Ako sa stať štylistom

Vždy dávate svojim priateľom módne rady a pomáhate im nájsť perfektný outfit na zvláštne príležitosti? Presne to robí profesionálny stylista. Ak máte cit pre módu a radi využívate svoju kreativitu na pomoc ľuďom, mali by ste zvážiť, či sa ním stať nebudete.

Prečítajte si nášho sprievodcu, ako sa pustiť do vedľajšieho zhonu (alebo dokonca do novej kariéry na plný úväzok) ako štylistka.

01. Čo robí stylista?

Štylisti sú profesionálni konzultanti, ktorí poskytujú módne poradenstvo firmám alebo jednotlivcom

Štylisti poskytujú klientom odborné poradenstvo pri výbere šatníka podľa najnovších módnych trendov a potrieb a preferencií každého klienta.

Podrobnosti o práci sa líšia podľa špecializácie, ale všetci štylisti majú rovnaké základné povinnosti:

 • Komunikácia s klientmi: Je dôležité, aby štylisti boli dobrí komunikátori, aby pochopili priania svojich klientov a spolupracovali s dizajnérmi a ďalšími kreatívcami na ich realizácii.
 • Príprava na akcie: Štylisti si možno budú musieť pred fotením alebo udalosťami zaistiť oblečenie alebo nalíčiť make-up, rovnako ako rýchlo usporiadať a uložiť tieto položky ľahko dostupným spôsobom.
 • Sourcing produktov: Štylisti sú často zodpovední za hľadanie a obstarávanie rôznych produktov. Môžu to byť topánky, oblečenie a doplnky.
 • Porozumenie odboru: Štylisti musia mať aktuálne informácie o najnovších trendoch vo svojej špecializácii a zároveň musia dôkladne rozumieť historickým módnym trendom a musia byť schopní ich skúmať. Je tiež dôležité vedieť, ktoré štýly sa najlepšie hodia na rôzne typy postavy a ktoré farebné kombinácie sa k sebe hodia.

Okrem týchto základných úloh budete mať aj povinnosti špecifické pre danú prácu. Mohli by ste sa ocitnúť v náročných úlohách, ako je plnenie úlohy kreatívneho riaditeľa pri dohliadaní na všetky rôzne prvky fotenia – ako sú vlasy, make-up, šatník, výprava a dokonca aj osvetlenie.

V iných prípadoch môžete jednoducho pomôcť jednej osobe vybrať oblečenie na veľkú udalosť. To, čo sa od vás očakáva (a pre koho pracujete), závisí od typu stylistu, ktorým chcete byť. A na výber je celý rad možností.

02. Typy štylistov

Existuje mnoho rôznych typov stylistov a každý má jedinečné povinnosti:

 • Módni stylisti: Títo stylisti pracujú s modelkami na fotenie alebo módne prehliadky. Sú to často tí, ktorí udávajú módne trendy, ktoré ostatní nasledujú. Štylisti, ktorí sa primárne zameriavajú na módne prehliadky, sú tiež známi ako štylisti z ranveje alebo módnych prehliadok.
 • Šatní štylisti: Títo profesionáli vytvárajú pre klientov súdržný šatník (skôr než len vyberajú jednotlivé outfity).
 • Štylisti celebrít: Títo ľudia pracujú jeden na jedného s celebritami, aby im pomohli vybrať si oblečenie, a to ako na dennej báze, tak na špeciálne udalosti, ako sú premiéry filmov, odovzdávanie cien alebo vystúpenia v médiách.
 • Osobný stylista: Títo stylisti pomáhajú bežným ľuďom nájsť oblečenie, topánky a doplnky, ktoré zodpovedajú ich štýlu, a poskytujú módne rady.
 • Redakční štylisti: Časopisy zamestnávajú týchto stylistov k spolupráci s fotografmi, vlasovými stylistami a kreatívnymi riaditeľmi. Často zariaďujú fotenie pre úvodníkov.
 • Komerční štylisti: Títo spolupracujú s dizajnérmi, fotografmi, produkčnými domami a agentúrami, aby navrhli modely špeciálne pre reklamy pre televízne alebo tlačené publikácie. Sú podobní stylistom produktov a e-commerce, ktorí spolupracujú so spoločnosťami a maloobchodníkmi na predvádzaní oblečenia a doplnkov na predaj (obvykle online).
 • Televízni/filmoví štylisti: Ako ich názov napovedá, títo profesionáli spolupracujú s kostýmovými návrhármi, režisérmi a producentmi na obliekaní hercov pre televíziu a film. Môžu tiež štylizovať tých, ktorí vystupujú v televízii profesionálne, ale nie sú herci, čo zahŕňa moderátorov správ, reportérov a hviezdy televíznej reality show.
 • Maloobchodný stylista: Títo štylisti, nazývaní tiež módni konzultanti, pracujú pre maloobchodníkov a luxusné značky, aby viedli a povzbudzovali zákazníkov k nákupu prostredníctvom bezplatných konzultácií.

Styling je neuveriteľne široký odbor, a hoci sa niektoré z týchto rolí prekrývajú, existujú medzi nimi kľúčové rozdiely. Tieto rozdiely je dôležité zvážiť, pretože ovplyvnia požiadavky, ktoré musíte splniť, vaše pracovné povinnosti, požiadavky na vzdelanie a váš zárobkový potenciál.

Módny stylista vs. osobný stylista vs. stylista celebrít

Módni stylisti pracujú v módnom priemysle, často pre módnych návrhárov, reklamné agentúry, časopisy, módne domy, maloobchody alebo televízne a filmové produkčné spoločnosti. Ich pracovné povinnosti sú rozmanité a zložité, vyžadujú veľké množstvo módnych znalostí a školení na pracovisku.

Osobní stylisti naopak pracujú s každodennými klientmi, ktorí chcú pomôcť so svojim šatníkom. To by mohlo znamenať prepracovanie celých ich šatníkov alebo len výber niekoľkých oblečenia pre zvláštne príležitosti. Celkovo sa dá povedať, že osobný styling je oveľa jednoduchší odbor, do ktorého sa dá preniknúť ako módny styling.

Štylisti celebrít spadajú do ďalšej kategórie. Rovnako ako osobný stylisti pracujú jeden na jedného s jednotlivými klientmi – ale namiesto obyčajných ľudí sú ich klientmi celebrity a významné osobnosti. Rovnako ako módni štylisti vyžadujú rozsiahle módne znalosti a ich stylingové projekty môžu zahŕňať významné udalosti a spoluprácu s ďalšími profesionálmi v módnom priemysle.

Pretože tieto rôzne typy profesionálov slúžia rôzne klientele, proces stať sa osobným štylistom sa napríklad líši od procesu stať sa profesionálnym štylistom, ktorý pracuje pre firmy a jednotlivcov v módnom priemysle. V tomto článku sa budeme venovať hlavne tomu, ako preraziť v módnom priemysle ako módny stylista alebo stylista slávnych.

03. Ako sa stať módnym štylistom

Ak chcete získať prácu stylistu, budete potrebovať skúsenosti a silné portfólio

Pokiaľ milujete módu a chcete preraziť v tomto odvetví ako stylistka, musíte pre začiatok urobiť niekoľko kľúčových krokov.

1. Vyberte si špecializáciu

Je dôležité vybrať si špecialitu na začiatku svojej kariéry. To vám pomôže zamerať vaše školenia a uľahčí vám nájdenie práce alebo predaj vašich zručností klientom.

Začnite tým, že sa zamyslíte nad rôznymi typmi zamestnania, ktoré môže stylista zastávať. Môžete sa napríklad špecializovať na fotenie z časopisov, hudobné videá alebo filmy.

Nájdite výklenok, ktorý vás najviac osloví, ale aj premýšľajte o praktických aspektoch. Ak už máte kontakty v odbore alebo máte existujúce znalosti v určitej oblasti zo svojich pracovných skúseností alebo vzdelania, potom sledovanie týchto vodítok vám môže pomôcť uľahčiť cestu k tomu, aby ste sa stali profesionálnym štylistom.

2. Zvážte získanie formálneho vzdelania v oblasti módy

Aby ste sa stali štylistou, nepotrebujete žiadne zvláštne tituly alebo certifikácie, ale formálne alebo neformálne školenia môže dať vašej kariére impulz.

stylista sa učí navrhovať

Zvážte absolvovanie online kurzov módy alebo módneho stylingu. Môžete tiež preskúmať programy v kozmetológii alebo krajčírstve. Módny program môže vybudovať vaše znalosti a získanie certifikácie vám môže pomôcť získať dôveryhodnosť ako stylista.

