Ako nastaviť mapovanie domén cez WordPress Multisite (krok za krokom)

WordPress Multisite je výkonná funkcia, ktorá vám umožňuje vytvárať viaceré webové stránky pomocou jedinej inštalácie WordPress.

Môže to byť neuveriteľne užitočné pri správe siete stránok, najmä ak tieto stránky zdieľajú spoločné prvky, ako sú doplnky, témy alebo používatelia.

V tomto článku budeme diskutovať o tom, ako nastaviť mapovanie domén pomocou WordPress Multisite a ako riešiť bežné problémy so sieťou Multisite.

Ak sa chcete dozvedieť viac, pokračujte v čítaní alebo pomocou nižšie uvedených odkazov prejdite dopredu.

Čo je mapovanie domén vo WordPress?

WordPress Multisites vám umožňujú vytvoriť sieť stránok, ktoré sú všetky poháňané tou istou inštaláciou WordPress. Tieto sieťové lokality štandardne využívajú subdomény alebo podadresáre názvu vašej primárnej domény.

Napríklad, ak je názov vašej primárnej domény ilikepie.com, domény budú usporiadané takto: website1.ilikepie.com, website2.ilikepie.com, website3.ilikepie.com atď.

Ďalším spôsobom, ako sa k nim dostať, by boli stránky:

ilikepie.com/website1, ilikepie.com/website2, ilikepie.com/website3 atď.

Vďaka funkcii mapovania domén vo WordPress Multisite je možné na každú webovú stránku namapovať rôzne domény namiesto použitia subdomén.

Napríklad site1.com, site2.com a site3.com. Týmto spôsobom, aj keď majú odlišné názvy domén, každá stránka bude poháňaná rovnakou inštaláciou WordPress.

Napriek tomu, že používate jednu WordPress Multisite s viacerými doménami na backende, bude to vyzerať, že každá webová stránka má úplne inú inštaláciu WordPress.

To tiež nebude mať žiadny vplyv na používateľskú skúsenosť návštevníkov vašich webových stránok. Namiesto toho budú ľudia považovať vaše webové stránky za odlišné entity.

Získajte plne spravovaný hosting WordPress

Posilnite svoje stránky pomocou najlepšie optimalizovaného hostingu WordPress v tomto odvetví

Prečo používať WordPress Multisite s mapovaním domén?

Mapovanie viacerých stránok WordPress na rôzne domény je užitočné v rôznych situáciách. Tu je niekoľko najbežnejších príkladov:

 • Máte na starosti obrovskú firemnú alebo podnikovú webovú stránku s viacerými produktmi. Ak má každý produkt/služba svoju vlastnú podstránku, môže vám pri propagácii značky pomôcť pridelenie vlastnej domény.
 • Nechcete nastaviť samostatnú inštaláciu WordPress pre každý web.
 • Vaša služba vyžaduje, aby si klienti vytvorili svoje vlastné webové stránky. Vďaka mapovaniu domén môžu jednoducho založiť vlastné značkové webové stránky pomocou vlastných domén. Zároveň môžete všetko sledovať z jedného miesta bez toho, aby ste museli kupovať softvér na mieru.
 • Medzinárodné webové stránky môžu používať rôzne lokalizované názvy domén najvyššej úrovne, ako napríklad .es, co.uk atď., a všetky ich spravovať z rovnakého panela správcu.
 • Nezávislí pracovníci využívajú mapovanie viacerých domén WordPress na zjednodušenie administratívnych úloh. Existujú však určité obmedzenia, takže pred implementáciou tohto riešenia pre svojich klientov zvážte nevýhody.
Čítať:  Ako odstrániť pre obe v WhatsApp

Zjednodušene povedané, môžete využiť mapovanie viacerých stránok WordPress na rôzne domény vždy, keď chcete spravovať viacero webových stránok s vlastnou doménou z jedného miesta.

Ako nastaviť WordPress Multisite s mapovaním domén krok za krokom

Ďalej si prejdeme kroky nastavenia WordPress Multisite s mapovaním domén.

1. Zaregistrujte si domény, ktoré chcete používať

Ako pri každej novej webovej stránke, prvý krok začína kúpou názvu domény. Ak to chcete urobiť, musíte použiť registrátora domény, ako je Hostinger, GoDaddy alebo NameCheap.

Prejdite na webovú stránku registrátora a do vyhľadávacieho panela zadajte požadovaný názov domény. Môžete napríklad použiť našu funkciu vyhľadávania domén Hostinger. Potom, ak je názov domény dostupný, kúpte si ho podľa procesu platby.

Ak nie, skúste nájsť dobrú alternatívu experimentovaním s nápadmi na mená. Nechýbajú služby, ktoré vám s tým môžu pomôcť, vrátane Nameboy, Domain Wheel a ďalších.

Opakujte tento proces, kým nezaregistrujete všetky domény, ktoré potrebujete pre svoju Multisite.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto procese, môžete si prečítať nášho oficiálneho sprievodcu nákupom a registráciou doménových mien. Zostavili sme aj zoznam často kladených otázok o registrácii domény.

Teraz, keď ste získali doménu, je čas kúpiť si ten správny hosting pre váš web.

2. Nastavte si hostingový plán, ktorý podporuje viacero domén

Druhým krokom na každej ceste vytvárania webových stránok je získanie servera, na ktorom ho budete hostiť. Túto službu poskytujú spoločnosti nazývané hostingové spoločnosti.

Dnes je na výber množstvo hostingových spoločností a plánov, takže je dôležité, aby ste si vybrali tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť skôr, ako sa rozhodnete pre poskytovateľa hostingu.

 • Podporuje poskytovateľ hostingu multistránky?
 • Podporuje hostingový plán viacero domén?
 • Potrebujem plne spravované riešenie WordPress?
 • Mal by som zvážiť ročné ceny, aby som získal jeden bezplatný názov domény?
 • Koľko úložného priestoru budem potrebovať pre viacero webových stránok?
 • Aké funkcie zálohovania ponúka hosting?

Keď si vyberiete poskytovateľa hostingu a plán, jednoducho ho získajte podľa procesu platby. Pozrite sa napríklad na naše hostingové plány Hostinger WordPress.

Čítať:  Privítajte nový rok s našimi obľúbenými tweetmi WordPress z januára

Dobre, teraz prepojme doménu s hostingom.

3. Pridajte svoju hlavnú doménu a nastavte jej DNS záznamy

Ďalej možno budete musieť pridať svoju doménu cez rozhranie poskytovateľa hostiteľských služieb, aby ste ju priradili k webovým stránkam. Tento proces sa líši v závislosti od poskytovateľa hostingu, ktorého si vyberiete.

V niektorých prípadoch musíte pridať doménu cez cPanel a v iných by ste ju pridali do svojho hostingového účtu, keď sa prihlásite a prejdete do sekcie domén.

Potom, čo je postarané, je čas nastaviť DNS. Aj keď existuje viacero spôsobov, ako to urobiť, ukážeme vám dva najrelevantnejšie.

Prvým spôsobom je nastavenie alebo aktualizácia záznamu A u registrátora vašej domény (alebo autoritatívneho nameservera). Ak to chcete urobiť, musíte najprv získať IP adresu servera z vášho hostiteľského účtu.

Po získaní IP sa musíte prihlásiť do účtu svojho registrátora a prejsť do nastavení DNS pre vašu doménu. Po vstupe stačí upraviť záznam A tak, že ho nahradíte IP servera.

Druhým spôsobom je zmena záznamov názvového servera (NS) vašej domény u registrátora tak, že ich nahradíte názvovými servermi vášho poskytovateľa hostingu. Tým sa váš poskytovateľ hostingu stane orgánom DNS pre vašu doménu.

Takže akékoľvek ďalšie zmeny DNS bude potrebné vykonať vo vašom hostiteľskom účte.

Ak sa záznam A vašej domény po zmene názvových serverov automaticky neaktualizuje na IP servera, budete ho musieť aktualizovať manuálne v nastaveniach DNS vášho poskytovateľa hostingu.

Keďže šírenie DNS vyžaduje čas, je najlepšie skontrolovať zmeny pomocou nástroja na kontrolu DNS, ako je náš Hostinger DNS checker.

4. Nastavte sieť WordPress Multisite

Ak vytvárate WordPress Multisite na novom webe, budete si musieť najskôr nainštalovať WordPress. Našťastie väčšina poskytovateľov hostingu WordPress dnes obsahuje inštalačný program na jedno kliknutie. Ďalšie informácie nájdete v našej príručke, ako nainštalovať WordPress krok za krokom.

Po nainštalovaní WordPressu budete musieť povoliť funkciu WordPress Multisite. Táto funkcia je vstavaná, ale v predvolenom nastavení je zakázaná. Preto ho musíte najskôr aktivovať, aby ste mohli pokračovať v nastavovaní.

Aby ste to dosiahli, musíte vykonať niekoľko manuálnych zmien v súboroch WordPress. Ukážeme vám, čo robiť v ďalšom kroku.

5. Aktualizujte wp-config.php a .htaccess

Konfiguračný súbor WordPress, wp-config.php, obsahuje všetky dôležité parametre pre vašu inštaláciu WordPress. Zmeny v ňom môžete vykonávať pomocou klientov FTP alebo pomocou softvéru na správu súborov, ktorý sa dodáva s ovládacím panelom vášho hostiteľského účtu. Tento súbor aj .htaccess sa nachádzajú v koreňovom adresári vašej webovej lokality (často nazývanom public_html).

Otvorte súbory a prejdite na svoj Panel správcu WordPress > Nástroje > Nastavenie siete. Keď tam budete, postupujte podľa uvedených pokynov. Budú vyzerať podobne ako na obrázku nižšie.

Čítať:  11 najlepších mobilných doplnkov WordPress na použitie v roku 2024

Potom nezabudnite uložiť vykonané zmeny a v prípade potreby znova nahrať súbory.

6. Pridajte podstránky z účtu správcu siete

Po nakonfigurovaní siete viacerých lokalít WordPress môžete začať pridávať podstránky do siete. Každú sieťovú lokalitu môžete pridať len ako subdoménu alebo podadresár vašej hlavnej sieťovej lokality, keď ju prvýkrát pridáte. Je to presne spôsob, akým fungujú WordPress Multisites.

Po pridaní stránky ju však môžete zmeniť tak, aby obsahovala skutočný názov domény, ktorý chcete používať. Tento krok bude popísaný neskôr v článku.

Ak chcete pridať novú podstránku siete, otvorte stránku správcu siete tak, že prejdete na Moje lokality > Správca siete > Lokality > Pridať nové.

Ak chcete začať, vyplňte pole Adresa stránky. Ako už bolo spomenuté, zatiaľ nemôžete použiť vlastnú doménu. Namiesto toho jednoducho zadajte dočasné meno.

Okrem toho musíte vyplniť tri ďalšie polia: Názov stránky, E-mail správcu a Jazyk stránky (voliteľné). Po dokončení kliknite na modré tlačidlo Pridať lokalitu v spodnej časti. Po vyplnení všetkých polí kliknite na tlačidlo Pridať lokalitu v spodnej časti stránky.

Pozrite si obrázok nižšie ako referenciu.

7. Priraďte každú podstránku k jej doméne

Po vytvorení podstránok siete sa vráťte a upravte ich názvy domén tak, aby zodpovedali schéme mapovania domén, ktorú chcete použiť.

Na stránke správcu siete prejdite na Lokality > Všetky lokality. Potom pod sieťovou lokalitou, ktorú chcete priradiť k názvu vlastnej domény, vyberte položku Upraviť.

Teraz by ste mali byť schopní úplne zmeniť adresu lokality tak, aby obsahovala priamy odkaz na vlastný názov domény, ktorý chcete použiť pre túto podlokalitu. Potom nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť zmeny.

Proces potom bude potrebné zopakovať pre každú ďalšiu podstránku. Keď skončíte, každá sieťová lokalita by mala mať svoj vlastný názov domény, keď na ňu prejdete Lokality > Všetky lokality v časti Správca siete.

Pozrite si obrázok nižšie ako referenciu.

8. Nastavte DNS záznamy pre každú doménu

V treťom kroku sme vysvetlili, ako môžete pridať hlavnú doménu do svojho hostiteľského účtu a nastaviť DNS. Teraz je čas urobiť to isté pre každú podlokalitu vašej siete. Ak chcete dokončiť tento krok, postupujte podľa existujúcich pokynov uvedených vyššie.

Aby ste veci zjednodušili, odporúčame vám použiť jedného registrátora domén pre vašu hlavnú doménu viacerých lokalít aj pre všetky domény podstránok. To isté platí pre menné servery. Týmto spôsobom budete môcť spravovať všetky DNS záznamy na jednom mieste.

To je podstata WordPress Multisites – čo najviac zjednodušiť prácu a vyhnúť sa opakovaným úlohám, ako je prihlasovanie do rôznych účtov.

9. Nastavte certifikáty SSL pre každú podlokalitu

Nakoniec, teraz, keď ste dokončili nastavenie mapovania rôznych domén WordPress Multisite, je čas postarať sa o certifikáty SSL pre vaše domény.

Čítať:  Ako často aktualizuje satelit Snap Map?

Certifikáty SSL zlepšujú bezpečnosť tým, že umožňujú vašim webovým stránkam prejsť z HTTP na HTTPS. Šifrujú citlivé informácie prenášané cez internet tak, aby ich mohol prijať iba určený príjemca.

Proces inštalácie SSL sa môže líšiť v závislosti od vášho poskytovateľa hostingu, takže neexistuje jediný spôsob, ako to vysvetliť. Ak ste používateľom hostingu Hostinger, odporúčame vám prečítať si našu príručku o tom, ako nainštalovať certifikáty SSL v Hostinger Cloud alebo ako nainštalovať certifikáty SSL v SiteWorx.

Blahoželáme, práve ste nakonfigurovali mapovanie domén pre vašu WordPress Multisite a všetko by malo bežať hladko.

Riešenie bežných problémov so sieťou viacerých miest

V prípade, že všetko nejde hladko a máte problémy, nezúfajte. Nižšie preskúmame niektoré bežné chyby a riešenia.

Chyba prihlásenia na podstránku siete

Jedným z najtypickejších problémov, s ktorými sa stretávajú WordPress Multisites, je nemožnosť prihlásiť sa na podstránku. Takmer určite sa vám zobrazí chybové hlásenie o zablokovaných súboroch cookie a v niektorých prípadoch sa môže stať, že sa vám nepodarí prihlásiť bez toho, aby sa zobrazila chyba.

Normálne sa to dá ľahko opraviť pridaním nasledujúceho kódu do súboru wp-config.php.

define(‘COOKIE_DOMAIN’, $_SERVER[‘HTTP_HOST’]);

Možno budete musieť potom vymazať vyrovnávaciu pamäť, aby sa zmeny prejavili. Ak však problém pretrváva, mali by ste kontaktovať podporu hostiteľa.

Chyba „Chyba pri vytváraní databázového pripojenia“.

Po nastavení vašej WordPress Multisite sa môžu vyskytnúť chyby databázy, takže tu je to, čo môžete urobiť, aby ste ich vyriešili.

 • Skontrolujte a overte, či sú prihlasovacie údaje databázy pre každú podstránku v súbore wp-config.php správne.
 • V prípade, že ste pre túto podlokalitu v minulosti používali subdoménu, spustite v databáze príkaz na vyhľadávanie a nahradenie, aby ste sa uistili, že nová vlastná doména je správne nastavená.
 • Opravte svoju databázu pridaním „define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);“ na wp-config.php a otvorením yourdomain.com/wp-admin/maint/repair.php v prehliadači.
 • Uistite sa, že váš databázový server je online.

Ak problém pretrváva, mali by ste kontaktovať podporu svojho hostiteľa.

Mapovanie domén vo WordPress

V tomto článku sme sa zaoberali tým, čo je mapovanie domén WordPress Multisite a ako z neho môžete profitovať. Vďaka WordPress Multisites je možné namapovať viacero domén na každú podstránku v rámci jednej inštalácie WordPress.

Táto funkcia vám môže ušetriť veľa času a posunúť správu vašich webových stránok na úplne inú úroveň. Využite teda nášho deväťkrokového sprievodcu a nastavte si ho pre seba.

Ak potrebujete plne spravované riešenie WordPress, ktoré perfektne funguje s WordPress Multisites, už nehľadajte. Ďalšie plne spravované hostingové plány WordPress sú optimalizované špeciálne pre WordPress. Pozrite si naše plány a pripravte sa na prémiový spravovaný hosting.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE