Po vydaní aktualizácie Penguin od spoločnosti Google pred niekoľkými rokmi musia správcovia webu zvážiť svoj prístup k vytváraniu kotviacich textov spätných odkazov.
Ako sa teda môžete uistiť, že váš text kotvy sa zhoduje so SEO vášho webu?
V tomto článku vás prevediem šiestimi rôznymi spôsobmi vytvárania kotviacich textov vhodných pre SEO pre spätné odkazy, aby ste mohli zmeniť nepravdepodobné párovanie na dynamické duo!
Ako sa Google pozerá na kotviaci text?
Aktualizácia Penguin od spoločnosti Google zmenila prostredie spätných odkazov. Táto aktualizácia vyhľadáva a penalizuje to, čo považuje za spamové odkazy.
Google používa mnoho rôznych faktorov na vyhodnotenie toho, či je spätný odkaz spamový alebo nie. Spolu s vecami, ako je relevancia a umiestnenie, sa tiež pozerá na použitý kotviaci text.
Google sa chce v podstate uistiť, že spätné odkazy na váš web sú prirodzené a že ľudia naň odkazujú, pretože si cenia obsah vášho webu – nie preto, že ste im za to zaplatili.
Microsite Masters vykonal štúdiu webových stránok, ktoré boli ovplyvnené krátko po vydaní aktualizácie Google Penguin. Ich zistenia ukázali, že každá jednotlivá webová stránka v štúdii, ktorá bola penalizovaná, používala kotviaci text s presnou zhodou kľúčového slova 60 % alebo viac času.
Takže čo to pre vás znamená?
Predstavme si, že máte stránku, ktorá je optimalizovaná pre kľúčové slovo „SEO nástroje.”
Spätné odkazy, ktoré prichádzajú prirodzene z iných webových stránok, nebudú mať ako kotviaci text presne tieto kľúčové slová. Aj keď môžu byť zahrnuté tieto slová alebo iné kľúčové slová LSI, skutočne prirodzené odkazy nebudú presne zodpovedať vašim cieľovým kľúčovým slovám 100 % času.
Aby som to zhrnul: Google začne penalizovať váš web, keď začne vidieť, že väčšina kotviacich textov spätných odkazov smerujúcich na váš web presne zodpovedá kľúčovým slovám, pre ktoré ste sa optimalizovali.
prečo?
Pretože to nie je možné urobiť prirodzene, a preto Google považuje tieto spätné odkazy za spam.
Typy kotviaceho textu
Presná zhoda kľúčového slova
Každá z vašich stránok a príspevkov je optimalizovaná pre určité kľúčové slová. Ak je teda vaše cieľové kľúčové slovo „dovolenka v Portugalsku,“ kotviaci text s presnou zhodou kľúčového slova by bol „dovolenka v Portugalsku“.
Zatiaľ čo príležitostný kotviaci text presnej zhody môže urobiť zázraky pre vaše hodnotenie, má tiež potenciál dostať vašu webovú stránku do nebezpečnej zóny.
Zdroj obrázka: HubSpot
Čiastočná zhoda kľúčového slova
Namiesto použitia presne tých istých kľúčových slov, pre ktoré optimalizujete, text ukotvenia čiastočnej zhody kľúčového slova znamená použitie malej variácie týchto slov.
Zdá sa to oveľa prirodzenejšie ako presná zhoda.
Pomocou vyššie uvedeného príkladu môže byť čiastočná zhoda kľúčového slova „najlepšia dovolenka v Portugalsku,“”sprievodca dovolenkou v Portugalsku,“”tento príspevok o dovolenke v Portugalsku,” atď.
Toto je oveľa bezpečnejší spôsob, ako zahrnúť kľúčové slová, ktoré chcete, do svojho kotviaceho textu.
Značkový
Používanie názvu značky je vo všeobecnosti dobrou praxou v kotvacom texte. To znamená použitie ľubovoľnej kombinácie názvu spoločnosti ako kotviaceho textu pre spätný odkaz.
Napríklad značkový text kotvy pre nás bude „SEOoptimer.”
Môžete dokonca použiť čiastočnú zhodu pre značkové kľúčové slová vrátane ďalších slov ako „tento príspevok na Ahrefs” alebo “Zistite viac o Ahrefs.“
Nahé odkazy
Nahé odkazy v skutočnosti neobsahujú žiadne slová. Nekrytý odkaz iba preberá skutočnú adresu URL a používa ju ako text kotvy, napríklad: https://seoptimer.com/.
Generic
Príklady všeobecného kotviaceho textu vidíme v spätných odkazoch na celom internete. V podstate to znamená vyhnúť sa akýmkoľvek kľúčovým slovám používaním slov s výzvou na akciu, ako napríklad „kliknite tu,“”dozvedieť sa viac,” alebo “poď tu.“
Aj keď ide o bezpečný kotviaci text, nepomôže to zlepšiť vaše SEO.
Alternatívny text obrázka
Keď vložíte odkaz s obrázkom, čo Google počíta ako kotviaci text?
Použije alternatívny text, ktorý vložíte do obrázka.
1. Uistite sa, že váš text kotvy spätného odkazu je rôznorodý
Vyššie sme povedali, že použitie iba presnej zhody kľúčového slova ako kotviaceho textu si v podstate vyžaduje trest od spoločnosti Google.
Znamená to však, že existuje jeden typ kotviaceho textu, ktorý by ste mali používať 100 % času?
Nie, absolútne nie.
V skutočnosti je najlepším postupom na vytvorenie skutočne prirodzeného profilu spätných odkazov použitie všetkých týchto rôznych typov kotviaceho textu v závislosti od situácie.
Rozmanitosť spätných odkazov vyzerá oveľa prirodzenejšie a pomáha vášmu webu vyhnúť sa postihu.
2. Presné zhody kľúčových slov používajte len ako poslednú možnosť
Presná zhoda kotviaceho textu môže byť nebezpečná. Má však tiež silu skutočne zvýšiť hodnotenie vašich webových stránok.
Musíte len vedieť, kedy ho použiť.
Ak ste napríklad pozvaní na príspevok hosťa a máte povolené umiestniť spätný odkaz do obsahu, je to skvelé miesto pre presnú zhodu.
Len majte na pamäti, že presná zhoda kotviaceho textu by mala tvoriť najmenšie percento kotviaceho textu spätného odkazu, ktorý používate. To urobí miesta, kde si robiť použite ho ešte silnejšie a zároveň vás ochráni pred pokutami.
3. Dôsledne kontrolujte svoj profil spätných odkazov
Vždy, keď generujete nové spätné odkazy, je veľmi dôležité vidieť, ako ovplyvňujú váš web.
Na to potrebujete nástroj, ktorý monitoruje celý váš profil spätných odkazov, ukazuje vám, ktoré odkazy fungujú a ktoré vám ubližujú, spolu s kotviacim textom, ktorý každý z nich používa.
Ahrefs vám umožňuje vidieť všetky podrobnosti o vašom spätnom profile v reálnom čase.
Uľahčí vám to mať prehľad o všetkých vašich odkazoch a okamžite zachytiť prípadné problémy. Budete môcť skontrolovať presný text kotvy použitý v každom spätnom odkaze a určiť, ako to ovplyvní vaše hodnotenie.
Vyskúšajte nástroj na prieskum spätných odkazov a získajte hlbší pohľad na svoje spätné odkazy práve teraz – možno vás prekvapia niektoré odkazy smerujúce späť na vašu stránku!
4. Vyhnite sa kľúčovým slovám s presnou zhodou v životopisoch príspevkov hosťa a komentároch blogu
Vyššie sme uviedli, že presná zhoda kotviaceho textu v obsahu príspevku hosťa by pomohla SEO.
Pri umiestňovaní spätných odkazov do biografií príspevkov hostí alebo do komentárov na blogu však musíte byť veľmi opatrní.
Keďže Google bude tieto typy spätných odkazov dôkladnejšie skúmať, je najlepšie sa tu vyhnúť presnej zhode kotviaceho textu.
5. Dávajte pozor na kotviaci text používaný pre interné odkazy
Na otázku, či je presná zhoda kotviaceho textu nebezpečná v rámci interných odkazov na vašu vlastnú webovú stránku, Matt Cutts vo videu webmastera odpovedal, že zvyčajne by to nebol problém.
Je tu však dôrazné varovanie, aby ste to nepreháňali.
Rovnako ako Google hľadá spamové prichádzajúce odkazy z iných webových stránok, bude tiež penalizovať to, čo považuje za spamové interné prepojenie.
Skúste teda na svojom webe použiť aj rôznorodý kotviaci text.
6. Relevantnosť je rovnako dôležitá ako text kotvy spätných odkazov
Ak sa snažíte zlepšiť svoje hodnotenie iba úpravou textu kotvy vo vašich spätných odkazoch, nebude to fungovať.
Aby boli vaše spätné odkazy skutočne SEO-friendly, budete musieť zvážiť všetky súvisiace faktory.
V skutočnosti môže byť relevantnosť medzi týmito dvoma stránkami ešte dôležitejšia ako použitý kotviaci text.
Zapamätajte si: Ak má vaša webová stránka spätné odkazy zo spamových webových stránok alebo webových stránok, ktoré s témou úplne nesúvisia, poškodí to vašu pozíciu bez ohľadu na to, aký text kotvy bol použitý.
Ak si zachováte úplný prehľad o bezpečnosti spätných odkazov, budete mať lepšie hodnotenie.
Majte prehľad o svojom kotvovom texte
Sledovanie kotviaceho textu vo vašich spätných odkazoch je nevyhnutnou súčasťou udržiavania dobrého SEO na vašom webe a vyhýbania sa pokutám od spoločnosti Google.
S nástrojom, akým je Ahrefs, to môžete urobiť bez rozmýšľania.
Budete mať celý svoj odkazový profil na dosah ruky a môžete okamžite určiť problémový kotviaci text skôr, ako to bude mať za následok penalizáciu.