Ako používať sociálne médiá pre malé firmy

malý podnik na sociálnych sieťach 2

Ak chcete v dnešnej dobe uspieť ako vlastník malého podniku, musíte byť na sociálnych sieťach. Tým myslíme ktorúkoľvek z populárnych aplikácií alebo webových stránok, ktoré ľuďom umožňujú zdieľať obsah a spájať sa v reálnom čase, viete…Facebook, Instagram, YouTube, Twitter alebo možno aj TikTok.

Ako vlastník malého podniku je na vás, aby ste sa naučili, ako využiť silu sociálnych médií rozvíjať svoju značku a spojte sa so svojimi zákazníkmi.

Rýchle odkazy

Keď prevádzkujete malú firmu, musíte maximalizovať svoj rozpočet a vyťažiť zo svojho marketingového plánu maximum. Sociálne médiá predstavujú nákladovo efektívny spôsob marketingu vašej spoločnosti. A na rozdiel od tradičnejších možností, ako je rádio alebo tlačené médiá, marketing na sociálnych sieťach funguje práve preto, že tam vaši zákazníci skutočne trávia čas.

Väčšina vašich potenciálnych zákazníkov prejde online, aby preskúmala vaše produkty ešte predtým, než budú zvažovať nákup vo vašom obchode osobne. Ak chcete, aby zákazníci objavili vašu spoločnosť a produkty, musíte byť online. Ešte dôležitejšie je, že musíte mať online prítomnosť tam, kde sú vaši zákazníci. Vaši klienti už chatujú so svojimi priateľmi, zdieľajú fotografie a videokonferencie na svojich účtoch sociálnych médií. Ak chcete potenciálnych zákazníkov osloviť tam, kde trávia svoj čas, musíte mať profil na sociálnej sieti.

Pomáhajú aj vaše účty na sociálnych sieťach, pretože vám umožňujú vybudovať si prirodzený, intímny vzťah so zákazníkmi. Keď sa zákazníci spoja s vašou firmou online, máte pocit, akoby sa rozprávali s priateľom a nie so sterilnou korporáciou. Alebo by aspoň malo. Spotrebitelia sa dnes nechcú zaoberať organizáciami bez tváre, chcú skutočné spojenie.

Mnoho firiem vytvára zoznamy adries a zoznamy e-mailov, ktoré zahŕňajú súčasných alebo potenciálnych klientov. Tieto zoznamy vám umožňujú okamžite inzerovať nový produkt alebo akciu. E-mailové zoznamy a bulletiny sú obzvlášť dobré v tom, že pomáhajú podnikom ponúkať klientom za nízku cenu.

Sociálne médiá môžu vykonávať takmer rovnakú funkciu bez toho, aby museli bojovať o zviditeľnenie v už aj tak preplnených schránkach. Keď máte profil na sociálnych médiách, môžete si vybudovať priateľov a komunitu okolo vašej firmy. Táto komunita pozostáva z ľudí, ktorí sa už o vašu firmu zaujímajú, takže ich môžete jednoducho presunúť cez svoj predajný lievik.

Nakoniec najdôležitejším aspektom vašej stránky sociálnych médií je to, že môže zvýšiť vaše príjmy. Ako vlastník malého podniku je vaším najväčším cieľom získať čo najväčší výnos s čo najnižšími nákladmi. Tradičné tlačené a televízne reklamy môžu rýchlo zhltnúť celý váš rozpočet. Na porovnanie, profil na sociálnej sieti je takmer zadarmo. Jediná vec, za ktorú musíte zaplatiť, je váš čas. Aj keď sa rozhodnete kúpiť reklamu na sociálnych médiách, cena je stále extrémne nízka v porovnaní s inými marketingovými technikami.

Čítať:  Ako nastaviť upozornenia na Facebook Marketplace

Ak sa rozhodnete vyskúšať novú marketingovú stratégiu alebo zacieliť na iné publikum, sociálne médiá vám umožnia otestovať váš nový marketingový plán bez toho, aby ste podstúpili obrovské riziko. Svoje publikum môžete zacieliť podľa jeho konkrétnych rád, záujmov, demografických údajov a podobne. Stránky sociálnych médií vám tiež umožňujú zvoliť si maximálny rozpočet na každý deň, aby ste sa nikdy nemuseli obávať, že utratíte príliš veľa. Na rozdiel od tradičných reklám môžete vytvárať kampane len za 10 USD alebo menej. Pozrite si nášho podrobného sprievodcu reklamou na Facebooku.

Všetky tieto funkcie znamenajú, že môžete vyskúšať nový nápad za veľmi nízke počiatočné náklady. Z reklamnej kampane získate okamžitú spätnú väzbu, takže ak to nefunguje, môžete okamžite začať prispôsobovať svoj prístup. Ak to funguje, kampaň môžete kedykoľvek rozbaliť kliknutím na tlačidlo. Či už len uverejňujete svoj profil alebo platíte za reklamy na sociálnych sieťach, tieto stránky vám poskytujú nástroje, ktoré potrebujete na úspech.

Keď sa rozhodnete posilniť svoju online prítomnosť, ďalším krokom je zistiť, kam by ste mali ísť. Hlavnými stránkami sociálnych médií pre malé podniky sú Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram a LinkedIn. Ak máte špecializovaného zamestnanca, ktorý sa stará o vaše účty sociálnych médií, možno budete môcť mať profily a marketingové plány na každej väčšej stránke sociálnych médií.

Väčšina malých podnikov však bude mať na marketing len pevnú sumu, takže si budú musieť vybrať, ktoré kanály sú najefektívnejšie. Ak to chcete urobiť, skúste zvážiť miesta, kde sa vaši zákazníci stretávajú. Ak pracujete na špecializovanom trhu, špecializovaná komunita môže byť najlepšou voľbou.

Pozor, nevytvárajte si domnienky a neobmedzujte sa. Aj keď ste B2B spoločnosť, možno budete chcieť používať stránku ako Facebook. Koniec koncov, v každej spoločnosti sú za nákupy zodpovední jednotliví ľudia. Títo firemní kupujúci sú na Facebooku, takže Facebook môžete stále používať na vytváranie sietí a marketing s týmito kupujúcimi.

Pri hľadaní najlepšej platformy myslite na svoje silné stránky. Napríklad Pinterest a Instagram sa výrazne zameriavajú na obrázky. Ak prevádzkujete reštauráciu alebo obchod s oblečením, mohlo by to byť perfektné, pretože môžete jednoducho uverejňovať fotografie svojich produktov. Pre životnú poisťovňu je Instagram pravdepodobne hroznou voľbou, pretože vaše odvetvie sa vo všeobecnosti nehodí na krásne fotografie (pokiaľ náhodou nie ste veľmi kreatívny poisťovateľ!). Vyberte si stránku, na ktorú sa vaša spoločnosť najlepšie hodí. Vždy je lepšie robiť to veľmi dobre len na jednej stránke, ako byť priemerný na mnohých stránkach. Keď si vytvoríte jeden úspešný profil na sociálnej sieti, môžete prejsť na iné stránky a rozšíriť svoj úspech.

Tablet Obsahu

Tipy na sociálne siete pre malé firmy

1. Mať cieľ

Ak chcete, aby vaša spoločnosť uspela na sociálnych sieťach, musíte vedieť, čo chcete a ako to plánujete dosiahnuť. Potrebujete akcieschopné, merateľné ciele. Nikdy nerobte niečo len preto, že si myslíte, že by to mohol byť dobrý nápad. Rozhodnite sa o cieľoch, ktoré chcete. Tieto ciele môžu byť čokoľvek od určitého počtu nových označení páči sa mi až po pridané príjmy z predaja. Dôležité je stanoviť si ciele, na ktorých môžete pracovať, aby ste vedeli, čo musíte urobiť a kedy ste to skutočne dosiahli.

2. Buďte autentickí

Na originalite záleží online. Ľudia sú na stránkach sociálnych médií, aby sa spojili so svojimi priateľmi. Nechcú počúvať firemný dron alebo bota. Ak chcete, aby si vás zákazníci všimli, potrebujete hlas a originálny uhol pohľadu. Zákazníci môžu vždy zistiť, či ste neautentickí.

3. Buďte kreatívni

Ak chcete, aby si vás ľudia všimli, musíte vo svojom príspevku urobiť niečo pozoruhodné. Ľudia sú zvyknutí vidieť tradičné reklamy a majú tendenciu ignorovať všetko, čo vyzerá ako ďalšia reklama. Namiesto toho buďte kreatívni pomocou nástrojov ako napr Placeit navrhnúť jedinečné bannery a krásne obrázky. Potom môžete pomocou týchto obrázkov označiť svoju firmu a odlíšiť sa od davu.

vytvárať príspevky na facebooku

4. Zamerajte sa na vzdelávanie zákazníkov

Nikto nechce mať pocit, že sa mu predáva nejaký produkt. Namiesto toho, aby ste sa snažili len predávať svoje produkty alebo služby online, zamerajte sa na učenie svojich zákazníkov. Vzdelávanie je vždy efektívnejšie ako zverejňovanie akcií a posúvanie svojich produktov nezainteresovaným spotrebiteľom. Zamerajte sa na vzdelávanie svojich zákazníkov prostredníctvom zaujímavých prípadových štúdií, informatívnych článkov alebo návodov. Vzdelávacími materiálmi poskytujete zákazníkom pridanú hodnotu a nútite ich dozvedieť sa o vás viac.

5. Na kvalite záleží viac ako na množstve

Pokiaľ ide o uverejňovanie online, mali by ste sa vždy zamerať na kvalitu svojich príspevkov. Chcete, aby sa zákazníci zaujímali o to, čo ponúkate. Dobrý príspevok okamžite upúta ich pozornosť a vzbudí v nich chuť dozvedieť sa viac. Navyše, príliš časté uverejňovanie môže spôsobiť otravu vašich sledovateľov. Zamerajte sa na uverejňovanie vecí, ktoré lákajú alebo zapájajú diváka, nezverejňujte príspevky len kvôli uverejňovaniu.

Čítať:  Najlepšie púzdra pre Samsung Galaxy S22, ktoré si stále môžete kúpiť

6. Vyskúšajte nové nástroje

Existuje mnoho rôznych nástrojov, ktoré môžu vašej spoločnosti výrazne uľahčiť používanie sociálnych médií. Google Trends, Buzzsumo a Hootsuite sú len niektoré z možností, s ktorými môžete ísť. Pomocou služby Buzzsumo môžete zistiť, ktoré marketingové prístupy fungujú najlepšie, a získať pomoc s monitorovaním značky. Hootsuite má informačný panel pre správu sociálnych médií a návody, ako uspieť na sociálnych médiách. Služba Google Trends vám pomáha dozvedieť sa o trendoch vyhľadávania v reálnom čase a umožňuje vám vizualizovať údaje. Tieto druhy nástrojov vám pomôžu starostlivo vylepšiť váš marketingový prístup, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pre vaše úsilie.

7. Buďte pozitívni

Bez ohľadu na to, aká skvelá je vaša spoločnosť, z času na čas sa vždy vyskytnú problémy. Niekedy sa budete musieť vysporiadať s náročným klientom, ktorého nie je možné potešiť. Aj keď nemôžete urobiť nič pre to, aby bol zákazník spokojný, musíte zostať pozitívny. Vyhnite sa obrane alebo hnevu. Namiesto toho počúvajte kritiku a snažte sa klientovi pomôcť. Bez ohľadu na to, aký je klient nerozumný, musíte počúvať jeho problémy, zostať pokojní a pracovať na nájdení riešenia. Niekedy naštvaní zákazníci chcú, aby ich niekto počul a bol empatický.

Ešte dôležitejšie je, že vaši ostatní klienti uvidia všetko, čo napíšete. Ak budete mať neslušnú, bezohľadnú odpoveď, nikto nebude chcieť nakupovať od vašej spoločnosti. Vaši potenciálni klienti vás budú posudzovať podľa odpovedí, ktoré dáte svojim ostatným klientom.

8. Myslite na prieskumy

Nemusíte zostať len pri používaní fotografií a textu. Sociálne médiá môžu byť použité na vytváranie ankiet alebo prieskumov vašich zákazníkov. Je to zábavný spôsob, ako zaujať svojich sledovateľov, a tiež vám umožňuje robiť lacný marketingový prieskum. Môžete tiež ponúkať darčeky k produktom alebo súťaže.

Existuje mnoho zaujímavých spôsobov, ako môžete oživiť svoju stránku sociálnych médií a vzbudiť záujem ľudí. Nikdy sa nebojte myslieť mimo rámca.

9. Naplánujte si svoj obsah

Máte len toľko času na to, aby ste niečo urobili. Ak musíte uverejňovať príspevky každý deň, skončíte tak, že budete zaneprázdnení a v určitom okamihu na to zabudnete. Namiesto toho, aby ste dúfali, že budete mať denne potrebný čas a inšpiráciu, naplánujte si obsah v predstihu.

Väčšina stránok sociálnych médií vám v skutočnosti umožní určiť čas, kedy má byť váš príspevok online, až na hodinu a minútu. Plánovaním dopredu si uľahčíte život a zabezpečíte pravidelnú aktualizáciu vašej stránky.

10. Vytvorte úžasné fotografie

Staré príslovie o tom, že obrázok má cenu tisíc slov, je úplne pravdivé. Pokiaľ ide o marketing, musíte vyčnievať z davu. Vaši zákazníci si prezerajú príspevky od svojich priateľov, rodinných príslušníkov a iných spoločností. Nejako ich musí váš obsah upútať. Fotografia je vo všeobecnosti najlepší spôsob, ako upútať niečiu pozornosť. Ak chcete, aby váš marketingový plán sociálnych médií fungoval, musíte byť svojimi fotografiami vizuálne pútavý.

Čítať:  399 vybraných názvov vínnych barov

Časté otázky o sociálnych médiách

Každé odvetvie a podnikanie sú iné, takže rovnaký plán sociálnych médií nebude fungovať pre každého. Aj keď môže byť vaša spoločnosť jedinečná, niektoré problémy, ktorým čelíte, budú s najväčšou pravdepodobnosťou podobné otázkam a problémom, ktoré riešia iné malé podniky. Nasledujú niektoré z najčastejších otázok, ktoré majú ľudia o používaní sociálnych médií pre svoje malé podniky.

Ako často by som mal uverejňovať príspevky na sociálnych sieťach?

Niektorí ľudia povedia, že musíte uverejňovať príspevky každý týždeň alebo denne. Správna frekvencia skutočne závisí od toho, čo funguje pre vás a vašu spoločnosť.

Predtým, ako sa budete trápiť s frekvenciou vašich príspevkov, zamerajte sa na ich kvalitu. Vždy by ste mali uprednostniť kvalitu pred kvantitou.

Potom si vytvorte pravidelný rozvrh. Svoje úsilie by ste mali zamerať na to, aby bol váš rozvrh uverejňovania pravidelný a konzistentný. Existuje veľa bezplatné nástroje ktoré vám s tým môžu pomôcť.

Koľko by mal malý podnik platiť za služby sociálnych médií?

Suma, ktorú zaplatíte, skutočne závisí od služieb, ktoré chcete. Rôzne služby a balíky budú stáť rôzne sumy.

Môžeme povedať, že ak ste ešte nikdy nepoužívali sociálne médiá, možno budete potrebovať pomoc od tretej strany, aby ste mohli začať.
Môžete sa obrátiť na nezávislého pracovníka alebo agentúru o pomoc.

Nech je to akokoľvek, najdôležitejšou vecou, ​​ktorú by ste mali urobiť, je vytvoriť presne definovaný rozsah práce.

To vám pomôže sledovať všetky výstupy a náklady. Mali by ste sa tiež uistiť, že poskytovateľ služieb je úplne transparentný, pokiaľ ide o výdavky na reklamu. Kedykoľvek si najmete obchodníka, chcete sa vyhnúť tomu, aby ste mu odovzdali rozpočet a nechali ho zmiznúť s ním.

Musíte presne vedieť, kde sa míňajú vaše peniaze, preto pozorne sledujte výdavky na reklamu. Ak marketingová spoločnosť odmietne byť transparentná, pokiaľ ide o výdavky, mali by ste nájsť inú spoločnosť, s ktorou budete spolupracovať.

Koľko času by mali malé firmy tráviť na sociálnych sieťach?

Toto je ďalšia otázka, na ktorú sa odpoveď môže skutočne líšiť od spoločnosti k spoločnosti. Správne množstvo času úplne závisí od vašich cieľov. Ak si chcete len udržať svojich súčasných zákazníkov, možno budete musieť stráviť menej času, ako by ste potrebovali minúť počas novej propagácie alebo reklamnej kampane. V konečnom dôsledku je najdôležitejšie, že skutočne viete, koľko času strávite, aby ste mohli merať svoje náklady s vašimi výsledkami. Jediný spôsob, ako to urobiť, je vedieť, koľko času skutočne trávite na jednotlivých platformách.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE