Ako sa pripraviť na náhly nárast návštevnosti webových stránok

Keď vytvárate webovú stránku, očakávate, že ju ľudia navštívia. Koniec koncov, všetok ten čas, úsilie a peniaze ste venovali budovaniu skvele vyzerajúcej online vitríny vašej firmy alebo osobnej značky. Bola by škoda, keby tomu nikto nevenoval pozornosť.

Priveľa pozornosti má však dôsledky. Masívny nárast návštevníkov môže dokonca zrútiť váš web.

Ako však predpovedať alebo pripraviť sa na náhly nárast návštevnosti webových stránok?

V tejto príručke sa budeme zaoberať krokmi, ktoré by ste mali podniknúť, aby ste zabezpečili, že sa váš web nezrúti pod ťarchou náhleho prílevu návštevnosti.

Ďalšie váhy s akýmkoľvek nárastom dopravy

Udržujte rýchlosť, bezpečnosť a dobrú zákaznícku skúsenosť so spravovaným hostingom Hostinger

Čo spôsobuje náhly nárast návštevnosti webových stránok?

Nárast návštevnosti webu je masívny a niekedy neočakávaný nárast internetovej aktivity na webovej stránke. Dalo by sa to prirovnať k fyzickému umiestneniu, napríklad supermarketu, ktorý zažíva náhly prílev zákazníkov oveľa vyšší, ako zvyčajne zvláda – dokonca aj počas nákupných špičiek.

Hoci viac návštevníkov sa môže rovnať väčšiemu povedomiu alebo zisku, nárast návštevnosti môže mať negatívne dôsledky, ak je vaša webová stránka nepripravená. Zahŕňajú zlú zákaznícku skúsenosť, negatívne recenzie návštevníkov a stresujúce chvíle pre všetkých zúčastnených.

Niektoré špičky návštevnosti webu sú výsledkom plánovaných akcií zo strany vlastníka webovej lokality, zatiaľ čo iné sú úplne neočakávané. Tu sú niektoré z najbežnejších príčin prudkých nárastov návštevnosti webu:

  • Úspešná marketingová kampaň: Keď online alebo offline propagačné aktivity vašej firmy zahŕňajú zmienky o vašej webovej lokalite alebo odkazy na ňu, je pravdepodobný prudký nárast návštevnosti webu z konverzií reklám. Veľkosť tohto nárastu závisí od úspešnosti vašej kampane.
  • Spravodajstvo: Niekedy sa vy alebo vaša firma môžete dostať do správ, čo môže spôsobiť prudký nárast návštevnosti vášho webu. To sa môže stať s tradičnými zdrojmi správ (rádio a televízia) aj online médiami (spravodajské weby a sociálne médiá).
  • Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO): Optimalizácia obsahu vašej webovej lokality na zlepšenie jej hodnotenia vo vyhľadávačoch ju môže zvýšiť viditeľnosťou na stránkach s výsledkami vyhľadávacieho nástroja (SERP) a zvýšiť návštevnosť.
  • Útok škodlivého robota: Útok distribuovaného odmietnutia služby (DDoS) využíva sieť kompromitovaných systémov na nasmerovanie veľkého množstva internetového prenosu na cieľ, aby ho prekonal.
Čítať:  Ako vypnúť upozornenia na príbehy Instagramu

Môže dôjsť k pádu webovej stránky z dôvodu vysokej návštevnosti?

Zvýšená internetová prevádzka môže spôsobiť zlyhanie webovej stránky, ak nie je dostatočne chránená, a to sa môže stať niekoľkými spôsobmi. Napríklad vám môže dôjsť k vyčerpaniu pridelenej šírky pásma pre vašu webovú stránku, pretože všetci ľudia súčasne odosielajú a prijímajú údaje.

Tento scenár je možný, ak má váš hostingový plán limit šírky pásma. Po dosiahnutí limitu sa stránka stane nedostupnou.

Ďalšou možnosťou je, že nárast návštevnosti môže zahltiť hardvér hostiteľského servera. Rýchlosť čítania a zápisu procesora servera alebo pevného disku môže byť príliš nízka.

To spôsobí pomalé načítavanie návštevníkov, keď čakajú, kým server spracuje ich požiadavky na stránku. Môže to dokonca spôsobiť, že váš web prestane reagovať.

Pomalé načítavanie môže frustrovať návštevníkov, čo vedie k potenciálnemu poklesu konverzií alebo zvýšeniu miery odchodov. Štúdia Portent z roku 2022 v skutočnosti zistila, že webová stránka elektronického obchodu, ktorá sa načíta za jednu sekundu, áno 2,5-násobok konverzného pomeru webovej stránky, ktorá sa načíta do piatich sekúnd.

Ako pripraviť svoj web na nárast návštevnosti

So správnymi opatreniami na zvládnutie náporu môžete využívať výhody zvýšenej viditeľnosti alebo zostať chránení pred nebezpečnými aktérmi v závislosti od zdroja premávky.

Použite sieť na doručovanie obsahu

Siete na doručovanie obsahu (CDN) sú siete geograficky distribuovaných serverov, ktoré dokážu ukladať webový obsah do vyrovnávacej pamäte a sprístupniť ho koncovým používateľom. Keď dôjde k nárastu návštevnosti, záťaž zdieľajú viaceré servery a tieto servery sú skonštruované tak, aby zvládli zvýšenú návštevnosť.

Väčšina CDN tiež ponúka ochranu pred DDoS útokmi od robotov, ktoré môžu spôsobiť nárast návštevnosti. Táto funkcia robí z CDN dobrú investíciu pre blaho vašej webovej stránky. K dispozícii je niekoľko služieb CDN, ako napríklad Cloudflare a Fastly, ktoré ponúkajú rôzne funkcie a doplnky.

Môžete si tiež vybrať poskytovateľa hostingu, ktorý ponúka prístup CDN. Napríklad Hostinger poskytuje prístup k svojmu Edge CDN poháňanému Cloudflare so svojimi plne spravovanými hostingovými plánmi.

Uložte obsah do vyrovnávacej pamäte

Ukladanie do vyrovnávacej pamäte zahŕňa vytvorenie dočasného úložiska údajov vášho webového obsahu a jeho použitie na zníženie sieťových požiadaviek a zlepšenie výkonu. Keď teda návštevník odošle požiadavku zo svojho prehliadača na vašu webovú stránku, váš webový server môže odoslať obsah uložený vo vyrovnávacej pamäti namiesto použitia systémových prostriedkov na prekompilovanie rôznych komponentov webovej stránky.

Čítať:  John Mueller hovorí o používaní štruktúry URL na emuláciu stránok, ktoré sú bližšie k domovskej stránke

Ukladanie do vyrovnávacej pamäte môže výrazne znížiť spotrebu zdrojov. Server teda dokáže spracovať viac žiadostí o stránku odoslaných na váš web.

Ak na svojom webe používate WordPress, môžete použiť doplnok na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, ako napríklad WP Super Cache alebo W3 Total Cache.

Niektorí weboví hostitelia, ako napríklad Hostinger, ponúkajú so svojimi balíkmi vstavané ukladanie do vyrovnávacej pamäte.

Integrujte riešenie na vyrovnávanie záťaže

Vyrovnávač zaťaženia môže byť kus fyzického hardvéru pripojeného k sieti ako súčasť infraštruktúry vášho webového hostiteľa alebo aplikácia, ktorá beží na nejakom sieťovom hardvéri.

Riešenia na vyrovnávanie záťaže sú ako CDN v tom, že obe využívajú sieť serverov na zlepšenie výkonu. Kde sa líšia, je spôsob, akým zlepšujú výkon.

Zatiaľ čo CDN používa geograficky distribuované servery, nástroje na vyrovnávanie záťaže zvyčajne používajú klaster serverov na rovnakom mieste alebo v tesnej blízkosti. CDN sa tiež zameriavajú na distribúciu webového obsahu medzi svojimi servermi, zatiaľ čo servery na vyrovnávanie zaťaženia primárne riadia sieťovú prevádzku.

Nástroje na vyrovnávanie záťaže sú skvelé pri správe sieťovej prevádzky, vďaka čomu sú ideálne na zvládanie obrovského prílevu požiadaviek HTTP, ktoré prichádzajú s nárastom návštevnosti.

Zvyčajne sú k dispozícii s podnikovými hostingovými balíkmi.

Optimalizujte svoje mediálne súbory a ďalší obsah

Obrázky, videá a iné formy médií tvoria podstatnú časť obsahu webovej stránky. Hoci umiestnenie najkvalitnejších médií na váš web vyzerá logicky, nesprávny postup môže ovplyvniť výkon vášho webu.

Zle optimalizované obrázky a videá môžu spomaliť načítanie, takže ich optimalizácia je skvelý spôsob, ako sa pripraviť na hustú premávku.

Môžete to urobiť znížením rozlíšenia obrázkov a videí alebo prepnutím na novšie formáty, ktoré fungujú lepšie pre webové stránky, ako sú WebM a WebP.

S WordPress môžete použiť doplnok na optimalizáciu obrázkov ich kompresiou bez straty kvality. Napríklad TinyPNG má funkciu hromadnej optimalizácie, ktorá vám umožňuje zmenšiť všetky obrázky na vašom webe naraz.

Existujú aj zásuvné moduly na minimalizáciu súborov HTML, CSS a JavaScript na zlepšenie výkonu stránky.

Zaviesť zvýšené bezpečnostné opatrenia

Niektoré nárasty návštevnosti môžu byť výsledkom škodlivého útoku na vaše webové stránky. Hackeri môžu kompromitovať veľa zariadení pripojených k internetu a použiť ich na vytvorenie botnetu. Hacker môže na diaľku ovládať tento botnet, aby zaplavil webovú stránku sieťovým prenosom a premohol infraštruktúru cieľa.

Čítať:  8 krokov na napísanie úspešného obchodného plánu online obchodu

Vyhradené bezpečnostné riešenie môže zmierniť tieto druhy útokov detekciou a filtrovaním nechceného internetového prenosu a upozornením, aby ste mohli prijať ďalšie opatrenia.

Napríklad bezpečnostné doplnky WordPress ako Solid Security Pro a Sucuri znižujú riziko, že tieto útoky pohltia váš web WordPress.

Tieto doplnky môžu monitorovať prichádzajúce žiadosti o pripojenie, identifikovať vzory útokov a blokovať všetku súvisiacu komunikáciu a zároveň vás upozorniť na riziko útoku. Môžu tiež skenovať a detegovať malvér a iný škodlivý kód, ktorý môžu hackeri použiť na kompromitáciu vašich webových stránok.

Vyberte si hostingové riešenie s rýchlejším ukladaním

Typ úložiska, ktoré je súčasťou vášho hostingového balíka, môže byť prekážkou v časoch vysokej návštevnosti. Hovoríme o hostingových riešeniach, ktoré používajú mechanické pevné disky (HDD) namiesto novších pevných diskov (SSD).

Pevné disky sú lacnejšie a je pravdepodobnejšie, že sa budú používať s cenovo dostupnejšími možnosťami hostenia, ako sú napríklad zdieľané plány. Sú však oveľa pomalšie ako SSD.

V bežnej každodennej premávke si tento rozdiel v rýchlosti nemusíte všimnúť. Ale keď vidíte zvýšenú prevádzku a používate HDD, pravdepodobne prispievajú k spomaleniu.

Ak neviete, aký typ disku používa váš poskytovateľ hostingu, môžete sa opýtať tímu podpory. Ak používa HDD, možno budete chcieť prejsť na hostiteľa ako Hostinger, ktorý používa SSD na odstránenie tohto potenciálneho prekážkového miesta.

Požiadajte o zvýšenú kapacitu pred zvýšením u svojho poskytovateľa hostingu

Niekedy váš web zažije viac návštevníkov kvôli vašim akciám, ako je napríklad bleskový predaj. Ak očakávate nárast návštevnosti, môžete vopred požiadať o zvýšenie kapacity hostingu.

Ak sa rozhodnete pre hostingový plán, ktorý môžete jednoducho upgradovať, tento proces bude ľahšie zvládnuteľný. Niektorí hostitelia môžu vašej webovej lokalite povoliť dočasne zvládnuť dodatočnú šírku pásma. Napríklad Hostinger ponúka 24 hodín bezplatného automatického škálovania mesačne.

Aktualizácia vášho hostingového balíka môže byť najlepším riešením, ak očakávate, že nárast návštevnosti webových stránok bude trvať dlhšie. Zistite tiež, či vám váš poskytovateľ hostingu umožní znížiť úroveň vášho balíka, keď sa prevádzka vráti do normálu.

Sledujte návštevnosť a výkonnosť svojich webových stránok

Schopnosť rýchlo rozpoznať dopravnú špičku znamená, že máte viac času na reakciu, aby ste predišli prestojom. To nevyhnutne neznamená, že niekto bude sledovať všetky aktivity na webe 24 hodín denne.

Na sledovanie výkonnosti svojich webových stránok môžete použiť monitorovacie riešenia. Niektorí weboví hostitelia, napríklad Hostinger, ponúkajú vstavané monitorovacie nástroje. Na získanie prehľadov o návštevnosti svojich webových stránok môžete použiť aj nástroje na monitorovanie od tretích strán, ako je napríklad Google Analytics.

Čítať:  Nápady na začatie podnikania na internete v roku 2024

Naplánujte si svoje propagačné aktivity

Marketingové aktivity môžu byť zdrojom nárastu návštevnosti. Preto je dôležité zvážiť, či webová lokalita zvládne zvýšenú návštevnosť.

Vaše marketingové a technické tímy môžu pred spustením kampane spolupracovať, aby sa zabezpečilo, že prudký nárast nespôsobí problémy s výkonom. Webový tím by mohol počas kampane rozšíriť vašu hostingovú infraštruktúru a implementovať ďalšie tipy z tohto zoznamu.

Pri prevádzkovaní e-mailových marketingových kampaní sa vyhnite rozosielaniu hromadných e-mailov všetkým zákazníkom. Namiesto toho rozdeľte a rozložte časy odosielania e-mailov – mnohé marketingové platformy to podporujú. To zaisťuje, že na stránku nebudú mať vplyv zákazníci, ktorí na stránke súčasne kontrolujú ponuku alebo produkt.

Alternatívne by marketingový tím mohol spustiť vysoko cielenú kampaň, ktorá by efektívnejšie upútala pozornosť správneho publika namiesto vrhania širšej siete.

Urobte si záťažový test

Záťažové testovanie (nazývané aj stresové testovanie) vám pomôže pochopiť limity vašej webovej stránky. V rámci toho vám pomôže replikovať scenár s vysokou návštevnosťou. Pomôže vám to definovať prah toho, čo váš web dokáže zvládnuť, kým sa jeho výkon začne znižovať.

Aj keď sú výsledky užitočné, testovanie záťaže môže spôsobiť problémy s vaším poskytovateľom hostingu. Preto si vopred prečítajte zmluvné podmienky alebo kontaktujte tím podpory a zistite, čo je povolené.

Obľúbeným nástrojom na testovanie záťaže je loader.io, ktorý môžete použiť na simuláciu viacerých súbežných pripojení na váš web. Môžete sledovať výsledky v reálnom čase a vidieť, kedy výkon klesne.

Mal by vám poskytnúť predstavu o zaťažení vášho webu a plánu hostenia a o tom, či potrebujete inovovať.

Záverečné myšlienky: 10 tipov, ako pripraviť web na prudký nárast návštevnosti webu

Pokiaľ ide o správu webových stránok, buď milujete alebo sa obávate nárastu návštevnosti, v závislosti od toho, ako ste pripravení zvládnuť ich. Najlepšie je nečakať, kým zaznamenáte prudký nárast, a až potom podniknete kroky, aby ste zabránili katastrofálnemu výsledku.

Mali by ste byť schopní zvládnuť nárast, ak máte hostingový plán so správnymi funkciami, správnym monitorovaním bezpečnosti a opatreniami reakcie a dobre optimalizovanou webovou stránkou.

Váš hosting hrá veľmi dôležitú úlohu pri príprave na špičky návštevnosti webu. Výber poskytovateľa hostingu, ako je Hostinger, ktorý zvládne mnohé z týchto úloh, vám môže uľahčiť myseľ.

Zistite, prečo je Hostinger jedným z najdôveryhodnejších mien v oblasti hostingu, a vyberte si plne spravovaný plán hostingu pre svoj web ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE