediaWiki pomocou používateľského mena a hesla, ktoré ste zadali v nastavení.
Niektoré zmeny, ktoré vykonáte na MediaWiki, sa vykonajú priamou úpravou súborov programu. Môžete to urobiť pomocou editora súborov cPanel alebo programu FTP.
Pre tento tutoriál MediaWiki budem používať FTP, ale ak uprednostňujete webový editor súborov, pozrite si nášho komplexného sprievodcu používaním editora súborov cPanel.
Výmena predvoleného loga MediaWiki
Jednou z prvých vecí, ktoré budete chcieť zmeniť, môže byť predvolené logo. Urobíme to úpravou súboru LocalSettings.php.
LocalSettings.php sa nachádza v koreňovom adresári vašej inštalácie MediaWiki. Pre tento tutoriál som nainštaloval MediaWiki do adresára s názvom „wiki“. Takže cesta k LocalSettings.php je: /public_html/wiki/LocalSettings.php
Stiahnem si do počítača LocalSettings.php a otvorím ho v textovom editore. Opäť môžete súbor upravovať priamo pomocou správcu súborov cPanel, ak nie ste oboznámení s programom FTP alebo vám nie je príjemné ho používať.
V súbore LocalSettings.php hľadáme riadok, ktorý začína na $wgLogo.
Keď ho nájdete, uvidíte, že v tomto riadku je cesta k súboru s obrázkom loga: $wgResourceBasePath/resources/assets/wiki.png
Najjednoduchší spôsob, ako nahradiť logo, je nahrať súbor s obrázkom do tohto adresára, /zdroje/majetok/. Uistite sa však, že váš obrázok nemá rovnaký názov ako predvolený obrázok „wiki.png“.
Odporúčaná veľkosť obrázka pre logo je 135 × 135 alebo 150 × 150 pixelov, takže sa budeme držať jedného z nich, aby sme sa vyhli nútenej zmene veľkosti obrázka.
FTP na /public_html/wiki/resources/assets.
Nahrajte svoje logo. V mojom prípade je to wiki-logo.png.
Teraz sa vrátime späť do textového editora a zmeníme názov obrázka v riadku LocalSettings.php $wgLogo.
Môžete vidieť, že všetko, čo som v tomto riadku zmenil, bol názov obrázka. Ak nahráte svoje nové logo na iné miesto, musíte tu zmeniť cestu, aby ukazovala na toto miesto.
Po aktualizácii názvu súboru s obrázkom v LocalSettings.php súbor uložím a nahrám do /public_html/wiki, čím prepíšem existujúci súbor LocalSettings.php.
Teraz, keď sa vrátim na wiki, moje logo by tam malo byť.
Dodatočná konfigurácia LocalSettings.php
Ako ste si nepochybne všimli, LocalSettings.php ovláda mnoho aspektov inštalácie MediaWiki. Existujú mnoho ďalších konfiguračných nastavení, ktoré môžete pridať tiež.
Čo bude ďalej?
Hneď po dokončení inštalácie je wiki spustená. Ak je adresa URL verejne prístupná, návštevníci môžu stránky upravovať alebo vytvárať. To je, samozrejme, zámerne. To je účel wiki; umožniť komukoľvek prispieť alebo zlepšiť informácie.
Zatiaľ čo počiatočná inštalácia MediaWiki je jednoduchá a priamočiara, pokiaľ ide o správu a konfiguráciu, je tu veľa vecí, ktoré je potrebné pokryť – oveľa viac, ako tu môžeme riešiť.
Vo vašej novej inštalácii je Odkaz na používateľskú príručku je v hornej časti hlavnej stránky a mala by to byť vaša prvá zastávka, kde sa dozviete viac o používaní MediaWiki.
Lepší spôsob úpravy stránok Wiki
Stránka, ktorú budete pravdepodobne často navštevovať, keď sa učíte podrobnosti o MediaWiki, je stránku formátovania. Wiki používajú na označenie textu kombináciu HTML a vlastného jazyka. Takže pre každého, kto začína prispievať na wiki, môžu byť aj základy mätúce.
Prečo neexistuje vizuálny editor?
Existuje!
Funkčnosť MediaWiki možno rozšíriť pomocou toho, čo nazývajú rozšírenia. Jedným z dostupných rozšírení je editor TinyMCE.
Inštalácia rozšírení MediaWiki je manuálna práca, poďme teda prejsť inštaláciou vizuálneho editora. Keď to urobíte, budete môcť nainštalovať väčšina rozšírení MediaWiki.
Inštalácia rozšírenia MediaWiki TinyMCE
Ísť do stránku rozšírenia TinyMCE. V sekcii „Stiahnuť“ nájdite odkaz na stiahnutie súboru .zip.
Po rozbalení stiahnutého súboru rozbalíte priečinok s názvom ako mediawiki-extensions-TinyMCE-0.3 (číslo verzie na konci názvu priečinka sa môže líšiť).
Premenujte tento priečinok na „TinyMCE“.
Potom nahrajte celý priečinok TinyMCE do /rozšírenia adresár.
Teraz sa vráťte do súboru LocalSettings.php a úplne dole pridajte riadok:
[ht_message mstyle=”info” title=”” show_icon=”” id=”” class=”” style=”” ]wfLoadExtension( ‘TinyMCE’);[/ht_message]
Uložte LocalSettings.php a nahrajte ho na server.
Teraz máte vizuálny editor.
A ako bonus pre tých, ktorí uprednostňujú používanie značiek wiki, pôvodný editor nezmizol. Kliknutím na kartu „Upraviť zdroj“ sa dostanete do predvoleného editora MediaWiki.
Wiki sú úžasné
Ale sú to tiež veľmi hlúpe vychytávky, ktoré si vyžadujú veľa učenia a zapamätania tajomných príkazov. Nenechajte sa preto odradiť, ak vám len veľmi málo z toho dáva zmysel hneď od začiatku. Spoľahnite sa na MediaWiki Návod na použitie; môže odpovedať na väčšinu vašich otázok.
Na čo používate wiki na svojej stránke? Používate nejaké rozšírenia? Dajte mi vedieť, ktoré to sú v komentároch.