Svoju značku ste budovali v zákulisí. Teraz je čas. Viete, že na spustenie svojej značky potrebujete webovú stránku, no nie ste si istí, ako začať. Celá myšlienka stránky vo vás vyvoláva úzkosť. Chápeme to! Vytvorenie a spustenie webovej stránky môže byť zastrašujúce. Tento príspevok sa bude zaoberať krok za krokom, ako vytvoriť web WordPress pre začiatočníkov.
Verte alebo nie, spustenie webovej stránky WordPress nevyžaduje veľa. Po prvé, samozrejme, potrebujete dokonale porozumieť svojej značke, jej vizuálnej identite a cieľom stránky. Ale z technického hľadiska sú veci, ktoré musíte spustiť, minimálne, keď používate WordPress.
Pokračujte v čítaní a zistite, ako vytvoriť webovú stránku WordPress pre začiatočníkov.
Krok 1: Nastavenie
Prečo práve WordPress? Mnoho ľudí sa rozhodne používať WordPress, pretože má povesť jednoduchého a bezplatného používania. Ale aj keď je WordPress zadarmo, odkiaľ pochádzajú náklady?
Na spustenie webovej stránky WordPress potrebujete tri veci:
- Doménové meno. The doménové meno je adresa URL vášho webu. Je to to, čo ľudia zadajú, aby prešli na váš web. Názov vašej značky je pravdepodobne najlepší, za predpokladu, že je k dispozícii.
- WordPress hosting. Výber spoločnosti, ktorá bude hosťovať váš web, je jedným z najdôležitejších rozhodnutí pre váš web. Mali by ste si vybrať spoločnosť, ktorá poskytuje plne spravovaný hosting WordPress. Nezostaňte len pri najlacnejšej možnosti. Namiesto toho si prečítajte recenzie a požiadajte tých, ktorých poznáte s úspešnými a plne funkčnými webovými stránkami, aby vám poskytli odporúčania.
- Dizajn webových stránok. Výber pôsobivej témy a štýlu dizajnu je kľúčom k vyniknutiu online. Nemusíte na to však ísť sami. Zvážte použitie služby vlastného dizajnu alebo spoluprácu s tvorcami stránok.
V Hostinger máme pre začiatočníkov dokonalý plán, ako začať s webom WordPress. Nazývame to náš plán Spark a práve teraz môžete začať len za 13,30 dolárov mesačne.
Bez ohľadu na to, kde začnete, máme plány, ktoré spĺňajú všetky vaše potreby a rozpočty.
Keď si vyberiete svoj hostingový plán a WordPress sa nainštaluje automaticky, môžete sa začať baviť výberom témy WordPress a prispôsobením svojej webovej stránky.
Krok 2: Ako nainštalovať tému
Ďalší krok pri nastavovaní vášho webu WordPress môže byť najzábavnejší. Je to výber témy WordPress. Téma je šablóna, ktorá riadi vzhľad vášho webu. Vaša stránka WordPress sa dodáva s Téma WordPress 2021.
Mnoho ľudí považuje toto východiskové miesto za užitočné, ale možno budete chcieť vybrať tému, ktorá najviac vyhovuje imidžu vašej značky.
Prepínanie medzi témami a inštalácia nových tém je jednoduchá. A najmä pre začínajúcich používateľov WordPress môže byť skúšanie nových tém skvelým spôsobom, ako začať.
Ak chcete vybrať a nainštalovať tému WordPress:
- Prihláste sa do svojho hlavného panela WordPress
- Vyberte „Vzhľad“
- Vyberte „Témy“
- Kliknite na „Pridať nový“
Ďalej hľadajte v tisícoch bezplatných tém, aby ste našli tú, ktorá sa vám páči. Na zúženie možností môžete dokonca použiť funkciu filtra.
Keď ste sa rozhodli a nainštalovali požadovanú tému, môžete začať prispôsobovať tému WordPress.
Krok 3: Ako pridať príspevky a stránky na svoj web
Väčšina výukových programov WordPress vás nasmeruje na prispôsobenie témy hneď po inštalácii. Je však jednoduchšie prispôsobiť si tému a dizajn, ak najskôr zverejníte obsah.
Obsah na svoju stránku WordPress môžete pridať dvoma spôsobmi – príspevkami a stránkami. Príspevky sú príspevky do blogu. Majú dátum zverejnenia a zvyčajne všetky používajú rovnakú šablónu. Stránky sú statické časti vášho webu, napríklad vaše informácie alebo kontaktné informácie. Stránky môžu používať rôzne šablóny a prvky dizajnu.
Súvisiace čítanie: Základný sprievodca doplnkami WordPress >>
Väčšina webových stránok používa kombináciu príspevkov a stránok. Ak napríklad prevádzkujete blog o jedle, vytvorili by ste stránky domov, informácie, kontakty a recepty. Každý recept by ste zverejnili ako príspevok.
Ak chcete pridať stránky na svoj web WordPress:
- Prihláste sa do svojho hlavného panela WordPress
- Vyberte „Stránky“ a vyberte „Pridať nové“
- Uvidíte obrazovku editora stránky.
- Zadajte názov pre svoju stránku
- Pridajte obsah, ktorý môže zahŕňať text, odkazy, obrázky atď.
- Keď máte stránku tak, ako chcete, kliknite na „Publikovať“.
Tento proces môžete zopakovať a pridať na svoj web toľko stránok, koľko chcete. A, samozrejme, môžete pridávať stránky, keď uznáte, že ich potrebujete. Skôr ako začnete prispôsobovať svoj motív, vytvorte dve prázdne strany. Jeden s názvom „Domovská stránka“ a druhý s názvom „Blog“. Tieto stránky použijeme v ďalšom kroku.
Ak chcete pridať príspevky na svoj web WordPress:
- Uvidíte obrazovku editora príspevkov.
- Zadajte názov príspevku
- Pridajte obsah, ktorý môže zahŕňať text, odkazy, obrázky atď.
- Vyberte kategórie a značky, ktoré chcete pre svoj príspevok.
- Keď budete mať príspevok podľa svojich predstáv, kliknite na „Publikovať“.
- Tento proces opakujete vždy, keď pridáte príspevok na svoju stránku.
Krok 4: Nakonfigurujte svoju tému WordPress
Teraz, keď ste si vybrali tému a vytvorili aspoň pár stránok, je čas prispôsobiť vzhľad vašej lokality. Prejdite na „Vzhľad“ a vyberte „Prispôsobiť“.
Teraz uvidíte všetky možnosti prispôsobenia témy WordPress:
Začnite kliknutím na „Nastavenia domovskej stránky“.
Môžete si vybrať použitie statickej stránky ako domovskej stránky alebo zoznamu blogu, ktorý zobrazuje všetky vaše najnovšie blogové príspevky. Ak ste si nainštalovali motív so skvelo vyzerajúcou domovskou stránkou, no nevidíte ho pri zobrazení ukážky svojej lokality, toto je nastavenie, ktoré musíte zmeniť. V časti „Zobrazenia domovskej stránky“ vyberte možnosť „Statická stránka“.
Pamätáte si tie prázdne stránky, ktoré sme vytvorili v poslednom kroku? Pomocou rozbaľovacej ponuky môžete vybrať „Domovskú stránku“ pod domovskou stránkou a „Blog“ pre stránku s príspevkami.
Pri vykonávaní zmien sa vám vpravo zobrazí ukážka novej domovskej stránky. Kliknutím na zostávajúce možnosti môžete prispôsobiť farby, písma, hlavičky a päty svojej webovej lokality.
Ako upraviť hlavičku a menu
Hlavička vašej webovej stránky je horná časť s vaším logom a navigáciou. Ak chcete upraviť hlavičku, prečítajte si niekoľko sekcií nástroja na prispôsobenie:
Kliknite na „Identita lokality“. Väčšina tém vytiahne logo hlavičky alebo názov lokality z tejto sekcie.
Kliknite na „Hlavička“. Témy často obsahujú nastavenia na prispôsobenie farby a pozadia hlavičky tu.
Kliknite na „Menu“. V tejto oblasti ponuky hovoríte WordPress, aké odkazy má zahrnúť do navigácie na vašom webe. Ak chcete vytvoriť menu, kliknite na tlačidlo „Vytvoriť nové menu“.
Ponuky môžete upravovať aj z hlavného navigačného panela kliknutím na položky „Vzhľad“ a „Ponuka“.
Na obrazovke „Vytvoriť ponuku“ pomenujte ponuku a stlačte tlačidlo „Vytvoriť ponuku“.
Pomocou poľa na ľavej strane pridajte stránky, príspevky alebo iné odkazy do navigácie vašej lokality a potom kliknite na tlačidlo „Uložiť ponuku“.
Ako upraviť pätu
Pri nastavovaní stránky pravdepodobne budete chcieť upraviť pätu. Päta vo WordPress je spodná časť vášho webu, ktorá sa zobrazuje za oblasťou obsahu. Zobrazuje sa na všetkých stránkach vášho webu. Možno budete chcieť do päty pridať konkrétne prvky. Prinajmenšom však budete chcieť zmeniť dátum autorských práv a možno odstrániť značku „powered by WordPress“. Vyhľadajte oblasť označenú ako „päta“. Po výbere oblasti päty by ste mali rýchlo zistiť, kde a ako upraviť text päty.
Niektoré motívy nebudú zahŕňať obsah v sekcii päty nástroja na prispôsobenie. Zobrazia sa iba farebné možnosti:
V takom prípade budete chcieť prejsť do sekcie Widgety v ponuke prispôsobenia. Zobrazia sa možnosti aktualizácie obsahu pre každú sekciu päty.
Krok 5: Ako pridať doplnky WordPress na svoju stránku
Možnosti prispôsobenia, ktoré vidíte na karte Prispôsobiť, sa líšia podľa témy. Väčšina ľudí potrebuje nainštalovať doplnky WordPress, aby dokončili všetky prispôsobenia, ktoré chcú pre svoju stránku.
Doplnky WordPress sú ako aplikácie pre váš web WordPress. Môžete si vybrať z tisícok doplnkov na pridanie funkcií a funkcií na vašu stránku. Ale skôr, ako začnete používať doplnky, nezabudnite, že každý nainštalovaný doplnok môže spomaliť vašu stránku. Preto používajte len to, čo potrebujete na to, aby vaše stránky fungovali dobre.
Ak chcete nainštalovať doplnok WordPress na svoje stránky:
- Prihláste sa do svojho hlavného panela WordPress
- Vyberte „Pluginy“
- Vyberte „Pridať nový“
Odtiaľ môžete prehľadávať všetky doplnky WordPress a nájsť to, čo hľadáte.
- Keď nájdete doplnok, ktorý chcete použiť, kliknite na „Inštalovať teraz“.
- Vyberte “Aktivovať”
- Automaticky sa presmerujete na kartu obsahujúcu všetky nainštalované doplnky na vašom webe. V hornej časti obrazovky sa tiež zobrazí správa potvrdzujúca aktiváciu doplnku.
- Choď do nastavení”
- Vyberte doplnok, ktorý ste nainštalovali
- Vyplňte všetky prázdne miesta, ktoré potrebujete, aby bol doplnok plne funkčný.
Nezabudnite odinštalovať všetky doplnky, ktoré nepoužívate, aby ste sa uistili, že nespomalia vašu stránku. tiež aktualizovať pluginy ako budú dostupné aktualizácie, aby zostali plne funkčné.
Medzi typické použitia doplnkov patrí:
- Pridávanie fontov na vašu stránku
- Pridanie metaznačiek
- Zálohuje sa váš web
Ako pridať písma
Na svoje stránky nemusíte inštalovať vlastné písma. Namiesto toho sa môžete rozhodnúť použiť písma, ktoré sú súčasťou vašej témy. Ak ich však chcete pridať, vlastné písma môžu zlepšiť typografiu a používateľskú skúsenosť. Môžu tiež odlíšiť vašu stránku od ostatných, ktorí používajú rovnakú tému.
Existujú rôzne miesta online, kde môžete získať bezplatné písma pre svoje stránky, vrátane Google Fonts. Google Fonts je najväčšia a najobľúbenejšia bezplatná knižnica písiem pre webové stránky. Písma Google môžete pridať na svoj web manuálne alebo pomocou doplnku WordPress.
Ak chcete nainštalovať písma Google na svoje stránky pomocou doplnku:
- Prihláste sa do svojho hlavného panela WordPress
- Kliknite na „Pluginy“
- Vyberte „Pridať nový“
- Vyhľadajte „Easy Google Fonts“
- Keď nájdete doplnok, kliknite na „Inštalovať teraz“
- Vyberte “Aktivovať”
- Vyberte „Vzhľad“
- Vyberte “Prispôsobiteľ”
- Kliknutím na „Typografia“ zobrazíte možnosti písma
- Vyberte si z rozbaľovacej ponuky a vyberte „Upraviť písmo“, aby ste zmenili písma v konkrétnych sekciách svojho webu
- Uložte zmeny
Pamätajte, že načítanie veľkého množstva písiem na váš web ho môže spomaliť. Najlepšie je vybrať jeden alebo dva fonty a použiť ich na svojom webe.
Ako pridať metaznačky
Vyhľadávače sa snažia zhromaždiť čo najviac informácií o vašej stránke, vrátane metaznačiek. Metaznačky sú údaje, ktoré nie sú viditeľné pre používateľov. Predstavujú ďalší spôsob, ako informovať Google o svojej stránke.
Metaznačky hovoria Googlu napríklad:
- meta popis
- autora
- typ dokumentu
- Jazyk
- autorské práva
Do svojich metaznačiek nemusíte zahrnúť kľúčové slová. Tie sa neumiestňujú od roku 2009.
Súvisiace čítanie: Optimalizujte rýchlosť svojho webu WordPress pomocou 23 odborných tipov >>
Predvolená inštalácia WordPress neobsahuje údaje metaznačiek, takže ich musíte pridať sami. Metaznačky môžete na svoj web pridať manuálne alebo prostredníctvom doplnku WordPress.
Ak chcete pridať metaznačky pomocou doplnku WordPress:
- Prihláste sa do svojho hlavného panela WordPress
- Kliknite na „Pluginy“
- Vyberte „Pridať nový“
- Vyhľadajte „Správca metaznačiek“
- Keď nájdete doplnok, ktorý chcete použiť, kliknite na „Inštalovať teraz“.
- Vyberte “Aktivovať”
- Automaticky prejdete na kartu obsahujúcu všetky nainštalované doplnky na vašom webe. V hornej časti obrazovky sa tiež zobrazí správa potvrdzujúca aktiváciu doplnku.
- Choď do nastavení”
- Vyberte „Správca metaznačiek“
- Vytvorte značky a priraďte ich k rôznym oblastiam svojho webu podľa pokynov doplnku.
Krok 6: Ako zálohovať webovú stránku WordPress
Môže sa to zdať hlúpe, keď spúšťate svoju stránku, aby ste premýšľali o zálohovaní, ale svoju prácu chcete chrániť hneď od začiatku. Záloha je kópia vášho webu, ktorú môžete obnoviť, ak sa niečo pokazí a váš web zmizne. Nechcete prísť o svoj obsah, takže zálohovanie vášho webu chráni váš čas a zdroje.
Úplná záloha WordPress zahŕňa:
- Súbory webových stránok. Súbory zahŕňajú vašu tému, pluginy, skripty, médiá atď. Sú to čokoľvek, čo sa týka štruktúry a fungovania vašej stránky.
- Databáza. Databáza MySQL ukladá vaše blogové príspevky, komentáre a všetky možnosti, ktoré nastavíte v oblasti správcu.
Chcete zálohovať oboje, aby ste ochránili celý svoj web.
3 spôsoby, ako zálohovať svoje stránky:
- Hostiteľ. Prvý spôsob zálohovania webových stránok je najjednoduchší, najmä ak si vyberiete hostiteľa, ktorému dôverujete. Ak si vyberiete hostiteľa, ktorý robí dennú zálohu vašej stránky, vždy ju máte. Ak sa rozhodnete, môžete sa z času na čas prihlásiť a stiahnuť súbor zip zálohy pre dvojitú ochranu.
- Manuálne. Druhým spôsobom zálohovania stránky je manuálne. Táto metóda vyžaduje, aby ste sa prihlásili na svoj hostiteľský server a stiahli si adresár WordPress. Je to trochu zložitejšie, ale na proces si zvyknete po tom, čo ste to urobili raz alebo dvakrát.
- Pluginy. Tretím spôsobom zálohovania vašich webových stránok je prostredníctvom doplnku. WordPress ponúka množstvo doplnkov, ktoré automaticky zálohujú vaše stránky podľa zvoleného plánu.
Nezáleží na tom, ako sa rozhodnete zálohovať svoje stránky. Najdôležitejšie je, že to robíte na ochranu svojej práce.
Vytvorenie webovej stránky WordPress
Tento príspevok vám pomôže pri nastavovaní webu WordPress pre vašu značku. Pri nastavovaní webu je potrebné zvážiť veľa detailov, no našťastie väčšinu rozhodnutí musíte urobiť len raz.
Zvážte hosťovanie svojho webu WordPress pomocou Hostinger
Teraz, keď viete, ako vytvoriť webovú stránku WordPress, kde ju budete hostiť? Zvážte hosting s plne spravovaným hostingom Hostinger WordPress.
Medzi výhody spravovaného hostingu WordPress s Hostinger patria:
- Rýchlejšie webové stránky. Všetky spravované plány WordPress zahŕňajú prémiovú kompresiu obrázkov, automatické CDN a pokročilé ukladanie do vyrovnávacej pamäte na poskytovanie najrýchlejších stránok WordPress.
- Automatické aktualizácie. Už sa nikdy nemusíte starať o aktualizácie s našimi automatickými aktualizáciami doplnkov s vizuálnym porovnaním.
- Monitorovanie a podpora zabezpečenia. Naši odborníci na WordPress sú vám nepretržite k dispozícii, aby váš web fungoval bezpečne.
- Plugin Performance Monitor. Náš exkluzívny Plugin Performance Monitor sleduje rýchlosť vašej stránky a upozorní vás, keď nový alebo aktualizovaný doplnok začne spomaľovať vašu stránku.
Začnite budovať lepšiu WordPress stránku. Pozrite si naše plány hostenia WordPress ešte dnes.
Dôveryhodná odbornosť = nevyhnutnosť
Tento článok napísal Lindsey Miller, ktorý sa už viac ako 13 rokov venuje tvorbe webových stránok pomocou WordPress. Lindsey je generálnou riaditeľkou Content Journey a pre Hostinger píše od roku 2017. O svoje odborné znalosti sa podelila s publikáciami WordPress, ako sú Themeisle, Can’t Speak Geek a podcast How I Built It.
Lindsey pokryla každý krok k založeniu stránky WordPress na svojej vlastnej ceste od začiatočníka k expertovi. Tiež zjednodušila zložité témy, ako je konfigurácia, písma a zálohy, pomocou pokynov na kliknutie.