Aj jednoduchý online program, ktorý pokrýva základy potrebné na začatie kariéry v módnom priemysle, môže byť obrovskou pomocou. Niektoré programy dokonca ponúkajú prístup k stážiam a pracovným príležitostiam, networkingovým akciám a ďalšiemu vzdelávaniu.

Módne vysoké školy

Môžete tiež študovať formálny titul v móde. Tu sú najlepšie módne vysoké školy v USA, na ktoré sa môžete pozrieť:

Pokiaľ máte v úmysle pracovať samostatne ako stylista na voľnej nohe, možno budete chcieť tiež študovať obchod – najmä marketing, účtovníctvo a obchodnú administratívu.

3. Rozvíjajte potrebné zručnosti

Či už máte formálne školenia alebo nie, budete musieť vyvinúť určité zručnosti, aby ste sa stali štylistom. Ako by ste očakávali, budete potrebovať kreativitu, zmysel pre módu a krásu a dôkladné znalosti oboru. To zahŕňa znalosť historických aj moderných módnych trendov.

Čo ale možno neviete, je, že štylisti vyžadujú aj rôzne obchodné zručnosti. Ak plánujete pracovať ako nezávislý dodávateľ (ako mnoho stylistov), ​​musíte vedieť, ako inzerovať svoje služby.

Budete tiež potrebovať silné komunikačné a sieťové zručnosti. To je nevyhnutné pre jednanie s vašimi klientmi i ďalšími kreatívcami a profesionálmi v odbore. Rovnako ako v mnohých priemyselných odvetviach, kto poznáte (a čo si o vás myslí), bude mať silný vplyv na vašu kariéru.

4. Získajte skúsenosti s praxou alebo asistentskou prácou

Keď práve začínate, malo by byť získanie skúseností najvyššou prioritou. Štylisti plnia veľmi komplexnú a mnohostrannú úlohu. Aj keď vám kurz môže pomôcť sa pripraviť, jediný spôsob, ako skutočne porozumieť práci a získať praktické zručnosti potrebné k úspechu, je učiť sa od profesionálov, ktorí už v odbore pracujú.

Existuje niekoľko spôsobov, ako získať profesionálne stylingové skúsenosti:

 • Získajte stáž: Prax alebo výučný list vám umožní získať pracovné skúsenosti pod rešpektovaným štylistom, ktorý vás potom môže odporučiť zamestnávateľom alebo klientom, keď sa prečiarknete sami.
 • Staňte sa asistentom: Pracovať ako asistentka pre zavedeného stylistu je podobné ako mať stáž, až na to, že je to skôr platená pozícia (niektoré stáže áno, ale nie väčšina).

Práca ako stážista alebo asistentka vám dá šancu dozvedieť sa viac o tomto odvetví ao tom, čo sa od vás vo vašej úlohe stylistu očakáva. Vyplníte medzery vo svojich znalostiach a budete mať niekoho, kto vás povedie, keď budete posudzovať svoje najsilnejšie a najslabšie zručnosti. To vám tiež umožňuje počkať, až prevezmete zodpovednosť za vlastných klientov, kým si nebudete viac veriť vo svoje schopnosti.

Kde nájsť stáže a prácu na základnej úrovni v oblasti módy a stylingu

Existuje niekoľko webových stránok, ktoré sa zameriavajú na módne a kozmetický priemysel, kde môžete hľadať príležitosti. Tu je niekoľko príkladov:

Práce môžete tiež nájsť na všeobecných pracovných doskách, ako sú napr. LinkedIn a Vskutku.

5. Vytvorte portfólio

Počas tréningu si vytvorte online portfólio svojej práce, aby ste predviedli svoj talent. Mal by mať nasledujúce vlastnosti:

 • Jednoduché rozloženie: Udržujte dizajn svojho portfólia vkusný a minimálny, aby ste sa mohli sústrediť na svoju prácu.
 • Rôzne projekty: Nezobrazujte príliš veľa projektov s rovnakým štýlom. Potenciálni klienti a zamestnávatelia chcú vidieť, že máte rôznorodé zázemie s rôznymi projektmi v rámci svojej špecializácie.
 • Relevantné a nedávne práce: Namiesto toho, aby ste zahrnuli každý projekt, na ktorom ste kedy pracovali, buďte selektívni v tom, čo do svojho portfólia vložíte. Uistite sa, že väčšina projektov je nedávnych a zahŕňajú prácu, ktorá ukazuje váš typický štýl a technické zručnosti.
 • Priaznivé recenzie: Môžete zahrnúť recenzie od spokojných klientov, aby ste zvýšili svoju dôveryhodnosť.
 • Krátke vysvetlenia: Pri každom projekte dajte divákovi dostatok kontextu, aby porozumel vašej inšpirácii, vízii a prevedení, ale držte to skrátka a nechajte dielo hovoriť samo za seba.

Pokiaľ sa vaše predchádzajúce pracovné skúsenosti obmedzujú na asistenciu inému stylistovi, je dobré sa s ním pred zaradením jeho práce do svojho portfólia poradiť.

6. Vybudujte sieť

Zatiaľ čo rozvíjate svoje zručnosti a získavate skúsenosti, môžete nadviazať spojenie s ďalšími stylistami a profesionálmi z módneho priemyslu a vybudovať si reputáciu medzi potenciálnymi klientmi. Mať zavedenú sieť vám pomôže zaistiť si prvú prácu nezávislého stylistu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 • Účasť na akciách: Zúčastnite sa alebo dobrovoľne na konferenciách, workshopoch a seminároch v módnom priemysle. Predstavte sa ľuďom a vymeňte si vizitky a potom sa s nimi spojte.
 • Používajte sociálne médiá: Sledujte svojich obľúbených stylistov, modely alebo značky Instagram alebo LinkedIn. Zapojte sa do ich obsahu tým, že ho lajkujete a komentujete. Po chvíli nás kontaktujte priamou správou.
 • Posielajte studené e-maily: Pokiaľ existuje určitý dizajnér alebo editor, s ktorým ste vždy chceli pracovať, nebojte sa ho kontaktovať prostredníctvom e-mailu. Dajte im najavo, že obdivujete ich prácu, a poukážte na prípadné vzájomné väzby, ktoré zdieľate. Spýtajte sa, či sa pozrú na vaše portfólio a nezabudnú vás na prípadné budúce príležitosti, ale nebuďte dotieraví.

7. Vyberte si, či chcete pracovať na voľnej nohe alebo sa uchádzať o zamestnanie

Než začnete hľadať prácu stylistu, budete sa musieť rozhodnúť, či chcete byť na voľnej nohe alebo ako zamestnanec.

Byť na voľnej nohe má niekoľko výhod, vrátane slobody vybrať si svojich klientov a nastaviť si vlastný rozvrh, rovnako ako neobmedzený potenciál príjmu – môžete si účtovať, čo sú ľudia ochotní zaplatiť. To znamená, že ísť na to sám je tiež oveľa viac práce, pretože budete zodpovední za svoj vlastný marketing, zdravotné poistenie, dane a tak ďalej.

hromada módneho časopisu

Pokiaľ sa rozhodnete, že chcete stabilitu, ktorú zamestnanie prináša, môžete si vybrať spoločnosť na základe svojej špecializácie a oblasti záujmu:

 • Agentúry: Zatiaľ čo väčšina agentúr je obmedzená na veľké mestá módy, majú široké siete a príležitosti k rastu. Preskúmajte agentúry, pre ktoré by ste chceli pracovať, a kontaktujte agenta e-mailom alebo telefonicky, dohodnite si pohovor a predveďte svoje portfólio.
 • Štúdiá: Pokiaľ ste nadviazali spojenie s dizajnérmi, ktorí pracujú mimo štúdia, kontaktujte ich, aby ste zistili, či nevedia o nejakej voľnej pozícii pre stylistov. Môžete tiež vyhľadať pracovné miesta v štúdiu online a prihlásiť sa týmto spôsobom.
 • Módne časopisy: Kontaktujte svoje obľúbené módne časopisy a opýtajte sa na pracovné príležitosti. Možno budete musieť začať ako stážista alebo na pozícii vstupnej úrovne a vypracovať sa nahor.

8. Propagujte svoje služby

Či už si vyberiete samostatnú zárobkovú činnosť alebo tradičné zamestnanie, budete si musieť vytvoriť online prítomnosť, aby ste sa propagovali a zostali v spojení so svojou sieťou. Mal by si mať:

 • Web alebo blog: Nastavenie webových stránok je skvelý spôsob, ako šíriť informácie o vašich službách. Môže tiež hostiť vaše portfólio.
 • Účty na sociálnych sieťach: Platformy ako Instagram, Tik taka Youtube vám môže pomôcť osloviť potenciálnych zákazníkov. Ak chcete rozšíriť svoje publikum, môžete spolupracovať s ďalšími stylistov.

04. Je styling dobrý vedľajší zhon?

Byť štylistkou vyžaduje veľa tvrdej práce, ale ak je to vaša vášeň, stojí to za to

Stať sa štylistom môže byť neuveriteľne obohacujúca kariérna cesta pre tých, ktorí sú ambiciózni a milujú módu, ale je to vysoko konkurenčné odvetvie. Väčšina ľudí musí vynaložiť veľa práce, aby uspeli, takže pre vás bude lepšie, keď sa budete venovať kariére stylistu ako koncert na plný úväzok, než vedľajší zhon (ak už nepracujete v módnom priemysle).

Vďaka tomu má práca množstvo výhod. Napríklad nepotrebujete nutne žiadny titul alebo certifikáciu a počiatočné náklady sú nízke. Je to tiež dobrý spôsob, ako sa uživiť módou a každý deň bude iný ako ten nasledujúci.

Koľko zarába stylista?

Koľko peňazí môžete zarobiť ako stylista sa líši v závislosti na vybranej špecialite, vašej klientele a vašej geografickej oblasti. Podľa Indeed majú tradične zamestnaní štylisti priemerne 16,57 USD za hodinu alebo 55 717 USD za rok. 1

Pre stylistov na voľnej nohe je ťažšie odhadnúť priemerné sadzby, pretože si sami stanovujú sadzby, čo znamená, že rozsah možných príjmov je veľmi široký. Spočiatku budete pravdepodobne zarábať niečo porovnateľné s tým, čo zarábajú tradične zamestnaní stylisti, ale ak sa vaša kariéra naozaj rozbehne, nebo je limit.

Alternatívy stať sa štylistom

Ak si nie ste istí, či sa stať štylistom, ale napriek tomu sa chcete venovať kariére v príbuznom odbore, zvážte tieto podobné práce v módnom priemysle:

 • Osobný nakupujúci: Pomôžte klientom vybrať a zakúpiť oblečenie a doplnky, ktoré vyhovujú ich štýlu.
 • Módny návrhár: Navrhnite si vlastné oblečenie a doplnky, ktoré si ostatní môžu vyrobiť a nosiť.
 • Módny redaktor: Určite vzhľad a náladu fotenia výberom fotografa, oblečenia, miesta a modelov.
 • Kaderník: Živiť sa vlasy, poskytovať služby ako strihanie, farbenie, odfarbovanie, styling a vykonávanie chemických úprav.
 • Vizážistka: Obsluhujte bežných ľudí, ktorí chcú profesionálny make-up pre veľkú udalosť (ako je svadba, ples alebo večierok) alebo make-up pre celebrity, hercov, herečky alebo modelky.
 • Špecialista na módny marketing alebo merchandiser: Predávajte a propagujte rôzne produkty a značky vo svete módy.
 • Módny blogger alebo influencer: Zdieľajte módne rady, trendy a svoj osobný štýl so svojimi online sledujúcimi.

Pokiaľ sa rozhodnete vstúpiť do jedného z týchto vedľajších zhonov, postupujte v podstate rovnakým postupom, aký sme načrtli vyššie – získajte potrebné školenia a zručnosti, vytvorte si solídne portfólio a nájdite klientov. S trochou talentu a množstvom tvrdej práce budete mať istotu, že uspejete.

Čítať:  Ako zabezpečiť, aby váš príbeh na Facebooku vydržal dlhšie ako 24 hodín

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE