Ako vypracovať tlačovú správu ako profesionál

Sú tlačové správy stále vecou? Opýtajte sa ktoréhokoľvek profesionála v oblasti PR a povie vám „áno, sú“. Aj keď sa spoločnosti v dnešnej dobe pri šírení informácií až tak nespoliehajú na tradičné spravodajské médiá, kombinácia zverejnenia tlačovej správy a uverejnenia na platformách sociálnych médií, ako sú Facebook, Instagram a Twitter, ponúka neobmedzené pokrytie správ, ktoré chcete zdieľať.

Hranice medzi public relations a marketingom sa rozmazali – najmä pokiaľ ide o sociálne médiá. Public relations podporuje a reprezentuje celkovú víziu, ciele a štruktúru značky. Na druhej strane marketing sociálnych médií pozostáva z používania kanálov sociálnych médií na poskytovanie PR správ priamo vášmu publiku. Marketing sociálnych médií vám umožňuje priamo sa spojiť so svojím publikom aj pomocou iných typov správ, ako sú napríklad tie, ktoré súvisia s predajom alebo propagáciou. Ktorý prístup alebo kombináciu prístupov si vyberiete, závisí od obsahu správy a vašich cieľov (informačných vs. propagačných) pri jej distribúcii.

Kedy teda vlastne potrebujete poslať tlačovú správu? Uvedenie nového produktu. Sťahovanie sídla. Na návštevu príde známy rečník z odvetvia. Vo vašej spoločnosti sa dejú veci a niekedy musíte tieto informácie zdieľať verejne. Vtedy potrebujete vedieť pripraviť tlačovú správu.

Spoločnosti zvykli posielať tlačové správy (aka tlačové správy) tradičným médiám, aby urobili oznámenia. Zámerom bolo oznamovať novinky súčasne, vzbudzovať záujem a mediálne pokrytie. Volať zdroje v každom spravodajskom kanáli a opakovať rovnaké informácie jednoducho nebolo efektívne využitie času.

Tlačové správy sú dôležitou súčasťou vašej stratégie vzťahov s verejnosťou, najmä ak ste majiteľom elektronického obchodu.

Kedy nasadiť tlačovú správu

Tlačovú správu sa nerozhodnete poslať len preto, že je utorok, alebo preto, že ste ju dlho neposlali. Tlačová správa je strategická časť marketingového obsahu a mali by ste s ňou tak aj zaobchádzať. Najlepšie je, ak máte jasne definovaný dôvod na zaslanie tlačovej správy. Tento dôvod sa zvyčajne točí okolo hodnoty správ. Tu je niekoľko príkladov:

 • Relevantnosť — premýšľajte o svojom publiku a o tom, ako sa naň informácie vzťahujú. Chcú alebo potrebujú vedieť informácie? Je to pre nich užitočné v ich každodennom živote? Ak áno, je to relevantné a hodné tlačovej správy.
 • Záujem — informácie musia byť pre publikum zaujímavé, inak ich budú ignorovať. Čo ovplyvňuje ich životy? Ak ide o zmenu v internom procese, pravdepodobne ich to nezaujíma. Ak je to zmena v internom procese, ktorá zmení spôsob, akým s nimi obchodujete, zaujíma ich to.
 • Vplyv — Koľko ľudí sa to týka a ako vážne? Čím väčší je vplyv, tým je pravdepodobnejšie, že informácie získajú široký záujem.
 • Konflikt — Vyskytol sa problém? Keď sa niečo objaví, komunikujte najskôr transparentne a kontrolujte správu.
 • Prominencia — Ľuďom záleží na životoch prominentov. Ak vás príde navštíviť rečník zvučných mien, vaše publikum to pravdepodobne chce vedieť a informovanie vám dá vplyv na vašu spoločnosť. Potom budú tiež chcieť vedieť, čo povedal ten veľký návštevník, keď tam boli. To je príležitosť na dve tlačové správy!
Čítať:  11 najlepších spôsobov, ako dostať zaplatené za počúvanie hudby

Pamätajte, že tlačová správa by mala byť o jednej udalosti alebo udalosti. Svoju tlačovú správu by ste mali napísať jasne, aby jej rozumel priemerný človek (nie odborník z odvetvia). A vždy by mala mať spravodajskú hodnotu.

Ako vypracovať tlačovú správu

Ako každý typ obsahu, aj tlačové správy začínajú najdôležitejšími informáciami a postupujú k tým najmenej dôležitým informáciám.

Tlačová správa má päť častí:

 • Súhrnné novinky Vedúci — hlavný predmet vydania. Ak diváci nečítajú ďalej ako tieto vety, mali by pochopiť tému tlačovej správy.
 • Vyhlásenie o výhodách — povie čitateľovi, prečo je pre neho potenciálny zákazník dôležitý alebo dôležitý. Vyhlásenie o výhodách dáva vodítko do kontextu. Spoločne odpovedajú na otázky kto, čo, kedy, kde a prečo.
 • Telo — informácie, ktoré sú dôležité, ale nie sú hodné prvých dvoch odsekov. Telo správy obsahuje zaujímavé fakty/podrobnosti súvisiace s oznámením a citáty od vedúcich predstaviteľov spoločnosti.
 • Vyhlásenie o akcii — hovorí čitateľovi, čo má robiť ďalej. Je to výzva na akciu. Porozmýšľajte, komu zavolať, aby ste získali ďalšie informácie alebo webovú stránku, ktorú by ste mali navštíviť, aby ste sa mohli na niečo prihlásiť.
 • Doska kotla — posledný odsek, ktorý poskytuje krátky prehľad o poslaní a histórii vašej spoločnosti. Napíšete to raz a budete to zdieľať na konci všetkých svojich vydaní.

6 krokov: Ako vypracovať tlačovú správu

Všetky časti tlačovej správy sa spájajú v šiestich jednoduchých krokoch.

 • Určite News Peg Akú spravodajskú hodnotu spĺňa vaša téma vydania? Identifikácia týchto informácií vám pomôže sústrediť sa na vydanie.
 • Napíšte nadpis. Nadpis je jedna veta, ktorá zhŕňa vašu tlačovú správu a jej účel. Titulok je prvá vec, ktorú čitatelia uvidia, a mal by v nich vyvolať chuť prečítať si vašu správu. Nadpis by mal byť priamy, jednoduchý a mal by obsahovať akčné sloveso. Píšte vo formáte predmet-sloveso-predmet pre najjednoduchšiu a najaktívnejšiu konštrukciu nadpisu.
 • Napíšte vyhlásenie o potenciálnych zákazníkoch a výhodách. Tieto dve časti vydania by spolu nemali mať viac ako pár odsekov. Zapojte čitateľa do sprievodu, uistite sa, že obe časti vydania sa týkajú toho, kto, čo, kedy, kde a prečo vášho oznámenia.
 • Napíšte Telo. Toto je miesto, kde umiestnite zvyšok informácií, ktoré potrebujete povedať publiku, vrátane citátov od vedúcich spoločností. Pracujte od najdôležitejšieho po najmenej dôležité a držte informácie stručné. Vaša tlačová správa by mala mať menej ako dve tlačené strany s dvojitým riadkovaním. Jedna stránka je naozaj najlepšia.
 • Pridajte výzvu na akciu. Nikdy neukončujte tlačovú správu bez výzvy na akciu. Čo chcete, aby čitateľ urobil, keď dokončí vydanie? V prípade otázok uveďte kontaktné meno a číslo. Užitočné sú aj webové stránky s ďalšími informáciami.
 • Pripnite na Boilerplate. Na konci tlačovej správy uveďte, kto je vaša spoločnosť a čo znamená. Nezabudnite, že tieto informácie môžete napísať raz a skopírovať a vložiť do všetkých svojich vydaní.
Čítať:  Ako zostaviť dokonalý blogový príspevok (krok za krokom)

Tlačová správa alebo propagácia na sociálnych sieťach?

Svoju spoločnosť by ste mali propagovať vždy, keď je to možné. Ak máte dobrý dôvod z hľadiska vzťahov s verejnosťou poslať tlačovú správu, urobte to. Ak to má zmysel pre propagáciu, použite namiesto toho kanály sociálnych médií.

Udalosti, ktoré si zaslúžia tlačovú správu

 • Uvedenie produktu na trh alebo zmeny. Chcete sa uistiť, že vaše publikum vie o novom produkte a prečo by ho malo zvážiť. Uveďte špecifikácie produktu, cenu, dostupnosť a dôvod, prečo sa ponúka. Vaše publikum chce tiež vedieť, kedy sa jeho obľúbené produkty zmenia. Zahrňte, o akú zmenu ide, prečo k nej dochádza, kedy k nej dochádza a ako im prinesie úžitok.
 • Fúzie a akvizície. Veľké organizačné zmeny si zaslúžia tlačovú správu, pretože informujú zainteresované strany o informáciách, ktoré sú pre nich dôležité. Zahrňte informácie o zainteresovaných organizáciách, prečo dochádza k fúzii alebo akvizícii, náčrt akýchkoľvek známych zmien v dôsledku toho a citácie od vedúcich tímov zainteresovaných organizácií.
 • Ocenenia a vyznamenania.Ak sa nebudete chváliť svojou spoločnosťou, kto to urobí? Zabezpečte, aby vaša spoločnosť a vaši zamestnanci získali uznanie za získanie ocenení a vyznamenaní. Uveďte informácie o spoločnosti, získanom ocenení a o tom, kedy bolo alebo bude vyznamenanie udelené.
 • Newsjacking. Spojte sa s ďalšími správami dňa, ktoré súvisia s vašou spoločnosťou. Uistite sa, že novinky sa skutočne týkajú vašej spoločnosti alebo odvetvia. Najlepšie je to urobiť, keď sú správy pozitívne alebo keď váš produkt/služba vyrieši problém.
 • Výkonné povýšenie/nábor. Vaše publikum chce vedieť, či robíte zmeny na dôležitých pozíciách spoločnosti. Zahrňte informácie o tom, kto bol na pozícii, kam odišiel, kto je nový jednotlivec a odkiaľ prišiel. Užitočné sú aj zábery zainteresovaných osôb, aby si čitateľ mohol spojiť tváre s menami.
 • Nové partnerstvá. Vaše publikum chce vedieť o nových obchodných vzťahoch, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým pre nich vaša spoločnosť pracuje. Zahrňte informácie o každej spoločnosti, dôvod, prečo ste sa stali partnerom, a akékoľvek zmeny, ktoré môžu čitatelia v dôsledku toho očakávať.
 • Povedzte svojej strane. Niekedy potrebujete povedať svoju stranu o spore alebo upozorniť publikum na dianie vo vašej spoločnosti. Buďte proaktívni a transparentní pri zdieľaní týchto informácií. Nezabudnite im povedať, čo sa stalo, ako sa to stalo, koho to zasiahlo a aké máte plány na najbližšiu budúcnosť. V prípade potreby sa ospravedlňte.
Čítať:  Ako sťahovať videá Vimeo do počítača

Propagácie a správy sa lepšie hodia na propagáciu na sociálnych sieťach:

,

 • Hosting podujatí. Oznámte udalosti, ak ich chcete pokryť a/alebo ak je vaše publikum pozvané na účasť. Oznámte udalosť vopred, povedzte, kto by sa mal zúčastniť, kedy a kde sa bude konať, koľko bude stáť účasť a ako sa v prípade potreby zaregistrovať. Po skončení udalosti uverejnite príspevok a povedzte publiku výsledky udalosti. Zamyslite sa nad tým, koľko ľudí sa zúčastnilo, koľko peňazí sa vyzbieralo atď. Nepremeškajte túto dôležitú príležitosť na propagáciu úspechu vašej organizácie.
 • Účasť alebo účasť na podujatí. Využite sociálne siete na propagáciu veľkých udalostí, ktoré zamestnanci organizujú alebo sa ich zúčastňujú. Zahrňte informácie o podujatí, kto sa zúčastňuje, ako bol vybraný a čo bude učiť alebo učiť. Možno ešte dôležitejšie je, čo získajú vaši zákazníci z tejto príležitosti pre vašich zamestnancov?
 • Slávnostné otvorenie. Oznámte nové sídlo alebo novú pobočku. Uveďte čas, dátum a miesto slávnostného otvorenia, kto je pozvaný, čo sa tam bude diať a dôvod nového miesta.
 • výročia. Oslávte míľnikové výročie vašej organizácie. Zahrňte stručnú históriu vašej organizácie od začiatku až po súčasnosť. Ak sa bude konať oslava výročia, uveďte čas, dátum a miesto, kto je pozvaný a čo sa tam bude diať.

Kľúčové poznatky: Ako vypracovať tlačovú správu

Tlačové správy sú skvelou príležitosťou na propagáciu vašej organizácie a vytvorenie lepšieho vzťahu s publikom prostredníctvom marketingu obsahu.

Čítať:  Ako streamovať zapnutie Discord v roku 2024

Najdôležitejšie veci, ktoré si treba zapamätať, je mať vždy jasne definovaný dôvod na odoslanie správy (na základe hodnoty správ) a uistiť sa, že každé vydanie obsahuje všetky informácie, ktoré čitateľ potrebuje, aby mohol konať. Teraz je čas skočiť a písať. Verte nám, s každým vydaním sa v tom budete zlepšovať.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE