Ako porozumieť WordPressu Gutenberg: Za editorom

Gutenberg je nový vizuálny editor zavádzaný do WordPress. Ale aby ste skutočne pochopili WordPress Gutenberg, musíte vedieť, že je to oveľa viac.

WordPress Gutenberg je modul rozloženia založený na blokoch. Ale viac ako to, že veci vyzerajú pekne, Gutenberg skutočne otvára dvere novým možnostiam vo WordPress. Wix a SquareSpace a ďalší tvorcovia webových stránok spochybnili tvrdenie WordPress o jednoduchom vytváraní webových stránok. Gutenberg je odpoveďou na tieto prístupy typu drag-and-drop – ale dokáže aj oveľa viac.

Chris Lema, náš viceprezident pre produkty a inovácie tu v Hostinger, zdieľa svoje postrehy o Gutenbergovi na svojom hodinovom webinári Príprava na Gutenberga. Všetky Chrisove múdrosti nájdete na webinári, ale my zhrnieme, o čo sa podelil.

Čo je WordPress Gutenberg?

Väčšina ľudí hovorí, že Gutenberg je nový editor pre WordPress. Ale to nie je celkom pravda.

Gutenberg je modul rozloženia založený na blokoch.

To znamená, že pod kapotou sa toho deje oveľa viac. WordPress Gutenberg je viac než len skvelý nový editor typu drag-and-drop. Toto je veľká a potenciálne silná zmena.

Aby ste pochopili WordPress Gutenberg, musíte pochopiť seizmickú povahu tohto posunu.

Viac Pod kapotou

Gutenberg je refaktoringom celej platformy WordPress. Zefektívňuje to, ako veci fungujú, aby bolo možné urobiť viac.

Čo to znamená?

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako robiť veci s WordPress. Máme krátke kódy, HTML, tlačidlá TinyMCE, vložené adresy URL, pluginy, témy atď. Každé z týchto riešení nie je vždy najlepší spôsob, ako niečo urobiť, a často môžu byť zneužité alebo dokonca zneužité.

Čítať:  Čo je to slučka WordPress?

WordPress nám dal veľa spôsobov, ako veci rozbiť.

Čo keby sme zúžili počet spôsobov, ako robiť veci, aby sme mohli urobiť viac vecí?

To robí Gutenberg. Nahrádza mnohé z týchto prístupov. Zužuje to, koľko spôsobov existuje, ako niečo urobiť, čo nám dáva väčšiu kontrolu a tým aj väčšiu silu.

Viac než pekná prezentácia

Wix a SquareSpace a všetky ostatné ponúkajú dispozičné riešenia. Presúvate veci a vyzerá to pekne.

Gutenberg to robí, ale robí aj oveľa viac.

Obnovuje zámer do značkovacieho jazyka, takže namiesto toho, aby ste len poznamenali, že chcete, aby bolo niečo tučné alebo kurzíva, zaznamenáte si, čo to je a aký je váš zámer. Toto je reklama alebo posudok alebo niečo iné. Mať tieto informácie znamená, že s nimi môžete urobiť viac:

  • Môžete zaviesť podmienené formátovanie a zobraziť obsah iba vtedy, ak sú splnené špecifické podmienky.
  • Môžete zdieľať časť obsahu mimo tradičnej architektúry obsahu.
  • Časť obsahu môžete znova použiť na svojom webe.

Gutenberg nie je nevyhnutne pripravený urobiť všetky tieto veci práve teraz, ale kladie základy pre tieto druhy zmien.

Je to veľká zmena toho, ako premýšľame o obsahu a prezentácii.

Viac než len súťažiť s inými riešeniami rozloženia, to posúva WordPress na ďalších 10 rokov publikovania. Je to dramaticky odlišná infraštruktúra, aby ste mohli súťažiť v dramaticky odlišnom čase. Toto je kľúč k tomu, ako rozumiete WordPress Gutenberg.

Čítať:  Ako poskytovať obrázky vo formátoch novej generácie v programe Word...

Dobre, to všetko znie skvele, ale je to tiež trochu vznešené a ako na oblohe. Poďme do praxe.

Ako funguje WordPress Gutenberg?

Gutenberg používa bloky na spracovanie každého kúska obsahu. Blokom môže byť čokoľvek: celý príspevok, jeden odsek, citát, obrázok, galéria obrázkov, vložené video, tlačidlo, tabuľka a oveľa viac.

Tieto bloky môžete upravovať nezávisle od seba. Každý z nich má nastavenia s rôznymi možnosťami, ktoré môžete vyladiť.

Veľa z toho súvisí s prezentáciou (napríklad zmena farby pozadia na jednom odseku blogového príspevku), ale otvára to aj dvere k ďalším možnostiam (napríklad opätovné použitie bloku textu vo viacerých príspevkoch). Toto sú funkcie, ktoré predtým vyžadovali vedieť kódovať alebo používať samostatný plugin. Teraz budú zabudované do editora.

Gutenberg teda predstavuje najrôznejšie zaujímavé možnosti tvorby obsahu vo WordPress. Teraz tieto funkcie ešte nie sú na 100 %. Používateľské rozhranie ešte potrebuje nejaké vylepšenia a toto je len prvé vydanie. Ale vidíme, ako sa kladú základy.

Čo mám urobiť?

Takže čo to všetko pre mňa znamená? To je otázka, ktorú si kladie každý. Rozdeľme to na dve hlavné otázky:

1. Rozbije to moju stránku?

Pochopiteľne, to je pre mnohých ľudí základ.

Krátka odpoveď je nie, Gutenberg pravdepodobne vašu stránku nerozbije.

Keď konvertujete na Gutenberg, celá vaša stránka/príspevok sa presunie do bloku. Nesnaží sa za vás vytvárať bloky ani určovať, ako by ste chceli obsah rozdeliť do blokov. Takže to nemení žiadny váš existujúci obsah. To znamená, že sa toho môže zlomiť veľmi málo.

Čítať:  Ako opraviť chybu XRE 03059 Xfinity?

Pokiaľ nerobíte niečo veľmi zvláštne (alebo nepoužívate tému alebo doplnok, ktorý robí veci čudne), vaša stránka sa pravdepodobne nepokazí. Samozrejme, nikdy nemôžeme nič zaručiť (najmä pokiaľ ide o technológiu), takže si to budete musieť vyskúšať sami.

2. Je ťažké sa naučiť?

Ďalšou otázkou, ktorú má každý, je, ako to zmení ich proces. Aké nové veci sa budú musieť naučiť a aké ťažké to bude?

Takže Gutenberg je nový editor vo WordPress. Mení to, ako veci vyzerajú, a všetci vieme, ako ľudia reagujú na zmenu. Je to iné, takže bude trvať trochu si zvyknúť. Nie je to ale taká dramatická zmena, že by sa všetci stratili.

Keď píšete obsah v Gutenbergu, z každého nového odseku sa stane nový blok. Robí to automaticky a je to celkom jednoduché a relatívne nenápadné. Ak teda chcete len písať vo WordPresse, stačí napísať. Gutenberg vytvorí bloky za vás.

Až keď začnete manipulovať s blokmi, veci sa stanú inak.

A tu uvidíte mnoho rovnakých ikon a možností ako sme mali predtým, len na rôznych miestach, pretože sa aplikujú na každý jednotlivý blok a nie na celú stránku/príspevok.

Takže áno, Gutenberg si bude musieť trochu zvyknúť. Ale nie je to také ťažké.

Stačí pochopiť, že WordPress Gutenberg kladie základy pre ďalšie zmeny.

Čo bude nasledovať?

Práve teraz, Gutenberg je plugin môžete nainštalovať na svoju stránku WordPress a experimentovať s. Tisíce ľudí robia práve to: testujú to, vidia, ako to funguje, a predstavujú si, ako to zmení veci pre WordPress.

Gutenberg bude zabudovaný do WordPress počnúc vydaním WordPress 5.0. Už to nebude plugin a stane sa štandardnou súčasťou každej inštalácie WordPress.

Čítať:  Kontrolný zoznam Ultimate Magento 2 pre výkon

Nevieme však, kedy bude WordPress 5.0 vydaný, takže tam ešte nie sme.

Bežné Gutenbergove otázky, ktoré sme počuli

Ako vždy s novými technológiami, existuje veľa otázok. Tu je niekoľko bežných otázok, ktoré sme počuli:

  • Čo ak nemám rád Gutenberga? Vždy sa môžete vrátiť k „takto sme to vždy robili“ s Klasický doplnok Editor.
  • Nahradí Gutenberg tvorcov stránok? To ešte nevieme. Nezdá sa, že to tak bude, ale môže to zmeniť spôsob, akým títo stavitelia pracujú. Môžu sa prispôsobiť, keď využívajú bloky. Gutenberg však nenahrádza funkcie tvorcov stránok. Je to niečo iné.
  • A čo metapolia a vlastné polia? Pracujú na tom. Funkcia, ktorú hľadáte, možno ešte nie je k dispozícii, ale prebieha.

Záver

Gutenberg je teda zásadná zmena pre WordPress. Mnoho ľudí sa zameriava na aspekt vizuálneho editora a ako sa zdá, že sa zameriava na blogerov a tvorcov obsahu. Zdá sa, že aj spôsob, akým o tom WordPress hovorí, tento prípad použitia podčiarkuje.

Ak sa však skutočne pozriete pod kapotu, Gutenberg razí cestu oveľa väčším zmenám. Budete to musieť vyskúšať a uvidíte, ako to funguje s vašou stránkou. Všetci budeme musieť experimentovať a zistiť, ako to zmení náš proces tvorby obsahu. Ale bude to mať aj iné dopady, keď si uvedomíme niektoré z týchto hlbších zmien.

Zatiaľ si môžete nainštalovať Gutenberg plugin a vezmite si to na otočku. Pozrite si tiež celý webinár Chrisa Lemu, kde nájdete jeho názor na to, ako je WordPress Gutenberg veľkým skokom vpred.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE