Ako používať súťaže na sociálnych sieťach na generovanie potenciálnych zákazníkov

Popularita súťaží na sociálnych sieťach neustále rastie a značky ich využívajú na rôzne účely.

Od podpory návštevnosti webových stránok až po zvýšenie sledovanosti sociálnych médií, súťaže a darčeky patria medzi najúspešnejšie marketingové stratégie sociálnych médií pre spoločnosti, aby splnili svoje ciele.

Najmä pokiaľ ide o generovanie potenciálnych zákazníkov, súťaže vám ponúkajú skvelú príležitosť upútať pozornosť používateľov. Problém je v tom, že keď väčšina značiek naberá na svojej efektívnosti, vyniknúť sa stáva náročným.

Existuje mnoho aspektov, ktoré je potrebné vziať do úvahy predtým, ako sa posuniete vpred so správnym typom súťaže na získanie potenciálnych zákazníkov. Ale o tom je tento návod.

Pokračujte v čítaní, aby ste sa naučili kľúčové taktiky, ako z nich profitovať, a inšpirujte sa niektorými z najpútavejších súťaží. Ešte predtým si však zopakujme, čo presne je sociálna súťaž.

Čo je súťaž na sociálnych sieťach?

Súťaže a darčeky na sociálnych sieťach sú kampane, ktoré prebiehajú na kanáloch sociálnych médií značky s cieľom získať potenciálnych zákazníkov, vybudovať povedomie o značke, zvýšiť viditeľnosť a ďalšie výmenou za určité ceny.

Používateľov povzbudzujete, aby sa vám páčili, komentovali a zdieľali váš obsah, pričom musia dodržiavať špecifické pravidlá, aby sa zapojili do súťaže a získali niečo hodnotné na oplátku za svoju angažovanosť.

Na súťažiach na sociálnych sieťach je skvelé, že sú vzrušujúcim spôsobom interakcie s publikom. Vaši sledovatelia sa zapoja do súťaže – a priznajme si, že je to vždy vzrušujúce – a možno vyhrajú zaujímavú cenu od vašej značky. Na druhej strane prinútite ľudí hovoriť o vašej značke a rozšíriť svoj dosah.

Vymyslieť správnu stratégiu súťaže na sociálnych sieťach je však zložité. Mnoho obchodníkov si myslí, že vedia, ako vybrať presvedčivú cenu a ako vytvoriť vstupnú stránku pre súťaže na sociálnych sieťach stačí, ale ubezpečujeme vás, že je toho viac. Je teda čas pokryť každý krok smerom k úspešnej súťaži na vašich sociálnych médiách a dosiahnuť požadované výsledky.

5 krokov k zorganizovaniu úspešnej súťaže na sociálnych sieťach

Teraz, keď už viete, čo sú súťaže na sociálnych sieťach a aký majú vplyv na zapojenie publika, poďme si prejsť základnými krokmi na organizáciu vašich vlastných súťaží a overiť si výhody, ktoré vám prinášajú.

1. Vyberte si správne platformy sociálnych médií

Prvým krokom pri spustení akejkoľvek efektívnej kampane v sociálnych médiách je výber platforiem, ktoré najlepšie slúžia vašim obchodným cieľom; súťaže nie sú iné. Výber najvhodnejších platforiem sociálnych médií priamo ovplyvňuje dopad vašej súťaže. Môže tiež definovať skupiny publika, ktoré oslovíte, a viralitu vašej súťaže. A hoci to nemusí byť len jedna platforma, tá, ktorú si vyberiete, by mala byť tam, kde je vaša cieľová skupina aktívnejšia.

Pred výberom sa teda uistite, že beriete do úvahy svoje publikum a svoje konkrétne ciele. Ak napríklad vlastníte značku módy alebo krásy, Instagram môže byť vaším preferovaným kanálom, pretože je založený na vizuálne riadenom obsahu. Naopak, podniky B2B by lepšie investovali do generovania potenciálnych zákazníkov na LinkedIn, aby sa zamerali na profesionálov v ich špecializácii s obsahom súvisiacim s podnikaním.

Čítať:  Ako pridať fotografie na cievky Instagramu

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, sú funkcie a pokyny, ktoré má každá platforma. Niektoré platformy vyžadujú, aby ste pri organizovaní súťaží používali aplikácie tretích strán, zatiaľ čo iné vám dávajú možnosť priamo ich organizovať. Okrem toho sa musíte oboznámiť s pravidlami každej platformy, aby ste ich neporušili – alebo, čo je ešte horšie, neohrozili svoj účet.

2. Stanovte si ciele

Stanovenie jasných a merateľných cieľov je predpokladom na spustenie efektívnej súťaže alebo darčeka na sociálnych sieťach. SMART ciele vám umožňujú určiť, čo predstavuje úspech a ako merať, či ste dosiahli svoje ciele. Potom bude oveľa jednoduchšie rozhodnúť sa, ktoré kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) sledovať počas prevádzky kampane a ako vyhodnotiť jej úspešnosť po jej skončení.

Ak sa chcete zamerať na zhromažďovanie údajov o konkrétnych skupinách publika, spustíte úplne inú súťaž, ako keby ste chceli budovať povedomie o značke. A hoci nie je nevyhnutné, aby vaša súťaž mala jeden cieľ, možno sa budete chcieť zamerať na jeden alebo dva ako svoje hlavné priority.

Okrem toho, ak sa rozhodnete spustiť svoju súťaž na viacerých platformách, budete mať možnosť sledovať jej výkonnosť na každej z nich a mať prístup k cenným informáciám o tom, ktorú z nich si vybrať pre budúce kampane.

3. Vyberte si presvedčivú cenu

Bez ohľadu na úsilie a plánovanie, ktoré vložíte do súťaží na sociálnych sieťach, nikam nevedú, ak cena nestojí za námahu. Ponúknutie vzrušujúcej ceny, ktorej vaši sledovatelia nedokážu povedať nie, je pre nich rozhodujúcim prvkom, aby sa zúčastnili vašej kampane. A keďže mnohí z vašich súťažiacich sa do nej zapoja len preto, aby získali cenu, musíte urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste ich premenili.

Nájdite si čas a rozhodnite sa, ktorá cena bude zodpovedať potrebám vášho publika a vašim marketingovým cieľom. Napríklad, keď sa zameriavate na odborníkov z odvetvia ako spoločnosť SaaS, možno im budete chcieť ponúknuť exkluzívnu zľavu, aby mohli mesiac alebo dva využívať vašu službu alebo možnosť pozrieť si špecializovanú webinár zadarmo. Samozrejme, vždy je tu možnosť ísť aj o menej hodnotnú cenu. V takom prípade sa uistite, že podporujete účasť iným spôsobom, ako je napríklad uľahčenie procesu vstupu.

Keď už určíte cenu svojej súťaže, nemyslite si, že ste skončili. Rovnako dôležité je vymyslieť pútavú líniu, aby ste ju predstavili svojmu publiku. Okrem toho, že upútate ich pozornosť, musíte to urobiť aj výstižným, aby presne vedeli, o čo ide a čo im prinesie. Pamätajte, že všeobecné riadky ako „Vstúpte a vyhrajte“ vám pravdepodobne neprinesú výsledky, ktoré hľadáte.

4. Propagujte svoju súťaž

Takže ste si vybrali platformy sociálnych médií, stanovili ciele svojej súťaže a vytvorili príťažlivú cenu a vzrušujúci obsah. Čo zostalo? Je čas na propagáciu! Existuje mnoho spôsobov, ako na to ísť. Ak nie ste ochotní využívať platené propagačné akcie, môžete sa rozhodnúť šíriť informácie o svojej súťaži organicky. Pozrime sa ako.

Väčšina značiek žiada účastníkov, aby zdieľali svoju súťaž na svojej stránke sociálnych médií alebo to urobili ako podmienku procesu účasti. Ale keďže účastníci takmer určite propagujú vašu kampaň na sociálnych sieťach, musíte vyčerpať aj iné marketingové taktiky, však?

Čítať:  Ako umiestniť filtre Snapchat na obrázky z fotoaparátu na zariadeniach iPhone a Android

A tu prichádza email marketing. E-maily predstavujú efektívny spôsob propagácie vašej súťaže pre viac ľudí. Najlepšie na tom je, že to môžete urobiť bez zbytočného plytvania časom a peniazmi, pretože všetko, čo musíte urobiť, je vytvoriť pútavý e-mailový obsah a odoslať špecializované e-mailové kampane do vašej existujúcej databázy kontaktov. Viditeľnosť súťaže teda zvýšite len tým, že oslovíte ľudí, ktorí sa už zaujímajú o vašu hodnotovú ponuku. Do svojich e-mailov môžete dokonca zahrnúť odpočítavacie časovače, aby ste vzbudili vzrušenie a povzbudili príjemcov k účasti.

Moment využíva začiatok jesene, aby spojil svoje sily s tromi ďalšími značkami a spustil fotografickú výzvu na ich instagramových účtoch. Ale nenechali to tam; vytvorili špeciálnu e-mailovú kampaň na propagáciu súťaže a pozvanie existujúcich príjemcov, aby sa zúčastnili. E-mail obsahuje všetky podrobnosti o súťaži a konkrétne kroky, ktoré musia používatelia urobiť, aby sa zapojili do súťaže a mali šancu vyhrať.

A to sme ešte neskončili. Ak vaša firma využíva partnerský marketing, ako je influencer alebo affiliate marketing, požiadajte svojich partnerov, aby propagovali vašu súťaž na svojich účtoch na sociálnych sieťach. Týmto spôsobom zlepšíte svoje vedúca generácia oslovením ľudí, ktorí o vašej firme ešte nepočuli. A urobíte to len využitím už existujúcich partnerstiev.

5. Monitorujte a analyzujte výsledok

Ako vo všetkom v marketingu, vaša práca nie je hotová, keď je vaša súťaž. Po ukončení súťaže je nevyhnutné vyhodnotiť jej výkonnosť a identifikovať potenciálne prekážky pri vytváraní súťaže na sociálnych sieťach. Sledovanie a analýza kľúčových metrík, ako je počet záznamov alebo miera konverzie, vám poskytne jasný obraz o tom, čo sa darilo a kde je priestor na zlepšenie. Získate tiež cenné informácie o tom, čo priťahuje vaše publikum.

Po skončení súťaže môžete klásť otázky, ktoré vám pomôžu formovať budúce kampane na sociálnych sieťach. Zistili ste vo svojej súťaži nejaké trecie body? Bola vaša cena dostatočne presvedčivá, aby prilákala používateľov?

Ako zaujali vašu súťaž na sociálnych sieťach? Nie je však dôvod byť frustrovaní z toho, ako získate prístup k relevantným údajom. Funkcie sledovania kampaní Sprout Social urobia ťažkú ​​prácu za vás, pričom môžete využiť aj vlastné prehľady nástrojov na monitorovanie návratnosti investícií (NI) vašej kampane.

Po analýze relevantných údajov budete môcť robiť informované rozhodnutia týkajúce sa vylepšovania vstupného procesu, vytvárania cielenejšieho a pútavejšieho obsahu, výberu inej skupiny publika alebo platformy sociálnych médií alebo zmeny cien, aby ste získali viac ľudí.

Kľúčová dierka vám v tom môže pomôcť efektívne. Či už ide o sledovanie údajov pre vašu živú kampaň alebo konsolidáciu návratnosti investícií z každej z marketingových iniciatív, Sprout Social vám umožňuje vytvoriť prehľad pre štatistiky založené na údajoch.

5 nápadov na súťaž na sociálnych sieťach pre generovanie potenciálnych zákazníkov

Popísali sme kľúčové kroky k vytvoreniu úspešnej súťaže na sociálnych sieťach. Čo príde potom? Iba zábavná časť. Pokračujte v čítaní, kde nájdete najkreatívnejšie nápady na súťaže v sociálnych médiách, aby ste získali potenciálnych zákazníkov a podporili zapojenie vášho podnikania.

1. Súťaž o označenie priateľa

Požiadať svojich sledovateľov, aby označili priateľa, je jedným z najstarších trikov v súťažnej knihe sociálnych médií. Môžete ich povzbudiť, aby označili svojich priateľov v sekcii komentárov alebo im poslali podrobnosti o súťaži prostredníctvom priamej správy. Na oplátku dostanú šancu zapojiť sa do vašej súťaže alebo darčeka. Môžete im dokonca ponúknuť bonusové položky za každého priateľa, ktorého označia, alebo za zdieľanie podrobností o súťaži s ich sledovateľmi. Ľudia majú tendenciu ceniť si odporúčania priateľov viac ako reklamné metódy akejkoľvek značky. Táto metóda teda pomôže vašej firme zvýšiť viditeľnosť, zapojenie a povedomie o súťaži.

Čítať:  Ako naplánovať príspevky na Facebooku ako superstar

Tu je návod, ako spoločnosť Expedia použila svoj účet na Twitteri na usporiadanie súťaže a jej uvedenie pred viac ľudí. Nielen to, ale uzavreli partnerstvo s Wrexham AFC, aby dali účastníkom šancu vyhrať dve vstupenky na nadchádzajúci zápas tímu. Jediné, čo museli na oplátku urobiť, bolo sledovať stránku značky na Twitteri a označiť priateľa.

2. Sezónna súťaž

Každý obchodník alebo majiteľ firmy, ktorý nevyužíva výhody sezónneho marketingového obsahu, len necháva peniaze na stole. Sviatky ako Vianoce alebo Halloween a špeciálne príležitosti, ako je Deň matiek, ponúkajú každému podniku úžasnú príležitosť predviesť svoju hodnotu prostredníctvom aktuálneho obsahu a vzrušujúcich propagačných akcií s tematikou sviatkov.

Spotrebitelia sa vždy tešia na sviatočnú náladu – ešte viac, keď ich obľúbené značky rozdávajú tematické kolekcie produktov alebo slávnostné zážitky v špecializovaných súťažiach alebo darčekoch.

Chipotle vo svojej súťaži TikTok využil Halloween, aby povzbudil svojich sledovateľov, aby nahrávali videá, na ktorých sú vo svojich kostýmoch pomocou hashtagu. #Boorito. Na oplátku by niekoľko z nich dostalo zľavové kódy spolu so vstupom na bezplatné burrito na celý rok. Keď značka videla zvýšenú mieru zapojenia TikTok, ktorú súťaž priniesla, zmenila ju na každoročnú kampaň.

3. Fotografická súťaž

Súťaže na sociálnych sieťach môžu pre vaše podnikanie urobiť viac, než len priniesť lajky alebo komentáre. Fotografické súťaže sú obojstranne výhodnou príležitosťou pre používateľov aj značky. Vaši účastníci interagujú s vašou firmou zábavným a pútavým spôsobom, zatiaľ čo vy získate prístup k obsahu vytváranému používateľmi (UGC), ktorý môžete neskôr použiť pre budúce marketingové kampane.

Je to skvelá príležitosť na zhromaždenie skutočných marketingových materiálov od ľudí, ktorí používajú váš produkt alebo službu alebo sa vo vašej lokalite skvele bavia. Stačí požiadať svojich sledovateľov na sociálnych sieťach, aby odoslali fotografie, na ktorých používajú vaše produkty alebo služby kreatívnym spôsobom alebo robia zábavnú aktivitu súvisiacu s vašou polohou. Týmto spôsobom môžete tiež predviesť hodnotu svojho predajného návrhu širšiemu publiku.

Rovnako ako Sephora vo svojej súťaži na Facebooku, ktorá vyzýva milovníkov krásy, aby sa podelili o svoj najlepší slávnostný vzhľad pomocou produktov značky. Príspevok žiada sledovateľov, aby označili značku a použili vyhradený – a môžeme pridať skvelý – hashtag, aby sa zapojili do súťaže a dostali darčekový košík Sephora Collection.

4. Spojte svoje sily s partnerskými balíkmi značiek

Mnoho značiek váha s využitím tohto typu súťaže; viac sa však mýliť nemohli. Spolupráca s inými spoločnosťami za účelom spoločného usporiadania súťaže alebo darčekov je nepriestrelná metóda na zvýšenie účasti.

Vytvorením balíkov partnerských vzťahov so značkou, ktoré zahŕňajú oba vaše produkty, sa vaša cena stane ešte hodnotnejšou. Keď skombinujete svoje zdroje, propagujete svoju súťaž a jedinečný predajný návrh novému publiku. Súťaže o partnerstvo so značkou využívajú stratégiu používateľov sledujúcich obe značky, aby sa mohli zúčastniť, čo vám umožní ľahko a rýchlo rozšíriť vašu sledovanosť.

V tomto darčeku na Instagrame sú to vlastne tri značky, ktoré sa spojili, aby vytvorili ultimátnu myšlienku partnerskej ceny. Casper, Saje Natural Wellness a Penguin ťažili z ceny za wellness, aby vyzvali používateľov sociálnych médií, aby sledovali ich značky. Posunuli to ešte o krok ďalej a ponúkli bonusový vstup každému používateľovi, ktorý zdieľal súťaž so svojimi príbehmi a označil každú značku.

Čítať:  Používanie metadát na zlepšenie výkonu vyhľadávania WordPress a sociálnych sietí

5. Urobte z toho hru

Kto by nemiloval trochu zdravej súťaže? Ako dieťa sa naučíte súťažiť vo všetkých druhoch hier. Pre dospelých spotrebiteľov je to viac-menej o tom istom – a preto väčšina spotrebiteľov oceňuje hádanie. Zábavné drobnosti alebo hádanie premenia vašu súťaž na vzrušujúci spôsob interakcie vašich sledovateľov s vašou firmou. Jediné, čo musíte urobiť, je navrhnúť hru súvisiacu s vaším produktom alebo službou a prinútiť vašich sledovateľov, aby uhádli správne. Ako môžete povedať, pri tomto type súťaže musíte rozprúdiť svoju tvorivú šťavu, aby ste vynikli a urobili z vašej hádanie skvelý zážitok.

Madhur Confectioners vytvoril pre svojich sledovateľov na Instagrame tipovaciu hru, ktorá im dala šancu vyhrať exkluzívny darčekový kôš. Značka používa viac ako jedno pravidlo vstupu, aby zabezpečila, že súťaž prinesie najlepšie možné výsledky, pokiaľ ide o generovanie potenciálnych zákazníkov a zapojenie.

Záver

Usporiadanie súťaže alebo darčeka na sociálnych médiách slúži ako skvelá príležitosť na generovanie potenciálnych zákazníkov pre obchodníkov a majiteľov firiem. Takáto súťaž vám umožňuje osloviť nové publikum, zvýšiť zapojenie sociálnych médií a vytvoriť humbuk okolo vašej značky. Aby však vaše súťaže na sociálnych sieťach priniesli ovocie, musíte ich vykonávať strategicky.

Nájdite si čas a prejdite si základné kroky uvedené vyššie a zároveň sa inšpirujte našimi príkladmi súťaží, aby ste si overili, ako z nich renomované značky vyťažili maximum. Potom už len spojte svoj marketingový tím a premyslite si, ktorý typ súťaže najlepšie vyhovuje vašim marketingovým cieľom.

V neposlednom rade zmerajte svoju výkonnosť v súťaži, aby ste vytvorili stratégiu sociálnych médií založenú na údajoch pomocou pokročilých analytických nástrojov Sprout Social a rozšírte svoj dosah bez zbytočného plytvania časom alebo peniazmi.

Autor Bio

Maria Fintanidou pracuje ako Copywriter pre softvér na automatizáciu e-mailového marketingu Moosend, ktorý vytvoril články pomocníka (FAQ) a dohliadal na preklady platformy do gréčtiny a španielčiny. Miluje objavovanie nových kultúr a spôsobov myslenia prostredníctvom cestovania, čítania a učenia sa jazykov.

5 ovplyvňujúcich marketingových stratégií na rast vášho podnikania v oblasti elektronického obchodu

Top 15 [Paid + Free] Nástroje analýzy hashtagov v roku 2024

často kladené otázky

1. Sú súťaže na sociálnych sieťach efektívne?

Súťaže na sociálnych sieťach ponúkajú značkám nespočetné množstvo príležitostí na budovanie povedomia o značke, zlepšenie zapojenia zákazníkov, zvýšenie ich sledovanosti na sociálnych sieťach a zvýšenie návštevnosti webových stránok. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, mali by ste starostlivo naplánovať a realizovať svoje súťaže a darčeky na sociálnych sieťach, ako aj využiť rôzne nápady a osvedčené postupy na súťaže.

2. Ako dlho by mala súťaž na sociálnych sieťach trvať?

Svoju súťaž musíte spustiť dostatočne dlho, aby ste dosiahli najlepšie výsledky z hľadiska návštevnosti a zapojenia. Ak však trvá príliš dlho, používatelia naň môžu zabudnúť alebo stratiť záujem. 2-4 týždne sa považujú za adekvátnu dobu na spustenie takejto kampane. Neexistuje tu však žiadny magický vzorec, takže sa uistite, že sledujete, čo robia vaši konkurenti, a berte do úvahy svoj celkový marketingový cieľ.

3. Ako by ste si mali vybrať víťaza súťaže na sociálnych sieťach?

Existujú rôzne spôsoby, ako vybrať víťaza súťaže na sociálnych sieťach. Môžete si vybrať náhodného víťaza alebo vybrať viacerých víťazov, filtrovať svoje príspevky podľa tých, ktoré odpovedali správne, alebo dokonca využiť porotu, ktorá rozhodne. Nezabudnite, že v podmienkach súťaže jasne uvádzate spôsob, akým vyberiete svojho víťaza.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE