Google nám ponúka pekný balík nástrojov, s ktorým môžeme bezplatne pracovať.
Je to niečo, čo každý dobrý webmaster využil na účely SEO a linkbuildingu.
Doplnok k službe Google Analytics, Google Search Console umožňuje používateľom nahliadnuť do toho, čo vidia roboti Google, keď prehľadávajú naše stránky, odhaľujú chyby a problémy s HTML, ktoré by sme sami pravdepodobne nenašli.
Táto zbierka bezplatných nástrojov je užitočná pre každého, kto pracuje v oblasti SEO – či už je zodpovedný za jednu webovú stránku alebo dvadsať. Ale ako hlupáci spätných odkazov sme my, musíme sa opýtať: Je Google Search Console efektívna na monitorovanie a analýzu spätných odkazov?
Poďme sa pozrieť, ako fungujú spätné odkazy Google Search Console.
Ako získať účet GSC
Registrácia do Nástrojov správcu webu Google – čo v skutočnosti je teraz nazývaná Google Search Console—je len o niečo náročnejšie ako registrácia účtu Gmail.
1. Prejdite na Google Search Console.
2. Prihláste sa. Rovnaké informácie, ktoré ste poskytli, môžete použiť na nastavenie účtu Google Analytics.
3. Po potvrdení vašej identity a prihlásení kliknite na tlačidlo „Pridať vlastníctvo“ v hornej časti stránky.
4. Zadajte adresu URL svojej webovej lokality a potom kliknite na tlačidlo Pokračovať.
5. Ďalej budete požiadaní, aby ste overili, že vlastníte svoje webové stránky, pridaním značky HTML na svoju domovskú stránku alebo prihlásením sa na stránku poskytovateľa názvu domény.
Keď už budete dnu, odporúčam odovzdanie súboru sitemap. Jednou z hlavných výhod používania služby Search Console je skutočnosť, že nástroj prehľadáva váš web a indexuje relevantné stránky.
Funkcie Nástrojov správcu webu Google
- Prehľadávať — Máte nejaké problémy s indexovaním? Zistite a vyriešte ich tu.
- Kľúčové slová — GWT je jediné miesto, kde môžete zistiť, ktoré kľúčové slová skutočne generujú návštevnosť.
- Sitemap — Povedzte spoločnosti Google, ktoré stránky sú na vašom webe, priamo odovzdaním vlastnej mapy webu.
- Kontrola prichádzajúcich odkazov — Zobrazenie údajov o novom odkaze, stiahnutie spätných odkazov. Bohužiaľ, webová aplikácia funguje len ako ukážka.
- Dištancujte sa od spätných odkazov — Google skenuje váš web na negatívne SEO, nekvalitné odkazy a ďalšie. Nástroj na dištancovanie sa od nich dáva používateľom možnosť odlúčiť sa od webových stránok, ktoré ich znižujú.
- Pokuty — Ak ste dostali pokutu od spoločnosti Google, môžete to zistiť tu.
- Odhalenie chýb — Ak sa vyskytnú nejaké chyby HTML alebo iné problémy so serverom, GWT ich dokáže zachytiť.
Nástroje správcu webu Google pre spätné odkazy: Čo môžu a čo nie
Keď sa pozrieme na položky uvedené vyššie, spätné odkazy správcu webu Google sú určite vecou. Ale možno to nie je dobrá vec?
Je to tak trochu pocit, že pátracie monštrum nechalo niekoľko vecí nedokončených.
Dovoľte mi to upresniť: GWT vám poskytuje veľa informácií. Môžete zobraziť miery prekliknutia, identifikovať kľúčové slová, ktoré ľudia používajú, aby vás našli, a využiť funkciu indexového prehľadávania.
Okrem toho GWT zobrazuje odkazy, ktoré nie sú aktívne. Toto sú odkazy na vašom webe, ktoré nie sú pripojené k verejnému internetu.
Na dosah ruky máte množstvo metrík a je to zadarmo – čo, samozrejme, znie fantasticky.
Problém je v tom, že Nástroje správcu webu Google sa pozerajú dovnútra. Je to úvaha o tom, ako veci fungujú v tomto malom kúte webu, ani nie o tom, ako to súvisí so zvyškom šíreho sveta internetu.
Na základe mojich skúseností s týmto nástrojom je najlepšie opísaný ako spôsob, ako nájsť a opraviť chyby SEO, ako aj problémy s funkčnosťou vašej stránky. Dôraz na vaša stránka, pretože tu nie je žiadna konkurenčná analýza, o ktorej by sa dalo hovoriť.
Teraz, ako o tom, keď príde na to spätné odkazy?
Bohužiaľ, funkcia spätných odkazov GWT skutočne funguje len pre tých, ktorí chcú snímku svojej vlastnej webovej stránky. V skutočnosti nie je navrhnutý tak, aby vám pomohol vidieť všetky vaše odkazy, o nič menej zachytávať spätné odkazy vašich konkurentov alebo rozvíjať stratégiu vytvárania odkazov.
Ako zobraziť spätné odkazy pomocou Nástrojov správcu webu Google
Spätné odkazy (často nazývané prichádzajúce odkazy) sú obrovskou súčasťou SEO a Google by bol ľahostajný, keby ich vynechal.
GWT vám zobrazuje odkazy z webových stránok a blogov tretích strán, ale v rámci programu si môžete zobraziť iba malú ukážku svojich odkazov.
Zatiaľ čo Google sleduje všetky údaje smerujúce na váš web a z neho, rád uchováva tieto údaje v blízkosti hrudníka. Google však sprístupňuje niektoré údaje o spätných odkazoch prostredníctvom hlavného panela.
Ak chcete získať prístup, jednoducho kliknite na tlačidlo “Odkazy” na ľavej strane a potom kliknite na “Najlepšie prepojené stránky” alebo “Najlepšie prepojené lokality.”
Keď otvoríte „Najlepšie prepojené lokality“, stránka vám ukáže ukážku toho, kto na vás najviac odkazuje a ako súvisia údaje.
Potom budete mať možnosť stiahnuť si odkazy na Tabuľky Google, Excel alebo ako súbor CSV . Vaše údaje sú prezentované ako hárok zoradený podľa dátumu. Ak chcete zo svojich údajov vyťažiť maximum, budete musieť vytvoriť kontingenčnú tabuľku, ktorá bude podľa toho triediť.
Všimnite si to existujú kvótytakže si možno nebudete môcť stiahnuť celý zoznam spätných odkazov.
Aj keď získavate dobré informácie o tom, kto na vás odkazuje, môžete vidieť, že tabuľky sú z hľadiska údajov riedke. V zásade budete môcť vidieť iba množstvo, zdrojový a kotviaci text (aj keď to je viditeľné iba v samostatnej oblasti GWT).
Stačí GWT na analýzu vašich spätných odkazov?
Krátka odpoveď: Nie presne. Funkcia spätných odkazov v Nástrojoch správcu webu Google je krátka, najmä v porovnaní s monitorom spätných odkazov a inými nástrojmi špecifickými pre spätné odkazy.
GWT je však životne dôležitým kúskom skladačky, ktorý vám pomôže zlepšiť hodnotenie vo vyhľadávaní tým, že presne zvýrazní, čo je na vašom webe zlé.
Časť sady spätných odkazov Nástrojov správcu webu Google nie je presne dôvodom, prečo by ste tento nástroj mohli použiť. Je to zrejmé pri rýchlom vyhľadávaní na Googli – v skutočnosti nie je nikto, kto by to používal ako primárny zdroj údajov o spätných odkazoch.
Nástroj sa lepšie používa na odhalenie problémov. Pridaním súboru sitemap napríklad Google uľahčí prehľadávanie vášho obsahu.