Pokiaľ radi používate make-up a máte prst na tepe všetkých najnovších trendov a techník, zvážte, že by ste svoju vášeň premenili na lukratívny postranný zhon ako maskérka.
Boli by ste prekvapení, aké ľahké je začať a koľko môžete zarobiť, ak máte základné znalosti a zručnosti v oblasti make-upu.
01. Čo robia vizážisti?
Ako maskérka budete mať vzrušujúcu a rozmanitú pracovnú skúsenosť
Vizážisti (MUA) sú profesionáli v oblasti krásy, ktorí používajú make-up a ďalšie kozmetické produkty na vylepšenie alebo zmenu vzhľadu svojich klientov.
Vizážisti používajú rôzne produkty, ako je podkladová báza, tvárenka, očné tiene a rúže, na vytváranie farieb, textúr a efektov na tvári.
Ak pracujú v divadle alebo televízii, môžu tiež používať protetiku, make-up so špeciálnymi efektmi a ďalšie nástroje na vytvorenie jedinečných postáv a vzhľadov.
Kde pracujú vizážisti?
Vizážisti často pracujú v:
- Salóny a kúpele
- Módne akcie
- Filmové a televízne prijímače
- Svadby
- Špeciálna akcia
- Profesionálne fotenie
Mnoho vizážistov pracuje na voľnej nohe alebo nezávisle, aj keď mnoho z nich tiež pracuje ako zamestnanci na plný úväzok pre spoločnosti alebo agentúry.
Popis práce vizážistky
Ako vizážistka budete mať nasledujúce povinnosti a zodpovednosti:
- Konzultácie: Stretnete sa s klientmi, aby ste pochopili, aký vzhľad chcú dosiahnuť, a ponúknete im rady na základe ich vlastností, odtieňa pleti a osobného štýlu.
- Príprava kože: Pripravte pleť svojich klientov pomocou čistiacich, hydratačných a primerov, aby ste získali dobrý základ pre aplikáciu make-upu. Môžete tiež poradiť, ako si udržať zdravú pokožku.
- Aplikácia make-upu: V mnohých prípadoch to bude jadro práce. Zručne nanesiete make-up, aby ste zlepšili rysy svojich klientov a vytvorili požadovaný vzhľad. Môžete použiť špeciálne techniky, ako je kontúrovanie, zvýraznenie a prelínanie.
- Znalosť produktu: Zostaňte aktuálne s kozmetickými trendmi, technikami a novými produktmi na trhu. Musíte dobre rozumieť rôznym značkám a zloženiam, aby ste mohli každému klientovi odporučiť tie najlepšie produkty pre typ pleti, preferencie a ciele každého klienta.
02. Čo potrebujete, aby ste sa stali maskérkou?
Zistite si potrebné kvalifikácie, certifikácie a zručnosti, aby ste mohli byť vizážistkou
Rovnako ako pri mnohých iných umeleckých profesiách vás vášeň zavedie dlhú cestu k tomu, aby ste sa stali profesionálnou maskérkou. To však nestačí – budete tiež potrebovať správne zručnosti a nástroje a niekedy môžete potrebovať aj špeciálnu kvalifikáciu.
Požadované zručnosti
Tu sú niektoré zručnosti, ktoré potrebujete, aby ste boli maskérkou:
- Technické znalosti o líčení: Budete si musieť užívať zvládnutie technických aspektov aplikácie make-upu a mať hlboké porozumenie mnohým rôznym produktom a technikám.
- Tvorivosť: Skvelý vizážista dokáže vytvoriť jedinečný a inovatívny vzhľad. Mali by ste byť schopní myslieť mimo rámca, dobre využívať rôzne farby a textúry a uspokojiť individuálny štýl každého klienta.
- Sociálne zručnosti a komunikácia: Vizážistické umenie vyžaduje veľmi úzky kontakt s klientmi a zákazníkmi, takže s nimi budete musieť byť schopní pohodlne komunikovať spôsobom, ktorý ich upokojuje. Tiež s nimi musíte byť schopní komunikovať, aby ste zistili, aké sú ich potreby a preferencie (aj keď majú problém vyjadriť, čo chcú).
- Organizácia času: Maskéri majú často prísne časové obmedzenia, najmä u udalostí, ako sú svadby alebo módne prehliadky. Pri nanášaní make-upu musíte byť schopní efektívne stanoviť priority úloh a zároveň pod časovým tlakom, aby ste mohli dokončiť make-up svojej klientky bez obetovania kvality.
Make-up nástroje
Ako profesionálna maskérka sa od vás očakáva, že si na každú prácu, ktorú budete robiť, prinesiete vlastnú kozmetickú taštičku. Budete obsluhovať klientov so širokou škálou odtieňov pleti a osobných štýlov pre mnoho rôznych typov akcií, takže pravdepodobne budete potrebovať oveľa viac, než čo už máte vo svojej osobnej make-upovej sade.
Tu je príklad toho, čo môžete nájsť v sade profesionálneho vizážistu:
- Make-up pleti: Primer, podkladová báza, korektory farby pleti, balzamky, tvárenka a korektor.
- Očný make-up: Tekuté a ceruzkové očné linky, paleta očných tieňov, ceruzky a štetce na obočie a riasenka.
- Make-up pier: Kontúrovacie ceruzky na pery, rúž a lesk na pery.
- Telový make-up: Telové farby, trblietky alebo iné špeciálne produkty.
- Nástroje pre krásu: Štetce, aplikačné hubky a vankúšiky, klieštiky na riasy a štetce na obočie.
- Čističe: Dezinfekčné prostriedky, čističe a odstraňovače make-upu pre kozmetické nástroje.
- Ostatné produkty: Fixačný prášok a sprej, predlžovanie rias alebo umelé riasy a lepidlo.
Opäť je dôležité mať veľmi veľký výber rôznych farieb a produktov. Budete sa tiež musieť uistiť, že máte dostatok každého produktu – je toho veľmi málo, čo je trápnejšie, než keď vám niečo dôjde uprostred práce.
Požiadavky na vzdelanie
Môžete byť vizážistkou bez toho, aby ste navštevovali kozmetickú školu alebo školu make-upu. Veľa úspešných vizážistov nemá žiadne formálne vzdelanie vo svojom odbore. Všetko, čo skutočne potrebujete, je vášeň pre to, čo robíte.
Samozrejme, ak už máte titul v príslušnom odbore (ako je bakalársky titul v odbore make-up a vlasový dizajn, filmový make-up a špeciálne efekty alebo móda), môže to otvoriť množstvo dverí a zvýšiť vašu dôveryhodnosť.
Licenčné požiadavky
Vo väčšine štátov nepotrebujete licenciu na prácu maskérky. To však závisí od:
- Typ služieb, ktoré poskytujete
- Kde podnikáte
Každý štát USA má svoju vlastnú radu kozmetológie, ktorá určuje, kto potrebuje licenciu na prevádzkovanie maskérskeho umenia. Iba dva štáty (Louisiana a Nevada) majú špeciálnu licenciu pre všetkých maskérov. 1
Ak však chcete poskytovať určité špecializované služby, je vyššia šanca, že budete potrebovať licenciu. Napríklad mnoho štátov má licenčné požiadavky na kozmetológov a estetiky. Je to preto, že tieto profesie zahŕňajú starostlivosť o pleť, vlasy a nechty, ktoré vyžadujú špecializované školenia.
V skutočnosti, aj keď nechcete tieto služby poskytovať sami, možno budete potrebovať licenciu na aplikáciu make-upu v salóne, ktorý ich ponúka.
Skôr ako vyhľadáte klientov, vykonajte prieskum, aby ste porozumeli licenčným požiadavkám vo vašom štáte a jurisdikcii.
03. Tipy pre začatie úspešného bočného zhonu vizážistky
Aby ste sa ako vizážistka presadila, musíte vedieť, ako poraziť konkurenciu
Pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti alebo školenia v make-up umení, použite nižšie uvedené tipy, aby ste zdokonalili svoje zručnosti a vynikli.
1. Špecializujte sa čoskoro
Vaším prvým krokom by malo byť vybrať si výklenok, na ktorý sa chcete zamerať. To vám pomôže rozhodnúť sa, aký druh školenia (ak vôbec nejaké) potrebujete absolvovať.
Špecializácia na určitý typ maskérskeho umenia vám tiež pomôže dosiahnuť uznanie ako odborníka, prilákať správny typ klientov a zistiť, kde začať hľadať prácu.
Vyberte si niečo, čo zodpovedá vašim záujmom. Tu je niekoľko príkladov rôznych typov make-upu, na ktoré sa môžete špecializovať:
- Divadelný make-up
- Filmové a televízne líčenie
- Redakčný make-up (pre módne editoriály, fotenie, časopisy alebo iné vizuálne médiá)
- Runway a módna prehliadka make-up
- Svadobný make-up
- Make-up celebrít
- Pretiahnite make-up
- Farba na tvár a telo
- Pánske líčenie
2. Zvážte získanie certifikácie
Na to, aby ste sa stali maskérkou, nepotrebujete certifikáciu, ale môže vám to prepožičať dôveryhodnosť (a samotné školenie môže byť užitočné). Existuje nespočetné množstvo kozmetických škôl, ktoré ponúkajú online a osobné kurzy, ktoré môžete absolvovať, aby ste získali certifikáciu vizážistky.
Certifikácie dostupné profesionálom v oblasti make-upu zahŕňajú:
- Certifikácia Makeup Designory (MUD).
- Certifikácia International Makeup Association
- Art Institute of Makeup Certifikácia profesionálneho vizážistu
- Vizio Makeup Academy International Elite Makeup Professional Certification
Existuje mnoho ďalších kurzov, ktoré nepovedú na získanie certifikácie, ale napriek tomu môžu rozšíriť vaše zručnosti a znalosti. Môžete ich vyhľadať online alebo sa obrátiť na profesionálnu asociáciu vizážistov, aby ste zistili, ktoré kurzy odporúčajú.
3. Sledujte online výukové programy
Sledovaním výukových programov vytvorených profesionálnymi vizážistami alebo beauty influencery sa môžete naučiť všetky druhy nových zručností, získať inšpiráciu pre kreatívny vzhľad a zostať v obraze s najnovšími trendmi v kozmetickom a kozmetickom priemysle.
Vyhľadajte videá, ktoré pokrývajú:
- Starostlivosť o kožu: Techniky starostlivosti o pleť, vrátane čistenia, hydratácie a prípravy pred aplikáciou make-upu.
- Teória farieb: Pochopenie toho, ako farby spolupracujú a ako je možné odtiene aplikovať a miešať.
- Nadácia: Použitie základného make-upového produktu na vyrovnanie tónu pleti, zakrytie nedokonalostí a vytvorenie hladkého plátna pre ďalšie aplikácie make-upu.
- Očný make-up: Techniky nanášania očných tieňov, očných liniek a riasenky na vytvorenie rôznych očných vzhľadov, ako sú dymové oči.
- Kontúrovanie a zvýraznenie: Pomocou techník tieňovania a zvýrazňovania tvarujte tvár a definujte rysy tváre.
- Aplikácia tvárenky a bronzeru: Pomocou make-upu pridajte farbu a teplo na tváre a vytvorte zdravú, slnkom pobozkanú žiaru.
- Úprava a definícia obočia: Tvarovanie a vyplnenie obočia na zvýraznenie jeho prirodzeného tvaru a orámovanie tváre.
- Techniky pier: Použitie ceruzky na pery, rúže alebo lesku na pery na zvýraznenie a definíciu pier.
Pomocou platforiem ako TikTok, Instagram a YouTube môžete nájsť množstvo bezplatných videí vyučujúcich tieto zručnosti, vrátane video ukážok a výukových programov krok za krokom.
4. Ponúknite bezplatné líčenie, keď začínate
Absolvovanie niekoľkých bezplatných lekcií líčenia, keď začínate ako vizážistka, má dve výhody, ktoré vám pomôžu vo vašej kariére:
- Rozvoj zručností: Bezplatné úpravy vám dávajú šancu experimentovať a praktizovať rôzne techniky.
- Reklamné: Ľudia vás s väčšou pravdepodobnosťou najmú alebo odporučia, ak už zažili vaše zručnosti na vlastnej koži.
To súvisí s jedným z najzásadnejších tipov pre úspech ako make-up artist, ktorý ste už pravdepodobne počuli miliónkrát: cvičenie. Dokonca aj profesionáli potrebujú cvičiť nové techniky, aby zdokonalili svoj prístup.
Pokiaľ máte skúsenosti iba s vlastným make-upom, musíte trénovať make-up iných ľudí. Nanášanie make-upu na ostatných vyžaduje úplne inú motoriku. Vďaka tomu si tiež vyskúšate nanášanie make-upu na ľudí rôzneho veku, pohlavia a etnického pôvodu, takže sa dozviete, ako to funguje na rôzne odtiene pleti, typy pleti a rysy tváre.
Je dobré požiadať ľudí o spätnú väzbu na vašu ručnú prácu. To vám pomôže porozumieť vašim silným a slabým stránkam, zdokonaliť vaše zručnosti a sledovať váš pokrok.
Zvážte dobrovoľníctvo, aby ste získali skúsenosti
Než nastúpite do svojho prvého zamestnania, zvážte dobrovoľníctvo niekde, ako je miestne divadlo. To vám nielen poskytne ďalšiu prax, ale taktiež vám poskytne prehľad o tom, aké to je pracovať v odbore. Okrem toho budete môcť v tomto procese vytvárať nové pripojenia.
5. Zostavte portfólio
Portfólio je veľmi dôležitým nástrojom na propagáciu seba samého. Je to miesto, kde môžete predviesť svoju najlepšiu prácu a ukázať svoje zručnosti, kreativitu a všestrannosť. Špičkové portfólio vám umožní prilákať lepšie platiacich klientov a pracovné miesta.
Zahrňte rad fotografií, ako sú premeny pred a po a vzhľad make-upu pre rôzne príležitosti. Umiestnite svoju najlepšiu prácu do prednej časti svojho portfólia, aby ste vytvorili silný prvý dojem.
Vaše portfólio môže tiež obsahovať referencie alebo recenzie klientov a profesionálny životopis, ktorý ľuďom povie viac o vašich skúsenostiach a odbornosti.
Nahrajte svoje portfólio online – na svoj vlastný web alebo LinkedIn napríklad profil. Existujú aj stránky špeciálne pre online portfólia. Prekontrolovať Carbonmade a Behancečo sú dve obľúbené platformy na predvádzanie kreatívnej práce.
6. Spolupracujte s ostatnými vizážistami
Spolupráca s inými umelcami môže byť skvelým kariérnym krokom. Dáva vám šancu získať expozíciu, rozšíriť svoje portfólio a učiť sa od iných odborníkov.
Oslovte kolegov vizážistky prostredníctvom platforiem sociálnych médií alebo profesijných združení a opýtajte sa ich na spoluprácu na fotení, módnych prehliadkach alebo kreatívnych projektoch.
7. Inzerujte na sociálnych sieťach
Pokiaľ ešte nemáte online prítomnosť, je čas s ňou začať. Sociálne médiá sú neoceniteľným sieťovým a reklamným nástrojom pre každého vizážistu.
Tieto platformy vám umožnia propagovať vaše služby širšiemu publiku a komunikovať s potenciálnymi klientmi, kolegami milovníkov make-upu a profesionálmi v odbore.
Nižšie sú uvedené príklady platforiem sociálnych médií, ktoré by ste mali používať na propagáciu svojho podnikania vizážistov:
Môžete sa tiež obrátiť priamo na fotografov a modelky, ktorí by mohli potrebovať služby maskérskeho umenia, a tiež na firmy, ako sú kaderníctvo, miesta konania akcií a svadieb alebo svadobné plánovače.
8. Pripojte sa k profesionálnym asociáciám vizážistov
Vstup do profesijného združenia pre vizážistov alebo kozmetických profesionálov je skvelý spôsob, ako získať prístup k priemyselným zdrojom a vytvoriť sieť.
Medzi organizácie, ku ktorým sa môžete pripojiť, patria:
- Medzinárodná asociácia profesionálnych vizážistov IAPO
- Prášková skupina
- Profesionálna Asociácia krásy
Môžete tiež skúsiť vyhľadať miestne združenia vo vašom štáte.
Okrem toho zvážte účasť na priemyselných akciách, veľtrhoch a konferenciách, aby ste sa spojili s ďalšími profesionálmi a vybudovali si vzťahy.
04. Je make-up umenia dobrý vedľajší zhon?
Byť vizážistkou má veľa výhod pre fanúšikov krásy, ktorí chcú zarobiť peniaze navyše
Tu je niekoľko výhod maskérskeho umenia:
- Sloboda nastaviť si svoj vlastný rozvrh: Nech sa stanete akýmkoľvek typom maskérky, budete mať určitú kontrolu nad tým, kedy a kde pracujete. Vďaka tomu je relatívne ľahké zapadnúť do nabitého programu.
- Možnosť pasívneho príjmu: Ako maskérka môžete diverzifikovať svoj tok príjmov tak, aby zahŕňal pasívny príjem zo zdrojov, ako sú výukové videá s reklamami alebo pridružené odkazy (tj odkazy, ktoré generujú provízie, keď prostredníctvom nich diváci nakupujú). Ak sa vaša kariéra skutočne rozbehne, môžete si dokonca vytvoriť svoj vlastný rad kozmetických produktov alebo tovaru.
- Vysoký dlhodobý potenciál zárobku: Máte slobodu nastaviť si vlastné sadzby za svoje kozmetické služby. Ako získate skúsenosti a uznanie, môžete získať lepšie platiacich klientov a nakoniec získať veľké príjmy zo svojho podnikania v oblasti líčenia.
Zarábajú vizážisti dobré peniaze?
Ako vizážistka môžete očakávať zárobok niekde v rozmedzí 10–30 USD za hodinu. Plat vizážistky sa však môže veľmi líšiť. Keď práve začínate, môžete zistiť, že zarábate iba 7 USD za hodinu, ale nakoniec sa vám môže podariť zarobiť až 100 USD za hodinu alebo dokonca viac.
Rovnako ako u mnohých postranných zhonov budú vaše zárobky závisieť od viacerých faktorov:
- Skúsenosti
- Povesť
- Komplexnosť a dĺžka poskytovaných vizážistických služieb
- Geografická lokácia
- Rozpočet klienta
Alternatívy k zhonu maskérov
Ak chcete pracovať v kozmetickom priemysle, ale byť vizážistkou sa vám nezdá ako správna voľba, zvážte tieto podobné role:
- Kozmetológ: Kozmetológia zahŕňa make-up umenia, ale tiež zahŕňa ďalšie kozmetické procedúry, ako je vlasový styling, strihanie, farbenie a ošetrenie, starostlivosť o pleť, starostlivosť o nechty a niekedy aj doplnkové služby, ako je voskovanie alebo ošetrenie tela.
- Estetik: Jedná sa o špecialistu na starostlivosť o pleť, ktorý poskytuje kozmetické ošetrenia a služby na zlepšenie zdravia a vzhľadu pleti.
- Asistent vizážistky: Je to niekto, kto pomáha vizážistke s úlohami, ako je príprava make-upových sád, nastavenie make-up stanice, organizácia a údržba produktov a nástrojov, aplikácia retušovania počas fotenia alebo akcií a udržiavanie hygieny v oblasti make-upu. To je dobrý odrazový mostík, pokiaľ sa nakoniec chcete stať maskérkou, ale nie ste si istí, že vaše zručnosti sú ešte na nule.
- Kaderník: Ako názov napovedá, jedná sa o profesionála, ktorý sa špecializuje na vlasovú starostlivosť a styling, vrátane strihania, farbenia a tvarovania vlasov. Môžu tiež poskytovať ošetrenie, ako je úprava vlasov a styling pre zvláštne príležitosti, a môžu ponúknuť tipy na starostlivosť o vlasy a údržbu.
- Nechtová umelkyňa: Je to niekto, kto poskytuje služby, ako je manikúra, pedikúra, tvarovanie nechtov, starostlivosť o kožičku, predlžovanie nechtov, nail art a lak na nechty. Niekedy sú tiež známe ako nechtové techniky alebo manikérky.
Ak sa zaujímate o kozmetický a kozmetický priemysel, mohol by sa vám hodiť ktorýkoľvek z týchto vedľajších zhonov. Vo väčšine prípadov bude ich začatie vyžadovať viac-menej rovnaké kroky ako stať sa maskérkou – budete musieť oprášiť svoje zručnosti, zvážiť získanie certifikácie a vybudovať si solídne portfólio, ktoré priláka klientov.