Widgety WordPress sú jedným z najužitočnejších nástrojov, ktoré WordPress ponúka. Proces pridávania widgetov na váš web je vysoko intuitívny a nevyžaduje žiadne znalosti kódu. Vytváranie webových stránok bez kódu, ktoré ponúka WordPress, je jedným z hlavných dôvodov, prečo milióny vlastníkov webových stránok naďalej uprednostňujú platformu.
V tomto článku uvádzame zoznam najlepších widgetov WordPress. Popíšeme tiež, ako pridať miniaplikáciu do WordPress, a krok za krokom skontrolujeme všetky potenciálne problémy, s ktorými sa môžete stretnúť.
Čo je to WordPress Widget?
Miniaplikácia WordPress je prvok, ktorý vám umožňuje pridať konkrétny obsah na váš web. Môžu byť umiestnené v určitých oblastiach vášho webu mimo tela príspevku. Widgety vám umožňujú pridať ďalší obsah na vaše webové stránky, aby ste povzbudili návštevníkov, aby získali informácie alebo vykonali akciu.
Tieto prvky sú také bežné, že ste ich pravdepodobne videli miliónkrát pri návšteve rôznych blogov. Zoznamy nedávnych príspevkov, nákupné košíky, vyhľadávacie lišty – to sú len niektoré z príkladov toho, čo môžete umiestniť na svoj web WordPress pomocou miniaplikácií.
Kde môžem umiestniť widgety WordPress?
Widgety sú zvyčajne umiestnené v špeciálnych oblastiach obsahu, ako sú hlavičky, bočné panely alebo päty. Zoznam oblastí, do ktorých môžete pridať miniaplikáciu, sa môže líšiť v závislosti od témy WordPress, ktorú používate.
Vo všeobecnosti môžete widget umiestniť takmer kdekoľvek. Môžete si tiež vybrať, či chcete, aby sa miniaplikácie zobrazovali na každej stránke vašej webovej lokality alebo len na konkrétnych stránkach.
Zistíte, že niektoré typy miniaplikácií je lepšie umiestniť na bočný panel, aby si ich vaši návštevníci ľahko všimli, zatiaľ čo iné je možné umiestniť do päty, ako napríklad kanál sociálnych médií.
Koľko miniaplikácií mám k dispozícii?
WordPress prichádza so zoznamom predvolených miniaplikácií, ale výber môže byť obmedzený. Ak chcete získať prispôsobenejšie miniaplikácie, môžete si nainštalovať rôzne doplnky – je ich veľa, ktoré môžete využiť. K dispozícii vám môžu byť aj niektoré jedinečné widgety špecifické pre vašu tému WordPress.
Ako pridať miniaplikáciu do WordPress
Teraz, keď sme sa dozvedeli, aké sú najlepšie miniaplikácie WordPress a aké typy z nich môžeme nájsť, poďme sa pozrieť na kroky, ktoré musíme urobiť, aby sme pridali miniaplikáciu na náš web.
Proces pridávania nového widgetu na vašu webovú stránku bol veľmi odlišný od toho, čo môžeme vidieť teraz. Keď bola v júli 2021 vydaná verzia 5.8, obrazovka s miniaplikáciami, ktorú mnohí používatelia WordPress už dlho používali, bola preč. Všetky novšie verzie WordPress predstavujú novú ponuku miniaplikácií, ktorá nevyzerá ako to, čo sme videli predtým.
Tento článok sa zameriava na pridávanie miniaplikácií pomocou nového prístupu, takže ak stále používate akékoľvek verzie WordPress pod 5.8, kroky nižšie nemusia byť užitočné. S každou novou vydanou verziou WordPress dostávame nové funkcie a riešime všetky zraniteľnosti predchádzajúcich verzií, a preto dôrazne odporúčame čo najskôr aktualizovať vašu inštaláciu na najnovšiu verziu.
S tým povedané, poďme sa prejsť, ako pridať miniaplikácie do WordPress.
1. Prihláste sa do svojho informačného panela WordPress
Pridanie miniaplikácie na webovú stránku vyžaduje prístup do oblasti správy WordPress. Informačný panel WordPress môžete otvoriť otvorením stránky your-website.com/wp-admin/ v ľubovoľnom prehliadači.
2. V ľavej ponuke vyberte kartu Vzhľad a kliknite na položku Widgety
Dostanete sa na obrazovku nových miniaplikácií, ktorá sa prvýkrát objavila pri predstavení WordPress 5.8. Na pravej strane obrazovky môžete vidieť zoznam oblastí, do ktorých budete môcť pridať miniaplikáciu.
Ak máte skúsenosti s prácou so staršími verziami WordPress, môže vám chvíľu trvať, kým si zvyknete na nové rozloženie. S prezentovanými novými funkciami môžete teraz do oblastí miniaplikácií svojej webovej lokality pridať takmer akýkoľvek blok obsahu, nielen miniaplikácie.
Na ilustráciu toho, o čom sme diskutovali na začiatku tohto článku, sa pozrime na dve snímky obrazovky nižšie. V prvej môžete vidieť definovanú iba jednu oblasť miniaplikácie — pätu. Toto uvidíte, ak máte aktivovanú tému WordPress Twenty Twenty-One.
Tu používame ďalšiu populárnu tému, GeneratePress. Môžete vidieť, že teraz máme k dispozícii 11 oblastí, do ktorých môžeme pridať nové widgety. Rôzne témy WordPress definujú rôzny počet oblastí miniaplikácií.
3. Kliknite na oblasť vybranej miniaplikácie
Po kliknutí na oblasť, do ktorej by sme chceli pridať miniaplikáciu, uvidíte ukážku pridaných miniaplikácií v reálnom čase. Odtiaľto budete môcť pridávať všetky druhy miniaplikácií a upravovať ich, aby ste vytvorili svoj jedinečný štýl. Ak máte novú inštaláciu WordPress, s ktorou ste ešte nezačali pracovať, môžete vidieť, že do určitých oblastí miniaplikácií sú už pridané niektoré štandardné prvky.
4. Kliknite na tlačidlo Plus vedľa položky Widgety
Po kliknutí na tlačidlo plus v ľavom hornom rohu sa zobrazí dlhá ponuka predstavujúca všetky typy miniaplikácií a ďalšie prvky, ktoré je možné pridať do vybranej oblasti miniaplikácií. Ak prejdete nadol na miniaplikácie, uvidíte všetky predvolené, ktoré je možné použiť. Ak ste nainštalovali nejaké doplnky, ktoré poskytujú ďalšie miniaplikácie, v ponuke ich uvidíte všetky.
5. Pridajte vybraný widget WordPress
Môžete rolovať cez prvky a vybrať si ten, ktorý by ste chceli pridať, alebo použiť vyhľadávací panel na nájdenie toho, čo hľadáte. Po výbere widgetu, ktorý umiestnite na svoju webovú stránku, môžete naň jednoducho kliknúť a zobrazí sa vo vybranej oblasti widgetov. Môžete tiež pretiahnuť prvok a umiestniť ho presne tam, kde ho potrebujete. V nižšie uvedenom príklade sme na náš pravý bočný panel pridali predvolenú miniaplikáciu kalendára.
Teraz vieme, ako pridať miniaplikáciu na webové stránky WordPress – je to jednoduché a intuitívne.
5 najlepších widgetov WordPress
Pomocou widgetov môžeme na náš web pridať úžasné nové funkcie. Nižšie nájdete päť najlepších doplnkov widgetov WordPress, ktoré môžete využiť.
1. Balík widgetov SiteOrigin
Balík miniaplikácií Siteorigin poskytuje množstvo užitočných widgetov, v súčasnosti ich je 22 rôznych typov. Nájdete tu miniaplikácie pre Mapy Google, cenové tabuľky, posúvače obrázkov, kontaktné formuláre, tlačidlá všetkého druhu a ďalšie. Všetky widgety sú plne prispôsobiteľné, s podporou nekonečných farieb a viac ako 1500 ikon.
2. Widget Nedávne príspevky s miniatúrami
WordPress sa štandardne dodáva s miniaplikáciou posledných príspevkov, ale neposkytuje žiadne ďalšie funkcie. Ako naznačuje názov doplnku, Widget posledných príspevkov s miniatúrami posúva miniaplikáciu na novú úroveň a umožňuje vám zobrazovať posledné príspevky s miniatúrami. Znamená to, že teraz môžete zobraziť najnovšie príspevky s názvami príspevkov, autormi, kategóriami, dátumami a ďalšími.
3. Kalendár udalostí
Kalendár udalostí je ďalší doplnok, ktorý poskytuje dobrú alternatívu k jednému z predvolených miniaplikácií, ktoré WordPress poskytuje – miniaplikácii kalendára. Sada miniaplikácií Kalendár udalostí funkcie môžu byť užitočné, ak chcete svojich používateľov upozorniť na nadchádzajúce udalosti a dôležité dátumy.
4. Relevanssi – Lepšie vyhľadávanie
The Relevanssi plugin bol vytvorený s cieľom nahradiť štandardný vyhľadávací widget WordPress lepším riešením, ktoré obsahuje viac funkcií a konfigurovateľných možností. Môžete si napríklad zvoliť, aby sa výsledky vyhľadávania zobrazovali skôr podľa relevantnosti než len podľa dátumu.
5. Kontaktný formulár od WPForms – Drag & Drop Form Builder pre WordPress
WPForms je nástroj na tvorbu formulárov WordPress, ktorý môžete použiť na vytváranie vlastných formulárov všetkých druhov v priebehu niekoľkých minút. Doplnok vám umožňuje vytvoriť nový od začiatku alebo si vybrať z množstva vopred vytvorených šablón.
Ako upraviť widgety WordPress
Je dôležité pochopiť, ako upraviť widgety WordPress v prípade, že by ste chceli zmeniť ich poradie alebo spôsob, akým sa zobrazujú na webovej stránke.
Všetky widgety WordPress, ktoré sme pridali, môžeme upravovať z tej istej obrazovky. Všetko, čo musíme urobiť, je kliknúť na miniaplikáciu, ktorú sme pridali, a využiť dostupné funkcie úprav. Ak ste si nainštalovali nejaké nové miniaplikácie na rozšírenie zoznamu predvolených, upravovať ich bude možné z rozhrania doplnku, ktorý daný widget poskytol.
Pozrime sa na snímku obrazovky nižšie. Nainštalovali sme dva obľúbené doplnky miniaplikácií, WPForms a WP Call Button, a pridali sme widgety, ktoré poskytujú, na náš pravý bočný panel.
Môžeme upraviť predvolený vyhľadávací panel, ktorý sme pridali predtým. Môžeme napríklad zmeniť typ tlačidla a jeho polohu. Môžeme meniť aj pozície widgetov a ich postupnosť. Ak chceme zmeniť vzhľad kontaktného formulára a tlačidla Zavolajte nám, museli by sme to urobiť v ponukách doplnkov predtým, ako sa tieto miniaplikácie znova pridajú na bočný panel. Vlastné miniaplikácie zvyčajne nemôžeme upravovať na obrazovke miniaplikácií WordPress.
Čo robiť, ak sa váš widget WordPress nezobrazuje
Niekedy proces pridávania widgetov neprebieha hladko. Po pridaní nových skvelých miniaplikácií na vašu webovú stránku a pripravenosti ich prezentovať návštevníkom si môžete všimnúť, že sa nezobrazujú tam, kde by mali byť. Pozrime sa na niektoré z najbežnejších dôvodov, prečo sa widgety WordPress nezobrazujú.
Dôvod 1: Neuložili ste zmeny
Keď pridáte nové miniaplikácie do ktorejkoľvek oblasti vašej webovej lokality z obrazovky miniaplikácií, zmeny sa za vás neuložia automaticky. Ak chcete vykonať zmeny na živej webovej lokalite, musíte kliknúť na položku Aktualizovať.
Ako vyriešiť: Jednoducho si navyknite ukladať všetky zmeny, ktoré na webovej lokalite vykonáte na každom kroku. Budete musieť znova pridať požadované miniaplikácie a pred opustením obrazovky s miniaplikáciami sa uistite, že ste nezanechali žiadne neuložené zmeny.
Dôvod 2: Máte nejaké nekompatibilné doplnky a/alebo témy
Každý doplnok alebo téma WordPress sú v podstate bloky kódu napísané ich vývojárom. Niekedy môžu byť niektoré časti kódu vo vzájomnom konflikte alebo niektoré doplnky môžu byť nekompatibilné s verziou PHP, ktorú používate. Vaše widgety sa na webovej lokalite nemusia zobraziť vôbec alebo sa môžu zobraziť nesprávne, ak sa vyskytnú problémy s nekompatibilitou.
Ako vyriešiť: Nekompatibilitu doplnkov nie je ľahké vyriešiť. Môžete skúsiť deaktivovať doplnky jeden po druhom, aby ste zistili, ktoré z nich spôsobujú problémy, ale najlepšie je, ak sa obrátite na odborníka na WordPress, napríklad na technickú podporu vášho hostingu.
Dôvod 3: Vaša inštalácia WordPress zlyhala
Neúspešné aktualizácie vedú k nesprávnemu ukladaniu základných súborov WordPress – alebo niektoré z nich môžu neskôr dokonca chýbať.
Ako vyriešiť: Pred vykonaním akýchkoľvek väčších zmien odporúčame zálohovať webovú stránku WordPress, a to vrátane aktualizácií verzií WordPress. Svoj web môžete obnoviť zo zálohy do funkčného stavu. Bez toho, aby sme vedeli, prečo aktualizácia v prvom rade neprebehla dobre, nemôžeme považovať problém za vyriešený.
Vo všeobecnosti sa musíme pokúsiť pochopiť, kedy boli prvky naposledy videné správne fungovať a aké zmeny mohli byť vykonané na webovej lokalite, ktoré viedli k tomu, že sa miniaplikácie WordPress nezobrazovali.
Vedieť, čo sa stalo – a kedy sa to stalo a ako – nám pomôže nájsť správne riešenie a rýchlo vyriešiť problém. Bohužiaľ, všetky webové stránky môžu byť náchylné na technické problémy rôzneho druhu a neexistuje jedno univerzálne riešenie.
Teraz viete
Teraz viete, ako pridať miniaplikáciu do správcu WordPress spolu s niektorými z najlepších dostupných miniaplikácií WordPress. Widgety sú úžasným riešením pre vaše webové stránky a bez ohľadu na to, aký obsah hosťujete, môžete pridať takmer čokoľvek, na čo si spomeniete.
Vylepšite svoj web WordPress pomocou plne spravovaného hostingu
Zoznámenie sa s modernými platformami si vyžaduje čas a úsilie. A nestačí len vytvoriť niečo úžasné – musíte sa uistiť, že to zostane vždy dostupné, zabezpečené pred rôznymi útokmi a pravidelne zálohované. Nie je ľahké sa o to všetko postarať sám.
Tu prichádza na rad plne spravovaný hosting. Plne spravovaný hosting znamená, že sa o to nemusíte starať – váš web je v rukách odborníkov na hosting.
Vyskúšajte plne spravovaný hosting WordPress od spoločnosti Hostinger
Hostinger sa pýši poskytovaním plne spravovaného hostingu WordPress na najvyššej úrovni. Všetky hostingové plány Hostinger WordPress sú vopred zabalené s najlepšími riešeniami zo sveta WordPress.
Bezpečnosť, výkon, škálovateľnosť a flexibilita sú len niektoré z výhod hostingu WordPress, ktorý poskytujeme. Navyše vám pomáhame na každom kroku, vďaka čomu je hosting pre vás príjemný a bez bolesti hlavy.
Pozrite si naše spravované plány hostenia WordPress, ktoré môžete začať ešte dnes.