Ako sa stať agentúrou založenou na údajoch a dokázať návratnosť investícií do sociálnych sietí

Je vaša agentúra založená na údajoch alebo viac na emóciách a tušení? V dnešnej ekonomike budete chcieť dokázať, že vaše kampane na sociálnych sieťach fungujú tak, že sa pozriete na ROI sociálnych médií.

Ale ako?

Počas nedávneho samitu agentúry Christopher Penn predniesol dômyselnú prednášku o tom, ako môžu agentúry dodávať správy svojim klientom a hmatateľne demonštrovať hodnotu svojej marketingovej aktivity na sociálnych sieťach.

Christopher Penn je odborníkom na analytiku, digitálny marketing a marketingové technológie. Okrem toho, že patrí medzi 100 najlepších digitálnych marketérov, úspešného podnikateľa, najpredávanejšieho autora viac ako dvoch desiatok marketingových kníh a plodného hlavného rečníka, je tiež známy svojím vedúcim myslením a rozvojom štyroch kľúčových priemyselných oblastí:

 • Prijatie služby Google Analytics
 • Data-riadený marketing a PR
 • Moderný email marketing
 • AI a strojové učenie v marketingu

Nižšie sú uvedené najdôležitejšie momenty jeho zasadnutia na samite agentúry.

Jedna otázka, ktorú dostanú takmer všetky agentúry aspoň raz za mesiac, je:

A na túto otázku je ťažké odpovedať, však?

Preukázanie vplyvu, ktorý má vaša marketingová aktivita na finančné výsledky vášho klienta, je výzvou.

Napríklad:

 • 95 % agentúr tvrdí, že potrebujú prístup k údajom o preferenciách a potrebách svojich zákazníkov a klientov.
 • 92 % tvrdí, že potrebujú finančné prognózy a prognózy.
 • 92 % tvrdí, že potrebujú údaje o svojej značke a reputácii.

V 15 až 20 % prípadov však nemajú prístup k týmto údajom, a preto menej ako polovica agentúr dokáže preukázať návratnosť investícií do sociálnych médií.

Namiesto toho najlepšie, čo môžu agentúry urobiť, je vytvoriť automatické prehľady, ktoré zobrazujú počet kliknutí, označení páči sa mi, zobrazení, dosahu a interakcií, ktoré dosiahli.

Čo, pochopiteľne, potom vyvoláva otázku: Pretože ako ovplyvňuje počet hodnotení „páči sa mi“ príspevok na Instagrame, koľko zarobia?

Problém je, že sa miešame s . A sú to dve veľmi odlišné veci.

Ako to teda napravíme?

Musíme byť riadení údajmi.

Čo to znamená byť založený na údajoch?

Riadený údajmi znamená, že sa rozhodujete na základe chladných, tvrdých údajov, nie inštinktov alebo pocitov.

Pravdepodobne ste už viac založený na údajoch, ako si myslíte. Zakaždým, keď napríklad použijete Mapy Google, zadáte cieľ, vypočíta sa najlepšia trasa a vy ju sledujete. Rozhodnutia, ktoré robíte, sú založené na údajoch z Máp Google, nie na pocitoch.

Čítať:  Ako používať Discord s PS5

Ak na rozhodovanie nepoužívate dáta, tak len hádate.

Ako sa však stať agentúrou založenou na údajoch?

V súčasnosti sa buď rozhodujete pomocou údajov, alebo nie. Neexistuje žiadna stredná cesta.

Ale tu je šok: Napriek tomu, čo si možno myslíte, stať sa agentúrou založenou na údajoch nie je o technológii.

Je to o ľuďoch.

Ide o to presvedčiť ľudí, aby zmenili spôsob, akým vždy robili veci. Ide o to, aby sa ľudia naučili zbierať správne súbory údajov, extrapolovať kľúčové informácie a robiť solídne rozhodnutia, ktoré sú založené na faktoch, nie na pocitoch.

Ak sa chcete stať agentúrou založenou na údajoch, ktorá dokáže klientom preukázať návratnosť investícií do sociálnych médií a stať sa ziskovým, nie nákladovým centrom, musíte vy a zamestnanci vašej agentúry prijať štyri zložky.

4 zložky rozhodnutí na základe údajov

Robiť rozhodnutia pomocou údajov, nie pocitov, je ako robiť tortu.

Bez nasledujúcich štyroch komponentov to nejde:

 • Ingrediencie
 • Kuchársky recept
 • Zručnosti
 • Nástroje

Rozhodovanie na základe údajov: Zložky

Pred prípravou torty sa musíte uistiť, že máte všetky potrebné ingrediencie, však?

Je to rovnaké, keď začnete cestu k tomu, aby ste sa stali založenými na údajoch. Ale namiesto toho, aby ste sa uistili, že máte múku, vajcia, cukor a maslo, jedinou zložkou, ktorú musíte mať, sú vysokokvalitné údaje, ktoré odrážajú KPI, podľa ktorých sa vy a váš klient meria.

Získavanie údajov je jednoduché. Ale získavanie nie je.

Musíme zbierať údaje, ktoré sú sústredené na KPI.

hbspt.forms.create({
oblasť: „na1“,
portalId: “8477337”,
formId: “328bedb9-418c-466b-bcb3-c7a6a0880d55”
});

Najprv sa opýtajte svojich klientov, aké sú ich KPI: Merajú sa napríklad podľa počtu potenciálnych zákazníkov, ktorých vygenerujú, alebo ide o predaj? Majú ciele okolo potenciálnych zákazníkov alebo sú to SQL?

Po druhé, zistite, aké dátové systémy používajú na meranie pokroku smerom k KPI a požiadajte o prístup. Pravdepodobne zistíte, že väčšina z nich používa na zhromažďovanie týchto údajov službu Google Analytics.

Nie všetci klienti však radi poskytujú prístup k svojim účtom. Toto je miesto, kde musíte tvrdiť: Bez ohľadu na to, aký typ agentúry ste, potrebujete prístup k jej službe Google Analytics a ďalším nástrojom na zhromažďovanie údajov.

Čítať:  Ako prepojiť sociálne médiá v Squarespace

Keď budete mať prístup, musíte posúdiť kvalitu údajov. Údaje musia obsahovať šesť vecí, ktoré sa majú považovať za užitočné:

 1. Čistý. Musí byť bez chýb a bez duplicitných záznamov.
 2. Dokončiť. Ak chýbajú údaje, je to veľký problém, ktorý musíte vyriešiť.
 3. Obsiahly. Zistite, či vám údaje poskytujú informácie, ktoré potrebujete. Sleduje to správne metriky? Je pravda, že zhromažďovanie údajov na preukázanie návratnosti investícií do sociálnych médií je náročné, pretože návratnosť investícií ovplyvnia také faktory, ako sú poplatky agentúre, celoživotná hodnota zákazníkov a interné náklady. Nájdite si čas na ich zváženie.
 4. Zvolen. Vyberte metriky, ktoré chcete sledovať. V Google Analytics existuje viac ako 510 metrík, ktoré môžete sledovať, no väčšinu z nich nepotrebujete. Nechcete, aby irelevantné údaje zamieňali mix. Použite pravidlo 80/20 a vyberte metriky, na ktorých záleží.
 5. Dôveryhodný. Údaje musia byť zhromažďované platným spôsobom. To môže byť často problém pre agentúry, ktoré vykonávajú prieskumy, prieskumy verejnej mienky alebo marketingové prieskumy, pretože údaje môžu byť skreslené, a teda neplatné.
 6. Vypočítateľné. V neposlednom rade musia byť dáta použiteľné.

Verte Christopherovi Pennovi, keď hovorí: „.“

V súhrne: Uistite sa, že máte prístup k správnym, vysokokvalitným zložkám, ktoré sa spájajú s KPI, na základe ktorých sa meria váš klient.

Rozhodovanie založené na údajoch: Recept

Ďalším krokom pri výrobe koláča je nájsť a postupovať podľa receptu, aby ste sa uistili, že ingrediencie, ktoré ste získali, vytvorili chutný koláč.

Je to rovnaké, pokiaľ ide o spracovanie údajov, ktoré ste zhromaždili. Musíte postupovať podľa receptu, aby ste sa uistili, že údaje, ktoré prezentujete, pre klienta niečo znamenajú. Máte recepty na onboarding, potrebujete ich aj na spracovanie dát.

Mnohé agentúry robia chybu, keď prezentujú údaje v sérii snímok. Tieto snímky sú vyplnené snímkami obrazovky reklám, príkladmi práce, ktorú vykonali, a grafmi a tabuľkami, ktoré zobrazujú metriky, ktoré by mal klient interpretovať sám.

Ale to nie je ich práca, to je vaša.

To je dôvod, prečo potrebujete recept na spracovanie a prezentáciu údajov, aby ste prinášali zmysluplné výsledky spôsobom, ktorý je ľahko pochopiteľný.

Váš recept by mal zabezpečiť, že každý bit údajov, ktorý spracujete a predložíte, robí dve veci:

 • Hovorí im niečo, čo nevedia.
 • Žiada ich o rozhodnutie.

Údaje bez rozhodnutí odvádzajú pozornosť.

Čítať:  Uniklo dátum vydania vierohodného Nintendo Switch 2, ale je to komplikované

Môžete zahrnúť všetky tabuľky, grafy a tabuľky, ktoré sa vám páčia, ale ak sa klienta nepýtate na rozhodnutie, strácate jeho čas… aj váš. Ak sa napríklad výkonnosť reklamy za mesiac znížila o 23 %, mali by ste ich informovať, navrhnúť pozastavenie alebo zastavenie kampane a požiadať klienta o rozhodnutie.

Váš recept na spracovanie údajov by mal vždy zodpovedať:

 1. Čo sa stalo? Najprv musíte opísať, čo sa stalo. Napríklad na túto reklamnú kampaň sme minuli X $ a získali sme X veľa kliknutí, zobrazení a konverzií.
 2. Čo to znamená? Ďalej musíte vysvetliť, prečo sú tieto údaje dôležité. Prečo by to klienta malo zaujímať? Získali sme napríklad X počet kliknutí, zobrazení a konverzií, čo znamená, že táto reklamná kampaň má o X % lepšiu výkonnosť, ako sme očakávali.
 3. Čo teraz? Potom musíte určiť, aké rozhodnutia musíte od klienta urobiť. Napríklad, pretože reklamná kampaň fungovala lepšie, ako sme očakávali, chceli by sme zvýšiť naše výdavky z rozpočtu o X $: Áno, alebo Nie?

Bežný recept, ktorý používa mnoho agentúr a ktorý zahŕňa rámec podávania správ SAINT:

 • Zhrnutie
 • Analýza
 • Insights
 • Ďalšie kroky
 • Časová os

Keď zmeníte formát spracovania údajov a vykazovania, zmení to celú konverzáciu a vzťah medzi vami a klientom. Tento typ prístupu vám umožní stať sa proaktívnejším a začnete ich viesť, a nie oni vás.

Vypracujte si teda svoju knihu receptov pre agentúru: Zhromaždite a zapíšte si rôzne procesy a rámce na využitie údajov, aby ste mohli prispôsobiť svoj prístup tak, aby vyhovoval jednotlivým klientom, a pomôcť im pochopiť, čo sa stalo, prečo sa to stalo a aké budú ďalšie kroky. byť.

Rozhodovanie na základe údajov: Zručnosti

Bez miery zručnosti nemôžete upiecť poriadny koláč. To isté platí pre rozhodovanie na základe údajov.

Stanovte si, aké zručnosti potrebujete, a ohodnoťte každého vo svojej agentúre, od vrchu až po spodok, aby ste videli, kde sú so svojimi dátovými schopnosťami a zrelosťou.

Potrebujete ľudí, ktorí dokážu zbierať relevantné a kvalitné údaje, interpretovať ich a prezentovať klientom. Potrebujete, aby sa pozreli na údaje, pochopili kontext, predpovedali, čo sa pravdepodobne stane v budúcnosti, a použili tieto informácie na plánovanie stratégií.

Ľudia s analytickými schopnosťami môžu napríklad predpovedať, kedy by bol najlepší čas na spustenie e-mailovej kampane, na základe faktorov, ako sú štátne sviatky, počasie alebo ekonomické zmeny.

Tento typ náhľadu vám umožňuje byť proaktívny a preukázať pridanú hodnotu.

Čítať:  6 spôsobov, ako opraviť zablokovaný účet ChatGPT

Ak vám chýba personál s dátovými zručnosťami, najmite niekoho. Normálne v rámci agentúr chcete najať kreatívnych mysliteľov s modrou oblohou. Namiesto toho však zvážte najatie niekoho so skúsenosťami v oblasti analytiky s kvalitatívnymi a diagnostickými zručnosťami.

Rozhodovanie založené na údajoch: Nástroje

Opäť platí, že bez náradia tortu nevyrobíte. Prinajmenšom potrebujete misku, lyžicu a váhu. Podobne sa nemôžete stať riadeným údajmi bez nástrojov.

Ktoré však používate?

Najlepšia rada, ktorú dal Christopher Penn vo svojom prejave na konferencii samit agentúry bol:

Rovnako ako pri varení. Povedzme, že by ste potrebovali valček na cesto, no nevlastnili by ste ho, improvizovali by ste a použili by ste to, čo máte? (Na základe skúseností funguje prázdna fľaša vína dobre.)

Máte prístup k širokej škále bezplatných analytických a dátových nástrojov, takže z nich vyžmýkajte, čo sa dá, alebo si najmite ľudí, ktorí môžu.

Väčšina nástrojov robí to isté. Napríklad nástroje ako Ahrefs, SEMRush a Moz Keyword Explorer vám poskytujú údaje o kľúčových slovách a návrhy kľúčových slov. Takže šetrite svoje centy a použite to, čo máte.

Alebo ak chcete za nástroj zaplatiť, uistite sa, že máte komplexný nástroj, vďaka ktorému je zber, spracovanie a vykazovanie údajov super rýchly a jednoduchý.

Ako napríklad Buffer.

Buffer je nástroj na správu sociálnych médií s tým rozdielom: Je to jediná platforma, ktorá vám umožňuje preukázať návratnosť investícií do sociálnych médií. Parametre UTM môžete do svojho obsahu pridávať automaticky, prepojiť svoj účet so službou Google Analytics a získavať údaje, ktoré môžete použiť na vytváranie komplexných prehľadov návratnosti investícií pre svojich klientov. Dokazovanie návratnosti investícií je jednoduché.

Zhrnutie

Robiť proaktívne rozhodnutia založené na údajoch vám umožní preukázať pridanú hodnotu vašim klientom, umožní im vidieť vás ako experta a zastaviť otázku „Čo za svoje peniaze dostanem?“ otázka.

Stanete sa skôr aktívom ako odpadom.

Ak sa chcete stať riadeným údajmi, musíte:

 • Majte krištáľovo jasno v kľúčových ukazovateľoch výkonu, ktoré sa snažíte dosiahnuť.
 • Použite vysokokvalitné údaje na vedenie, nie na nasledovanie.
 • Vytvorte si knihu receptov agentúry, ktorá vám pomôže spracovať zmysluplné údaje.
 • Vytlačte šťavu z nástrojov, ktoré už používate.

Takto prejdete z nákladového strediska na hodnotové stredisko.

Zaregistrujte sa teraz a získajte BEZPLATNÉ demo Buffer a zistite, ako môžete začať merať návratnosť investícií do sociálnych médií už dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE