Na dosah ruky máte tisíce tém WordPress (bezplatných aj platených), no výber tej najlepšej pre vašu webovú stránku sa môže zdať ako zdĺhavá úloha – najmä ak spúšťate web WordPress prvýkrát.
Skôr než sa dostanete k dokonalej téme pre svoju stránku, možno vás bude zaujímať niekoľko vyskúšaní, aby ste zistili, ktorá z nich poskytuje vzhľad, dojem a funkcie, ktoré sú v súlade s vašimi cieľmi alebo pokynmi pre značku. Ale keď ste zúžili niekoľko tém, ktoré by ste chceli vyskúšať, ako postupujete pri ich inštalácii?
V tejto príručke podrobne rozoberieme, ako nainštalovať tému WordPress krok za krokom. Tiež podrobne popíšeme, čo je téma WordPress, rozdiely medzi bezplatnými a platenými témami, kde nájdete najlepšie témy WordPress a čo musíte urobiť pred inštaláciou.
Obsah
Čo je to téma WordPress?
1. Bezplatné témy WordPress vs. platené témy WordPress
1.1 Výhody a nevýhody bezplatných tém
1.2 Výhody a nevýhody platených tém
2. Kde nájsť tému WordPress na inštaláciu
3. Čo je potrebné na inštaláciu témy WordPress?
4. Ako nainštalovať tému na WordPress: 3 spôsoby
4.1 Ako nainštalovať tému WordPress pomocou vstavanej funkcie vyhľadávania
4.2 Ako manuálne nainštalovať tému WordPress
4.3 Ako nainštalovať tému WordPress pomocou FTP klienta
Čo je téma WordPress?
Téma WordPress je zbierka súborov (zvyčajne zazipovaný priečinok, ktorý obsahuje rôzne grafiky, súbory šablón a šablóny so štýlmi), ktoré môžu ovládať dizajn vašej lokality. Pomocou témy WordPress môžete jednoducho zmeniť vzhľad a prezentáciu svojej webovej stránky – napríklad jej rozloženie, typografiu alebo farebnú schému – bez toho, aby ste potrebovali pokročilé znalosti kódovania. Môžete myslieť na inštaláciu témy WordPress, ako je obliekanie vášho webu, bez toho, aby ste museli zostavovať oblečenie.
1. Bezplatné témy WordPress vs. platené témy WordPress
Bezplatné aj platené témy WordPress majú svoje výhody a nevýhody.
1.1 Výhody a nevýhody bezplatných tém
Hlavnou výhodou inštalácie bezplatnej WordPress témy je fakt, že ako už názov napovedá, nič vás to nestojí. To znamená, že ak sa vám bezplatná téma, ktorú si nainštalujete, nakoniec nebude páčiť, môžete ju ľahko zmeniť bez straty peňazí. Pri výbere bezplatných tém priamo z Adresár tém WordPressmôžete si byť istí, že prešli prísnym procesom kontroly a budú kompatibilné so všetkými bezplatnými doplnkami, ktoré WordPress ponúka.
Bezplatné témy WordPress však majú aj svoje nevýhody. Tieto témy sa napríklad zvyčajne dodávajú s obmedzenými funkciami, dizajnom a funkčnosťou a pravdepodobne ich používa niekoľko ďalších webových stránok. Bezplatní vývojári tém tiež zvyčajne poskytujú obmedzenú podporu pre aktualizácie alebo problémy so stránkami a bezplatné témy nájdené mimo WordPress môžu byť nesprávne kódované, čo môže viesť k slabému výkonu stránky alebo k slabým miestam v zabezpečení.
1.2 Výhody a nevýhody platených tém
Aj keď sú platené témy do istej miery investíciou, v porovnaní s bezplatnými témami ponúkajú vynikajúce funkcie, funkčnosť a podporu – a zvyčajne sú to najrýchlejšie dostupné témy WordPress. S týmito prémiovými témami môžete získať prístup k funkciám, ako sú:
- Vynikajúca podpora pre technické problémy a chyby
- Časté aktualizácie tém
- Viac jedinečných možností prispôsobenia stránky
- Pokročilé bezpečnostné funkcie
- Vylepšená odozva stránok, a to aj pre mobilné zariadenia
- Zvýšená kompatibilita prehliadača
- Zvýšená kompatibilita doplnkov
Najväčšou nevýhodou platených tém WordPress je skutočnosť, že za ne musíte platiť. Niektoré prémiové témy vyžadujú jednorazový poplatok, zatiaľ čo iné vyžadujú ročné predplatné. Ak sa po zakúpení prémiovej témy rozhodnete zmeniť, prídete o svoju investíciu.
2. Kde nájsť tému WordPress na inštaláciu
Bezplatné aj platené témy WordPress nájdete v niekoľkých rôznych archívoch tém. V súčasnosti obsahuje adresár tém WordPress viac ako 8 000 bezplatných tém, ktoré sú spoľahlivé a môžu poskytnúť vašej stránke dynamický dizajn. Existuje aj niekoľko dôveryhodných úložísk tém mimo WordPress – vrátane Themeforest, Elegant Themes Divi, StudioPress a CSSIgniter – ktoré ponúkajú bezplatné a platené témy WordPress.
3. Čo je potrebné na inštaláciu témy WordPress?
V závislosti od toho, ako nainštalujete tému WordPress na svoj web, možno budete najskôr potrebovať niekoľko vecí. Ak napríklad plánujete inštalovať tému priamo z adresára tém WordPress, nebudete musieť na svoju stránku nahrávať žiadne súbory. Ak však chcete nainštalovať tému z adresára tém tretej strany alebo prostredníctvom klienta FTP (File Transfer Protocol), budete si musieť najprv stiahnuť súbor zip danej témy do počítača, kým začnete.
4. Ako nainštalovať tému na WordPress: 3 spôsoby
4.1 Ako nainštalovať tému WordPress pomocou vstavanej funkcie vyhľadávania
Ak ste našli bezplatnú tému WordPress prostredníctvom adresára tém WordPress, najjednoduchší spôsob, ako ju nainštalovať, je prostredníctvom vstavanej funkcie vyhľadávania tém na vašom správcovskom paneli WordPress. Po prihlásení do hlavného panela prejdite na ovládací panel správcu na ľavej strane stránky, nájdite kartu „Vzhľad“, kliknite na položku „Témy“ a potom kliknite na tlačidlo „Pridať nový“.
V tomto bode môžete filtrovať cez adresár tém WordPress pre veci ako „Vybrané“, „Populárne“, „Najnovšie“ a „Obľúbené“. Môžete tiež urobiť vyhľadávanie motívov ešte podrobnejšie pomocou možnosti „Filter funkcií“ alebo manuálne vyhľadávať motívy pomocou vyhľadávacieho panela.
Ak sa rozhodnete použiť možnosť „Filter funkcií“, zobrazí sa výzva so zoznamom filtrov tém, z ktorých si môžete vybrať, aby ste obmedzili vyhľadávanie, ako napríklad:
- Témy podľa predmetu (napr. blogy, elektronický obchod, fotografia, vzdelávanie atď.)
- Funkcie motívu (napr. pripravenosť na prístupnosť, vlastné farby, štýl editora atď.)
- Rozloženie motívov (napr. mriežka, jeden stĺpec, dva stĺpce, tri stĺpce atď.)
Keď nájdete motív, ktorý by ste chceli nainštalovať na svoje stránky, umiestnite kurzor myši na miniatúru motívu. Zobrazí sa tlačidlá na inštaláciu a ukážku témy, ako aj tlačidlo podrobností.
Keď vyberiete tlačidlo „Ukážka“, budete môcť vidieť ukážku zvolenej témy s kópiou výplne.
Keď vyberiete tlačidlo „Inštalovať“, WordPress automaticky nainštaluje vašu tému, zobrazí správu o úspešnej inštalácii a zobrazí tlačidlá „Aktivovať“ alebo „Živý náhľad“.
Kliknutím na tlačidlo „Aktivovať“ povolíte fungovanie témy na vašom webe. Teraz môžete prejsť na domovskú stránku svojho webu a vidieť zmenu témy.
Poznámka: Možno budete musieť obnoviť prehliadač, aby ste videli nový motív svojich webových stránok.
V tomto bode môžete kliknúť na tlačidlo „Prispôsobiť“ (alebo sa vrátiť späť na ovládací panel správcu a nájsť možnosť „Prispôsobiť“ na karte „Vzhľad“) a začať vylepšovať tému podľa svojich predstáv.
Poznámka: Každá téma v adresári tém WordPress je iná a niektorí môžu odporučiť, aby ste si nainštalovali určité doplnky alebo skontrolovali nastavenia témy, než bude správne fungovať.
4.2 Ako manuálne nainštalovať tému WordPress
Ak máte záujem o tému mimo adresára tém WordPress (zvyčajne platené témy z repozitárov tém tretích strán), budete ju musieť nahrať manuálne pomocou panela správcu. Bez ohľadu na to, ktoré úložisko tém používate, budete si musieť najprv stiahnuť súbor „.zip“ vami vybranej témy do počítača.
Poznámka: Ak chcete používať funkciu nahrávania tém WordPress, musíte mať webovú stránku WordPress.org, ktorá je hosťovaná vo vlastnej réžii.
Po stiahnutí tohto súboru prejdite na ovládací panel správcu, nájdite kartu „Vzhľad“, kliknite na „Témy“ a potom kliknite na tlačidlo „Pridať nový“. Odtiaľ nájdite tlačidlo „Nahrať tému“ v hornej časti stránky a nahrajte súbor „.zip“, ktorý ste si stiahli predtým. Vyberte tlačidlo „Vybrať súbor“, vyberte uložený súbor „.zip“ a kliknite na tlačidlo „Inštalovať teraz“.
Po nainštalovaní témy sa zobrazí výzva so správou „Téma bola úspešne nainštalovaná“. V tomto bode kliknite na odkaz „Aktivovať“, aby sa zmeny témy prejavili na vašej webovej lokalite.
4.3 Ako nainštalovať tému WordPress pomocou FTP klienta
Aj keď ide o pokročilejšiu techniku, môžete ručne nahrať tému WordPress pomocou svojho FTP klienta – čo je softvér, ktorý vám umožňuje priamo sa pripojiť k serveru vášho webu a vykonávať zmeny na webe.
Poznámka: Ak ste tak ešte neurobili, budete si musieť do počítača stiahnuť klientsky softvér FTP. Budete si tiež musieť vytvoriť FTP účet prostredníctvom svojho poskytovateľa hostingu webových stránok. Zvyčajne si budete musieť manuálne nastaviť svoj vlastný FTP účet na svojom hostiteľskom dashboarde. Poskytovatelia hostingu vám niekedy pri vytváraní nového účtu vytvoria používateľské meno a heslo FTP.
Ak chcete začať, začnite stiahnutím súboru „.zip“ vašej témy do počítača. Po stiahnutí budete musieť súbor rozbaliť, čím sa vo vašom počítači vytvorí nový priečinok s názvom zvoleného motívu.
S rozbaleným priečinkom ste teraz pripravení začať proces nahrávania na váš web pomocou FTP klienta. Najprv sa budete musieť pripojiť k svojej stránke alebo k hostiteľskému účtu WordPress pomocou FTP klienta. Po pripojení prejdite do priečinka „/wp-content/themes/“, ktorý obsahuje všetky motívy aktuálne nainštalované na vašom webe.
Teraz môžete nahrať svoj rozbalený priečinok témy z počítača priamo do priečinka „/wp-content/themes/“.
Po nahraní prejdite späť na svoj ovládací panel správcu WordPress, nájdite kartu „Vzhľad“ na ovládacom paneli správcu a kliknite na „Témy“. Tu môžete vidieť tému, ktorú ste nahrali cez FTP klienta, a „aktivovať“.
Vylepšite svoj web WordPress pomocou Hostinger
Teraz, keď ste sa naučili, ako nainštalovať tému WordPress, je čas nadviazať spoluprácu s poskytovateľom hostingu, ktorý vám pomôže posunúť váš web na vyššiu úroveň.
S plne spravovaným hostingom WordPress od Hostinger získate prístup k tímu odborníkov, ktorý vám pomôže optimalizovať a spravovať váš web WordPress.
Nielenže vám môžeme pomôcť zrýchliť vašu stránku pomocou prémiovej kompresie obrázkov, vstavanej siete na doručovanie obsahu (CDN) a pokročilého ukladania do vyrovnávacej pamäte, ale môžeme vám poskytnúť aj profesionálnu správu infraštruktúry webových stránok a monitorovanie 24/7/365.
Pozrite si naše plne spravované plány hostenia WordPress a začnite ešte dnes.