Začnite plánovať, vytvárať, zverejňovať a vylepšovať svoj podcast ešte dnes. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako vytvoriť podcast.
Pravdepodobne ste v poslednej dobe často počuli o podcastoch. Nepredstavuješ si to. V súčasnosti je aktívnych 850 000 podcastov a viac ako 30 miliónov epizód podcastov.
Digitálni experti tvrdia, že podiel podcastov na celkových výdavkoch na digitálnu zvukovú reklamu v roku 2021 vzrastie z 24 % na 29 % do roku 2024. Je to rastúci trh a trh, na ktorý má záujem využiť mnoho značiek.
Ale ako? Potrebujete nahrávacie štúdio? Webstránka? Koľko to stojí a čo hosting?
V tomto článku sa pozrieme na to, ako vytvoriť podcast.
1. Naplánujte si podcast
Ako riaditeľ Agentúra pre obsah Som veľký v plánovaní obsahu. Či už ide o blogovú sériu, kampaň na sociálnych sieťach alebo podcast, musíte mať plán a aspoň nejaké základné KPI toho, čo chcete dosiahnuť.
Musíte tiež vedieť, kedy túto myšlienku preskočiť, ak niečo nezodpovedá vašej stratégii.
Vyberte kľúčové ukazovatele výkonu
KPI budú jedinečné pre vás a vašu značku, ale pomôžu vám udržať sa na správnej ceste a sústrediť sa. Tiež vám pomôžu vyriešiť kľúčovú otázku: „Potrebujem podcast?“
Príklady:
- Väčšia návštevnosť webu
- Zvýšenie profilu myšlienkového vodcu
- Zvýšený počet registrácií
- Doplnkový predaj produktov
- Lepšie povedomie o značke
- Zvýšená angažovanosť sociálnych médií
Pridaná hodnota
Najpopulárnejšie podcasty sú tie, ktoré pridávajú hodnotu. Či už ide o poskytovanie tipov na zostavovanie rozpočtu, výskum a finančné poradenstvo pre ženy Jean Chatzky
Alebo to môže byť zdieľanie tipov na zdravé jedlo, lieky a pohodu Podcast Sakara Life. Váš podcast musí pridávať hodnotu.
„Nebojte sa začať predstavenie v oblasti, kde sú už etablovaní iní. Ak dokážete urobiť niečo podobné tomu, čo už robí niekto iný, ale s vlastným jedinečným pohybom, choďte do toho!“ (Erik Fisher, hostiteľ „Okrem zoznamu úloh” podcast a riaditeľ vzdelávania sociálnych médií v Buffer)
Váš podcast by mal porozumieť potrebám poslucháčov, priviesť hostí, ktorí odpovedia na kľúčové otázky, a poskytnúť tipy a užitočné hacky.
Ak váš generálny riaditeľ navrhne sériu podcastov na propagáciu vášho najnovšieho produktu, dajte si kávu a opustite zasadaciu miestnosť. ASAP.
Naplánujte si sériu
Pri plánovaní série podcastov budete musieť mať názov pre podcast a potom názov pre každú jednotlivú epizódu. Vaša konvencia pomenovávania podcastov môže byť jedna z nasledujúcich:
Možnosť 1: The Clever Name
Chytľavá a vtipná hračka, ktorá je nezabudnuteľná Maj sa dobre Sis
Je dobré zaobstarať si zodpovedajúci názov domény, aby ste sa vyhli tomu, že by sa doň neskôr nahrnuli konkurenti.
Možnosť 2: Opisný názov
Názov podcastu, ktorý robí presne to, čo je napísané na plechovke Six Figure Beauty Boss podcast
Možnosť 3: Vaše vlastné meno
Je to skvelý spôsob, ako si vybudovať meno ako myšlienkový vodca alebo hostiteľ. Alebo využite existujúce slávne meno na pritiahnutie poslucháčov. Do relácie môžete pridať aj svoje meno Niečo sa pokazilo – hosťuje a produkuje Tiffany Reese.
Pomenujte svoje epizódy podcastov
Potom by ste mali pomenovať každú epizódu, aby ste ju ľahko našli. Niektorí diváci budú počúvať každý podcast vyrobený hostiteľom; ostatní si chcú vybrať to, čo je pre nich relevantné.
Minimalisti to so svojimi sériami podcastov robia naozaj dobre ktorý sa zaoberá problémami okolo neporiadku, minimalizmu a „milovať ľudí, používať veci, nie naopak“.
Plánovaním epizód vopred si môžete byť istí, že vaše témy sú jasné a pekne rozdelené. Nikto nechce waffly podcast, ktorý opakuje témy z predchádzajúcich epizód a skáče dookola.
Nemusíte ich všetky vopred naskriptovať (iba tú, na ktorej práve pracujete). Je však užitočné uviesť témy, ktoré plánujete zahrnúť do každej epizódy, zarážky.
Načasovanie je všetko
Ak viete, že vaši poslucháči počúvajú počas dochádzania, nechajte svoj podcast 20 až 30 minút. Ak váš podcast potrebuje byť dlhší, možno ho vaše publikum počúva večer.
Poznajte svoje publikum a načasujte mu to.
Tip na podcasty: Výber podcastových titulov je umenie. Mali by byť jasné, stručné, jedinečné a evokujúce. Môžete tiež zahrnúť kľúčové slová do názvov a zabezpečiť, aby sa v podcastových aplikáciách zobrazovali čisto. Polovica všetkých názvov podcastov má 14 až 29 znakov a najpopulárnejšia dĺžka názvu je 16 znakov.
Kúpte si názov domény pre svoj podcast
Pozrite si konvenciu pomenovania v prvom kroku.
Môžete skontrolovať Choď oci alebo iného poskytovateľa webovej domény, aby ste zistili, či je k dispozícii. Tam si môžete kúpiť doménu a hostiť svoj podcast, blog a služby.
Zvukovo izolujte oblasť nahrávania
Ospravedlňujeme sa, že vám to prerušujem, ale nemôžete spustiť podcast len tak pri stole, ako by ste zavolali zoom. Zachytí sa každý jeden zvuk na pozadí a to je naozaj nepríjemné pre poslucháčov, ktorí sú zvyknutí na čisté a kvalitné podcasty.
Ak to s tvorbou série podcastov myslíte vážne, potom musíte venovať pozornosť kvalite zvuku.
Ak chcete zabezpečiť tichý priestor, zvážte investíciu do zvukotesných dlaždíc alebo paliet na prepravky vajec tieto z Amazonu. Mali by ste si vybrať malú miestnosť na zvukovú izoláciu a vyplniť ju mäkkými predmetmi (napr. pohovky, vankúše, koberčeky), ktoré pohlcujú zvuk a zabraňujú ozvene.
Používajte dobrý notebook
Nemám tu žiadnu preferenciu, ale notebook musí mať slušnú špecifikáciu. V ideálnom prípade by mal mať veľa portov na jednoduché pripojenie vášho zariadenia a dobrú výdrž batérie.
Vyberte si najlepší softvér pre vaše potreby a rozpočet
Existuje množstvo softvérových balíkov dostupných na premenu vášho notebooku na nahrávacie štúdio podcastov, ako sú tieto populárne:
Mali by ste skontrolovať kompatibilitu s počítačom (Windows alebo iOS) a či chcete bezplatný alebo platený softvér.
Použite mixér
Musíte byť schopní štruktúrovať svoj podcast, pridať hudbu, efekty alebo úvody. Práve tam príde vhod mixér.
Môžete si tiež vybrať mixér, ktorý umožňuje pripojenie viacerých notebookov a niekoľko výstupov pre slúchadlá na monitorovanie mixovania.
Noste slúchadlá
Na spustenie podcastu budete potrebovať slúchadlá, ale uistite sa, že ide o slúchadlá s potlačením hluku. Toto sú veľké náušníky a nie malé slúchadlá.
mám tieto slúchadlá. Sú skvelé nielen na podcasty, ale aj na počúvanie hudby a telefonovanie bez použitia rúk!
Získajte kvalitný mikrofón
Nevyhnutnou súčasťou vybavenia, ak chcete spustiť podcast, je váš mikrofón.
Váš podcastingový mikrofón by mal byť kvalitný, ktorý sa prispôsobí výške našich úst. Mal by mať stojan, pretože ho nebudete chcieť držať sami.
Ak plánujete mať vo svojej šou hostí, investujte do dvoch mikrofónov.
Tip na podcasting: Amazon predáva súpravy podcastov ako je ten nižšie, takže môžete získať balík štartovacích podcastov za približne 100 dolárov.
3. Nahrajte svoj podcast
Takže máte plán, všetko vybavenie, odhlučnenú miestnosť a môžete vyraziť.
Ako však nahráte a zmixujete svoj podcast?
Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste dosiahli najlepšiu možnú kvalitu zvuku.
Zahrejte svoj hlas
Pred začatím nahrávania sa vždy zahrejte. Môžete si precvičiť scenár, zaspievať pieseň alebo sa o nej porozprávať s hosťom show. Pomôže vám to poskytnúť bezchybnejší podcast.
Pri nahrávaní pite veľa vody a majte pri sebe vodu.
Pred pitím si nezabudnite stlmiť mikrofón!
Zatvorte všetky internetové aplikácie
Na nahrávanie podcastov chcete plnú internetovú šírku pásma. Vypnite svoj telefón, bezdrôtové aplikácie, Smart TV alebo čokoľvek iné, čo buď vyčerpáva šírku pásma, alebo pípne a vyruší vás.
Pobozkajte svojich domácich miláčikov a dajte ich von z miestnosti
Ako nový majiteľ malého bujarého mačiatka to považujem za obzvlášť pravdivé. Na nahrávke sa zachytí aj mačiatko, ktoré žuje drôt alebo pes, ktorý si olizuje labky. To isté platí pre deti!
Používajte mikrofón správne
Umiestnite mikrofón do rovnakej výšky ako vaše ústa a uistite sa, že sa cítite pohodlne a nemusíte sa krútiť ani pohybovať, aby ste naň dosiahli.
Snažte sa zostať na tom istom mieste… Zmeny hlasitosti môžu poslucháčov poriadne obťažovať.
Najprv zaznamenajte test hluku pozadia
Pre každý podcast urobte na začiatku test, aby ste si vypočuli hluk pozadia. To vám ušetrí celú hodinu, keď zistíte, že sa ozýva nepríjemný zvuk.
Majte svoj skript po ruke a robte si poznámky
Svoj podcast musíte udržiavať zameraný a relevantný. Ak budete mať svoje odrážky pred sebou a budete si všímať, čo povedali hostia, predídete tým vafli a udržíte vás na ceste.
Záznam vo vysokej kvalite
Urobte svoj úvodný záznam pomocou vysokokvalitného súboru WAV alebo AIFF. Vždy ho môžete komprimovať alebo nasekať neskôr, ale nie v prípade nízkej kvality.
Váš hosť nemusí byť s vami
Ak pracujete s hosťami alebo spoluhostiteľmi, ktorí s vami nemôžu, požiadajte ich, aby nahrali vysokokvalitný súbor WAV/AIFF iba s ich hlasom, ktorý vám môžu poslať neskôr. Podcast môžete uskutočniť aj cez Google Hangouts alebo Skype, ovplyvní to však kvalitu.
Vždy trvajte na tom, aby vaši hostia používali slúchadlá.
Stlmte si mikrofón, keď práve nehovoríte
Nikto nechce počuť, ako smrkáte alebo ťažko dýchate do mikrofónu. Podobne sa vyhnite prehováraniu, keď hostia hovoria. Je lákavé povedať „áno“ a „správne“ a „OK“, kým vaši hostia hovoria, ale pre poslucháčov to môže byť nepríjemné.
Nechajte medzery medzi otázkami a odpoveďami
Rovnako ako pri nahrávaní videa, pomáha nechať medzery po úvode a medzi otázkami a odpoveďami. Vďaka tomu je úprava oveľa jednoduchšia a umožňuje aj zvukové efekty.
Hovorené značky môžete nechať aj v priestoroch alebo po kúsku zvuku, ako napr
„Ako živý streamer, ktorý často premieňa obsah živého videa na podcast – čo je skvelý prístup k vytváraniu obsahu – som zistil, že je veľmi dôležité brať do úvahy tento konečný cieľ počas vysielania. Ak počas živého videa strávite príliš veľa času rozhovormi s divákmi alebo odkazovaním na grafiku alebo zdieľanie obrazovky, ktoré poslucháč zvuku nemôže vidieť, utrpí to kvalita a príťažlivosť vášho podcastu. Majte na pamäti tohto poslucháča podcastov čo najviac a vytvoríte si menej práce s úpravami.“ (Mike Allton, hostiteľ „Marketing Hyperdrive“podcast)
Vždy dôsledne ukončite
Vytvorte podpisové odhlásenie pre svoje podcasty so správou pre poslucháčov.
Ak je to možné, ponechajte to isté. Napríklad,
Tip na podcasting: Udržujte svoju nahrávaciu miestnosť medzi epizódami rovnakú. Napríklad premiestnenie alebo pridanie nábytku alebo zmena umiestnenia mikrofónu môže znamenať zmenu kvality zvuku.
4. Upravte a spresnite svoj podcast
Po nahraní podcastu ho budete musieť upraviť, odstrániť všetky chyby, pridať hudbu a úvod/záver. Budete tiež musieť pridať obal a nahrať ho na svoju stránku a RSS do vami vybratých adresárov.
Získajte hudbu pre svoj podcast
Budete mať pre svoj podcast jednu hudobnú skladbu alebo sa to zakaždým zmení? Potrebujete hudbu na začiatok a koniec a možno aj počas?
Nemyslite na to, že použijete Google a vezmete si svoju obľúbenú skladbu na vytvorenie klipu. Takmer určite je chránený autorským právom. Používanie hudby chránenej autorskými právami vo vašom podcaste je nezákonné. Možno vám to na chvíľu prejde, ale nakoniec si to niekto všimne a pokuty môžu byť obrovské.
Aké stránky poskytujú hudbu podcastov?
Pozrite si tieto bezplatné (a platené) stránky pre vašu hudbu podcastov. Nájdite si čas na výber správnej skladby alebo skladieb.
Ako upravujete podcast?
Povedzme, že máte dlhý zvukový záznam, ktorý trvá možno hodinu, ale treba ho skrátiť na 20 minút.
Väčšina redaktorov strávi 3 až 5 minút úprav zvuku za každú minútu podcastu. To znamená, že 20-minútový záznam môže byť pol dňa úpravy.
Skutočný proces úprav bude závisieť od softvéru, ktorý používate (pozri krok 2). Mali by ste však odstrániť všetky chyby, hlasné dýchanie alebo zvuky a akékoľvek rušenie mikrofónu.
Môžete tiež pridať hudbu, zameniť sekcie a pridať úvod a koniec a špeciálne efekty.
Kde môžete nájsť alebo vytvoriť obal pre svoj podcast?
Milujem Canva pre všetky veci dizajnu, najmä ak s vami nepracuje dizajnér.
Canva vám ponúka množstvo šablón podcastov so správnou veľkosťou, takže ich môžete upravovať alebo si od začiatku vytvoriť vlastné. Odporúčam vám venovať čas a pridať farby značky, logo alebo prvok, ktorý zostane konzistentný.
Tip na podcasting: Na propagáciu na sociálnych sieťach budete potrebovať obrázky. Ak vytvárate podcastový kanál a grafiku epizód, nezabudnite tiež vytvoriť zodpovedajúce, ale správne veľké promá na sociálnych sieťach!
5. Zverejnite svoj podcast
Hosting vášho podcastu na vašom vlastnom webe pravdepodobne nebude stačiť na získanie výraznejšej pozornosti. Aby ste to dosiahli, budete musieť pridať podcast do rôznych adresárov.
Uľahčite novým ľuďom počúvanie tak, že budete svoju reláciu distribuovať do čo najväčšieho počtu adresárov podcastov.
Je to SEO konflikt? Nie
Jedinou nevýhodou je, že nastavenie RSS kanála pre každú platformu vám zaberie čas.
Tu je niekoľko miest, na ktoré môžete odkazovať:
Medzi ďalšie stránky na publikovanie patria:
- Zošívačka
- Podchaser
- Vyladiť
- iHeartRadio
- Pandora
- Zatiahnuté
- Sklonený
- Odliatky do vrecka
- PodCruncher
- iCatcher
- Počúvajte poznámky
- Castro
- Deezer
- Trosečník 2
Tip na podcasting: Väčšina adresárov vyžaduje, aby ste boli najprv schválení, ale iba na začiatku. Na začiatku venujte jeden deň získaniu súhlasov na všetkých hlavných stránkach, aby ste vedeli, že svoj podcast môžete posielať RSS široko ďaleko.
Poznáte pravidlá: Zverejniť niečo je len začiatok.
Pokiaľ nie ste veľmi známy alebo nemáte zavedený podcast, poslucháči ho nebudú hľadať.
Budete musieť začleniť propagácie podcastov do svojho kalendára obsahu, aby ste zaistili, že získate trakciu a predplatiteľov. Pomocou Buffer naplánujte obsah, zaraďte ho do frontu a podľa potreby ho znova uverejnite na rôznych sociálnych kanáloch, aby vaši sledovatelia vedeli o svojom najnovšom podcaste.
Tu sú moje najlepšie tipy na propagáciu vášho podcastu.
- Majte knižnicu obrázkov podcastov, do ktorých sa môžete ponoriť. Mali by mať správnu veľkosť pre Twitter, Linkedin, Facebook a Instagram.
- Vytvorte humbuk okolo svojho ďalšieho podcastu. Môžete zobraziť krátke ukážky pre nadchádzajúcich hostí, darčeky, témy, o ktorých diskutujete, a úryvky z relácie.
- Pozvite svojich hostí, aby sa pripojili k humbuku. Pozrite si hosťa The Minimalists Jennette McCurdy nižšie. Získate tak väčší dosah a potenciálne úplne nových odberateľov. Keď hostia alebo poslucháči zapoja vašu reláciu, vždy ich retweetujte.
- Po nahratí podcastu by ste nemali prestať. Podcasty sú často evergreenom, takže ich môžete propagovať aj dlho po nahratí. Použite relevantné hashtagy pre svoje podcasty (napr. pre a môžete použiť #truecrime #mysteries #unsolved #podcasts #unsolvedmysteries.)
- Označte hostí, sponzorov a kohokoľvek, koho ste spomenuli. Ak máte sponzora podcastu, je nevyhnutné, aby ste ho označili vo svojich tweetoch alebo príspevkoch na IG. Kľúčom k získaniu budúcej podpory je ukázať im, že ich sponzorstvo pridáva hodnotu.
- Podeľte sa o nepodarky z vašej šou. V závislosti od povahy vášho podcastu možno budete chcieť zdieľať neúspechy, zákulisie alebo obrázky z vašej relácie. Zdieľanie tajomstiev podcastov s fanúšikmi je skvelé na získanie interakcie po príspevku.
- Pýtajte sa na budúce predstavenia. Vaše publikum sa bude páčiť, ak sa zapojí do vášho podcastu. Opýtajte sa ich na otázky, nápady alebo dokonca návrhy tém. Pri nahrávaní nezabudnite danej osobe poďakovať za jej príspevok.
Na záver
Ak uvažujete o spustení podcastu, mali by ste si pred začatím preštudovať niekoľko faktorov. Patria sem vaše KPI, obsahová stratégia, dostupný čas a marketingové zdroje. Dokážete vytvoriť podcast, ktorý prinesie poslucháčom pridanú hodnotu a zároveň bude prínosom pre vašu značku? Ak môžete, potom by mohla byť vaša ďalšia relácia, ktorú musíte počúvať.