Ako zarábať peniaze hudbou: 28 najlepších hudobných počinov

Ako mnoho ľudí ste možno celý život tvoril, hral a počúval hudbu, ale napadlo vás niekedy premeniť svoju lásku k hudbe v práci?

Môže sa to zdať príliš dobré na to, aby to bola pravda, v dnešnom svete, kde sa zdá, že umelcov na plný úväzok je málo a práca snov je vždy nedosiahnuteľná – ale našťastie to tak nie je. Načrtneme najrealistickejšie spôsoby, ako zarobiť peniaze ako hudobník alebo milovník hudby.

01. Podpíšte nahrávaciu zmluvu

To môže byť pre hudobníkov najťažší spôsob zarábania peňazí, ale môže to byť aj jedna z vašich najlukratívnejších možností. Trik je v tom, aby sa to stalo.

Nahrávacie spoločnosti vám pravdepodobne ponúknu nahrávaciu zmluvu, ak už máte základňu verných fanúšikov a preukážete potenciál dosiahnuť vyššiu úroveň úspechu. Môžu vám dokonca zaplatiť zálohu a pokryť náklady súvisiace s vydaním a predajom vašej hudby.

Ak ste v hudobnom priemysle nováčikom a stále ste trochu neznámi, budete musieť začať vytvorením zabijáckeho dema. Vystupujte tak často, ako len môžete, aby ste si vytvorili fanúšikovskú základňu a zamerajte sa na nadväzovanie spojenia v hudobnom priemysle. V istom zmysle bude váš úspech závisieť od toho, koho poznáte, ako aj od vášho hudobného talentu.

02. Zarábajte licenčné poplatky zo streamov

Zarábajte licenčné poplatky zo streamov

Streamovanie je v dnešnej dobe jedným z najčastejších spôsobov zárobku slávnych aj menej známych hudobníkov. V skutočnosti Asociácia nahrávacieho priemyslu Ameriky (RIAA) uviedla, že streamovanie bolo najväčším príjmom hudobného priemyslu v roku 2022 a dosiahlo rekordných 84 %. 1

Ako ale umelci zarábajú peniaze streamovaním? Ak chcete získať licenčné poplatky, musíte nahrať svoju hudbu na streamovaciu platformu, ako je Apple Music, Spotify, Tidal alebo Amazon Music. Bohužiaľ mnoho streamovacích platforiem v súčasnej dobe neumožňuje umelcom nahrávať hudbu samostatne.

Pravdepodobne budete musieť spolupracovať s distribútorom, ktorý vám pomôže nahrať vašu hudbu. Môžu si účtovať jednorazový poplatok alebo si vziať časť vašich príjmov. Preto presne to, koľko peňazí môžete zarobiť na streamoch, závisí od podmienok vašej zmluvy s vašim distribútorom.

V roku 2021 Apple Music tvrdila, že ich priemerná sadzba za prehranie je 0,01$. 2 Je zrejmé, že na streamoch nebudete môcť zbohatnúť, pokiaľ vaša hudba nebude vzácnym hitom, ale vaše licenčné poplatky sa môžu časom nahromadiť a na týchto platformách sa môžete zviditeľniť.

03. Predávajte svoje vlastné CD

Predávajte vlastné CD

V digitálnom veku je nepopierateľne ťažšie ako predtým zarábať peniaze predajom pevných kópií vašej hudby. To ale neznamená, že to nie je možné. Všetko, čo potrebujete, je skupina fanúšikov, ktorí sú ochotní vás podporiť.

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako inzerovať a predávať CD s vašou hudbou. Môžete ich predávať na ulici, na svojom vlastnom webe alebo prostredníctvom digitálneho trhoviska. Môžete dokonca predávať kópie na svojich živých vystúpeniach. Je to tiež dobrá príležitosť, ako sa osobne zapojiť do kontaktu so svojimi fanúšikmi a zároveň generovať vyšší príjem.

04. Busk

Busk

Busking čiže pouličné vystúpenie zahŕňa prehrávanie hudby na verejnom priestranstve a čakanie na okoloidúcich, ktorí vám dajú peniaze. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď vyberiete rušné miesto s veľkou prevádzkou, ako sú turistické destinácie alebo miestne farmárske trhy.

Keď hráte, umiestnite pred seba puzdro nástroja alebo nádobu na špičky, aby do nej ľudia vhodili drobné. Zvážte tiež nastavenie ceduľky s vašim menom, účty na sociálnych sieťach a spôsoby, ako vám dať sprepitné.

S nárastom bezkontaktných platieb sa oplatí umiestniť QR kódy PayPal, Venmo a/alebo Cash App na vašu značku busking. Než vytiahnete svoj talent do ulíc, nezabudnite skontrolovať, či vaše mesto nemá nejaké predpisy o buskingu.

Hoci busking nie je vždy lukratívne práce, je možné zarobiť si nad minimálnu mzdu. Tiež si vybudujete sebavedomie a zviditeľníte svoje meno. Veľa známych mien v skutočnosti začalo busking, vrátane Ed Sheeran, Tracy Chapman a Passenger!

05. Hrajte živé koncerty

Hrať živé koncerty

Hranie koncertov je jedným z najzábavnejších spôsobov, ako zarobiť peniaze ako nezávislý umelec. Keď práve začínate, budete si musieť dať tú prácu a aktívne hľadať koncerty namiesto toho, aby ste sedeli a čakali, až si vás niekto zarezervuje.

Začnite lokálne preskúmaním miestnych barov, kaviarní, svadobných miest, hudobných festivalov a ďalších zariadení, ktoré najímajú hudobníkov. Pokúste sa určiť tie, ktoré najviac zodpovedajú vášmu hudobnému štýlu. Akonáhle získate zoznam potenciálnych miest, kontaktujte ich telefonicky, e-mailom alebo osobne a zistite, aké možnosti majú.

Ak chcete rozšíriť svoje vyhľadávanie, skúste sa zaregistrovať na online platformy a koncertné weby, ako sú nižšie uvedené:

 • Sonicbids: Získajte rezerváciu na hranie v miestach so živou hudbou, hoteloch, baroch, reštauráciách, hudobných akciách a ďalších.
 • Gigmit: Rezervujte DJ, koncerty a festivalové koncerty.
 • India na cestách: Nájdite príležitosti pre živé vystúpenie v rôznych zariadeniach, vrátane kaviarní, barov a hudobných podnikov.
 • ShowSlinger: Pozrite si viac ako 50 000 reklamných príležitostí na hranie živých hudobných vystúpení.
 • FestivalNet: Hrať živé vystúpenia na festivaloch.
 • Doodeo: Získajte virtuálne DJ koncerty.

Pri mnohých z týchto stránok si budete musieť vytvoriť profil umelca a nahrať elektronickú tlačovú sadu (EPK), čo je druh digitálneho životopisu pre hudobníkov. Potom budete buď ponúkať koncerty, posielať prihlášky alebo vás kontaktovať ľudia, ktorí si myslia, že sa hodíte pre konkrétnu show.

06. Vyberať honoráre za verejné vystúpenie

Zbierajte honoráre za verejné vystúpenie

Pod autorský zákon USA, dlhujete peniaze vo forme licenčných poplatkov za výkon, kedykoľvek podnik hrá hudbu, ktorú ste napísali verejne. To zahŕňa kedykoľvek je vaša hudba prevádzkovaná naživo alebo vysielaná (napr. v rádiu, televízii alebo vo filmoch).

Za zaplatenie licenčných poplatkov je obvykle zodpovedná firma, ktorá skladbu hrá alebo organizuje predstavenie. Zaplatí peniaze organizácii pre práva na predvádzanie (PRO), ktorá vám tieto peniaze rozdelí.

Ak chcete zarábať peniaze týmto spôsobom, musíte sa zaregistrovať u PRO. V súčasnosti sú hlavné PRO v USA BMI, ASCAPa SESAC. Na vstup do SESAC však potrebujete pozvánku, takže BMI a ASCAP sú tou správnou voľbou pre nových hudobníkov. 3 Aby ste si zaistili, že budete zarábať honoráre za verejné vystúpenia pri živých vystúpeniach, vytvorte si zoznam pre každý koncert, ktorý odohráte, a nahláste to svojmu PRO.

07. Umiestnenie synchronizácie krajiny

Umiestnenie synchronizácie krajiny

Umiestnenie synchronizácie alebo umiestnenie synchronizácie je, keď sa vaša hudba používa vo vizuálnych médiách, ako je film, videohra alebo televízny program. Každý, kto chce použiť vašu hudbu pre svoj projekt, musí zaplatiť za nasledujúce dve licencie:

 • Licencia na hlavné použitie: To umožňuje ľuďom použiť konkrétnu nahrávku vašej piesne vo svojich projektoch. Vypláca sa tomu, kto vlastní hlavnú verziu, obvykle umelci alebo vydavateľstvo.
 • Synchronizovať licenciu: Používatelia hudby potrebujú túto licenciu na použitie skladby chránenej autorskými právami. Poplatok môže byť zaplatený skladateľovi alebo jeho hudobnému vydavateľovi v závislosti od toho, kto je držiteľom autorských práv k skladbe.

Vďakabohu, vaša hudba je automaticky chránená autorským právom akonáhle ho nahráte do zvukového súboru alebo ho zaznamenáte do notového záznamu alebo digitálneho súboru. To znamená, že pokiaľ je to skutočne vaša hudba, už k nej vlastníte práva a môžete dostať zaplatené, keď ju ľudia použijú.

Koľko môžete zarobiť z jedného synchronizačného umiestnenia sa líši projekt od projektu, ale neoficiálne správy online naznačujú, že je možné zarobiť 5 000 – 10 000 USD za umiestnenie. Pri vyjednávaní o poplatkoch vstupujú do hry rôzne faktory, vrátane typu vizuálneho média a spôsobu použitia vašej hudby.

Hudobní supervízori obvykle nájdu hudbu pre konkrétny projekt a potom oslovia umelcov alebo licenčnú agentúru pre synchronizáciu, ktorá ich zastupuje. Ak vlastníte predlohy a vydavateľské práva k svojim piesňam, môžete ich tiež sami ponúknuť hudobným supervízorom.

Len pozor, že táto stratégia zarábania peňazí je obzvlášť konkurencieschopná. Vaše šance budú oveľa lepšie, ak máte vnútorné spojenie alebo ste podpísaní s nahrávacou spoločnosťou, ktorá vám môže ponúknuť skladby.

08. Staňte sa hudobným supervízorom

Staňte sa hudobným dozorom

Hudobný supervízor je zodpovedný za nájdenie správnych skladieb pre filmy, televízne programy, reklamy alebo videohry a zabezpečenie potrebných hudobných licencií. V niektorých prípadoch môže hudobný supervízor najať skladateľa, aby napísal nové piesne pre projekt úplne.

Na to, aby ste sa stali hudobným supervízorom, nepotrebujete hudobné vzdelanie, ale mali by ste mať dostatočné hudobné znalosti, aby ste boli schopní rozpoznať tie správne skladby a pracovať so skladateľmi. Pre túto prácu je tiež nevyhnutné vedieť, ako funguje licencovanie hudby.

Hoci väčšina hudobných supervízorov pracuje na voľnej nohe, niektorí sú zamestnaní produkčnými spoločnosťami. Zvážte stáž u hudobného vydavateľstva alebo vydavateľstva, aby ste naštartovali svoju kariéru.

Dobrým spôsobom, ako vytvoriť sieť a získať pracovné príležitosti, je pripojiť sa Cech hudobných dozorcovčo je nezisková organizácia, ktorá ponúka zdroje hudobným supervízorom a profesionálom, ktorí pracujú v príbuzných odboroch.

09. Vykonávajte živé vysielanie

Robte živé vysielanie

Okrem živých koncertov ponúka mnoho hudobníkov aj online show na platformách pre živé vysielanie. Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako zarábať peniaze hudbou online. Rovnako ako pri osobných vystúpeniach predávate svojim fanúšikom vstupenky na živé prenosy – hlavným rozdielom je, že im musíte poslať odkaz, aby si ich mohli naladiť.

Tu sú niektoré z najlepších platforiem pre živé vysielanie pre hudobníkov:

Niektoré platformy pre živé vysielanie umožňujú oprávneným držiteľom účtov získavať tipy, ktoré môžu mať rôzne formy. Napríklad veľa ľudí zarába peniaze na TikTok prijímaním ŽIVÝCH darčekov od fanúšikov. Stačí vám byť aspoň 18 rokov a žiť v krytej oblasti. 4

10. Monetizujte svoje účty umelcov na sociálnych sieťach

Speňažujte svoje účty umelcov na sociálnych sieťach

Platformy sociálnych médií sú pre hudobníkov skvelým miestom, kde môžu propagovať svoju hudbu, spojiť sa so svojimi fanúšikmi a prilákať nových poslucháčov. Ešte lepšie je, že na týchto platformách existuje niekoľko spôsobov, ako generovať peniaze:

 • Dohody o sponzorstve pôdy: Mnoho spoločností vám bude kompenzovať za propagáciu svojich produktov alebo služieb na vašom účte na sociálnych sieťach, najmä ak máte veľkú sledovanosť.
 • Robte affiliate marketing: Programy affiliate marketingu vám priradí personalizovaný affiliate odkaz, ktorý pridáte k vášmu obsahu, a vy získate províziu zakaždým, keď niekto prostredníctvom tohto odkazu vykoná oprávnený nákup.
 • Usporiadajte stretnutia a pozdravy: Predaj vstupeniek na osobné alebo online stretnutia a pozdravy je medzi hudobníkmi bežnou praxou.
 • Predám tovar: Zverejnite na svojich účtoch na sociálnych sieťach svoj najnovší tovar a miesto, kde ho kúpiť, aby vaši fanúšikovia mohli nakupovať, ak chcú.
 • Spustite crowdfundingovú kampaň: Ak chcete crowdfundovať hudobný projekt, musíte dať svojim fanúšikom vedieť o podrobnostiach svojho plánu a splniť ho, ako ste sľúbili.
 • Ponuka platených predplatných: Fanúšikovia môžu byť ochotní platiť na váš účet mesačné predplatné výmenou za exkluzívny obsah alebo zľavnené ponuky.
 • Povoliť speňaženie videa: Často môžete speňažiť obsah na platformách sociálnych médií zameraných na video, akonáhle váš účet splní určité požiadavky, ako je napríklad dosiahnutie určitého počtu odberateľov a/alebo pozeranie.

Dobré platformy sociálnych médií pre hudobníkov zahŕňajú Facebook, YouTube, TikTok, Twitter a Tumblr. Ale každý účet na sociálnych sieťach, ktorý si získa pozornosť medzi verejnosťou, má monetizačný potenciál.

11. Píšte piesne pre iných umelcov

Píšte piesne pre iných umelcov

Niektorí umelci sú skvelí umelci, ale jednoducho nemajú talent na písanie dobrých piesní. Ak máte talent na písanie piesní a ste ochotní nechať predviesť svoju prácu niekoho iného, ​​je to jeden zo spôsobov, ako môžete zažiariť.

Je nepopierateľné, že je takmer nemožné dostať svoju hudbu k významným umelcom, ak ste v obore nováčikom. To znamená, že môžete začať písaním pre menších umelcov a odtiaľ si postupne budovať reputáciu.

Medzitým pokračujte v prepájaní a zdokonaľovaní svojich zručností písaní piesní precvičovaním a prijímaním spätnej väzby, kedykoľvek je to možné. Nadväzovanie spojenia v odbore a zručnosť vo svojom remesle sú kľúčom k dosiahnutiu konzistentných koncertov.

12. Predajte svoje beaty a melódie

Predajte svoje beaty a melódie

Jedným zo spôsobov, ako speňažiť hudbu, je predávať skladby, ktoré ste napísali. Pokiaľ nepíšete pre umelcov, všeobecne nebudete predávať celé skladby. Existujú však aj iné typy hudby, ktoré môžete vytvárať a predávať online spoločnostiam a dokonca aj hudobníkom:

 • Beats
 • Zvukové efekty
 • Zvuky videohier
 • Vyzváňacie tóny
 • Znelky

Premýšľajte o tom, čo môžete ponúknuť, a urobte online prieskum svojej cieľovej skupiny a najlepších miest, kde predávať svoje výtvory. Okrem vlastného webu napr. BeatStars, Traktraina Airbit je niekoľko dobrých miest na predaj beatov online.

13. Staňte sa učiteľom hudby

Staňte sa učiteľom hudby

Učitelia hudby sú vždy žiadaní. Kým máte niečo cenné, čo môžete odovzdať, je tu niekto, kto je ochotný zaplatiť, aby sa od vás učil.

Možno ste nikdy neuvažovali o výučbe ako o možnosti, pokiaľ nemáte formálne vzdelanie, ale dobrou správou je, že sa môžete stať učiteľom hudby bez titulu. Aj keď nebudete môcť učiť hudbu v škole, stále môžete poskytovať individuálne alebo skupinové lekcie. Môžete ponúknuť súkromné ​​lekcie osobne alebo učiť hudbu online.

Ako učiteľ hudby sú vaše učiteľské schopnosti rovnako dôležité ako vaše hudobné znalosti. Pokiaľ ste nikdy v minulosti neučili hudbu, urobte si prieskum o výučbe, než začnete hľadať študentov.

14. Predávajte online hudobné kurzy

Predávame online hudobné kurzy

Na rozdiel od štandardnej výučby hudby vám predaj online hudobných kurzov umožňuje vytvárať pasívny príjem. Umožňuje tiež vytvoriť väčšiu a širšiu klientsku základňu. Študenti, ktorí sa radi učia vlastným tempom, môžu preferovať túto výukovú metódu pred prezenčnou výučbou.

Ako si dokážete predstaviť, dobrá kvalita videa a zvuku je zásadná, pokiaľ ide o vytváranie online hudobných kurzov. Pokiaľ nemáte doma profesionálny nahrávací priestor, je dobré si prenajať kvalitné nahrávacie štúdio na nahrávanie vašich kurzov.

Zamyslite sa nad formátom kurzov, ktoré chcete ponúkať. Napríklad okrem predaja jednotlivých kurzov, ktoré stoja samostatne, môžete tiež vytvoriť sériu kurzov a predávať ich ako balíček. Medzi ďalšie potenciálne produkty na predaj patria noty a darčekové certifikáty pre vaše kurzy.

Svoje kurzy môžete predávať na vlastných webových stránkach alebo na platforme online kurzov, ako je napr. Zdieľanie zručností, Udemyalebo Soundslice.

15. Požiadajte o hudobné granty

Požiadajte o hudobné granty

Aj keď je počet a veľkosť obmedzený, existujú hudobné granty, ktoré sa ponúkajú pre rôzne typy projektov. Vykonajte prieskum a urobte si zoznam tých, na ktoré máte nárok. Akonáhle zúžite svoje možnosti, začnite dávať dohromady relevantné materiály pre vašu aplikáciu.

Okrem základných informácií, ako je životopis umelcov a návrh projektu, budete pravdepodobne musieť predložiť dôkladný marketingový plán. Začnite s prípravou prihlášky včas, aby ste nepremeškali termín!

16. Predávajte digitálne sťahovanie vašej hudby

Predávajte digitálne sťahovanie vašej hudby

Predaj hudby v obchodoch s digitálnou hudbou je pomerne jednoduchý spôsob, ako predávať hudbu online. Fanúšikovia budú mať okamžitý prístup k vašej hudbe a tiež sa môžete dostať do kontaktu s novými poslucháčmi.

Tu je niekoľko najobľúbenejších obchodov s digitálnou hudbou, ktoré si môžete pozrieť:

Získanie vašich skladieb na viacerých platformách a online obchodoch vám pomôže maximalizovať váš zárobkový potenciál.

17. Robte relačnú prácu

Robte relačnú prácu

Session hudobníci sú najímaní na krátku dobu, aby podporili hlavného umelca pri nahrávaní alebo živom vystúpení. Aj keď zvyčajne nie sú stálymi členmi kapely, môžu byť pozvaní na turné s umelcom alebo kapelou.

Ak chcete nájsť koncertné vystúpenie, propagujte sa online a oslovte miestnych nezávislých umelcov, producentov a nahrávacie štúdiá. Všimnite si, že schopnosť hrať na viac ako jeden nástroj vám môže pomôcť pri pristávacích koncertoch.

18. Prebaly na svadbách a iných akciách

Hrajte covery na svadbách a iných akciách

Veľa hudobníkov zarába peniaze hraním živých coverov pre veľké akcie. Pracovať ako funkčná skupina, party kapela, svadobný spevák, svadobná kapela alebo iný hudobník nemusí znieť ako najokázalejší vedľajší koncert, ak ste skladateľ alebo tvorca, ale ak je vaším cieľom zarábať peniaze, je to možnosť, ktorú rozhodne by sa nemalo prehliadať.

Aby ste mali predstavu, koľko by ste mohli zarobiť, jeden prieskum svadobných párov zistili, že za svoje snubné prstene minuli v priemere okolo 4 500 dolárov, pričom niektorí zaplatili 10 000 dolárov alebo viac. Je pravda, že časť týchto peňazí ide na cestovné výdavky a môže byť rozdelená medzi mnoho členov kapely, ale ukazuje to vysoký zárobkový potenciál tohto vedľajšieho koncertu pre hudobníkov.

Okrem vyššie zmienených stránok pre hľadanie živých vystúpení sú nižšie uvedené platformy populárnymi možnosťami, na ktoré sa ľudia obracajú, keď hľadajú hudobníkov, ktorí by hrali na rôznych akciách:

 • Hudobníci na poslednú chvíľu: Nechajte sa najať ako kapela, sólový umelec, súbor alebo DJ, aby ste mohli hrať predstavenie na večierkoch, svadbách, pohreboch a ďalších akciách.
 • Kapely na prenájom: Nechajte sa najať ako kapela, súbor, sólový umelec alebo DJ, aby ste hrali na rôznych akciách a akciách, vrátane večierkov a svadieb.

Ako hudobník môžete hrať na narodeninových oslavách, formálnych akciách, pohreboch, netopierích mitzvahs – na čo si spomeniete. Kľúčom je byť flexibilný. Ľudia vás pravdepodobne požiadajú, aby ste hrali určité piesne alebo prehrali iných interpretov.

19. Prepis nôt a textov

Prepis nôt a textov

Hlavnou zodpovednosťou hudobného prepisovateľa je počúvať živé vystúpenia alebo nahrávky piesní a zapisovať si, čo počuje. Môžu zapisovať rôzne typy notových zápisov a dokonca aj texty v závislosti od požiadaviek klienta.

Ako prepisovateľ hudby by ste mali mať nasledujúce zručnosti a znalosti:

 • Zručnosti počúvania
 • Rytmické zručnosti
 • Znalosť akordov
 • Znalosti hudobnej teórie

Budete potrebovať prepisovací softvér, napr Prepísať!, ScoreCloudalebo AnthemScore. Tieto nástroje spomaľujú hudbu a dávajú vám čas ju rozobrať a prepísať.

Od hudobných vydavateľov a amatérskych hudobníkov po orchestre a cover kapely, veľa ľudí v hudobnom priemysle hľadá najať nezávislé prepisovateľa hudby. Vykonajte prieskum preferencií štýlu notácie vášho cieľového klienta a zdokonaľte svoje zručnosti pre tento konkrétny štýl.

20. Upravujte podcasty

Upraviť podcasty

Rozhodujúcou súčasťou úpravy podcastov je zvukový design. Pokiaľ ste zbehlí v hudobnej produkcii, môžete si vyskúšať postprodukčný editačný koncert podcastu.

Vylúčenie nadbytočných slov a pauz, vytvorenie nezabudnuteľného úvodu a záveru a pridanie vhodnej hudby a zvukových efektov sú niektoré z kľúčových úloh súvisiacich s úpravou podcastov.

Budete tiež zodpovední za miešanie a mastering zvuku podcastu na dosiahnutie optimálnej kvality zvuku. Učte sa od profesionálov, sledujte výukové programy na YouTube alebo absolvujte online lekcie o úprave podcastov, než sa uchádzate o zamestnanie.

21. Spustite kanál YouTube súvisiaci s hudbou

Založte si kanál YouTube súvisiaci s hudbou

Existuje mnoho spôsobov, ako zarobiť peniaze na YouTube hudbou. Jednou z možností je zverejňovať videá s cover verziami alebo originálnymi piesňami na svojom kanáli YouTube. Mnoho slávnych hudobníkov zahájilo svoju kariéru týmto spôsobom a môže vám to pomôcť rozšíriť základňu fanúšikov.

Môžete tiež zverejňovať hudobné alebo textové videá a používať reklamy na zarábanie peňazí prostredníctvom Partnerský program YouTube (YPP), ale budete musieť získať potrebné hudobné licencie. Obľúbené skladby, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pritiahnu divákov, sú obvykle chránené autorskými právami, takže sa budete musieť obrátiť na vlastníka autorských práv (obvykle interpreta alebo jeho vydavateľa) a požiadať ho o povolenie na použitie skladby.

Ak ste si na YouTube vybudovali veľkú sledovanosť, môžete tiež zarábať ďalšie peniaze prostredníctvom plateného sponzorstva a pridružených odkazov. Napriek tomu by ste mali zvážiť prekážky spojené so získaním hudobných licencií, než sa pustíte do tohto vedľajšieho zhonu.

22. Získajte zaplatené za recenzovanie hudby

Získajte zaplatené za recenzovanie hudby

Vedeli ste, že za písanie recenzií môžete dostať zaplatené? To zahŕňa hudobné recenzie. Mnoho platforiem propagácie hudby, ako napr Zvuková kampaň a Playlist Push, vám zaplatí za recenziu hudby od nezávislých umelcov. Má to ale háčik: Musíte byť už pomerne zavedeným nezávislým kurátorom na streamovacej platforme.

Ak chcete napríklad recenzovať hudbu na SoundCampaign, musíte mať aspoň jeden zoznam skladieb s viac ako 20 skladbami, viac ako 1 000 organických sledujúcich a preukázateľne pomáhať novým interpretom a skladbám, aby sa zviditeľnili. 5

V závislosti na vašich skúsenostiach môžete zarobiť až 14 USD pomocou SoundCampaign a až 15 USD pomocou Playlist Push za recenziu skladby. 5 6

23. Založte si hudobný blog

Založte si hudobný blog

Blogovanie o rôznych hudobných témach je skvelá možnosť, ak sa vyznáte v hudbe a radi píšete. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako zarobiť peniaze blogovaním. Môžete napríklad pridávať pridružené odkazy do svojich blogových príspevkov, vkladať reklamy na svoje stránky, písať sponzorované príspevky alebo predávať svoje vlastné produkty alebo služby súvisiace s hudbou.

Tu je niekoľko nápadov pre váš blog:

 • Recenzie piesní a albumov
 • Recenzie nástrojov
 • Príručky pre starostlivosť o nástroje
 • Návody ako hrať
 • Hudobná história
 • Interview s umelcom
 • Možnosti streamovania hudby
 • Písanie piesní
 • Aktualizácia v hudobnom priemysle

Nemusíte byť hudobný profesionál, aby ste mohli písať o mnohých z týchto tém, ale mali by ste im dobre rozumieť, aby ste mohli publikovať kvalitný obsah. Ľudia budú znova navštevovať vaše stránky iba vtedy, ak zistí váš obsah zaujímavý a informatívny.

Prečítajte si o odporúčaných postupoch optimalizácie pre vyhľadávače (SEO) a aplikujte ich na svoj blog. Ak tak urobíte, pomôže to vášmu blogu dosiahnuť vyššie pozície na Google, čo má dvojakú výhodu v tom, že zvýši váš potenciál zárobku a navedie relevantných užívateľov na váš web.

24. Staňte sa hudobným manažérom

Staňte sa hudobným manažérom

Stať sa hudobným manažérom je dobrá voľba, ak máte vynikajúce medziľudské schopnosti a poznáte všetky detaily hudobného priemyslu.

Ašpirujúci hudobní manažéri často získavajú titul v odbore obchodného manažmentu a stážujú u nahrávacej spoločnosti alebo spoločnosti pre správu hudby. Mnohí si tiež zakladajú vlastnú správcovskú spoločnosť.

Tu sú hlavné povinnosti, ktoré by ste ako hudobný manažér mali:

 • Pomôžte svojim klientom orientovať sa v ich kariére
 • Vyjednávať zmluvy v mene svojich klientov
 • Naplánujte si vystúpenie a nahrávanie
 • Zostaňte informovaní o aktuálnych trendoch v hudobnom priemysle
 • Propagujte hudbu svojich klientov
 • Vyhľadajte nové talenty

Ako je to vo väčšine profesií, plat hudobného manažéra závisí od jeho skúseností a umiestnenia. Podľa Indeed bol priemerný základný plat hudobných manažérov v septembri 2023 38 969 $ ročne (okolo 20 $ za hodinu). 7 Prostredníctvom provízií pravdepodobne zarobíte ešte viac.

25. Prenajmite si nahrávacie štúdio

Prenajmite si nahrávacie štúdio

Nahrávacie štúdiá hrajú v hudobnom priemysle zásadnú úlohu. Hudobníci potrebujú profesionálne štúdio, aby mohli produkovať vysoko kvalitnú hudbu, a vy im tento priestor môžete poskytnúť.

Pokiaľ nemáte prostriedky na otvorenie profesionálneho štúdia, môžete si vždy najskôr otvoriť lacné domáce štúdio a potom ho rozšíriť na profesionálne štúdio, akonáhle vygenerujete dostatočný zisk.

V závislosti na vašej polohe si môžete účtovať približne 30 USD za hodinu za lacné domáce štúdio alebo až 100 USD za hodinu za dobre vybavené štúdio s dobrou akustikou. Ak chcete nastaviť spravodlivú sadzbu, vykonajte prieskum, koľko rôzne typy nahrávacích štúdií vo vašej oblasti účtujú.

26. Predajte alebo prenajmite svoje hudobné nástroje

Predajte alebo požičiavajte svoje hudobné nástroje

Ak máte staré nástroje alebo hudobné vybavenie, ktoré sa povaľujú a zbierajú prach, môžete ich tiež predať alebo prenajať, aby ste si privyrobili. Pred uvedením na trh sa uistite, že ste každý nástroj riadne vyčistili alebo opravili.

Ak sa rozhodnete predávať svoje nástroje online, eBay a Reverb sú dobré platformy pre začiatok. Nezabudnite nahrať jasnú fotografiu každej položky, aby potenciálni kupujúci videli jej aktuálny stav.

Niektoré kamenné obchody s použitými nástrojmi môžu byť tiež ochotné kúpiť vaše nástroje alebo hudobné vybavenie. Okrem toho sú hudobné nástroje jednou z niekoľkých málo známych položiek, ktoré môžete dať do zástavy – hoci predajcovia v záložniach vám pravdepodobne neposkytnú férovú ponuku, aj keď je to najrýchlejší spôsob, ako vaše nástroje predať.

Ak nechcete predávať, určite vás poteší, že hudobné nástroje a hudobné vybavenie patria k mnohým veciam, ktoré si môžete prenajať. Existuje niekoľko online požičovní, ktoré môžete použiť na zapožičanie hudobného vybavenia, ako je napr FriendWithA, RentMyInstrumenta Kúpte si alebo si požičajte hudbu.

27. Ponuka opráv prístrojov

Ponuka opráv nástrojov

Veľa ľudí hrá na nejaký nástroj, ale nie všetci vedia, ako opraviť rozbitý. Pokiaľ viete, ako opraviť nástroje a hudobné zariadenia, môžete zo svojich odborných znalostí urobiť malý podnik, ak žijete v oblasti s dostatočným dopytom.

Predstavte sa miestnym hudobníkom a propagujte svoje služby ústne. Okrem toho propagujte svoje služby na sociálnych sieťach a rozdávajte letáky. Oplatí sa tiež vytvoriť webové stránky pre vaše opravárenské služby, aby vás ľudia mohli nájsť online.

28. Predávajte staré CD, vinylové platne a kazety

Predávame staré CD, vinylové platne a kazety

Aj napriek rastúcej popularite streamovania hudby sú hardcore fanúšikovia a zberatelia stále ochotní kupovať fyzické kópie hudby. Ak máte hudobnú zbierku, s ktorou ste ochotní sa rozlúčiť, potom predaj vašich starých nahrávok môže byť jednoduchý spôsob, ako zarobiť nejaké peniaze navyše.

Cenu vašich CD, vinylových platní a kaziet môžete v závislosti od ich stavu a vzácnosti od niekoľkých dolárov až po tisíce dolárov. Ak si nie ste istí, ako veľmi stojí, nechajte sa na vašu zbierku pozrieť profesionálom.

29. Čo potrebujete vedieť pred začatím hudobného zhonu

Zarábať peniaze hudbou je skvelý vedľajší zhon, ak ste nadšení pre hudbu. Avšak, rovnako ako v prípade akejkoľvek kreatívnej disciplíny, práce súvisiace s hudbou majú výhrady a nevýhody, o ktorých si musíte byť vedomí.

V hudobnom priemysle sa množia podvody

Nešťastnou skutočnosťou je, že hudobný priemysel je obzvlášť náchylný k podvodom. Podvodníci často lovia tvrdo pracujúcich hudobníkov, ktorí hľadajú svoj veľký zlom alebo len spôsob, ako vyjsť s peniazmi.

Keď sa stretnete s ponukou, ktorá sa zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, postupujte podľa týchto tipov, aby ste sa ochránili:

 • Nikdy neplaťte peniaze vopred za produkciu dosky.
 • Nikdy neplaťte za koncert.
 • Nepodpisujte žiadne zmluvy bez toho, aby ste si najskôr neskontrolovali všetky podrobnosti alebo sa poradili s právnikom.
 • Než im zaplatíte peniaze, preverte zvukové editory a inžinierov.
 • Vždy vyhľadajte ľudí alebo spoločnosti, ktoré vás kontaktujú.

Profesionálni podvodníci môžu byť neuveriteľne presvedčiví, takže sa nespoliehajte iba na prvý dojem. Vždy urobte náležitú starostlivosť, aby ste sa ochránili.

Ako urobiť svoju hudbu predajnejšie

V prvom rade musíte mať solídne schopnosti skladať pesničky a byť schopní dodávať vysokú kvalitu produkcie. Po druhé, musíte myslieť na svoje publikum. Pokiaľ je vaším cieľom predať svoju hudbu, je dôležité vytvárať hudbu s príbuznými textami alebo chytľavou melódiou.

Poslednou vecou, ​​ktorú treba zdôrazniť, je dôležitosť publicity. Bez ohľadu na to, aká skvelá je, sa vaša hudba nepredá. V dnešnom vysoko konkurenčnom hudobnom priemysle si musíte vytvoriť silnú online prítomnosť, sieť a spolupracovať s ostatnými ľuďmi v odbore, ak chcete ako hudobník uspieť a zarobiť si dobré peniaze.

Čítať:  Google vysvetľuje, ako môžete blokovať indexovanie stránok vložených videí

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE