Ako vytvoriť mapu stránok, ktorá posilní výkon SERP

Ľudia používajú mapy na navigáciu vo svojom svete už tisíce rokov a ukázalo sa, že roboty vyhľadávacích nástrojov nie sú iné – mínus tisíce rokov, teda. Aj keď môžu určite preskúmať miesta bez mapy, prítomnosť jednej robí tento proces nekonečne efektívnejším.

Najlepšie zo všetkého je, že vytvorenie skvelej mapy webu môže dokonca zvýšiť výkon SERP vašej lokality. Zistite, ako to môžete urobiť v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Aký je účel súboru Sitemap?

Najzákladnejšou funkciou súboru sitemap je mapovanie stránok, obrázkov, videí a iných typov súborov. To je užitočné pre oboch ľudských robotov:

 • Pre webmasterov a dizajnérov stránokmôže mapa lokality zjednodušiť proces identifikácie cieľov lokality, organizovať jej obsah a podľa toho ju zostavovať.
 • Pre roboty vyhľadávacích nástrojov, mapa webu výrazne uľahčuje navigáciu zo stránky na stránku v logickom poradí. Týmto spôsobom môže mapa lokality výrazne zlepšiť prehľadávateľnosť lokality.
 • Pre technicky zdatných používateľovmapa lokality im môže pomôcť nájsť stránky, na ktoré sa nemohli dostať pomocou štandardných navigačných ponúk lokality.

Ako teda vlastne vyzerá mapa stránok? Všetko závisí od formátu, v ktorom je vytvorený, pričom najbežnejší je formát Extensible Markup Language (XML) súbor.

Čítať:  Semrush Guide: Monitorujte svoje hodnotenie a viditeľnosť online

Ak chcete vidieť, ako to vyzerá, pozrite sa na tento vzorový súbor sitemap z XML Sitemap Generator:

Niektoré väčšie webové stránky môžu dokonca ťažiť z viacerých máp stránok. V týchto prípadoch je možné pristupovať ku každej samostatnej mape lokality z jedného centra index mapy stránok.

Toto príklad z Yoast uľahčuje vizualizáciu. Všimnite si, že existuje samostatná mapa webu pre príspevky, kurzy, zamestnancov, videá, webináre a ďalšie typy obsahu:

Bez ohľadu na to, či je mapa lokality rozdelená do mnohých menších máp stránok alebo jednoducho existuje ako jeden centrálny súbor, jej účel je rovnaký: zorganizovať stránku, pomôcť vyhľadávacím nástrojom prechádzať ju a urobiť ju pre používateľov ešte ľahšou navigáciou.

Ako vytvorím súbor Sitemap?

Predtým, ako začnete skutočne vytvárať svoju mapu stránok, musíte najprv zistiť, ktoré adresy URL vašej lokality by mali byť zahrnuté. Našťastie je to pomerne jednoduchý proces: Ak chcete, aby sa stránka zobrazovala vo výsledkoch vyhľadávania, potom tiež chcete, aby bola pridaná do vašej mapy stránok.

Ďalej sa rozhodnite, v akom formáte má byť váš súbor Sitemap. Hoci XML je najtypickejší, Google podporuje aj:

 • RSS, mRSS a Atom; a
 • obyčajný text.

Ak má vaša lokalita informačný kanál RSS alebo Atom, možno budete chcieť vytvoriť mapu lokality RSS, mRSS alebo Atom. A ak vaša mapa stránok bude obsahovať iba adresy URL stránok, potom môže byť najlepšou voľbou vytvorenie mapy stránky pomocou jednoduchého textového súboru.

Čítať:  Chyba v konzole Google Search Console vedie k odstráneniu priemernej pozície

V opačnom prípade je vždy bezpečné použiť stále populárnu možnosť XML.

Keď sa rozhodnete pre formát, môžete konečne začať vytvárať svoju mapu stránok. Aj keď mapa stránok môže na prvý pohľad vyzerať technicky, na jej vytvorenie nepotrebujete poznať lízanie kódu. Je to vďaka automatizovaným nástrojom, ako sú:

Môžete tiež ľahko vytvoriť mapu webu pomocou nástroja, ktorý už používate. Napríklad:

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, nezabudnite odošlite svoju mapu webu spoločnosti Google aby sa zabezpečilo, že každá stránka bude indexovaná. Môžete tiež urobte to isté pre Bing alebo akýkoľvek iný vyhľadávací nástroj, pre ktorý optimalizujete ruský Yandex do Čínske Baidu.

Majte na pamäti, že akonáhle odošlete svoju mapu webu spoločnosti Google, nič z toho nezískate opätovné odoslanie nového zakaždým, keď váš web získa alebo stratí stránku. Google bude aj tak pravidelne prehľadávať vašu stránku a jej mapu stránok, takže ak upravíte už existujúcu mapu stránok tak, aby odrážala akékoľvek zmeny, môžete začať.

Ako môžem optimalizovať svoj súbor Sitemap pre lepšie hodnotenia?

Súbory Sitemap nie sú nič, ak nie praktické, vedú prehľadávače a používateľov z bodu A do bodu B bez veľkých fanfár. A ak budete držať krok so SEO novinkami, tak o nich asi veľa príbehov nevidíte.

Napriek tomu možno aj skromný súbor sitemap optimalizovať, aby sa ešte viac zlepšilo hodnotenie vašej stránky vo vyhľadávačoch. Tu je postup:

Čítať:  Google používa názov a kotviaci text spolu na odkaze

Používajte konzistentné adresy URL

Vyhľadávače budú prehľadávať adresy URL vašej lokality presne tak, ako sú napísané vo vašej mape lokality, takže je dôležité, aby boli všetky konzistentné a správne.

Povedzme napríklad, že jedna z vašich stránok má adresu URL:

https://www.example.com/stranka1

V takom prípade by ste ho nemali zadávať do mapy webu ako:

http://example.com/stranka1/

Prečítajte si prehľad súborov Sitemap

Na sledovanie zvyšku svojho úsilia v oblasti SEO používate analýzy a prehľady (aspoň dúfame, že áno) a vaša mapa stránok by nemala byť výnimkou.

Ak chcete mať prehľad o stave a aktuálnom stave vašej mapy stránok, môžete použiť službu Google Prehľad súborov Sitemap v rámci Search Console. Umožní vám to zobraziť históriu odoslaných súborov Sitemap, zobraziť podrobné informácie o všetkých vašich odoslaniach a povedať, či Google dokázal úspešne indexovo prehľadávať váš súbor Sitemap.

Prehľad súborov Sitemap vám napríklad povie, ak:

 • vaše adresy URL nie sú prístupné, sledované alebo povolené;
 • váš komprimovaný súbor sitemap nie je možné dekomprimovať;
 • vaša mapa stránok je prázdna;
 • vaša mapa stránok prekračuje maximálny limit veľkosti súboru;
 • zadali ste neplatnú hodnotu atribútu, hodnotu značky, dátum alebo adresu URL;
 • vaša mapa stránok obsahuje duplicitné značky;
 • vo vašich záznamoch chýba atribút XML, značka XML, adresa URL miniatúry alebo názov videa; alebo
 • váš index mapy stránok používa nesprávny formát.

Odhaľte problémy s indexovaním

Pre odborníkov v oblasti SEO je jednou z najväčších výhod máp stránok ich schopnosť okamžite odhaliť akékoľvek problémy s indexáciou webových stránok.

Čítať:  6 spôsobov, ako zmeniť ikonu "X" Späť na Twitter Bird

Ak chcete pomocou mapy webu nájsť problémy s indexáciou, vaša stratégia je jednoduchá: porovnajte počet adries URL v mape lokality s počtom adries URL v Správa o pokrytí indexu.

Ak napríklad váš súbor Sitemap obsahuje 1 000 adries URL, ale prehľad Pokrytie indexu zobrazuje iba 600, potom budete vedieť, že máte problém s indexáciou a môžete prísť o vyššie hodnotenia a vyššiu návštevnosť.

Vytvárajte súbory Sitemap špecifické pre médiá

Ak vaša stránka obsahuje veľa obrázkového alebo video obsahu, môžete mať prospech z vytvárania a odosielania máp stránok špecifických pre médiá.

Áno, je pravda, že štruktúrované dáta (napr Označenie VideoObject Schema.org) môže viesť k poskytovaniu dôležitých informácií vyhľadávacím nástrojom o obsahu vašej stránky.

To však neznamená obrázkové mapy stránok a ich video náprotivky nie sú užitočné. Môžu slúžiť na to, aby ešte jednoduchšie pre vyhľadávače našli, porozumeli a indexovali váš obsah, a môžu dokonca umožniť, aby ho Google zaradil do SERP.

Z tohto dôvodu spoločnosť Google odporúča používať pre video obsah (a pravdepodobne aj pre obrázkový obsah) oba súbory máp videa so štruktúrovanými údajmi.

Zmapujte svoj úspech SERP pomocou súboru Sitemap

Sitemap môže byť základnou súčasťou správy webových stránok, ale môže byť aj kľúčovou súčasťou vašej stratégie SEO.

Vďaka premyslene vytvorenému a pravidelne aktualizovanému súboru sitemap si môžete užívať vyššie hodnotenia a vyššiu návštevnosť, a to všetko pri zabezpečení dlhodobej prehľadnosti a organizácie vašej lokality.

Obrazové kredity

Generátor XML Sitemap / Získané v auguste 2021
Snímky obrazovky od autora / august 2021

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE