Čo je meta popis?
Meta description je značka HTML, ktorá špecifikuje a sumarizuje obsah stránky. Meta popis sa nachádza v hlavičke kódu HTML.
Meta popis stránky nie je viditeľný na samotnej stránke, takže ho neuvidíte voľným okom. Vyhľadávacie nástroje ich však dokážu identifikovať kontrolou nasledujúceho kódu HTML:
Keď vyhľadávače identifikujú váš meta popis, zobrazia ho ako úryvok vo výsledkoch vyhľadávania.
Napríklad:
Ako zobraziť meta popis ľubovoľnej stránky
Hoci meta popis na samotnej stránke nevidíte, môžete si ho pozrieť preskúmaním zdrojového kódu stránky pomocou webového prehliadača.
Ak chcete zobraziť meta popis stránky, postupujte takto:
- Zobrazte zdrojový kód stránky kliknutím pravým tlačidlom myši kdekoľvek na stránke a následným kliknutím na „Zobraziť zdroj stránkymožnosť “.
- Kliknutím na Ctrl + F otvoríte vyhľadávací panel prehliadača.
- Do vyhľadávacieho panela zadajte „Popis“. Uvidíte, že meta popis je jednou zo zvýraznených možností.
Prečo sú meta popisy dôležité?
Meta popisy sú dôležité, pretože vyhľadávače ich vo výsledkoch vyhľadávania používajú ako úryvky toho, o čom je vaša stránka.
Názov stránky môže pozostávať z niekoľkých slov, ale pomocou značky meta description môžete pridať krátku vetu alebo odsek, ktorý používateľom poskytne viac kontextu.
Čím presnejšie opíšete obsah stránky a čím relevantnejší bude útržok výsledku, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ľudia kliknú na vašu stránku.
Okrem toho iné platformy ako Facebook a Twitter používajú meta popisy, keď používatelia zdieľajú priame odkazy na stránky.
Napríklad tu môžete vidieť, že Facebook používa časť meta popisu stránky v príspevku na Facebooku:
Ako písať dobré meta popisy
Tu je niekoľko osvedčených postupov, ktoré môžete použiť pri vytváraní meta popisov, ktoré vám pomôžu vytvoriť vysokokvalitné vyhľadávacie nástroje meta popisov a vyhľadávače, ktoré chcú vidieť.
Napíšte meta popisy, ktoré sú ľahko pochopiteľné
Meta popisy sú určené na to, aby čitateľom povedali, čo môžu očakávať, že nájdu na stránke kliknutím na jej výsledok vo vyhľadávači.
Dobrý meta popis by preto mal byť ľahko pochopiteľný a mal by pomôcť používateľom vizualizovať a nájsť presne to, čo hľadajú.
Aktívny, konzistentný hlas by mal byť udržiavaný s jazykom, ktorý presvedčí používateľov, aby urobili ďalší krok kliknutím na váš výsledok.
Pokúste sa pridať tón vašej značky alebo spoločnosti, aby lepšie zarezonovala u vášho publika.
Pridajte cieľové kľúčové slovo na začiatok meta popisu
Do meta description vždy zahrňte cieľové kľúčové slovo stránky, pokiaľ možno čo najbližšie k začiatku meta description.
Aby ste sa vyhli preplneniu metapopisov kľúčovými slovami, skúste pridať variant s dlhým koncom bližšie ku koncu metapopisu, aby ste získali rozmanitosť.
Tip pre profesionálov: Ak potrebujete inšpiráciu pre svoje meta popisy, môžete si skontrolovať meta popisy svojich konkurentov pomocou bezplatného nástroja na kontrolu meta popisov od Ahrefs.
Napíšte jedinečné a relevantné meta popisy pre každú stránku
Mali by ste sa tiež vyhnúť používaniu rovnakého meta popisu pre každú stránku a pokúsiť sa napísať meta popisy, ktoré sú špecifické pre jednotlivé stránky.
Taktiež nekopírujte a nevkladajte prvý odsek svojho blogového príspevku alebo správ. Väčšina CMS alebo doplnkov automaticky pridá prvých pár znakov do vašej značky meta description – tomu sa budete chcieť vyhnúť.
Tiež nemusíte písať meta popisy pomocou celých viet.
Relevantné informácie môžu pozostávať z faktov, ktoré poskytujú štruktúrovaný a/alebo dodatočný obsah pre stránku. V prípade správy alebo príspevku na blogu môžete uviesť autora, dátum vydania alebo informácie o vedľajšom riadku, ktoré by sa inak v úryvku nemuseli zobraziť.
Podobne môžu spoločnosti elektronického obchodu pridať informácie o produkte, ako je cena, výrobca, vlastnosti produktu atď., do meta popisu stránky produktu.
Ponechajte meta popisy do 155 znakov
Neexistujú žiadne prísne pravidlá týkajúce sa dĺžky meta popisov, aj keď neexistuje žiadne obmedzenie ich dĺžky.
Dĺžka úryvkov bude obmedzená v závislosti od toho, z akého zariadenia používateľ vyhľadáva, a pretože Google neustále vylepšuje, čo považuje za správne množstvo textu na zobrazenie.
Google v roku 2017 oznámil, že na SERP zobrazí až 320 znakov. V roku 2018 však skrátili dĺžku na 155 a vysvetlili:
Naše úryvky vyhľadávania sú teraz v priemere kratšie ako v posledných týždňoch, aj keď o niečo dlhšie ako pred zmenou, ktorú sme vykonali v decembri minulého roka. Pre úryvky nie je stanovená pevná dĺžka. Dĺžka sa líši v závislosti od toho, čo naše systémy považujú za najužitočnejšie.
— Danny Sullivan (@dannysullivan) 14. mája 2018
Najdôležitejšie je zapamätať si, že dĺžka úryvkov je dynamická, založená na výsledkoch a zvyčajne zodpovedá šírke používaného zariadenia.
Dobrý meta popis by mal priniesť všetky informácie potrebné pre používateľov aj vyhľadávače. Ide o to priniesť všetky údaje o obsahu a prezentovať ich tak, aby vyhľadávače mohli používateľom rýchlo poskytnúť tie najlepšie výsledky vyhľadávania.
Sú meta popisy faktorom hodnotenia Google?
Nie, meta popisy nie sú súčasťou hodnotiaceho algoritmu Google.
Zastarané rady SEO vám povedia, že metapopisy vašej stránky majú priamy vplyv na hodnotenie a výkon vo vyhľadávačoch.
V minulosti vyhľadávače hľadali kľúčové slová v meta popise a propagovali výsledok, ak by sa zhodoval s dopytom vyhľadávacieho nástroja.
Toto už jednoducho nie je pravda.
Dobre napísané metapopisy, ktoré vyzývajú používateľov, aby klikli na váš výsledok, majú pozitívny vplyv na vašu organickú mieru prekliknutia (MP). Vysoká miera prekliknutia hovorí Googlu, že používatelia považujú vaše informácie za užitočné, čo vedie k dobrej používateľskej skúsenosti.
A keďže jedným z hlavných poslaní spoločnosti Google je propagovať stránky, ktoré poskytujú dobrú používateľskú skúsenosť, môžu propagovať vašu stránku v SERP.
Stručne povedané, meta popisy nemajú priamy vplyv na SEO. Nemali by ste však zanedbávať meta popisy, pretože by mohli mať nepriamy vplyv na vaše hodnotenie Google.
Prečo Google nepoužíva môj meta popis?
Meta popis ideálne popisuje, aký obsah stránka obsahuje a čo môžu používatelia očakávať.
Vlastníci webových stránok by mali pridať svoj vlastný meta popis pre každú stránku, niekedy však Google nepoužíva meta popis, ktorý bol pôvodne vytvorený.
Ak váš text meta popisu dobre zodpovedá dopytu používateľa, je pravdepodobné, že ho Google použije v SERP.
Pamätajte, že prioritou spoločnosti Google je poskytovať presné úryvky, ktoré najlepšie zodpovedajú vyhľadávaciemu dopytu.
Ak však váš meta popis nenasleduje Pokyny spoločnosti Google alebo presne nepopisuje obsah stránky, potom Google pravdepodobne vytvorí vlastný úryvok, ktorý sa zobrazí v SERP.
Tento automaticky vygenerovaný úryvok bude založený na výsledkoch získaných z vášho obsahu na stránke.
Okrem toho úryvok, ktorý Google zobrazí používateľom, bude závisieť od použitého vyhľadávacieho dopytu.
Tu je príklad toho, ako Google mení popis stránky podľa vyhľadávacieho dopytu.
Ak hľadáte kľúčové slová „koľko seo kľúčových slov na stránku“, získate nasledujúci výsledok vyhľadávania zo SEOptimeru:
Meta popis tohto článku blogu je: „V tomto článku sa dozviete, na koľko SEO kľúčových slov by ste mali cieliť na každej stránke vášho webu. Stručne povedané, mali by ste sa pokúsiť zacieliť iba na jedno kľúčové slovo na stránku s 2 až 3 jeho blízkymi variáciami.“
Všimnite si úryvok vyhľadávania, ktorý Google vygeneroval pre SERPS, je mierne odlišný od toho, ktorý sme nastavili pre článok.
Teraz sa pozrite na úryvok vyhľadávania, ktorý Google používa pri vyhľadávaní kľúčových slov „koľko kľúčových slov pridať na stránku“.
Ako môžete vidieť v oboch prípadoch, Google zmení úryvok, aj keď sú vyhľadávacie dopyty veľmi podobné.
Zabaliť sa
Hoci meta popisy nemajú priamy vplyv na hodnotenie vo vyhľadávačoch, nemali by sme ich zanedbávať.
Dobre napísané meta popisy majú silu zlepšiť vašu organickú mieru prekliknutia (CTR), a tým zvýšiť návštevnosť vašich webových stránok.
Postupujte podľa osvedčených postupov, ktoré sme načrtli v tomto článku, aby ste napísali dobré meta popisy.