Ako napísať pútavý dlhý obsah: 10 tipov

Jedným z účinných spôsobov, ako generovať väčšiu návštevnosť z vyhľadávania, je vytváranie dlhého obsahu. Obsah, ktorý čitatelia môžu ľahko stráviť, zapamätať si a zdieľať.

Väčšina blogerov píše priemerné kópie. Nie sú zbytočné, ale chýbajú im podrobné informácie. Aby váš obsah vyčnieval z tých priemerných, musíte písať obsah, ktorý vyniká.

Ak ste niekedy natrafili na blogový príspevok, ktorý bol taký hĺbkový, že vyvrátil takmer všetky vaše pochybnosti, už ste videli príklad dlhého obsahu.

Tento článok vám pomôže pochopiť, ako efektívne písať dlhý obsah od začiatku.

Podelím sa o niekoľko užitočných tipov, ktoré môžete implementovať pri písaní, aby vynikla, aj keď práve začínate.

Nižšie je uvedených niekoľko stratégií, ako vytvoriť svoj prvý dlhý obsah a neustále písať kópie, ktoré ukradnú dav.

1. Preskúmajte, vyberte si tému a choďte do hĺbky

Prvá a jedna z najdôležitejších, no zanedbávaných častí dlhodobého obsahu je výskumu.

Začnite skúmaním toho, aké témy sú trendy. Vyberte si ten, ktorý vás zaujíma najviac a máte k nemu najväčšie znalosti.

Začnite robiť výskum na túto tému.

Téma, o ktorej budete písať, bude izolovaná. O téme, ktorú sa chystáte publikovať, napíše viac blogerov a obsahových marketérov.

Aby ste sa uistili, že váš obsah slúži konkurencii, vždy si urobte dôkladný prieskum a potom začnite písať kópiu. Získate nejaké nové poznatky a váš obsah bude pre čitateľov užitočnejší.

Po dokončení výskumu napíšte hĺbkovú kópiu.

Píšte o veciach, o ktorých nikto iný nepísal. Zahrňte svoju vlastnú ideológiu a perspektívu a ako sa cítite. Podrobná kópia bude obsahovať všetko, čo je v téme aj mimo nej.

Môžete využiť platformy ako napr Buzzsumo a chuť robiť prieskum obsahu.

2. Udržujte kópiu ostro zaostrenú

Keď píšete krátky článok, nie je priestor na odbočenie od témy. Ale v dlhších článkoch môžete rýchlo odísť z témy bez toho, aby ste o tom vedeli.

Zamerajte svoju kópiu na tému, ktorú si vyberiete.

Môžete to urobiť tak, že to budete neustále spomínať v pravidelných intervaloch vo svojich odsekoch. Nie vždy kľúčové slovo témy priamo, ale uvedením odkazu naň.

Čítať:  Ako rýchlosť stránky ovplyvňuje SEO

Potom nezabudnite na čitateľa. Použite slová ja a ty aby ste čitateľovi ukázali, že váš obsah je zameraný na neho.

Keď začnete písať svoju kópiu, držte sa ďalej od zbytočných tém a iných rozptýlení.

Počas písania používajte editor ProWritingAid a povoľte režim bez rozptyľovania. Pomôže vám to písať lepšie správne gramatické a vetné chyby.

Točte sa okolo témy a diskutujte o jej výhodách a nevýhodách.

Uistite sa, že to z času na čas spomínate, inak by sa čitateľ mohol stratiť v tom, o čom ste hovorili. Tiež sa uistite, že to nepreháňate, inak môžete byť potrestaní kľúčové slová.

3. Pridajte podnadpisy a zjednodušte navigáciu

Podnadpisy sú mimoriadne dôležité, ak si chcete udržať čitateľov v kontakte, najmä pokiaľ ide o dlhý obsah.

Keď budete neustále písať odseky za odsekmi, stane sa z toho beletria na čítanie.

Návštevník z Google by si neprečítal každé slovo, ktoré ste napísali. Namiesto toho by prehľadali váš obsah, aby našli to, čo je pre ich vedomosti najdôležitejšie.

Keď svoj obsah rozdelíte na časti, bude ľahké ho konzumovať. Čitateľovi to tiež uľahčuje jednoduchú navigáciu v rôznych častiach článku.

Podnadpisy sú všeobecné značky H1, H2, H3, H4, H5 a H6. Pridaním podnadpisov bude celý váš obsah čitateľnejší a nebude to vyzerať ako novinový článok!

4. Konverzačné tónové písanie

Ak ste bloger, ktorý sa chce blogom živiť, počúvajte:

Ak váš obsah nikto nečíta, nemôžete zarobiť peniaze. Aj keď budete publikovať donekonečna.

prečo?

Pretože sa so svojimi čitateľmi nerozprávate.

Konverzačný tón je štýl písania, pri ktorom sa nesnažíte vyzerať formálne, ani nehovoríte formálne, ani dodržiavate každé gramatické pravidlo.

Je to jednoducho, ako keď sa rozprávate so svojím priateľom. Keď chatujete s priateľom, nedodržiavate gramatiku ani sa nesnažíte znieť dokonale.

Ak budete písať konverzačným tónom, budete sa môcť spojiť so svojimi čitateľmi a zároveň sa s vami spoja ako s priateľmi. Čitateľovi to pomôže lepšie pochopiť vás a cieľ vášho obsahu.

Teraz by to tiež pomohlo vašim blogovým príspevkom získať viac komentárov, pretože konverzácia často vedie k diskusii. Vaši čitatelia by vyjadrili svoj názor a chceli by vedieť aj ostatných.

To je sila konverzačného tónu a dôrazne vám odporúčam, aby ste ho začali používať vo svojom obsahu. Pomôže vám to získať väčšiu angažovanosť na vašom blogu.

5. Pridajte obrázky (Make It Media Rich)

Obrázky hovoria za tisíc slov. Pridávanie obrázkov do vašich príspevkov je rovnako dôležité ako pridávanie cenných informácií.

Čítať:  9 skvelých stratégií, ako získať viac sledovateľov na Twitteri v roku 2024

Čím viac relevantných obrázkov do svojho obsahu pridáte, tým bude atraktívnejší. Pomôže vášmu príspevku vyniknúť na sociálnych médiách, ako sú Facebook, Pinterest a Twitter.

Aspoň jeden obrázok na 500 slov by bol lepší ako žiadny.

Obrázky vám tiež pomôžu zobraziť sa vo výsledkoch vyhľadávania obrázkov Google. Uistite sa, že optimalizujete obrázky pre SEO pridaním alt tagov.

Ak z nejakého dôvodu nechcete do svojho obsahu pridať žiadny druh obrázka, videá budú fungovať dobre.

Akýkoľvek druh tutoriálu alebo vysvetlenia k téme je pohodlnejší pri počúvaní. Takže, ak sa nehanbíte, môžete natáčať videá, nahrávať ich na youtube a jednoducho ich vkladať do svojich blogových príspevkov.

Podcasty sú tiež úžasné. Môžete tiež spustiť svoj vlastný podcast a vložiť ho do svojich blogových príspevkov.

Akákoľvek forma multimediálneho obsahu vrátane obrázkov, infografík, videí a podcastov teda zvýši hodnotu vášho obsahu. Môžete získať infografických dizajnérov na Fiverr, aby to urobili za vás.

Môžete nájsť tisíce bezplatných obrázkov, ktoré môžete použiť vo svojich blogových príspevkoch alebo inak, najlepšie je nejaké vytvoriť.

6. Urobte krátke odseky a vety

Dlhý obsah nemusí mať dlhé odseky. Nie ste Lev Tolstoj a nežili sme v 19. storočí.

Ľudia dnes nečítajú.

Preberajú sa.

Listujú odsekmi a vetami. V zhone, aby našli to, na čom im záleží, jednoducho ignorujú všetko, čo si myslia, že je v krátkom čase nespotrebovateľné.

Mali by ste vedieť, že priemerný človek má rozsah pozornosti asi 8 sekúnd. Prekvapivo, asi pred 18 rokmi to bolo 12 sekúnd. Ukazuje, ako sa ľudia stávajú aktívnymi a chcú všetko rýchlo, zatiaľ čo rastú.

Ak je váš príspevok dlhý, ľudia ho nebudú čítať, ak napíšete neuveriteľne dlhé vety a odseky. Prerušujte riadok aspoň po 3 vetách.

Dovoľte mi, aby som sa vás spýtal: ktorý z príspevkov nižšie si prečítate ako prvý?

Jeden s odsekmi s 10 dlhými vetami alebo druhý s krátkymi odsekmi a vetami?

Väčšina z vás si vyberie ten druhý, pretože je príjemnejší pre vaše oči.

Preto si vždy pamätajte, že musíte často zlomiť odseky a vety.

Pomôže vám tiež znížiť mieru odchodov. Odstráňte nezmyselné vety a ak viete niečo vysvetliť niekoľkými slovami, urobte to. Nesnažte sa o väčší počet slov, udržujte svoj obsah presný a čitateľný.

Čítať:  Ako obnoviť na MacBooku?

7. Použite Bucket Brigades

Bucket brigády sú úžasné, ale čo to vlastne je?

Bucketové brigády sú technikou copywritingu používanou na udržanie konverzačného tónu v kópii. Už som vám povedal, aké dôležité je písať konverzačne a táto stratégia je v tom skutočne užitočná.

„Dovoľte mi vysvetliť bucket brigádu“ na SEMrush

Táto jednoduchá taktika vám môže pomôcť dosiahnuť vyšší „čas na stránke“ a zvýšiť príbuznosť vášho obsahu. Dôrazne vám odporúčam, aby ste ich používali, najmä vo vašom dlhom obsahu.

Bucketové brigády majú viacero výhod, ako napríklad:

 • Vďaka nim vyzerá dlhý obsah čitateľnejšie
 • Konverzačný tón reklamy
 • Pomáha čitateľom čítať v prúde
 • Zvyšuje zvedavosť čitateľa

Má všetko, čo podporuje čitateľa držať sa vašej kópie a zabrániť tomu, aby sa nudil a nakoniec odišiel.

8. Použite príklady, uveďte fakty

Pokiaľ nie ste autoritou vo svojom výklenku, sotva existuje veľa ľudí, ktorí vám budú dôverovať.

Spýtam sa ťa toto:

Ako veríte akejkoľvek informácii, ktorú získate na internete? Slepo čítate a prijímate písaný obsah?

NIE

Ľudia chcú fakty, údaje, štatistiky a príklady ako dôkaz. Musíte im ukázať, čo hovoríte, že funguje. Ide o to dokázať všetko, čo píšeš, vhodnými údajmi.

Údaje, ktoré chcete použiť vo svojom obsahu, môžete zhromaždiť prieskumom.

Pamätajte si, že som vám povedal na samom začiatku tohto príspevku, že výskum je životne dôležitý?

Odkazujte na obsah iných ľudí, ktorý je relevantný pre vašu oblasť a tému. Vždy sa snažte odkazovať na autoritatívne stránky, pridáva to vyššiu hodnotu vášmu celkovému obsahu.

Je to užitočné aj pre SEO. Takže pri písaní obsahu neustále pridávajte fakty a údaje, aby ste potvrdili svoje názory. Môžete použiť aj príklady zo skutočného života. Fungujú, tak pozitívne.

9. Propagácia

Bez ohľadu na to, aký silný a hodnotný je váš dlhý obsah, nikto ho nebude čítať, ak ho nikto nenájde.

Správna stratégia propagácie je veľmi dôležitá na dosiahnutie úspechu pri vytváraní výnimočného obsahu.

Spojením sa s influencermi môžete propagovať svoj obsah väčšiemu publiku, ktoré vám potom pomôže osloviť viac ľudí zdieľaním vášho obsahu.

Po zverejnení neprestávajte, váš obsah je potrebné vidieť, až potom bude prečítaný.

Prejdite na rôzne sociálne médiá a siete a zdieľajte ich. Oslovte ľudí vo svojom výklenku a požiadajte ich, aby tiež zdieľali váš obsah.

Ak sa spojíte s viacerými podobnými názormi, pomôže vám to získať lepšie nápady, ako pripraviť budúce články. Zabezpečíte tak, že to, čo napíšete, bude pre vaše cieľové publikum populárne a spotrebné.

Čítať:  Ako jednoducho integrovať platobné brány do WordPress

Stratégie propagácie obsahu zahŕňajú:

 • Platený obsahový marketing
 • Influencer marketing
 • Hosťovský príspevok
 • Dosah služby Blogger
 • Prepojenie obsahu

Pomôže vám to vybudovať si vynikajúce spojenie s populárnymi tvorcami a ovplyvňovateľmi vo vašej oblasti za dané obdobie. Pridanie tlačidiel zdieľania na sociálnych sieťach by tiež pomohlo vašim čitateľom zdieľať váš obsah častejšie.

Navrhujem dva nástroje pre vaše rôzne marketingové potreby sociálnych médií:

 1. Buffer
 2. Crowdfire

Buffer môžete použiť pre Facebook, Twitter a LinkedIn. Pre Instagram a Pinterest však neexistuje lepší nástroj ako Crowdfire. Automatizácia propagácie je bezplatná a úžasne užitočná.

10. Optimalizujte svoju stránku pre SEO na stránke

Po dokončení časti vytvárania obsahu sa zamerajte na vzhľad svojho blogu.

 • Núti návštevníkov odísť bez toho, aby si prečítali váš obsah?
 • Je písmo vášho blogu príliš malé na čítanie?
 • Načítava sa vaša stránka šialene pomaly?

To by váš obsah oslabilo. Pretože návštevník si váš obsah v mnohých prípadoch neprečíta.

Riešenie týchto problémov nie je také ťažké. Niekoľko vylepšení vášho blogu spôsobí drastickú zmenu v udržaní používateľov. Dovoľte mi poukázať na niektoré zmeny, ktoré by ste mali urobiť, aby ste si mohli prečítať svoj obsah:

 1. Optimalizácia rýchlosti stránky
 2. Odstrániť kontextové okná (alebo použiť zámer ukončenia)
 3. Použite čistú tému priateľskú k SEO
 4. Zväčšite veľkosť písma
 5. Spravujte priestor na bočnom paneli

Ak to s content marketingom myslíte vážne, váš bočný panel by nemal obsahovať zbytočné reklamy a sponzorské bannery. Obmedzte počet reklám, ktoré sa zobrazujú na bočnom paneli vášho blogu.

Mali by ste sa tiež uistiť, že sa vaša stránka načítava rýchlo, pretože ak by sa nenačítala do 2 sekúnd, návštevník by pravdepodobne odišiel.

Doplnok Yoast je dobrou možnosťou na analýzu čitateľnosti vášho obsahu.

Záver

Videli ste, ako je obsah kráľom a prečo Google kladie dôraz na podrobný obsah. Sú užitočnejšie, prinášajú viac výsledkov a poskytujú väčšiu hodnotu vašim čitateľom.

Ako obchodník s obsahom by to mal byť váš cieľ.

Existuje niekoľko nástrojov ako Zest.is, ktoré sú mimoriadne užitočné pri hľadaní kvalitných článkov.

Teraz, keď ste objavili stratégie a body, ktoré by ste si mali zapamätať pri písaní svojho prvého alebo iného dlhého obsahu, na čo ešte čakáte?

Nezabudnite si prečítať SEO tipy, ako hodnotiť dlhé príspevky.

Dajte mi vedieť svoj obľúbený tip v sekcii komentárov nižšie.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE