Jedným z kľúčov k úspešnému podnikaniu je predaj za správnu cenu. Ak sú vaše produkty lacné, môžete získať viac tržieb, ale bude ťažké dosiahnuť zisk. A ak sú vaše produkty príliš drahé, spotrebitelia sa obrátia na iných predajcov a vy prídete o svoje podiel na trhu.
Ale ak ste vlastníkom malého podniku, nenechajte sa obeťou mylnej predstavy, že samotná cena poháňa predaj.
Pokiaľ ide o cenovú stratégiu maloobchodníka, neexistuje jeden spoľahlivý prístup, ktorý by vyhovoval všetkým. Musíte vykonať akt vyvažovania cien produktov, ktorý zohľadňuje obchodné a výrobné náklady, spotrebiteľské trendy, ciele príjmov, ceny konkurentov a dokonca aj trochu psychológie.
V tomto článku sa dozviete o:
Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o stratégiách maloobchodných cien, alebo prejdite na nižšie uvedené odkazy.
Čo sú maloobchodné ceny?
Maloobchodná cena je suma, ktorú spotrebitelia zaplatia za nákup predávanej položky. Maloobchodné ceny sú určené pre zákazníkov, ktorí nakupujú produkty na osobné použitie, nie na ďalší predaj. Cieľom maloobchodníkov pri určovaní maloobchodnej ceny je pokryť náklady na tovar a dosiahnuť zisk s dodatočnou prirážkou.
Ako online predajca môžete použiť rôzne prístupy k oceňovaniu produktov alebo služieb. Správna stratégia pre vás bude závisieť od vašich krátkodobých a dlhodobých obchodných cieľov.
Tu sú dobré správy.
Chystáme sa preskúmať 10 prístupov, aby ste si mohli vybrať stratégiu maloobchodných cien, ktorá vám bude najviac vyhovovať.
Príklady cenovej stratégie
- Maloobchodná cena odporúčaná výrobcom (MSRP)
- Keystone ceny
- Prirážkové ceny
- Zľavnené ceny
- Cena balíkov
- Penetračné ceny
- Psychologické oceňovanie
- Prémiové ceny
- Konkurenčné ceny
- Dynamické stanovovanie cien
1. Maloobchodná cena odporúčaná výrobcom (MSRP)
Ak predávate sériovo vyrábané položky, ako je spotrebná elektronika a domáce spotrebiče, maloobchodná cena odporúčaná výrobcom (MSRP) je dobrou cenovou stratégiou.
MSRP je štandardná cena za položku bez ohľadu na to, kto ju predáva. Znižuje dohady pri stanovovaní cien, ale môže to oslabiť vašu konkurenčnú výhodu, keď sa váš produkt predáva za rovnakú cenu ako ostatní maloobchodníci.
2. Ceny Keystone
Keystone oceňovanie je typ značkového oceňovania. Pomocou tejto stratégie zdvojnásobíte veľkoobchodnú cenu každého produktu, aby ste vytvorili zdravú ziskovú maržu.
S pevným percentom budú vaše výpočty jednoduché. Možno príliš jednoduché – je ľahké skončiť s príliš nízkymi a príliš vysokými cenami produktov.
Ceny Keystone nie sú dobrou voľbou, ak ponúkate veľmi jedinečné produkty alebo vlastné položky, ktorých vytvorenie trvá dlho, pretože nebudete mať dostatočný zisk.
Rovnako zlá cenová stratégia je, ak predávate štandardizované bežné produkty. V závislosti od dostupnosti a dopytu po položke môže byť pre maloobchodníka nerozumné označovať položky tak vysokou sadzbou.
3. Prirážkové oceňovanie
Prirážkové oceňovanie (tiež nazývané cena plus cena) je najbežnejšia a najintuitívnejšia cenová stratégia pre maloobchodníkov. Na vytvorenie zisku pridáte percento základnej ceny jednotlivých položiek — ale použijete inú značku v závislosti od produktu.
Pri predaji veľkého množstva produktov alebo sezónnych a rýchlo sa kaziacich položiek, ktoré je potrebné rýchlo predať, je najlepšie nastaviť prirážku pod 100 %.
Pri predaji vlastných produktov alebo položiek so súkromnou značkou, ako je kozmetika, šperky, alkohol alebo elektronika, môžete nastaviť prirážku nad 100 %.
Teoreticky je to jednoduché, ale cenotvorba prirážkou si vyžaduje, aby ste venovali viac času vyhodnocovaniu faktorov, ako je vnímaná hodnota zákazníka a ceny konkurentov.
4. Diskontná cena
Keď maloobchodníci znižujú ceny svojich produktov, aby podporili predaj, nazýva sa to diskontné oceňovanie.
Jednou z foriem diskontnej ceny je vysoko-nízka cenová stratégia: Produkty sa uvádzajú na trh za vysokú cenu a znižujú sa, keď dopyt klesá.
Túto stratégiu najčastejšie využívajú predajcovia elektroniky. Počítače, herné konzoly a smartfóny sú najdrahšie, keď sú prvýkrát uvedené na trh. Keď však vyjde ďalší model, predchádzajúce verzie sa predávajú za nízke ceny.
Diskontné oceňovanie je efektívna stratégia, ak chcete vyčistiť nepredané zásoby a zvýšiť predaj. Ak sa však stanete známym zľavnením svojich produktov, zákazníci ich môžu vnímať ako nekvalitné alebo si zvyknú čakať na nižšiu cenu.
5. Penetračné ceny
Penetračné oceňovanie je ďalšou formou diskontného oceňovania. Podnik ponúka svoj nový produkt alebo službu za nižšiu cenu, aby prilákal zákazníkov. Cieľom je upútať spotrebiteľov predajnou cenou, aby boli ochotní zaplatiť plnú cenu po uplynutí propagačného obdobia.
Stratégia penetračných cien funguje najlepšie pre predplatné produktov, najmä na konkurenčnom trhu.
Medzi podniky, ktoré používajú tento cenový model, patria:
Podobne ako penetračné oceňovanie je stratové oceňovanie stratégiev ktorej sa produkty predávajú so stratou, len aby dostali zákazníkov do dverí.
Predávajte svoje produkty online bez starostí
Náš hosting, oficiálne odporúčaný spoločnosťou WooCommerce, je určený pre online podniky, ako je ten váš
6. Cena balíka
Cena balíkov je ďalšou stratégiou cenovej zľavy. Je to užitočné, ak predávate súvisiace položky, ktoré môžete zabaliť spolu. Zoskupovanie položiek vám umožňuje spravovať zákaznícku skúsenosť a umožňuje vám zvýšiť objem predaja cez up-sells alebo cross-sells.
Bežnými príkladmi cien balíkov sú vianočné koše alebo balíky lahôdok, ktoré zahŕňajú vopred vybrané vína, syry a mäso.
Podobne ako cena balíkov, viacnásobné oceňovanie nastaví produkty za nižšiu cenu, keď sa kúpi viac ako jeden. Napríklad „kúp jeden, jeden dostaneš zadarmo“ alebo „kúp dva a získaj zľavu 20 %.
Táto stratégia funguje najlepšie, keď spájate menej obľúbené položky s výrobkami s vysokým dopytom. Výpredajom sa ťažko odoláva, najmä ak si zákazník kupuje niečo, čo už chce. Súčasne môžete prilákať zákazníkov a dostať pomaly sa pohybujúce položky von.
7. Psychologické oceňovanie
Psychologické oceňovanie je a cenová stratégia založená na hodnote. Taktiež známy ako šarm cienzávisí od toho, akú hodnotu položky vníma zákazník.
Podľa výskumníkov na Carnegie Mellon, ľudia pociťujú bolesť, keď míňajú peniaze. Je na obchodníkoch, aby túto bolesť minimalizovali.
Psychologické stanovovanie cien vidíte takmer každý deň, keď predajcovia dávajú výrobkom cenu, ktorá končí nepárnym číslom.
Napríklad namiesto účtovania 6 USD maloobchodníci ocenia produkt na 5,99 USD. Mozog vidí 5 dolárov a spotrebiteľ je oklamaný, aby vnímal nižšiu cenu.
Psychologické oceňovanie sa najlepšie aplikuje na nepodstatné veci, pretože povzbudzuje zákazníkov, aby míňali impulzívne.
8. Prémiové ceny
Prémiové ceny (známe aj ako prestížne oceňovanie alebo luxusné oceňovanie) je ďalšou cenovou stratégiou založenou na hodnote. Špičkoví maloobchodníci predávajú svoje produkty za dodatočnú prirážku, ktorá dáva ich zákazníkom pocit statusu.
Prémiové ceny fungujú najlepšie, keď kvalita vášho produktu a služby zákazníkom zodpovedajú drahej cenovke. Veľmi závisí aj od úspešného marketingu vašej značky ako špičkovej.
Takto predáva Gucci svojich 1200 dolárov Tašky Lady Lock. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré používajú prémiové ceny, patria:
Ako online maloobchodník môže byť ťažké napodobniť luxusný pocit, ktorý tieto spoločnosti strávili desaťročia pestovaním. Svoje prémiové ceny si však môžete overiť pomocou elegantného estetického dizajnu, vysokokvalitných produktov a hviezdnej zákazníckej skúsenosti – ktorá zahŕňa rýchlo sa načítavajúcu webovú stránku.
9. Konkurenčné ceny
Konkurenčné stanovovanie cien znamená vedomé nastavenie nižších cien s cieľom získať konkurenčnú výhodu. Najlepšie to funguje, ak ste v odvetví s podobnými produktmi, kde sú jediným rozdielom ceny vašich konkurentov.
Konkurenčná cenová stratégia je najefektívnejšia, ak ste väčší maloobchodník a dokážete vyjednať nižšiu veľkoobchodnú cenu od dodávateľov, takže stále môžete zarobiť slušný zisk. Malí predajcovia však môžu byť vytlačení z podnikania v rámci cenovej vojny.
10. Dynamické stanovovanie cien
Dynamická tvorba cien je cenová stratégia maloobchodníkov, kde upravujete svoje ceny podľa zmien ponuky a dopytu.
Podniky elektronického obchodu majú najlepšiu pozíciu na používanie dynamického určovania cien, pretože sa to dá robiť v reálnom čase. Keď predávate online, môžete využiť technológiu a údaje na predaj rovnakého produktu za rôzne ceny v závislosti od kupujúceho.
Dynamická cenová stratégia si vyžaduje softvér, dáta a pracovnú silu. Doplnky WooCommerce vám môžu pomôcť s optimálnou cenou produktov na vašom webe WordPress.
Záverečné myšlienky: Stratégia maloobchodných cien pre elektronické obchody
Pri rozhodovaní o cenovej stratégii maloobchodníka musia online predajcovia zvážiť niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí nika ich spoločnosti, konkurencia, správanie na trhu a čo je najdôležitejšie, finančné ciele.
Zo všetkých stratégií, ktoré sme zdieľali, nebude stačiť žiadna jednotná cenová taktika. Majitelia malých podnikov by mali experimentovať a kombinovať taktiky, aby vyvinuli správnu cenovú stratégiu, aby zabezpečili ziskovosť svojej spoločnosti.
Spustite svoj internetový obchod rýchlo a rýchlo pomocou plánov webhostingu elektronického obchodu Hostinger. Zažite na vlastnej koži rýchlosť a rozsah plne spravovaného hostingu.