Ako vlastník malej firmy už pravdepodobne poznáte službu Google Analytics. Poskytuje vám užitočné informácie o vašej lokalite a správaní jej návštevníkov, napríklad o tom, ktoré stránky dosahujú najvyššiu návštevnosť, koľko času v priemere strávia na vašej lokalite a aká je jej miera odchodov.
Skôr než však začnete monitorovať tieto kľúčové metriky, budete musieť nakonfigurovať službu Google Search Console, aby ste sa uistili, že vaše webové stránky sú prehľadávané a indexované správne.
V tomto príspevku sa budeme zaoberať základmi služby Google Search Console a krok za krokom vás prevedieme procesom jej použitia na zvýšenie návštevnosti vašich stránok. Ale skôr ako začneme, poďme sa rýchlo pozrieť na to, prečo by ste mali používať Google Search Console.
Prečo by ste mali používať Google Search Console
Google Search Console je bezplatný nástroj SEO, ktorý vám umožňuje monitorovať návštevnosť z vyhľadávania, kľúčové slová, ktoré hodnotíte, zobrazenia pre kľúčové slová alebo stránky a akékoľvek chyby, ktoré by ste mohli mať na svojich webových stránkach.
Získajte údaje, nástroje a diagnostiku potrebné na vytváranie a údržbu webových stránok a mobilných aplikácií vhodných pre Google. – Google Search Console
Okrem toho môžete získať aj niekoľko užitočných informácií o tom, ako ľudia nachádzajú vašu stránku, a identifikovať oblasti, na ktorých môžete pracovať, aby ste zlepšili hodnotenie svojej stránky a optimalizovali jej miery prekliknutia. Google Search Console generuje prehľady o aktuálnom hodnotení vašej webovej stránky, spätných odkazoch, chybách ovplyvňujúcich SEO a podobne.
Teraz, keď už lepšie rozumiete výhodám, ktoré Google Search Console ponúka, vrhneme sa na príručku.
Ako začať s Google Search Console
V tejto časti vám ukážeme, ako môžete začať so službou Google Search Console a ako ju použiť na zvýšenie návštevnosti vašich stránok.
Krok 1: Pripojte svoj web k službe Google Search Console
Ak chcete začať, prihláste sa do svojho účtu Google a prejdite na Google Search Console. Na Domov sa zobrazí výzva na zadanie adresy URL webovej lokality, ktorú chcete prepojiť.
Po zadaní adresy URL svojho webu kliknite na Pridať vlastníctvo tlačidlo pre pokračovanie. Potom budete musieť overiť, že ste vlastníkom webovej stránky, pridaním útržku kódu do hlavičky vašej lokality. A keď to urobíte, váš web bude pripojený k službe Google Search Console.
Krok 2: Skontrolujte analýzu vyhľadávania na svojom webe
Z Informačný panel služby Search Consoleprejdite na Návštevnosť vyhľadávania > Search Analytics. Na obrazovke Analýza vyhľadávania nájdete možnosti zobrazenia rôznych druhov prehľadov na analýzu výkonnosti vašich stránok vo Vyhľadávaní Google.
Uistite sa, že Kliknutia, dojmya MP políčka sú začiarknuté a prepínač pre Stránky je skontrolovaný. Ďalej zoraďte dojmy stĺpec zostupne. Všimnete si, že miera prekliknutia (MP) bude automaticky zoradená na základe dojmy.
Prejdite si zoznam výsledkov a identifikujte CTR, ktoré sú pod priemerom. Ak je napríklad vaša priemerná MP 5 %, mali by ste hľadať stránky, ktoré získavajú zobrazenia, ale negenerujú kliknutia. To znamená, že aj keď vám spoločnosť Google pripisuje zásluhy za túto stránku, z nejakého dôvodu na ňu nemáte návštevnosť. Môže to byť preto, že nemáte pútavé, relevantné názvy alebo silné meta popisy.
Ak napríklad konkrétna stránka získava stovky zobrazení, ale iba niekoľko kliknutí, môžete optimalizovať jej názov a/alebo meta popis, aby ste zvýšili šance na zvýšenie jej MP. Je tiež dobré o pár dní (alebo týždňov) skontrolovať, aký vplyv to malo na MP.
Krok 3: Uistite sa, že používate štruktúrované údaje
Ak nepoužívate štruktúrované dáta a bohaté karty na svojom webe, potom prichádzate o obrovský kus návštevnosti. Ak sa chcete uistiť, že používate štruktúrované údaje, prejdite na stránku Vzhľad vyhľadávania > Štruktúrované dáta z Dashboard Google Search Console.
The Štruktúrované dáta obrazovka vám ukáže, koľko položiek má štruktúrované dáta, či sú tam nejaké chyby a ktoré typy štruktúrovaných dát majú tieto chyby. Keď identifikujete všetky chyby, môžete si pozrieť podrobný rozpis každej z nich a začať oprava značky na vašom webe.
Môžete tiež prejsť na Rozšírené karty na opravu chýb, ktoré sa môžu vyskytnúť pri používaní informačných kariet. Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na Začnite s bohatými kartami tlačidlo.
Ak sa ubezpečíte, že vaše štruktúrované údaje a informačné karty sú bezchybné, máte väčšiu šancu získať väčšiu návštevnosť svojich webových stránok, pretože Google zvýrazní stránku vášho webu vo výsledkoch vyhľadávacieho nástroja.
Krok 4: Skontrolujte chyby indexového prehľadávania
Chyby indexového prehľadávania, ako sú nefunkčné odkazy a chýbajúce stránky, môžu negatívne ovplyvniť SEO vášho webu. Ak máte na svojom webe veľa obsahu, je pravdepodobné, že máte aj niekoľko chýb. Ak chcete presne zistiť, kde sú tieto chyby indexového prehľadávania, prejdite na Prehľadávať > Chyby indexového prehľadávania z palubnej dosky.
Výsledky budú rozdelené do dvoch sekcií: Chyby stránok a Chyby URL. Chyby stránok vám pomôže nájsť chyby s vysokou prioritou na vašom webe ako celku, ako sú problémy so serverom alebo chýbajúce súbory. Na druhej strane, ak máte nejaké chyby, ktoré ovplyvňujú jedinú webovú stránku na vašom webe ako napr Mäkké 404 alebo Nenájdené chyby, potom sa zobrazia v Chyby URL obrazovke.
Ďalej môžete tiež sledovať čas strávený sťahovaním stránky tak, že prejdete na Prehľadávať > Štatistiky prehľadávania. Z Štatistiky prehľadávania prejdite nadol na Čas strávený sťahovaním stránky (v milisekundách) a uistite sa, že sa časom nezvyšuje. Od r Google zohľadňuje rýchlosť stránky pri hodnotení vyhľadávania na webe, možno budete chcieť zvážiť vykonanie potrebných krokov na skrátenie doby načítania stránky.
Záver
Investovanie času do konfigurácie a optimalizácie služby Google Search Console pre váš web vám môže pomôcť zvýšiť návštevnosť vašich stránok a zvýšiť mieru konverzie. Okrem toho tiež zlepšíte šance svojej stránky na vyššie hodnotenie na stránkach s výsledkami vyhľadávacích nástrojov.
Poďme si rýchlo popísať hlavné kroky, ktoré musíte vykonať, aby ste mohli začať s Google Search Console:
- Ak chcete začať, pripojte svoj web k službe Google Search Console.
- Skontrolujte analýzu vyhľadávania na svojom webe, aby ste zlepšili mieru prekliknutia.
- Uistite sa, že používate štruktúrované dáta a informačné karty a že sú bez chýb.
- Skontrolujte chyby indexového prehľadávania a opravte všetky nefunkčné odkazy alebo chýbajúce súbory na svojom webe.
Máte nejaké otázky týkajúce sa používania služby Google Search Console? Dajte nám vedieť komentárom nižšie!